Top 10 nenáročných izbových rastlín

Kvety a rastlinky dokážu dotvoriť a skrášliť každú domácnosť. Niektoré si však vyžadujú naozaj vysokú starostlivosť, aby mohli kvitnúť do svojej plnej krásy. Vieme, že nie každý má časť pravidelne hnojiť, zastrihávať alebo polievať svoje kvety, a preto vám prinášame 10 krásnych no zároveň nenáročných izbových rastlín.

Vybrali sme pre vás izbové rastliny, ktoré sú veľmi obľúbené vďaka ich minimálnym potrebám. Nepotrebujú špeciálne zaobchádzanie ani pravidelné hnojenie. Dokonca im ani nebude vadiť, ak sem tam zabudnete na polievanie. Stačí rastliny správne umiestniť, dopriať im potrebný substrát a budú vám robiť radosť po dlhý čas.

vyberomat sk izbove rastliny
vyberomat sk izbove rastliny

1. Aloe Vera

Táto izbová rastlina nielen lahodí oku, ale navyše skvele poslúži aj vášmu zdraviu. Vďaka jej liečivým vlastnostiam vám pomôže uľaviť od bolesti kĺbov, zmierňuje príznaky chrípky a nachladnutia, bojuje so zápalmi a hojí drobné poranenia, popáleniny a uštipnutia hmyzom.

Aloe Vera patrí medzi teplomilné kvety. Keďže ide o púštnu rastlinu, dobre odoláva suchu. Avšak, nezabudnite jej dopriať dostatok svetla, ktoré Aloe Vera nutne potrebuje.

vyberomat sk aloe vera
vyberomat sk aloe vera
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Rastlinku umiestnite na miesto, kde bude mať dostatok denného svetla.

vyberomat sk slnko

Teplota

Aloe je teplomilná rastlina, preto by teplota v miestnosti nemala byť nižšia ako + 5 °C. Ideálna zimná teplota 18 °C

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Rastlina nemá rada príliš mokré prostredie. Polievanie počas leta 1 krát za 1 až 2 týždne. Počas zimy ešte menej. Ideálne vložte kvetináč do vody na približne 10 min

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

PH substrátu by malo byť 6,0 až 7,2. Aloe Vera potrebuje vzdušný piesočito – hlinitý substrát, aký sa používa aj pri kaktusoch.

Najčastejšie otázky

Ako presadiť aloe vera?

Vyberte si kvetináč približne o 3 cm väčší ako predchádzajúci. Následne na jeho dno nasypte trochu nového substrátu a vložte Aloe spolu s jeho koreňovým systémom. Nakoniec dosypte nový substrát podľa potreby.

Ako rozmnožiť aloe vera?

Odrežte malý približne 5 cm kúsok z vrchu rastliny. Nechajte ho vysušiť 3 dni. Následne ho môžete zasadiť do nového vlhkého substrátu, kde po čase (cca 2 mesiace) zapustí korene.

Ako strihať aloe vera?

Z rastliny môžete kedykoľvek po častiach strihať z jej listov a využívať jej liečivé účinky.

2. Riasogule

Riasogule sú naozaj jedným z najmenej náročných rastlín na starostlivosť, no zároveň dokonale skrášlia každý priestor. Kľudne ku nim môžete do skleneného akvária pridať kamienky rôzneho druhu, tvaru a farby. Fantázií sa medze nekladú.

Riasogula pochádza z riek a jazier, kde sa gúľajú po dne, čím získavajú svoj pekný tvar. V domácich podmienkach im však ku tomuto tvaru musíte dopomôcť. Stačí ak ich občas jemne pogúľate v dlaniach. Ich jemný hebký povrch bude na vás pôsobiť príjemne a upokojujúco.

vyberomat sk riasogula
vyberomat sk riasogula
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Riasogule pochádzajú z dna jazier a riek, kam denné svetlo nepreniká, takže ich s kľudným svedomím môžete umiestniť na tmavšie miesto.

vyberomat sk slnko

Teplota

Táto nenáročná rastlina sa dokáže perfektne prispôsobiť teplote vášho domova.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Riasogule prežívajú vo vode, ktorú treba čistiť približne raz za 2 týždne. Vyhovuje im odstáta, filtrovaná, dažďová alebo minerálna voda.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Do akvária zem nepridávame, avšak môžete si ho ozdobiť kamienkami podľa vlastného vkusu.

Najčastejšie otázky

Môžem umiestniť riasogule ku rybičkám?

Áno, rybičky a riasogule si perfektne rozumejú.

Dajú sa riasogule rozmnožiť?

Dajú, avšak v domácom prostredí nemôžete vytvoriť ideálne podmienky pre ich množenie, takže nemusia získať svoj charakteristický guľatý tvar.

3. Monstera Deliciosa

Zaobstaraním izbového kvetu Monstera, určite neurobíte chybu. Starostlivosť o túto rastlinu je veľmi nenáročná a dokáže prežiť skoro v každých podmienkach. Právom teda patrí medzi najobľúbenejšie izbové rastliny a môžete ju nájsť nielen v domácnostiach, ale aj kanceláriách, obchodných centrách či reštauráciách.

Existuje viac ako 50 druhov tohto kvetu. Medzi najrozšírenejšie patrí Monstera Deliosa, ktorej výrezy sa tiahnu od vonkajšej strany listu, smerom do vnútra. Pochádza z dažďových pralesov, kde obopína ostatné rastliny a stromy. Jej listy v ideálnych podmienkach môžu dorásť až do 2 m. Kvôli ich veľkosti sa na nich ľahko usádza prach, preto ich treba občas pretrieť vlhkou handrou, aby vaša izbová rastlina mohla dýchať.

vyberomat sk monstera
vyberomat sk monstera
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Monstera potrebuje dostatok nepriameho svetla. Vyhnite sa však svetlu od priameho slnka, pretože by mohlo listy spáliť.

vyberomat sk slnko

Teplota

Väčšinu roka je pre ňu ideálna teplota od 20 °C do 30 °C. Počas chladných mesiacov sa rastlina dostáva do vegetatívneho pokoja. Odporúčame ju v takomto stave preložiť do chladnejšej miestnosti s teplotou od 10 °C do 15 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Rastlina obľubuje vlhké prostredie, no netreba to preháňať. Polievajte ju raz do týždňa alebo po vyschnutí približne 2-5 cm vrchnej vrstvy.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Aby ste zabránili hnilobe koreňového systému, mal by byť substrát dostatočne priepustný s pH 5,5 až 6. Prevenciou môže byť tiež kvetináč s otvormi, odkiaľ bude odtekať prebytočná voda.

Najčastejšie otázky

Ako môžem monsteru rozmnožiť?

Stačí odstrihnúť stonku, na ktorej sa nachádza puk. Odrezok následne vložte do substrátu a priebežne ho udržiavajte vlhký. Rastlina by sa mala do 6 týždňov zakoreniť.

Čo keď mi monstera narastie do príliš veľkých rozmerov?

V takomto prípade môžete jednoducho odstrihnúť prebytočné listy. Nestrihajte ich však naraz veľa, aby ste rastlinu príliš neoslabili.

Môže monstera kvitnúť?

Áno môže, avšak potrebuje na to ideálne podmienky aké sú v dažďovom pralese.

4. Svokrin Jazyk

Ďalšou veľmi nenáročnou izbovou rastlinou je ľudovo nazývaný svokrin jazyk. V minulosti sa táto rastlina nachádzala asi v každej domácnosti, no po čase, stratila svoju obľubu. V súčasnosti sa však stáva znova často preferovanou kvetinou. A to nielen vďaka jej nenáročnosti, ale aj kvôli zaujímavému peknému dizajnu. Jej podlhovasté listy majú nevšedné žltkasté ornamenty.

Rastlina pochádza z tropických oblastí Ázii a Afriky, čo značí, že je dobre prispôsobená suchému prostrediu v byte. Je pomerne odolná voči škodcom a chorobám. Najväčšou hrozbou pre ňu je hniloba, ktorá môže byť spôsobená častým zalievaním alebo nedostatočnou výživou. Zlý vplyv na ňu má aj príliš suchý vzduch. V takom prípade listy zhnednú a obschýnajú.

vyberomat sk svokrin jazyk
vyberomat sk svokrin jazyk
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Svokrinmu jazyku sa bude dobre dariť v polotieni na západnej strane.

vyberomat sk slnko

Teplota

Najlepšie sa jej darí v teplotách od 15 °C do 25 °C. Počas chladných mesiacov jej doprajte teplotu okolo 14 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Kvetinu nemusíte často polievať. Dôležité je nechať zem medzi zálievkami poriadne preschnúť. Počas zimy jej stačí prísun vody raz za dva týždne. Vyvarujte sa polievaniu stonky, aby ste predišli hnilobe.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Izbová rastlina potrebuje dostatočne priepustný substrát s pH 6.

Najčastejšie otázky

Ako rozmnožiť svokrin jazyk?

Druh kvetiny so zelenými listami rozmnožíte jednoducho, odrezaním približne 8 cm časti z dospelého listu, ktorý následne zapichnete do vlhkého substrátu. Pri vhodných podmienkach sa do 8 týždňov zakorení. Pri žltkastých odrodách oddelíte časť rastliny a zasadíte ho do menšieho kvetináča, nie však príliš hlboko.

Je svokrin jazyk jedovatý?

Áno, po prehltnutí dráždi tráviaci trakt, vyvoláva vracanie a bolesti hlavy. Odporúčame ho umiestniť mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Ako presadiť svokrin jazyk?

Rastlina rastie pomaly, takže ju stačí presadiť až po približne troch rokoch.

5. Tučnolist Vajcovitý

Tučnoslistami nazývame širokú skupinu rastlín, ktorých existuje viac ako 350 druhov. Je perfektným kvetom pre ľudí, ktorí hľadajú krásnu a zároveň nenáročnú izbovú rastlinu. Tučnolist vajcovitý má malý vzrast s peknými valcovitými listami. Nájsť môžete aj mrazuvzdorné druhy tučnolistu. Tie môžete využiť ako kvet na balkón alebo si nimi vyzdobiť skalku.

vyberomat sk tucnolist vajcovity
vyberomat sk tucnolist vajcovity
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Izbová rastlinka potrebuje dostatok svetla, aby získala sýtu zelenú farbu, a to aj počas zimy.

vyberomat sk slnko

Teplota

Kvetu sa výborne darí v bytových podmienkach. Obľubuje teplotu od 18 °C – 21 °C. Počas zimy jej stačí teplota 10 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Tučnoslist si udržiava vodu vo svojich listoch, takže jej bohaté stačí polievanie 2 krát do mesiaca. Počas leta sa rastlina dostáva do vegetačného pokoja, čiže v tomto období polievanie môžete ešte viac obmedziť.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Rastlina sa radí medzi sukulenty. Tie potrebujú dobre priepustný substrát. PH by malo byť okolo 6.

Najčastejšie otázky

Ako rozmnožiť tučnolist?

Rozmnožovanie je jednoduché. Oddeľte jeden vrcholový list a zasaďte ho približne do jednej tretiny zeme. Substrát potom zalejte.

6. Zamiokulkas

Pokiaľ sa vo vašej domácnosti nedarí žiadnej izbovej rastline, vyskúšajte Zamiokulkas. Známa je vďaka svojej vysokej odolnosti, pretože dokáže prežiť aj drsné zaobchádzanie či podmienky, ktoré iné kvety nevydržia. Navyše vyzerá skvelo a veľmi pekne zútulní každú izbu. Zamiokulkas pochádza zo Zanzibaru a jeho okolia. Rastie pomalým tempom a môže narásť až do 1,2 m výšky.

vyberomat sk zamiokulkas
vyberomat sk zamiokulkas
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Dokáže sa prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam, okrem priameho silného slnečného svetla, ktoré by jeho listy mohlo spáliť.

vyberomat sk slnko

Teplota

Keďže Zamiokulkas pochádza z teplej krajiny, obľubuje teplotu od 21 °C do 30 °C. Silný a dlhodobý chlad jej však nerobí dobre, a preto by ste ju nemali nechávať v teplote nižšej ako 10 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Rastlina je skoro bezúdržbová. Dokáže vydržať mesiac bez vody a nemá rada premočenú pôdu. Rastlinu stačí polievať 1 až 2 krát do mesiaca.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Zamiokulkasovi doprajte priedušný substrát s kvetináčom, ktorý má odtoky, aby ste predišli hnilobe koreňového systému.

Najčastejšie otázky

Prečo zamiokulkas žltne?

Dôvodom je časté polievanie. Zamiokulkasovi stačí poliatie raz až dva krát do mesiaca.

Je zamiokulkas jedovatý?

Áno, spôsobuje problémy so zažívaním, kŕče a ťažké dýchanie. Vo vysokej dávke môže byť životu nebezpečný.

Kedy presadiť zamiokulkas?

Táto izbová rastlina rastie pomalým tempom. Stačí ju presadiť po 5 až 8 rokoch do väčšieho kvetináča.

7. Lopatkovec

Ako ďalšiu nenáročnú izbovú rastlinu vám predstavujeme Lopatkovec. Je veľmi obľúbeným kvetom aj kvôli jej silnej schopnosti čistenia vzduchu. Rozdielom oproti predchádzajúcim izbovým rastlinám je, že Loptkovec kvitne bielymi kvetmi, ktoré pripomínajú ľalie. Rastlina kvitne minimálne 2 mesiace. Potom u nej nastáva odpočinok, ktorý trvá niekoľko mesiacov.

vyberomat sk lopatkovec
vyberomat sk lopatkovec
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Tropická trvalka pochádza z pralesov, takže sa jej dobre darí aj v tmavších miestnostiach. Zo silného svetla môžu jej listy začať žltnúť. Na druhej strane, prílišná tma zamedzuje kvitnutiu bielych kvetov.

vyberomat sk slnko

Teplota

Lopatkovec je veľmi dobre prispôsobivý. Darí sa jej v teplotách od 18 °C do 29 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Odporúčame rastlinu polievať približne jeden krát do týždňa. V zime polievanie zredukujte.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Najväčšou hrozbou pre Lopatkovec je hniloba, preto potrebuje priepustný substrát a kvetináč s odvodom prebytočnej vody.

Najčastejšie otázky

Ako zachrániť lopatkovec?

Pokiaľ vám listy rastliny začnú žltnúť či až hnednúť, nechajte pôdu poriadne preschnúť a odstráňte napadnuté listy. Necháte tým priestor pre nové, zdravé listy.

Ako rozmnožiť lopatkovec?

Rozmnožujte ju počas jari. Rastlinu si rozdeľte na trsy, pričom dávajte pozor na korene a umiestnite ich do nového črepníka.

8. Kalanchoe

Kalanchoe je izbová rastlina, ktorú môžete umiestniť s kľudným svedomím aj na balkón. Je veľmi nenáročná a odolná. Dokáže prežiť, aj keď z času na čas zabudnete na polievanie. Vďaka bohatým pestrofarebným kvetom spestrí každú domácnosť. U tejto rastlinky prebieha kvitnutie dlhodobo, avšak potrebuje na to dostatok slnečného svetla. Môžete si vybrať zo širokej škály farieb kvetov.

vyberomat sk kalanchoe
vyberomat sk kalanchoe
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Aby rastlina zakvitla do plnej krásy potrebuje dostatok svetla. Počas zimy ju uskladnite na svetlé a slnečné miesto. Počas leta ju premiestnite do polotieňu.

vyberomat sk slnko

Teplota

Kalanchoe si vystačí s izbovou teplotou od 18 °C do 20 °C. Počas zimy jej stačí 15 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Sukulent si udržiava vodu vo svojich listoch. Nepotrebuje teda veľa vody a stačí ho poliať raz za týždeň. Ideálnym spôsob je naliať vodu do misky pod kvetináč, nech si kvetina zoberie toľko vody, koľko potrebuje.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Izbovej rastlina potrebuje substrát miernej kyslosti s pH 6. Ako v každom z predchádzajúcich prípadov, aj tento kvet potrebuje priepustnú pôdu

Najčastejšie otázky

Prečo kalanchoe nekvitne?

Pravdepodobne nemá dostatok svetla. Rastlina potrebuje 10 hodín denného svetla.

9. Diefenbachia

Medzi nenáročné izbové rastliny môžeme zaradiť aj Diefennachiu. Táto rastlina pochádza z džungle, kde môže narásť až do 20 metrov. V domácnostiach sa však využívajú iné druhy. So svojimi okrasnými a pekne sfarbenými listami zaujme na prvý pohľad. Navyše si nevyžaduje ani veľkú starostlivosť.

vyberomat sk diefennachiu
vyberomat sk diefennachiu
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Izbovej kvetine vyhovuje skôr svetlé miesto alebo polotieň bez priameho slnečného žiarenia.

vyberomat sk slnko

Teplota

Rastline sa najlepšie darí v teplote od 20 °C do 25 °C. V zime ju nenechávajte v miestnosti s teplotou nižšou ako 15 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Kvetinu treba polievať počas jari a jesene pravidelne a často. V zime polievanie obmedzte.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Diefenbachia ocení substrát zmiešaný s trochou rašeliny, vďaka ktorej sa korienky spevnia a pôda bude viac priepustná.

Najčastejšie otázky


Je difenbachia jedovatá?

Áno, je stredne jedovatá a dokáže podráždiť oči, sliznicu alebo pokožku. Odporúčame ju umiestniť mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Prečo difebnachí žltnú listy?

Na vine môže byť nedostatok slnečného žiarenia, nedostatočná výživa pôdy alebo nedostatočné polievanie.

10. Dionaea muscipula

Dionaea je najznámejšia a najobľúbenejšia mäsožravá rastlina. Dokáže loviť hmyz pomocou rýchleho zaklapnutia listov. Tento pohyb je spôsobený dráždením malých chĺpkov na povrchu listov. Hmyz zaklapne a následne ho rozloží a postupne strávi. Nezabudnite, že túto mäsožravú rastlinu netreba vôbec prikrmovať. Mohla by sa totiž rýchlo prežrať. Sama si dokáže nachytať dostatočné množstvo hmyzu. Okrem funkcie mucholapky slúži aj ako pekná a hlavne nenáročná izbová rastlina.

vyberomat sk dionaea muscipula
vyberomat sk dionaea muscipula
vyberomat sk kvetina

Umiestnenie

Dionaeu umiestnite na dostatočne slnečné miesto. Ak by ste ju chceli umiestniť von alebo na balkón, musíte ju na priame slnko pripravovať postupne.

vyberomat sk slnko

Teplota

Rastlina zvládne aj vyššiu teplotu, a to až do 35 °C . V zime jej postačí teplota 10 °C.

vyberomat sk kvapka

Polievanie

Mäsožravé rastliny nemajú radi chlórovú a tvrdú vodu, preto radšej uprednostnite destilovanú alebo dažďovú. Vodu nalejte do nádoby, do ktorej ponoríte kvetináč.

vyberomat sk lopatka removebg preview

Zasadenie

Najlepší substrát pre túto rastlinu je hrubá vláknitá rašelina s pH  3 – 5.

Zhrnutie

Rastliny v domácnosti prinášajú pre ľudí množstvo benefitov. Preniesť kus prírody do vnútorných priestorov môže pozitívne vplývať na náladu, produktivitu, či kreativitu. Zeleň v interiéri okrem dekoračnej funkcie prináša aj zvýšenie vlhkosti, absorbovanie toxínov či výrobu kyslíka do priestorov, kde mnohý z nás trávia väčšinu dní. Pre mnohých ľudí môže byť aj starostlivosť o domáce rastliny určitá forma terapie a relaxu. Ak však nemáte príliš času nazvyš, veríme, že vám naše typy na nízko-údržbové domáce rastliny pomohol skrášliť domácnosť.

Najčastejšie otázky

Čím kŕmiť mäsožravku?

Odporúčame vám vašu rastlinu nekŕmiť. Sama si dokáže pochytať dostatok hmyzu. Ak je vaše nutkanie rastlinu prikrmovať príliš silná, dajte jej malý hmyz napr. vínnu mušku.

Môže sa Dionaea prežrať?

Môže a veľmi ľahko. Spoznáte to tak, že listy začnú černať a odpadávať. Preto znova opakujeme, aby ste vašu rastlinku neprikrmovali.

Čo keď dám mäsožravke prst?

Nič sa nestane. 🙂 Nemá dostatočnú silu aby vášmu prstu ublížila.

Koľko zaklapnutí mucholapka prežije?

Dokáže prežiť 10 prázdnych a 3 plné zaklapnutia.

Ak vás článok zaujal prečítajte si: Ako pestovať bylinky.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest