Ako vybrať najlepší bežecký pás

Bežecký pás vás udrží fit počas celého roka. Môžete si na ňom zabehať aj v prípade nepriaznivého počasia bez toho, aby ste museli chodiť do fitcentra. Na trhu nájdete viacero typov bežeckých pásov. Výber však nie je zložitý, ak poznáte parametre, v ktorých sa odlišujú. V nasledujúcom článku sa preto dozviete, ako vybrať bežecký pás, ktorý bude vyhovovať presne vašim potrebám.

Bežecký pás vyberajte podľa typu preferovanej aktivity, frekvencie využívania a skladnosti. Okrem týchto vlastností porovnávajte aj nosnosť a rozmery bežeckej plochy. Pri častom používaní vás bude zaujímať tiež typ ovládania naklonenia plochy pásu. A samozrejme, aj doplnky, ktoré vám umožnia využívať ďalšie užitočné funkcie.

vyberomat sk trademil
vyberomat sk trademil

Bežecký pás s motorom alebo bez?

Nášho poradcu výberom začneme porovnaním bežeckých pásov bez motora a s motorom. Rozhodnutím medzi týmito dvoma voľbami by ste mali začať aj váš nákup.

Bežecký pás s motorom

Bežecký pás s motorom je poháňaný elektrickou energiou. Tento typ patrí medzi drahšie alternatívy. Môžete si na ňom regulovať rýchlosť a nastavenie sklonu plochy. Niektoré modely bývajú vybavené tiež systémom chladenia, ktorý umožňuje dlhšiu prevádzku pásu bez prehriatia.

Bežecký pás bez motora

Bežecký pás bez motora je vhodný na chôdzu a pomalší beh. Keďže ho nepoháňa motorová jednotka, je poháňaný silou cvičiaceho. Môžete si na ňom nastaviť mieru záťaže a sklon. Ak sa rozhodnete pre tento typ pásu, musíte počítať s o niečo nižšou ponukou na trhu.

Parametre výberu

Parametrov, podľa ktorých by ste mali vyberať, je viacero. Postupne si ich prejdeme.

vyberomat sk trademil
vyberomat sk trademil

Nosnosť

Nosnosť bežeckého pásu by mala zodpovedať hmotnosti najťažšej osoby, ktorá ho bude používať. K tejto hmotnosti je potrebné pripočítať ešte 20 – 30 %. Pravidelné zaťažovanie pásu až na hranicu jeho nosnosti by mohlo znížiť jeho životnosť.

Rozmery bežeckej plochy

Rozmery bežeckej plochy určujú váš komfort pri cvičení. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú aj svojou šírkou. Správnu šírku určíte na základe toho, akej aktivite sa budete chcieť venovať.

Šírka pre rýchlu chôdzu — na rýchlu chôdzu vám postačí bežecký pás so šírkou do 35 cm. Pre bezpečný beh sú potrebné väčšie rozmery.

Šírka pre bežný beh — ak chcete využívať bežecký pás nie len na chôdzu ale aj kondičné behanie, vyberajte z modelov so šírkou pásu do 45 cm.

Šírka pre rôzne rýchlosti behu — ak chcete pri cvičení meniť rýchlosť behu, vyberte si model so šírkou pásu nad 45 cm. Takáto šírka vám poskytne dostatok priestoru na pohyb nôh bez toho, aby ste sa museli obmedzovať v rýchlosti či pozerať, kam šliapete.

Dĺžku bežeckej plochy vyberajte podľa dĺžky vášho kroku pri behu. Vo všeobecnosti platí, čím dlhšia plocha, tým drahší bude aj bežecký pás. Pre bežné behanie je vhodná dĺžka 120 cm a viac.

Odpruženie

Odpruženie sa postará o zníženie záťaže na vaše kĺby, šľachy a svalstvo. Ak plánujete na bežeckom páse behávať pravidelne, mali by ste preto investovať do modelu s odpružením. Bežecké pásy bez odpruženia sú vhodné viac na rýchlu chôdzu ako beh. Nie sú vybavené na tlmenie nárazu pri pohybe. Bez odpruženia sa na trhu predávajú tie najlacnejšie modely.

Pri drahších modeloch, no stále sa jedná o nižšiu cenovú hladinu, sa stretnete s odpružením pomocou gumovej podložky. Tá sa nachádza pod bežeckou plochou a čiastočne tlmí nárazy pri behu. Efektívnejšie je však tlmenie pomocou gumových blokov. Tie odpružia nie len plochu na beh, ale aj celú konštrukciu bežeckého pásu. Na takomto páse sa už môžete venovať pravidelnému behu.

Najdrahšie modely v cene nad 2 000 € disponujú špeciálnym zdravotným odpružením. Na týchto pásoch môžu behať aj osoby s poškodením chrbtice či kĺbov.

Tip aktivity a výkon motora

Výkon motora bežeckého pásu sa udáva v konských silách — HP. Jednotlivé modely majú výkon od 1,5 do 6 HP. Dosiahnete tak maximálnu rýchlosť do 25 km/h. Využitie tohto výkonu ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad nastavenie sklonu, šírka pásu a fyzické predpoklady bežca.

Ak plánujete na bežeckom páse len chodiť, bude vám stačiť model s výkonom 1,5 – 2 HP. Môžete tak vyberať z lacnejších modelov bez motora.

Pre občasné behanie vyberajte vyšší výkon. Postačia vám modely do 3 HP. Pre pravidelné behanie náročnejších športovcov vyberajte modely s výkonom nad 4 HP.

Nastavenie sklonu plochy

Nastavenie sklonu plochy je možné u bezmotorových aj motorových bežeckých pásov. Umožní vám to tak napodobniť beh v bežnom vonkajšom prostredí. Dochádza tiež k rovnomernejšiemu zaťaženiu všetkých svalových partií. Nastavenie sklonu pomáha okrem toho budovať lepšiu fyzickú kondíciu.

Ovládanie sklonu plochy môže byť manuálne alebo elektrické. Manuálne nastavenie je potrebné vykonávať ručne. Budete musieť zísť dole z pásu a sklon upraviť. Elektrické ovládanie umožňuje nastavovať sklon podľa želania bez toho, aby ste museli prerušiť beh.

Uskladnenie

Každý bežecký pás patrí medzi rozmernejšie prístroje. Váš výber preto ovplyvnia aj vaše priestorové možnosti. Menej miesta zaberajú sklopné bežecké pásy, ktoré môžete po ukončení cvičenia zložiť a odložiť do rohu miestnosti či pod posteľ. Pri kúpe sa informujte o spôsobe skladania. Všimnite si tiež, či je bežecký pás vybavený kolieskami pre ľahšiu manipuláciu.

vyberomat sk trademil
vyberomat sk trademil

Funkcie a doplnky bežiacich pásov

Pri cvičení vás iste budú zaujímať údaje o tom, koľko kilometrov ste ubehli, ako dlho bežíte a akú ste dosiahli rýchlosť. Pri kúpe sa preto informujte, či ich vybraný bežecký pás bude zobrazovať. Bežecké pásy môžu disponovať aj ďalšími funkciami ako meranie tepu či spálených kalórií.

Prepojenie na počítač — okrem merania spomínaných údajov je možné tieto hodnoty následne vyhodnotiť pomocou prepojenia s počítačom alebo smartfónom. Môžete tak napríklad využiť aplikáciu virtuálneho trénera.

Bezpečnostný kľúč — bezpečnostný kľúč sa pri behu pripája k vášmu telu. V prípade, že pri behu spadnete, odpojí sa a bežecký pás sa vypne.

Držadlá — pri behu či chôdzi oceníte praktické držadlá. Niekedy bývajú vybavené aj snímačmi tepu.

Hrudný pás — slúži na presnejšie meranie tepu.

Vetrák — funkcia vetrania zabezpečuje ochladzovanie motora pásu. Nedochádza tak k jeho prehriatiu.

Audiosystém — ak pri behu radi počúvate hudbu, iste oceníte možnosť jej púšťania priamo na páse. Takéto bežecké pásy majú zabudované reproduktory.

Ventilátor — niektoré drahšie modely majú zabudovaný ventilátor pre osvieženie vzduchu.

Vyrovnanie nerovností — túto funkciu budete potrebovať, ak chcete bežecký pás postaviť na miesto s nerovným povrchom.

Tlmiaca doska — k modelu bez tlmiacej dosky alebo v prípade, že ju potrebujete vymeniť, je možné dokúpiť novú. Pri výbere skontrolujte ich vzájomnú kompatibilitu.

Tipy na záver

Bežecký pás vyberajte podľa toho, na ktoré činnosti a s akou intenzitou ho budete využívať. Iný model budete potrebovať na chôdzu či občasné behanie a iný na pravidelné cvičenie. Kupujte tiež podľa toho, kto všetko bude bežecký pás používať. Do úvahy vezmite maximálnu hmotnosť najťažšej osoby. Dôležitým údajom je aj výška, od ktorej sa odvíja dĺžka kroku pri behu.

Ak kupujete bežecký pás na doma a nemáte vlastnú telocvičňu, iste oceníte aj možnosť jeho skladania. Budete ho tak môcť v prípade potreby jednoducho zložiť a odložiť na miesto. Jednotlivé modely disponujú aj rôznymi funkciami. Vopred sa preto rozhodnite, či chcete bežecký pás používať len na behanie alebo budete chcieť sledovať rôzne údaje. Tie vám umožnia získať prehľad o zabehnutých kilometroch, dosiahnutej rýchlosti či srdcovej frekvencii.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest