Ibi┼ítek – V┼íetky inform├ície na jednom mieste

Ibi┼ítek je rod rastl├şn s kvetom ┼żiariv├Żch farieb. Rastie v├Ą─Ź┼íinou v tr├│poch, ale niektor├ę druhy rast├║ v chladnom podneb├ş. Ibi┼ítek sa ─Źasto st├íva n├írodn├Żm / ┼ít├ítnym kvetom. Napr├şklad havajsk├Ż ibi┼ítek je ┼ít├ítnym kvetom Havaja.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Listy s├║ striedav├ę, vajcovit├ę a┼ż kopijovit├ę, ─Źasto so zubat├Żm alebo lalo─Źnat├Żm okrajom. Kvety s├║ ve─żk├ę, n├ípadn├ę, tr├║bkovit├ę, s piatimi alebo viac okvetn├Żmi l├şstkami, farby od bielej po ru┼żov├║, ─Źerven├║, oran┼żov├║, brosky┼łov├║, ┼żlt├║ alebo fialov├║ a ┼íirok├ę od 4 do 18 cm. Ovocie je such├í p├Ą┼ąlalo─Źn├í tobolka obsahuj├║ca v ka┼żdom laloku nieko─żko semien, ktor├ę sa uvo─ż┼łuj├║, ke─Ć sa tobolka v dospelosti rozpadne (roz┼ítiepi sa). Je ─Źervenej a bielej farby. Je to pr├şklad ├║pln├Żch kvetov.

Ako sa stara┼ą o rastliny ibi┼íteka

Pestovanie ibi┼íteka je jednoduch├Ż sp├┤sob, ako doda┼ą svojej z├íhrade tropick├Ż n├ídych. Ke─Ć viete, ako sa o rastliny ibi┼íteka stara┼ą, budete odmenen├ş dlhoro─Źn├Żmi p├┤vabn├Żmi kvetmi. Pozrime sa na nieko─żko r├íd, ako sa o ibi┼ítek stara┼ą.

Hibiscus Flower Blooming

Pestovanie ibišteka

Mnoho druhov sa pestuje pre svoje ok├ízal├ę kvety alebo sa pou┼ż├şvaj├║ ako krajinn├ę kr├şky. Pou┼ż├şvaj├║ sa na pril├íkanie mot├Ż─żov, v─Źiel a kolibr├şkov.

Ibi┼ítek je ve─żmi odoln├í, v┼íestrann├í rastlina a v tropick├Żch podmienkach m├┤┼że vylep┼íi┼ą kr├ísu ka┼żdej z├íhrady. Preto┼że je v┼íestrann├Ż, ─żahko sa prisp├┤sob├ş balk├│nov├Żm z├íhrad├ím v preplnen├Żch mestsk├Żch priestoroch a d├í sa ─żahko pestova┼ą v kvetin├í─Źoch ako pop├şnav├ę rastliny alebo dokonca v z├ívesn├Żch kvetin├í─Źoch. Je to trvalka a kvitne cez rok. Preto┼że je k dispoz├şcii v r├┤znych farb├ích, je to rastlina, ktor├í dod├íva ka┼żdej z├íhrade ┼żivos┼ą.

Hlavn├ę nebezpe─Źenstvo, na ktor├ę musia z├íhradn├şci d├íva┼ą pozor, je ┼íkodca v angli─Źtine zvan├Ż Mealybug. Napadnutie sa d├í ─żahko spozorova┼ą, preto┼że je dobre vidite─żn├ę ako zrete─żn├ę biele napadnutie vatami na p├║─Źikoch, listoch alebo dokonca na stonk├ích. Na ochranu rastliny mus├şte infikovan├║ ─Źas┼ą odreza┼ą, postrieka┼ą vodou a aplikova┼ą vhodn├Ż pestic├şd.

vyberomat sk mealybug
vyberomat sk mealybug

Pestovanie ibišteka v nádobách

Mnoho ─żud├ş, ktor├ş pestuj├║ ibi┼ítek, sa rozhodn├║ pre pestovanie v n├ídobe. To im umo┼ż┼łuje presun├║┼ą rastlinu ibi┼íteka na ide├ílne miesta v z├ívislosti od ro─Źn├ęho obdobia. Poskytnite rastlin├ím najmenej ┼íes┼ą hod├şn slne─Źn├ęho ┼żiarenia, najm├Ą ak chcete vidie┼ą n├ídhern├ę kvety. Aj ke─Ć s├║ tepl├ę a vlhk├ę podmienky ide├ílne pre tropick├Ż ibi┼ítek, mo┼żno budete chcie┼ą poskytn├║┼ą trochu popolud┼łaj┼íieho tie┼ła, ke─Ć je pr├şli┼í teplo. V─Ćaka kontajnerom je to op├Ą┼ą ─żahk├ę.

Hibiscus Flower - bud to bloom in a Timelapse - Perspective 2

Rastliny ibi┼íteka uprednost┼łuj├║ ├║tuln├Ż tie┼ł, ke─Ć rast├║ v n├ídobe. To znamen├í, ┼że by mali by┼ą v kvetin├í─Źi mierne zviazan├ę s kore┼łmi a ke─Ć sa rozhodnete pres├ídza┼ą, dajte ibi┼íteku iba o nie─Źo v├Ą─Ź┼í├ş priestor. V┼żdy sa uistite, ┼że n├ídoba v ktorej pestujete ibi┼ítek m├í odtok.

Teploty pre rast ibišteka

Ak sa star├íte o ibi┼ítek, mali by ste pam├Ąta┼ą na to, ┼że ibi┼ítek kvitne najlep┼íie pri teplot├ích medzi 16 – 32 ┬░ C a nem├┤┼że tolerova┼ą teploty pod 0 ┬░ C. V lete m├┤┼że va┼ía rastlina ibi┼íteka ├şs┼ą von, ale akon├íhle sa po─Źasie za─Źne bl├ş┼żi┼ą k bodu mrazu, je ─Źas vzia┼ą si ibi┼ítek do interi├ęru.

Zalievanie ibišteka

Ke─Ć je ibi┼ítek v ┼ít├ídiu kvitnutia, vy┼żaduje ve─żk├ę mno┼żstvo vody. V├í┼í ibi┼ítek bude treba v teplom po─Źas├ş zalieva┼ą ka┼żd├Ż de┼ł. Akon├íhle sa po─Źasie ochlad├ş, ibi┼ítek potrebuje ove─ża menej vody a pr├şli┼í ve─ża vody ho m├┤┼że zabi┼ą. V zime zalievajte ibi┼ítek iba vtedy, ke─Ć je p├┤da such├í na dotyk.

Hnojenie ibišteka

Rast├║ca rastlina ibi┼íteka potrebuje ve─ża v├Ż┼żivn├Żch l├ítok, aby mohla dobre kvitn├║┼ą. V lete pou┼ż├şvajte hnojivo s vysok├Żm obsahom drasl├şka. M├┤┼żete pou┼żi┼ą bu─Ć zrieden├ę tekut├ę hnojivo jedenkr├ít t├Ż┼żdenne, hnojivo s pomal├Żm uvo─ż┼łovan├şm raz mesa─Źne, alebo m├┤┼żete do p├┤dy prida┼ą kompost s vysok├Żm obsahom drasl├şka. V zime nemus├şte v├┤bec hnoji┼ą.

Hibiscus Flowering Timelapse

Toto s├║ z├íklady starostlivosti o rastliny ibi┼íteka vo va┼íej z├íhrade. Ako vid├şte, jedn├í sa o kvetinu s ─żahkou ├║dr┼żbou, v─Ćaka ktorej bude z├íhrada v ktorejko─żvek ─Źasti sveta vyzera┼ą ako tropick├Ż raj.

D├┤vody pre─Źo v├ím opad├ívaj├║ kvety

Zatia─ż ─Źo kvety ibi┼íteka n├ís ─Źasto obdar├║vaj├║ kr├ísnymi kvetmi, t├Żmto vysoko citliv├Żm a temperamentn├Żm rastlin├ím sa niekedy nedar├ş kvitn├║┼ą. Bu─Ć z rastliny padaj├║ kvety, alebo ibi┼ítekov├ę p├║─Źiky nekvitn├║. Zozn├ímenie sa s najbe┼żnej┼í├şmi pr├ş─Źinami probl├ęmov s kvetmi ibi┼íteka v├ím m├┤┼że u─żah─Źi┼ą n├ípravu tohto probl├ęmu.

Jednou z najbe┼żnej┼í├şch pr├ş─Źin vypad├ívania kvetov ibi┼íteka z rastl├şn s├║ hmyz├ş ┼íkodcovia. Mal├Ż drobn├Ż hmyz sa ┼żiv├ş kvetn├Żmi p├║─Źikmi ibi┼íteka, v─Ćaka ─Źomu spadne pred kvitnut├şm. Pou┼żitie organick├ęho insektic├şdu raz t├Ż┼żdenne pod─ża pokynov by malo pom├┤c┼ą pri rie┼íen├ş probl├ęmu.

Mal├ę mu┼íky s├║ ─Ćal┼í├ş ─Źast├Ż ┼íkodca ovplyv┼łuj├║ci kvety ibi┼íteka. Tento hmyz kladie vaj├ş─Źka do p├║─Źikov a┼ż nakoniec sp├┤sob├ş ich pokles. Aj tie musia by┼ą potla─Źen├ę vhodn├Żm insektic├şdom zameran├Żm na t├Żchto ┼íkodcov. Ak chcete zisti┼ą, ─Źi s├║ na vine mu┼íky, ke─Ć p├║─Źiky ibi┼íteka nekvitn├║, presk├║majte padl├ę p├║─Źiky, ─Źi v nich nie s├║ stopy lariev a to tak, ┼że ich odre┼żete alebo roztrhnete. Pom├┤┼że tie┼ż odtrhn├║┼ą uschnut├ę puky a pohotovo ich zlikvidova┼ą.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Ďalšie faktory vedúce k opadávaniu

Kvet ibi┼íteka a p├║─Źik m├┤┼żu by┼ą tie┼ż v├Żsledkom mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch faktorov, ako s├║ v├Ż┼żivov├ę nedostatky a podmienky prostredia. Padanie p├║─Źikov na kvetoch ibi┼íteka je ─Źasto spojen├í so z├íkladn├Żm probl├ęmom, ktor├Ż sa d├í ─żahko napravi┼ą. Napr├şklad nedostato─Źn├ę zalievanie, nadmern├ę zmeny teploty a prehnan├ę prihnojovanie m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą sp├║┼í┼ąanie kvetov na ibi┼ítekoch. Kvety ibi┼íteka v┼íak vy┼żaduj├║ ve─ża svetla a vlhk├║ p├┤du. Potrebuj├║ tie┼ż pravideln├ę hnojenie, av┼íak v ├║mern├Żch mno┼żstv├ích.

Najlep┼í├şm sp├┤sobom, ako udr┼ża┼ą kvety ibi┼íteka zdrav├ę, je vyhovie┼ą ich potreb├ím a ─Źasto kontrolova┼ą rastliny, ─Źi nevykazuj├║ pr├şznaky probl├ęmov.

Škodcovia a choroby

Nieko─żko druhov ┼żuvania a cm├║─żania ┼íkodcov, ktor├ę sa ┼żivia listami, p├║─Źikmi alebo kvetmi, m├┤┼że sp├┤sobi┼ą probl├ęmy naraz. V┼íeobecne je mo┼żn├ę ┼íkodcov regulova┼ą aplik├íciami syst├ęmov├Żch pestic├şdov. Rutinn├ę kontroly namiesto be┼żn├Żch harmonogramov postrekov m├┤┼żu zn├ş┼żi┼ą po┼żadovan├ę mno┼żstvo pestic├şdov. Pestic├şdy m├┤┼żu by┼ą pre va┼íu rastlinu ni─Źiv├ę, preto┼że Hibiscus je na ne dos┼ą citliv├Ż.

Pred─Źasn├Ż pokles kvetn├Żch pukov je ─Źasto probl├ęmom ibi┼íteka. Niektor├ę odrody, najm├Ą dvojit├ę, sa vyzna─Źuj├║ pred─Źasn├Żm poklesom pupe┼łov. Niektor├ę odrody kvitn├║ dobre po─Źas jedn├ęho obdobia roka a d├┤sledne zhadzuj├║ p├║─Źiky inokedy.

Škodcovia

Rozto─Źe

M├┤┼że vykazova┼ą pr├şznaky ┼íkvrnit├Żch ┼żlt├Żch listov, ktor├ę sa ─Źasom zhor┼íuj├║.

vyberomat sk spidermites
vyberomat sk spidermites

┼Żlt├ę mu┼íky

Znaky odfarbenia a odpadnutia kvetu.

vyberomat sk thrips
vyberomat sk thrips

Pakomáre

P├║─Źiky ┼żltn├║ a za─Ź├şnaj├║ opad├íva┼ą.

vyberomat sk gallmidge
vyberomat sk gallmidge

Biele mušky

biely neporiadok na listoch alebo bielo sfarben├ę mu┼íky bl├şzko rastliny.

vyberomat sk whiteflies
vyberomat sk whiteflies

Vošky

─Źierne, biele alebo zelen├ę vidite─żn├ę chyby na rastline.

vyberomat sk aphids
vyberomat sk aphids

Mealybugs

┼żiarivo biele, mal├ę, bavlnen├ę ┼íkvrny na listoch.

vyberomat sk mealybug
vyberomat sk mealybug

Stupnica snehu

┼żiarivo biela, drobn├í, ┼íkvrnit├í na k├┤re.

vyberomat sk snowscale
vyberomat sk snowscale

Sv├Ątoj├ínske mu┼íky

mal├ę tmav├ę mu┼íky lietaj├║ce okolo rastl├şn.

vyberomat sk shoreflies
vyberomat sk shoreflies

Choroby

Diebackova choroba

zv├Ądnut├ę listy na jednej vetve.

vyberomat sk dieback disease
vyberomat sk dieback disease

Ochorenie v├Ądnutia

v┼íetky listy rastliny zv├Ądn├║.

vyberomat sk wilt disease
vyberomat sk wilt disease

Listová huba

─Źierne ┼íkvrny na listoch

vyberomat sk leaf fungus
vyberomat sk leaf fungus

Tipy ako pestova┼ą semen├í ibi┼íteka

Ibi┼ítek je n├ídhern├Ż tropick├Ż ker, ktor├Ż sa dar├ş v teplej┼í├şch prostrediach na juhu Spojen├Żch ┼ít├ítov. Aj ke─Ć v├Ą─Ź┼íina z├íhradk├írov rada nakupuje mlad├ę rastliny ibi┼íteka od z├íhradn├şckych centier alebo ┼ík├┤lok, mo┼żno budete chcie┼ą vysk├║┼ía┼ą v├Żsev semien ibi┼íteka.

Aj ke─Ć pestovanie ibi┼íteka zo semien trv├í dlh┼íie, m├┤┼że to by┼ą pr├şnosn├í, produkt├şvna ─Źinnos┼ą a lacn├Ż sp├┤sob, ako naplni┼ą svoju z├íhradu t├Żmito ├║┼żasn├Żmi rastlinami. Po─Ćme sa nau─Źi┼ą, ako krok za krokom vysadi┼ą semen├í ibi┼íteka.

Mno┼żenie semien ibi┼íteka

─îerstvo zozbieran├ę semen├í ibi┼íteka m├┤┼żete na jese┼ł zasadi┼ą priamo do z├íhrady, ak ┼żijete vo ve─żmi teplom podneb├ş bez mrazu. V├Ą─Ź┼íina z├íhradk├írov v┼íak rad┼íej za─Ź├şna so semenami v interi├ęroch. Postup je nasledovn├Ż:

Semen├í prebr├║ste jemn├Żm br├║snym papierom alebo ┼ípi─Źkou no┼ża, aby sa do nich mohla dosta┼ą vlhkos┼ą. Tento krok nie je nevyhnutne potrebn├Ż, ale poskytuje r├Żchly ┼ítart do kl├ş─Źenia semien ibi┼íteka. Br├║sen├ę semen├í zvy─Źajne kl├ş─Źia za mesiac alebo menej, inak kl├ş─Źenie semien ibi┼íteka nemus├ş nasta┼ą nieko─żko mesiacov.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Po po┼íkraban├ş semien ich namo─Źte aspo┼ł na hodinu alebo na noc do teplej vody.

Napl┼łte n├ídobu kvalitnou zmesou vhodnou pre rast semien. (Vyvarujte sa zmesi s vopred pridan├Żm hnojivom). Ak├íko─żvek n├ídoba s dren├í┼żnym otvorom bude fungova┼ą, ale ak vys├ídzate nieko─żko semien, s├║ vhodn├ę z├ísobn├şky na semen├í s bunkami.

Takto pripraven├║ zmes polievajte, k├Żm nebude rovnomerne vlhk├í, ale nesmie by┼ą ├║plne rozmo─Źen├í. Semen├í ibi┼íteka bud├║ hni┼ą pri pr├şli┼í vysokej vlhkosti. Semen├í ibi┼íteka vys├ídzajte do h─║bky asi 0,5 a┼ż 1,25 cm.

Kl├ş─Źenie semien ibi┼íteka vy┼żaduje teplo, preto je ide├ílne miesto, kde sa teplota udr┼żuje medzi 25 – 29 ┬░ C. Mo┼żno budete musie┼ą n├ídobu polo┼żi┼ą na tepeln├║ podlo┼żku, aby poskytovala dostato─Źn├ę teplo. N├ídobu zakryte prieh─żadn├Żm plastom alebo ho zasu┼łte do bieleho plastov├ęho vrecka na odpadky.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Kontrolujte z├ísobn├şk ka┼żd├Ż de┼ł. Plastov├ş obal udr┼żuje prostredie vlhk├ę, ale je d├┤le┼żit├ę mierne zalieva┼ą, ak je po─Źiato─Źn├í zmes such├í. Hne─Ć ako semen├í vykl├ş─Źia, odstr├í┼łte plastov├ş obal a vlo┼żte pod fluorescen─Źn├ę ┼żiarovky alebo pod in├ę pestovate─żsk├ę svetlo. Svetl├í by mali svieti┼ą ┼íestn├ís┼ą hod├şn denne.

Ke─Ć stonky za─Źn├║ by┼ą zdrevnaten├ę a maj├║ nieko─żko s├íd listov, premiestnite sadenice do jednotliv├Żch 4-palcov├Żch (10 cm) kvetin├í─Źov. So sadenicami nar├íbajte opatrne, preto┼że stonky sa ─żahko zlomia. V tomto okamihu za─Źnite sadenice pos├Żpa┼ą univerz├ílnym a vo vode rozpustn├Żm hnojivom zrieden├Żm na polovi─Źn├║ silu.

Postupne mlad├ę rastliny premiest┼łujte do v├Ą─Ź┼í├şch kvetin├í─Źov. Rastliny ibi┼íteka vysa─Ćte von, ke─Ć s├║ dos┼ą ve─żk├ę na to, aby pre┼żili samy a ur─Źite nehroz├ş bezprostredn├ę nebezpe─Źenstvo mrazu. V opa─Źnom pr├şpade ich m├┤┼żete na─Ćalej pestova┼ą ako izbov├ę rastliny, ale ak je to mo┼żn├ę, umo┼żnite im vychutna┼ą si teplej┼íie mesiace vonku.

Symbolika a kult├║ra

Ibi┼ítek je n├írodn├Żm symbolom Haiti a n├írodnou kvetinou n├írodov vr├ítane ┼áalam├║nov├Żch ostrovov a Niue. Hibiscus syriacus je n├írodn├Ż kvet Ju┼żnej K├│rey a Hibiscus rosa-sinensis je n├írodn├Ż kvet Portorika a Malajzie. ─îerven├Ż ibi┼ítek je kvetom hinduistickej bohyne K├íl├ş a ─Źasto sa objavuje na jej obrazoch v umen├ş indick├ęho Beng├ílska, ─Źasto s bohy┼łou a kvetinou spl├Żvaj├║cou vo forme. Ibi┼ítek sa pou┼ż├şva ako ponuka bohyni Kali a lordovi Ganeshovi pri hinduistick├Żch bohoslu┼żb├ích.

Na Filip├şnach pou┼ż├şvaj├║ gumamela (miestny n├ízov pre ibi┼ítek) deti ako s├║─Źas┼ą z├íbavy pri v├Żrobe bubliniek. Kvety a listy s├║ drven├ę, a┼ż k├Żm nevych├ídzaj├║ lepkav├ę ┼í┼ąavy. Do toho sa potom ponoria dut├ę stonky pap├íje a pou┼żij├║ sa ako slamky na vyfukovanie bubliniek. Spolu s mydlom vytv├íraj├║ ┼í┼ąavy z ibi┼íteka ─Ćal┼íie bubliny.

vyberomat sk ibistek
vyberomat sk ibistek

Kvet ibi┼íteka tradi─Źne nosia tahitsk├ę a havajsk├ę diev─Źat├í. Ak sa kvetina nos├ş za ─żav├Żm uchom, ┼żena je vydat├í alebo m├í vz┼ąah. Ak je kvetina nasaden├í vpravo, je slobodn├í alebo otvorene dostupn├í pre vz┼ąah. Ibi┼ítek je havajsk├Ż ┼ít├ítny kvet.

Nig├ęrijsk├í autorka Chimamanda Ngozi Adichie pomenovala svoj prv├Ż rom├ín Fialov├Ż ibi┼ítek pod─ża jemn├ęho kvetu.

K├┤ra ibi┼íteka obsahuje siln├ę lykov├ę vl├íkna, ktor├ę je mo┼żn├ę z├şska┼ą tak, ┼że sa zbaven├í k├┤ra nech├í st├í┼ą v mori a organick├Ż materi├íl tak m├┤┼że zhni┼ą.

V├Żroba papiera

Jeden druh ibi┼íteka, zn├ímy ako kenaf (Hibiscus cannabinus), sa vo ve─żkej miere pou┼ż├şva pri v├Żrobe papiera.

Ibištek ako nápoj

─îaj z kvetov ibi┼íteka je v mnoh├Żch krajin├ích sveta zn├ímy pod mnoh├Żmi menami a pod├íva sa tepl├Ż aj studen├Ż. N├ípoj je dobre zn├ímy pre svoju ─Źerven├║ farbu, ┼ítip─żavos┼ą a jedine─Źn├║ chu┼ą. Okrem toho je vysoko v├Ż┼żivn├Ż kv├┤li obsahu vitam├şnu C.

Je zn├ímy ako bissap v z├ípadnej Afrike, ÔÇ×Gul e KhatmiÔÇť v urd─Źine a perz┼ítine, agua de jamaica v Mexiku a Strednej Amerike (kvet je flor de jamaica) a Orhul v Indii. Niektor├ş ju ozna─Źuj├║ ako roselle, be┼żn├Ż n├ízov pre kvet ibi┼íteka. Na Jamajke, Trinidade a na mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch ostrovoch v Karibiku je tento n├ípoj zn├ímy ako ┼í┼ąavel (Hibiscus sabdariffa; nesmie sa zamie┼ła┼ą s druhom Rumex acetosa, ktor├Ż m├í spolo─Źn├ę meno ┼í┼ąov├şk). V Ghane je tento n├ípoj zn├ímy ako soobolo v jednom z miestnych jazykov.

V Kambod┼żi je mo┼żn├ę pripravi┼ą studen├Ż n├ípoj tak, ┼że okvetn├ę l├şstky najsk├┤r namo─Ź├şte do hor├║cej vody, k├Żm sa z okvetn├Żch l├şstkov nevyl├║huj├║ farby, potom sa prid├í limetov├í ┼í┼ąava (ktor├í n├ípoj zmen├ş z tmavohnedej / ─Źervenej na jasne ─Źerven├║), sladidl├í (cukor / med) a nakoniec studen├í voda / kocky ─żadu.

V Egypte, Sud├íne a arabskom svete je ─Źaj z ibi┼íteka zn├ímy ako karkad├ę (┘âě▒┘âě»┘Ő┘ç) a pod├íva sa ako tepl├Ż aj studen├Ż n├ípoj.

Ibištek ako jedlo

Su┼íen├Ż ibi┼ítek je jedl├Ż a v Mexiku je ─Źasto poch├║┼ąkou. M├┤┼że by┼ą tie┼ż kandizovan├Ż a pou┼żit├Ż ako ozdoba, zvy─Źajne na dezerty.

Ru┼żica (Hibiscus sabdariffa) sa pou┼ż├şva ako zelenina. Druh Hibiscus suratensis Linn, ktor├Ż je synonymom pre Hibiscus aculeatus G. Don, je vo filip├şnskom Visayase ozna─Źovan├Ż ako kysl├í pr├şsada pre takmer v┼íetku miestnu zeleninu a jed├ílne l├şstky. Tento druh, zn├ímy ako labog v oblasti Visayan (alebo labuag / sapinit v tagal─Źine), je pr├şsadou pri pr├şprave nat├şvnej kuracej polievky.

Druhy ibi┼íteka pou┼ż├şvaj├║ ako rastliny na potravu larvy niektor├Żch druhov mot├Ż─żov (Lepidopteran), vr├ítane Chionodes hibiscella, Hypercompe hambletoni, mu┼ík├ítov├ęho orie┼íka a okr├║hlice.

Lie─Źiv├ę ├║─Źinky ibi┼íteka

Rastliny ibi┼íteka s├║ zn├íme svojimi ve─żk├Żmi farebn├Żmi kvetmi. Tieto kvety m├┤┼żu by┼ą ozdobn├Żm doplnkom domu alebo z├íhrady, ale maj├║ tie┼ż lie─Źiv├ę vyu┼żitie. Z kvetov a listov sa daj├║ pripravi┼ą ─Źaje a tekut├ę extrakty, ktor├ę pom├íhaj├║ pri lie─Źbe r├┤znych stavov.

─î├ştajte ─Ćalej a dozviete sa, ako m├┤┼że ibi┼ítek pom├┤c┼ą pri chudnut├ş a rakovine a ako m├┤┼że tie┼ż pom├┤c┼ą zmierni┼ą stavy, ktor├ę zah┼Ľ┼łaj├║:

  • podr├í┼żden├Ż ┼żal├║dok
  • vysok├Ż krvn├Ż tlak
  • bakteri├ílne infekcie
  • hor├║─Źka


Kvety ibi┼íteka maj├║ ve─ża farieb. M├┤┼żu by┼ą ─Źerven├ę, ┼żlt├ę, biele alebo brosky┼łov├ę a m├┤┼żu ma┼ą ┼í├şrku a┼ż 6 palcov. Najob─ż├║benej┼íou odrodou je Hibiscus sabdariffa. ─îerven├ę kvety tejto odrody sa naj─Źastej┼íie pestuj├║ na lek├írske ├║─Źely a s├║ dostupn├ę ako doplnky v├Ż┼żivy.

─îaj z ibi┼íteka, ktor├Ż sa pre svoju kol├í─Źov├║ chu┼ą naz├Żva aj kysl├Ż ─Źaj, sa vyr├íba zo zmesi su┼íen├Żch kvetov, listov a tmavo─Źerven├Żch kalichov (stredy kvetov v tvare poh├íra). Po tom, ─Źo kvetina odkvitne, okvetn├ę l├şstky odpadn├║ a kalichy sa zmenia na struky. Tieto obsahuj├║ semen├í rastliny. Kal├│rie s├║ ─Źasto hlavn├Żmi zlo┼żkami bylinn├Żch n├ípojov obsahuj├║cich ibi┼ítek.

Ibi┼ítek pou┼ż├şvali r├┤zne kult├║ry ako liek na nieko─żko stavov. Egyp┼ąania u┼ż├şvali ibi┼ítekov├Ż ─Źaj na zn├ş┼żenie telesnej teploty, lie─Źenie srdcov├Żch a nervov├Żch chor├┤b a ako diuretikum na zv├Ż┼íenie tvorby mo─Źu.

V Afrike sa ─Źaj pou┼ż├şval na lie─Źbu z├ípchy, rakoviny, chor├┤b pe─Źene a pr├şznakov nachladnutia. Du┼żina vyroben├í z listov sa nan├í┼íala na poko┼żku na hojenie r├ín.

V Ir├íne je pitie kysl├ęho ─Źaju st├íle be┼żnou lie─Źbou vysok├ęho krvn├ęho tlaku.

Dnes je ibi┼ítek ob─ż├║ben├Ż pre svoj potenci├íl zni┼żova┼ą vysok├Ż krvn├Ż tlak. Modern├ę ┼ít├║die ukazuj├║, ┼że ─Źaj aj extrakt z rastl├şn ibi┼íteka zni┼żuj├║ krvn├Ż tlak a hladinu cholesterolu. Aj ke─Ć je st├íle potrebn├Ż ─Ćal┼í├ş v├Żskum, m├┤┼że to by┼ą dobr├í spr├íva pre bud├║cnos┼ą lie─Źby srdcov├Żch chor├┤b.

Ibi┼ítek ukazuje potenci├íl na lie─Źbu rakoviny a ako pom├┤cka pri chudnut├ş spolu s ─Ćal┼í├şmi sp├┤sobmi pou┼żitia. Nie je ve─ża ┼ít├║di├ş v t├Żchto oblastiach, ale niektor├ę v├Żskumy nazna─Źuj├║, ┼że antoky├íny m├┤┼żu by┼ą k─ż├║─Źom k protirakovinov├Żm vlastnostiam ibi┼íteka.

─Äal┼íia ned├ívna ┼ít├║dia, ktorej d├┤veryhodn├Ż zdroj zistil, ┼że extrakt z ibi┼íteka m├┤┼że ma┼ą vplyv na metabolizmus a zabr├íni┼ą obezite a hromadeniu tuku v pe─Źeni. Tropick├í rastlina bola dokonca ├║spe┼íne pou┼żit├í ako s├║─Źas┼ą zmesi bylinn├Żch extraktov na o┼íetrenie v┼í├ş.

─îaj a extrakt z ibi┼íteka je mo┼żn├ę zak├║pi┼ą v obchodoch so zdravou v├Ż┼żivou ako doplnky v├Ż┼żivy. Neexistuje ┼żiadna odpor├║─Źan├í d├ívka, preto┼że to z├ívis├ş od produktu, ktor├Ż si k├║pite, a pre─Źo ho pou┼ż├şvate. Typick├ę mno┼żstvo kalichu v jednej porcii ─Źaju je 1,5 gramu, ┼ít├║die v┼íak pou┼żili a┼ż 10 gramov su┼íen├ęho kalicha a extraktov obsahuj├║cich a┼ż 250 miligramov antokyanov.

Ke─Ć sa ibi┼ítek pou┼żije ako ─Źaj, v┼íeobecne sa pova┼żuje za bezpe─Źn├Ż. Je v┼íak potrebn├Ż ─Ćal┼í├ş v├Żskum na ur─Źenie bezpe─Źnej d├ívky pre tehotn├ę alebo doj─Źiace ┼żeny, deti a ─żud├ş s ochoren├şm pe─Źene alebo obli─Źiek.

─îaj z ibi┼íteka je ve─żmi kol├í─Źov├Ż a m├┤┼że by┼ą sk├┤r v citliv├Żch tkaniv├ích. Po─Ź├║vajte svoje telo a ak v├ím bude zle, presta┼łte ho pou┼ż├şva┼ą. Niektor├ę v├Żskumy tie┼ż nazna─Źuj├║, ┼że ibi┼ítek m├┤┼że ovplyvni┼ą sp├┤sob, ak├Żm telo spracov├íva acetaminof├ęn (tylenol), ale tento ├║─Źinok je pravdepodobne ve─żmi minim├ílny.

Ibi┼ítek zost├íva popul├írnym bylinn├Żm liekom v krajin├ích po celom svete. Ako v├Żskum pokra─Źuje, m├┤┼że sa sta┼ą ─Źoraz viac akceptovan├Żm ako ├║─Źinn├í lek├írska lie─Źba.

Druhy ibišteka

Existuje ve─ża druhov (druhov) ibi┼ítekov. Najob─ż├║benej┼íie v z├íhrad├ích s├║:

  • Hibiscus brackenridgei (havajsk├Ż ibi┼ítek)
  • Hibiscus rosa-sinensis (ibi┼ítek ─Ź├şnsky)
  • Hibiscus syriacus (ibi┼ítek z├íhradn├Ż)
  • Hibiscus trionum je oby─Źajn├í burina v z├íhrad├ích a na farm├ích.

─Äal┼íie zdroje inform├íci├ş:

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest