---
canonical: https://vyberomat.sk/najlepsie-mobily-do-400-eur/
title: "Mobil do 400 eur: 10 najlepších modelov 2026 podľa ceny"
description: "Najlepší mobil do 300 aj do 400 eur podľa ceny: Samsung, Motorola, Xiaomi aj POCO. Koľko rokov aktualizácií čakať a kedy sa oplatí počkať."
lang: sk
site: Vyberomat
type: article
published: 2026-10-13
updated: 2026-10-13
attribution: required
schemaVersion: 2
---

# Mobil do 400 eur: 10 najlepších modelov 2026 podľa ceny

Za 230 až 400 eur už nekupuješ kompromis. Stredná trieda dnes vie OLED displej, výdrž na dva dni, slušný fotoaparát so stabilizáciou a často aj telo, ktorému neublíži dážď ani pád na chodník. V tejto cene sa najviac bijú Samsung, Motorola a Xiaomi so svojimi radmi Redmi Note a POCO.

Pod rebríčkom nájdeš rady, ako čítať parametre a prečo pri kúpe rozhodujú roky aktualizácií. Ak ešte nevieš, akú sumu chceš minúť, začni na [rozcestníku najlepších mobilov](/najlepsie-mobily/).

<div class="tip-box"><strong>Rýchla odpoveď:</strong> do 250 € ber <strong>Samsung Galaxy A17</strong>, ktorý dostane šesť rokov aktualizácií. Okolo 300 € má najlepší pomer výkonu a výdrže <strong>Motorola Moto G57 Power</strong>, na fotky za podobné peniaze siahni po <strong>Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G</strong> s 200 Mpx fotoaparátom a stabilizáciou. Celkovo najkompletnejší mobil do 400 € je <strong>Motorola Moto G86 Power</strong> s OLED displejom a odolnosťou IP69. Najvyšší výkon na hry má <strong>POCO X8 Pro</strong>. Do terénu a na stavbu siahni po <strong>Samsung Galaxy XCover7</strong> s vymeniteľnou batériou.</div>

## Rebríček: 10 najlepších mobilov do 400 € podľa ceny

Mobily sú zoradené podľa ceny, od lacnejších modelov s dlhou podporou cez Xiaomi s veľkou batériou až po výkonné POCO a odolnú Motorolu s výdržou na dva dni. V tabuľke vidíš hlavné rozdiely a pod ňou zistíš, ktorý sedí na tvoje používanie.

Ceny a hodnotenia zákazníkov sme overili 13. 10. 2026.

| Model | Displej | Fotoaparát | Batéria | Aktualizácie | Hodnotenie | Cena |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB (Najlepší celkovo) | 6,7″ pOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokouhlý | 6 720 mAh, 30 W | 4 roky záplat (do 2029) | 4,7 | 329,99 € |
| POCO X8 Pro 8 GB/256 GB (Najvýkonnejší) | 6,59″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx s OIS + 8 Mpx širokouhlý | 6 500 mAh, 100 W | 4 verzie Androidu, 6 rokov záplat | 4,7 | 389,00 € |
| Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB (Cena a výkon) | 6,7″ IPS, 120 Hz | 50 Mpx + 8 Mpx širokouhlý | 7 000 mAh, 30 W | 1 nová verzia Androidu | 4,6 | 293,99 € |
| Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB (Lacnejší tip) | 6,7″ AMOLED, 90 Hz | 50 Mpx s OIS + 5 Mpx širokouhlý | 5 000 mAh, 25 W | 6 rokov Androidu aj záplat | 4,6 | 239,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G 8 GB/256 GB (Fotoaparát za málo) | 6,77″ OLED, 120 Hz | 200 Mpx s OIS + 8 Mpx širokouhlý | 6 500 mAh, 45 W | Záplaty do roku 2032 | 4,6 | 269,00 € |
| Samsung Galaxy A17 5G 4 GB/128 GB (Samsung s 5G) | 6,7″ AMOLED, 90 Hz | 50 Mpx s OIS + 5 Mpx širokouhlý | 5 000 mAh, 25 W | 6 rokov Androidu aj záplat | 4,7 | 289,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 17 5G 6 GB/128 GB (Výdrž s 5G) | 6,99″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx | 7 700 mAh, 45 W | 4 verzie Androidu, 6 rokov záplat | 4,9 | 319,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 17 4G 6 GB/256 GB (Obrí displej) | 6,99″ AMOLED, 120 Hz | 50 Mpx | 7 700 mAh, 45 W | Android 16, dĺžka podpory nepotvrdená | 4,9 | 279,00 € |
| Xiaomi Redmi Note 15 4G 8 GB/256 GB (Lacné Xiaomi) | 6,77″ OLED, 120 Hz | 108 Mpx + 2 Mpx pomocný | 6 000 mAh, 33 W | 4 verzie Androidu, 6 rokov záplat | 4,3 | 229,00 € |
| Samsung Galaxy XCover7 6 GB/128 GB (Odolný do terénu) | 6,6″ IPS, 60 Hz | 50 Mpx | 4 050 mAh vymeniteľná, 15 W | 4 verzie Androidu, 5 rokov záplat | 4,4 | 329,00 € |

### Najlepšie mobily do 250 €

#### 1. Samsung Galaxy A17 4 GB/128 GB: Lacnejší tip

Pre koho: Pre každého, kto chce lacnejší Samsung na roky dopredu a nehrá náročné hry. Zákazníci ho kupujú aj rodičom a starým rodičom, chvália veľký displej a jednoduché ovládanie.

Plusy:
- Šesť rokov nových verzií Androidu aj bezpečnostných záplat
- Displej AMOLED 6,7 palca s 90 Hz a hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou
- Tenký a ľahký, 7,5 mm a 190 g, k tomu NFC na platby a microSD do 2 TB

Mínusy:
- Len LTE bez 5G a slabší procesor, na náročné hry nestačí
- Pamäť RAM má len 4 GB a odolnosť IP54 chráni iba proti striekajúcej vode

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/samsung-galaxy-a17-13029551/)

Video: [Samsung Galaxy A17 (4G/LTE) - Complete Review!](https://www.youtube.com/watch?v=f49Q1gSy4H0)

#### 2. Xiaomi Redmi Note 15 4G 8 GB/256 GB: Lacné Xiaomi

Pre koho: Pre nenáročného človeka, ktorý chce pekný displej, veľa miesta a batériu na celý deň aj viac. Zákazníci ho kupujú rodičom aj partnerom a chvália, že pôsobí drahšie, než je.

Plusy:
- OLED displej 6,77 palca so 120 Hz a jemne zaoblenými okrajmi
- Batéria 6 000 mAh, 8 GB RAM a 256 GB s možnosťou microSD
- Obal a ochranná fólia v balení, k tomu NFC na platby

Mínusy:
- Len LTE bez 5G a fotoaparát bez optickej stabilizácie
- Zákazníci hlásia reklamy v systéme a pomalšiu odozvu fotoaparátu

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/xiaomi-redmi-note-15-4g-13195941/)

Video: [Redmi Note 15 Review](https://www.youtube.com/watch?v=wl2EkFUmEFM)

### Najlepšie mobily do 300 €

#### 3. Motorola Moto G57 Power 12 GB/256 GB: Cena a výkon

Pre koho: Pre každého, kto chce svižný mobil s obrovskou výdržou a neplánuje ho mať dlhšie ako tri roky. Zákazníci chvália hlavne batériu a plynulý chod.

Plusy:
- Batéria 7 000 mAh, podľa zákazníkov vydrží dva až tri dni
- Snapdragon 6s Gen 4 a 12 GB RAM, v našom skóre plynulosti druhý najlepší v rebríčku
- Krytie IP64, vojenská norma MIL-STD-810H, eSIM, jack 3,5 mm a obal v balení

Mínusy:
- Výrobca sľubuje len jednu novú verziu Androidu
- Displej IPS má slabší kontrast než OLED a fotoaparát nemá optickú stabilizáciu

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/motorola-moto-g57-power-13162297/)

Video: [Motorola Moto G57 Power: Fantastická výdrž za málo peněz | Recenze](https://www.youtube.com/watch?v=6Gyv1pPvovA)

#### 4. Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G 8 GB/256 GB: Fotoaparát za málo

Pre koho: Pre každého, kto chce za rozumné peniaze dobré fotky a batériu na dva dni a nepotrebuje 5G. Zákazníci chvália fotoaparát, výdrž a obal v balení.

Plusy:
- Hlavný fotoaparát 200 Mpx s optickou stabilizáciou, zákazníci ho chvália
- Batéria 6 500 mAh, podľa zákazníkov vydrží dva až tri dni, nabíjanie 45 W
- OLED displej so 120 Hz, sklo Gorilla Glass Victus 2 a slot na microSD

Mínusy:
- Len LTE bez 5G a procesor Helio G200 je na náročné hry slabší
- Telo je veľké, jack 3,5 mm chýba a nabíjačku treba dokúpiť

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/xiaomi-redmi-note-15-pro-4g-13195950/)

Video: [Redmi Note 15 Pro 4G Review - A Big Letdown](https://www.youtube.com/watch?v=ToBormdTzPs)

#### 5. Samsung Galaxy A17 5G 4 GB/128 GB: Samsung s 5G

Pre koho: Pre každého, kto chce Samsung s 5G a dlhou podporou na bežné veci, teda správy, sociálne siete, fotky a videá. Zákazníci ho kupujú aj deťom.

Plusy:
- Šesť rokov nových verzií Androidu aj bezpečnostných záplat
- Displej AMOLED 6,7 palca a hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou
- 5G, NFC a microSD do 2 TB v telese hrubom len 7,5 mm

Mínusy:
- Pamäť RAM má len 4 GB, pri viacerých aplikáciách sa podľa zákazníkov občas zasekne
- Odolnosť len IP54 a viacerým zákazníkom je príliš veľký do ruky

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/samsung-galaxy-a17-5g-13029552/)

Video: [Samsung Galaxy A17 5G full review](https://www.youtube.com/watch?v=18elsCTsihI)

#### 6. Xiaomi Redmi Note 17 4G 6 GB/256 GB: Obrí displej

Pre koho: Pre každého, kto chce čo najväčší displej na videá a čítanie a batériu, na ktorú môžeš na deň či dva zabudnúť. Zákazníci chvália výdrž, AMOLED displej a veľké úložisko.

Plusy:
- Batéria 7 700 mAh s nabíjaním 45 W, zákazníci chvália hlavne výdrž
- AMOLED displej 6,99 palca so 120 Hz a jasom až 1 800 nitov
- 256 GB s microSD, krytie IP65, obal aj fólia v balení a Android 16 hneď z výroby

Mínusy:
- Len LTE bez 5G a fotoaparát bez optickej stabilizácie
- S hmotnosťou 224 g je ťažký a do menšej ruky príliš veľký

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/xiaomi-redmi-note-17-4g-13509002/)

Video: [Redmi Note 17 4G Review: HUGE 7700mAh Battery! Is It Worth Buying?](https://www.youtube.com/watch?v=tbO6O-3gPow)

### Najlepšie mobily do 400 €

#### 7. Motorola Moto G86 Power 5G 12 GB/256 GB: Najlepší celkovo

Pre koho: Pre väčšinu ľudí, ktorí chcú v strednej triede čo najkompletnejší mobil. Má jasný OLED displej, slušný fotoaparát, výdrž na dva dni a odolnosť, akú v tejto cene inde ťažko nájdeš.

Plusy:
- Batéria 6 720 mAh, zákazníkom vydrží zhruba dva dni
- Krytie IP68 aj IP69 a vojenská norma MIL-STD-810H
- Jasný pOLED displej so 120 Hz, fotoaparát s optickou stabilizáciou, 12 GB RAM a microSD

Mínusy:
- Výrobca uvádza štyri roky bezpečnostných záplat, kratšie než Samsung
- Nabíjanie 30 W je na takú batériu pomalšie a širokouhlý fotoaparát je slabší

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/motorola-moto-g86-power-13075499/)

Video: [Motorola Moto G86 Power šokuje baterií a výdrží (RECENZE)](https://www.youtube.com/watch?v=65WJZHjvloY)

#### 8. POCO X8 Pro 8 GB/256 GB: Najvýkonnejší

Pre koho: Pre hráčov a každého, kto chce v strednej triede výkon, aký majú inak drahšie mobily. Zákazníci chvália plynulé hry bez prehrievania a výdrž batérie.

Plusy:
- Dimensity 8500 Ultra, v našom skóre plynulosti najvýkonnejší mobil rebríčka
- Batéria 6 500 mAh s nabíjaním 100 W a krytie IP68
- Štyri nové verzie Androidu a šesť rokov záplat, k tomu video 4K

Mínusy:
- Fotoaparát je podľa zákazníkov skôr priemerný a širokouhlý má len 8 Mpx
- Nemá slot na pamäťovú kartu ani eSIM a zákazníkom po Samsungu chýbajú niektoré funkcie

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/poco-x8-pro-13279682/)

Video: [POCO X8 Pro: Super střední třída, jako vždycky | Recenze](https://www.youtube.com/watch?v=tajxDNN3HLI)

#### 9. Xiaomi Redmi Note 17 5G 6 GB/128 GB: Výdrž s 5G

Pre koho: Pre každého, kto chce veľký mobil s 5G, ktorý vydrží niekoľko dní a dostane dlhú podporu. Zákazníci chvália displej, svižný systém a výdrž batérie.

Plusy:
- Batéria 7 700 mAh, podľa zákazníkov vydrží aj niekoľko dní
- Štyri nové verzie Androidu a šesť rokov záplat
- AMOLED 6,99 palca so 120 Hz, 5G, NFC, krytie IP65 a microSD v hybridnom slote

Mínusy:
- Fotky sú podľa zákazníkov skôr priemerné a optická stabilizácia chýba
- Len 128 GB, hmotnosť 225 g a nabíjačka nie je v balení

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/xiaomi-redmi-note-17-5g-13509000/)

Video: [Xiaomi Redmi note 17 5g. Dlouhááá výdrž baterie a slušná výbava (recenze)](https://www.youtube.com/watch?v=gZe7o-jPeW8)

#### 10. Samsung Galaxy XCover7 6 GB/128 GB: Odolný do terénu

Pre koho: Pre stavbu, dielňu, chatu alebo hory, kde mobil padá, mokne a pracuje sa s ním v rukaviciach. Batériu si vymeníš sám a podporu má dlhú.

Plusy:
- Krytie IP68, vojenská norma MIL-STD-810H a Gorilla Glass Victus+
- Vymeniteľná batéria a programovateľné tlačidlo XCover
- Štyri nové verzie Androidu a päť rokov záplat, k tomu eSIM, microSD aj jack 3,5 mm

Mínusy:
- Displej IPS má len 60 Hz a procesor je zo staršej generácie
- Batéria 4 050 mAh s nabíjaním 15 W, ojedinele zákazníci hlásia jej rýchlejšie starnutie

[Pozrieť cenu a dostupnosť](https://vyberomat.sk/link/samsung-galaxy-xcover7-8067034/)

Video: [Samsung Galaxy XCover 7: Indulge Gadgets](https://www.youtube.com/watch?v=-oZIsyoAGLU)

### Ako sme vyberali

Telefóny sme fyzicky netestovali. Výber stojí na parametroch od výrobcov, na našom vlastnom skóre parametrov, na hodnoteniach a recenziách overených zákazníkov a na nezávislých recenziách. Pozerali sme na celý balík: fotoaparát, výkon, displej, batériu, odolnosť a dĺžku aktualizácií.

Poradie v rámci každej sekcie je naše posúdenie pomeru ceny, výbavy a skúseností zákazníkov. Opakované výhrady z recenzií píšeme rovno do mínusov. Do rebríčka berieme len modely, ktoré sú skladom a majú od zákazníkov vysokú známku.

Ceny a dostupnosť kontrolujeme každý týždeň. Mobily sa menia rýchlo, nové modely prichádzajú niekoľkokrát do roka, preto celý výber revidujeme každý štvrťrok. Pri cene vždy platí tá aktuálna v obchode, a keď sa zmení, model sa môže posunúť do inej cenovej sekcie.


## Čo dostaneš navyše oproti lacným mobilom

Lacný mobil do 200 eur zvládne volanie, správy a internet. Pri dlhšom používaní sa však seká, fotky v interiéri sú rozmazané a aktualizácie skončia skôr. Ak ti stačia základy, pozri si [rebríček mobilov do 200 eur](/najlepsie-mobily-do-200-eur/).

Za 230 až 400 eur dostaneš hlavne tieto veci:

| Čo riešiš | Lacný mobil do 200 € | Stredná trieda do 400 € |
|---|---|---|
| Displej | často LCD s nižším rozlíšením | OLED alebo jasné LCD so 120 Hz |
| Fotoaparát | bez stabilizácie, slabšie v tme | hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou |
| Výkon a RAM | 4 GB, pri hrách sa seká | 6 až 12 GB a svižnejší procesor |
| Odolnosť | proti striekajúcej vode | často IP68, niekedy aj IP69 |
| Aktualizácie | dva až tri roky | štyri až šesť rokov |

## Na čo sa pozerať pri výbere

### Displej: OLED a obnovovacia frekvencia

**OLED** (u výrobcov aj AMOLED alebo pOLED) má hlbokú čiernu, sýtejšie farby a lepšie sa číta na slnku. **LCD** (IPS) býva lacnejšie a v tme pôsobí čierna skôr ako sivá. Číslo v **Hz** hovorí, koľkokrát za sekundu sa obraz obnoví. Pri 90 až 120 Hz je posúvanie webu a sociálnych sietí citeľne plynulejšie než pri 60 Hz.

### Fotoaparát: stabilizácia je dôležitejšia ako megapixely

Dnes má skoro každý mobil 50 Mpx, takže samotné číslo nič nehovorí. Dôležitejšia je **optická stabilizácia (OIS)**, teda pohyblivý snímač, ktorý vyrovná trasenie rúk. Vďaka nej sú ostrejšie fotky večer, v interiéri aj videá z prechádzky. Ak je pre teba fotenie hlavný dôvod kúpy, pozri si aj [rebríček fotomobilov](/najlepsie-fotomobily/).

### Výkon a pamäť RAM

Na bežný deň stačí ktorýkoľvek procesor z nášho výberu, rozdiel spoznáš pri hrách. Na tie je v tejto cene najsilnejšie POCO X8 Pro. Pri plynulosti pomáha aj **RAM**, teda operačná pamäť. So 4 GB sa telefón po pár rokoch začne zadýchavať, 8 GB a viac je pohodlná rezerva na dlhšie obdobie.

### Batéria a nabíjanie

Kapacita 5 000 mAh vystačí bežnému človeku na deň, modely so 6 500 až 7 700 mAh aj na dva dni. Nabíjačku v balení dnes nedostaneš pri žiadnom z modelov v rebríčku, počítaj s ňou zvlášť. Na dlhé výlety sa oplatí aj [poriadna powerbanka](/najlepsie-powerbanky/).

### Odolnosť: čo znamená IP54, IP68 a IP69

- **IP54:** chráni pred prachom a striekajúcou vodou, dážď zvládne, ponorenie nie.
- **IP64 a IP65:** úplne prachotesný, IP64 odolá striekajúcej vode a IP65 aj prúdu vody z hadice.
- **IP68:** prachotesný a vydrží aj ponorenie, výrobca udáva hĺbku a čas.
- **IP69:** navyše odolá prúdu horúcej vody pod vysokým tlakom.

Tesnenia časom starnú a po oprave displeja nemusia tesniť ako z výroby. Ber odolnosť ako poistku proti nehode.

## Xiaomi, Redmi a POCO: na čo si dať pozor

Xiaomi predáva lacnejšie mobily pod značkami **Redmi** a **POCO**. Za rovnaké peniaze často dajú väčšiu batériu alebo silnejší procesor, no pri kúpe sleduj dve veci.

- **4G a 5G verzie s rovnakým menom.** Redmi Note 15 4G a Redmi Note 15 5G majú iný procesor aj fotoaparát. Vždy si prečítaj celý názov modelu.
- **Predinštalované aplikácie.** Systém HyperOS má viac vlastných aplikácií a ponúk, časť zákazníkov sa sťažuje aj na reklamy. Väčšinu z nich vypneš v nastaveniach.

## Aktualizácie: koľko rokov ti mobil vydrží

Aktualizácie prinášajú nové verzie Androidu a **bezpečnostné záplaty**, ktoré chránia tvoje účty a bankové aplikácie. Bez záplat časom prestanú fungovať niektoré aplikácie a rastie riziko útoku. V tomto sa výrobcovia líšia najviac.

| Mobil z rebríčka | Nové verzie Androidu | Bezpečnostné záplaty |
|---|---|---|
| Samsung Galaxy A17 a A17 5G | šesť rokov | šesť rokov |
| Xiaomi Redmi Note 17 5G, Redmi Note 15 4G a POCO X8 Pro | štyri verzie | šesť rokov |
| Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G | výrobca jasne neuvádza | do roku 2032 |
| Xiaomi Redmi Note 17 4G | zatiaľ nepotvrdené | zatiaľ nepotvrdené |
| Samsung Galaxy XCover7 | štyri verzie od uvedenia v roku 2024 | päť rokov od uvedenia |
| Motorola Moto G86 Power | podľa recenzií jedna až dve | štyri roky, do roku 2029 |
| Motorola Moto G57 Power | jedna | kratšie, presný termín výrobca jasne neuvádza |

Na päť rokov a viac siahni po Samsungu alebo po novšom Xiaomi či POCO so šiestimi rokmi záplat. Motorola dáva viac hardvéru za rovnaké peniaze, no počítaj skôr s výmenou po troch rokoch.

## eSIM a bezdrôtové nabíjanie

**eSIM** je SIM karta zabudovaná priamo v telefóne. Hodí sa na druhé číslo alebo na dáta v zahraničí. Z nášho výberu ju majú Moto G86 Power, Moto G57 Power a Galaxy XCover7, modely Xiaomi a POCO z rebríčka nie. Pozor, Moto G86 Power má popri eSIM len jeden slot na fyzickú kartu, takže dve plastové SIM do neho nedáš.

**Bezdrôtové nabíjanie** v tejto cene takmer nenájdeš, žiadny z mobilov v rebríčku ho nemá.

## Stredná trieda alebo minuloročná vlajková loď?

Vlajková loď spred roka či dvoch sa občas dá kúpiť lacnejšie a láka na lepší fotoaparát, bezdrôtové nabíjanie a prémiové materiály. Často má však menšiu batériu a hlavne už **minula časť svojich rokov aktualizácií**, ktoré sa počítajú od uvedenia modelu. Dáva zmysel, keď ti ide hlavne o fotky a výkon. Ak chceš výdrž, odolnosť a čo najviac rokov bez starostí, nový model strednej triedy býva rozumnejší.

<div class="yt-lite" data-yt="HexRROrsaCM" data-title="Ako si vybrať nový telefón (Android Police)"></div>

## Časté chyby pri výbere

- **Kupovať podľa megapixelov.** Snímač s 200 Mpx pomôže cez deň, no optická stabilizácia a kvalita hlavného fotoaparátu povedia viac než samotné číslo.
- **Brať 4 GB RAM na roky dopredu.** Na základné veci stačí, na päť rokov intenzívneho používania je to málo.
- **Zabudnúť na zvyky používateľa.** Pre rodiča alebo starého rodiča je často lepší jednoduchší telefón s veľkým písmom, tipy nájdeš v článku o [mobile pre seniorov](/mobil-pre-seniorov/).
- **Nekontrolovať konektor na slúchadlá.** Väčšina modelov už jack 3,5 mm nemá, takže sa oplatí myslieť na [bezdrôtové slúchadlá](/najlepsie-bezdrotove-sluchadla/).

## Kedy sa oplatí počkať

Nové modely strednej triedy prichádzajú hlavne na jar, vtedy staršie zlacnejú. Ďalšie dobré obdobie sú zľavy okolo [Black Friday](/black-friday/) koncom novembra, keď sa ceny často posunú o sekciu nižšie.

Ak mobil kupuješ ako darček pod stromček, kúp ho radšej skôr a nechaj si rezervu na výmenu. Ďalšie nápady nájdeš v návode, [ako vybrať vianočný darček](/ako-vybrat-vianocny-darcek/).

## Časté otázky

### Aký je najlepší mobil do 300 eur?

Z nášho výberu je to Motorola Moto G57 Power s batériou 7 000 mAh, svižným procesorom a 12 GB RAM. Ak ti viac záleží na fotkách, vyber Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G so stabilizovaným 200 Mpx fotoaparátom. Pre dlhé aktualizácie a 5G je tu Samsung Galaxy A17 5G.

### Oplatí sa mobil do 400 eur oproti lacnejšiemu?

Áno, ak telefón používaš veľa a chceš ho mať niekoľko rokov. Dostaneš lepší displej, fotoaparát so stabilizáciou a vyššiu odolnosť. Na volanie a občasné správy stačí aj lacnejší model.

### Ktorý mobil do 400 eur najlepšie fotí?

V našom výbere vychádzajú najlepšie POCO X8 Pro a Motorola Moto G86 Power. Obe majú hlavný fotoaparát s optickou stabilizáciou a natáčajú video v 4K. Veľa detailov cez deň zachytí aj Redmi Note 15 Pro 4G s 200 Mpx snímačom.

### Ako dlho vydrží mobil zo strednej triedy?

Hardvér zvládne štyri až päť rokov, o skutočnej životnosti však rozhodujú aktualizácie. Samsung Galaxy A17 dostane šesť rokov podpory, Redmi Note 17 5G a POCO X8 Pro šesť rokov záplat, modely Motorola v tejto cene výrazne menej.

> Zdroj: Vyberomat, pri citovaní prosím odkazuj na https://vyberomat.sk/najlepsie-mobily-do-400-eur/
