Drevená sauna. Z akého dreva sa sauny vyrábajú?

Materiál, z ktorého sa sauny vyrábajú musí mať dobré izolačné schopnosti, musí odpudzovať vodu a v neposlednom rade záleží aj na dizajne. Preto je najvhodnejším materiálom na ich výrobu drevo. Aj keď sa môže zdať, že je drevená sauna samozrejmosťou, na trhu môžete zohnať aj sauny z napodobením dreva. Tieto sú však menej kvalitné a častokrát nespĺňajú vyššie spomenuté kritéria. Existuje množstvo druhov driev, ktoré majú rozdielne vlastnosti a rozdielny dizajn. V článku vám prinášame druhy, ktoré sú na výrobu sáun tie najvhodnejšie

Topoľ osikový

Drevo pochádza z listnatého stromu patriaceho do čeľade vŕbovitej. Rastie vo väčšine krajinách Európy v Škadinávií v Severnej Afrike v Azii, Číne alebo Japonsku. Tento druh dreva nevylučuje živicu, neprehrieva sa a neštiepi sa. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálnym materiálom pre výrobu lavičiek v saune, ako aj na vnútorné a vonkajšie steny sauny. Drevo má svetlý tón a hladkú textúru, ktorá sa dá jednoducho premaľovať.

Tuja riasitá

Je ihličnatý strom z rodu tuja. Nachádza sa v Spojených štátoch v Kanade na Aliaške či v Kalifornií. Sauny tohto typu majú pekný nevšedný vzhľad. Drevo je charakteristické bohatou arómou a červenkastým sfarbením, vďaka čomu sa hodí aj ako vonkajšie obloženie. Perfektne sa hodí aj na výrobu lavičiek, kvôli neprepúšťaniu živice a odpudzovaniu vody. Drevo sa taktiež príliš neprehrieva.

vyberomat sk drevená sauna
vyberomat sk pexels fwstudio

Jelša lepkavá

Jelša je listnatý strom, ktorý patrí do čeľade brezovitej. V prírode ju nájdete pri brehoch vodných plôch, rybníkoch, močiaroch alebo jazerách. Rastie v krajinách Európy v Ázii a v Afrike. Vhodnosť dreva na povrchovú úpravu sauny zaisťuje jeho vysoká odolnosť a vodoodpudivosť. Drevo z Jelše sa neprehrieva. Vzhľad je charakteristický červeným odtieňom a jemnou textúrou.

Borovica lesná

Drevo pochádza s ihličnatého stromu, ktorý rastie v Európe alebo Ázii. Tento druh sa najčastejšie používa na vonkajšie steny sauny, a to hlavne vďaka peknému vzhľadu. Prirodzený vzor tohto dreva môžete zvýrazniť špeciálnym spôsobom kefovania.

Smrek obyčajný

Smrek je ihličnatý strom z čeľade borovicovej. Pestuje sa prevažne v Európe. Najčastejšie sa jeho drevo používa na vonkajšie steny sauny. Smrekové drevo je veľmi bledé so žltkastým nádychom. Tak ako u borovice, jeho vzhľad môžete zvýrazniť špeciálnou technikou kefovania.

Jaseň americký

Ide o listnatý strom z čeľade olivovej. Rastie prevažne v Severnej Amerike. Vzácne drevo je ideálne pre výrobu sauny, hlavne vďaka svojej odolnosti. Zároveň má veľmi pekný vzhľad s dobrou textúrou, ktorá sa hodí na vonkajšie steny sauny. Drevo je nezvyčajnej tmavej farby. Prostredníctvom leštenia môžete zvýrazniť jeho vzhľad.

vyberomat sk pexels fwstudio
vyberomat sk drevená sauna

Borovica lúčovitá

Borovica lúčovitá je ihličnatý strom patriaci do čeľade borovicovej. Tento strom patrí medzi najpestovanejšie, kvôli jeho rýchlemu rastu a kvalite dreva. Vhodné je aj na výrobu sauny keďže nevylučuje živicu, netriešti sa a ani sa rýchlo neprehreje. Drevo má tmavý odtieň, ktorý dokážete zvýrazniť kefovaním.

Topoľ

Listnatý strom patrí do čeľade vŕbovitej. Najčastejšie sa pestuje na severnej pologuli. Drevo disponuje vlastnosťami, vďaka ktorým je vhodné pre výrobu lavičiek do sauny, alebo ako obklad vonkajšej steny. Neprepúšťa živicu, netriešti sa ani sa rýchlo neprehreje. Má bledožltú farbu a hladkú textúru, bez hrčiek.

Magnólia

Rastlina je z rodu magnoliovitých. Zvyčajne sa pestuje v krajinách severnej a strednej Ameriky, v Karibiku alebo v juhovýchodnej Ázii. Jej drevo je ideálne na výrobu lavičiek do sauny, ale aj na vonkajšie a vnútorné steny. Vzor má veľmi podobný ako Jaseň alebo Borovica. Disponuje zlatým krémovým odtieňom s tmavými oblasťami.

Tip na záver

Okrem samotnej sauny je potrebné myslieť aj na materiál doplnkov do sauny. Pri fínskych saunách budete potrebovať vedro a naberačku, ktorá by mala byť vyrobená z niektorých vyššie spomenutých materiálov, aby dokázali odolať aj vysokým teplotám.To isté platí aj o peelingových hlaviciach a kefách na masírovanie tela. Viac sa môžete dozvedieť v článku: Doplnky do sauny.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest