Doplnky do sauny

Obstaranie sauny so sebou prináša aj ďalšie náklady, ako napríklad na kúpu ďalších doplnkov. Niektoré z nich sú nevyhnutné, ostatné zase slúžia pre vaše pohodlie a zlepšenie zážitku z procesu saunovania. V článku vám prinášame zoznam potrebných a zopár pridaných doplnkov a informácie o tom, ako doplnky do sauny využiť.

Uterák (aj na hlavu)

Najnevyhnutnejším príslušenstvom do sauny je určite uterák. Plní predovšetkým hygienický účel, pretože chráni povrch sauny pred potom. Zabraňuje množeniu baktérií na povrchu dreva, ktoré by mohlo zapríčiniť kožné problémy alebo nepríjemný zápach. Ďalším benefitom je, že ochráni vašu pokožku pred kontaktom s rozhorúčeným drevom. Taktiež slúži ako mäkká podložka pri sedení, čím sa zvyšuje vaše pohodlie. Najvhodnejšie uteráky sú vyrobené z bavlny a ľanu. Perfektne absorbujú tekutiny a izolujú teplo. Okrem uteráku na sedenie, netreba zabúdať aj na prikrývku hlavy.

Opierka

Či už trávite v saune dlhšiu alebo kratšiu dobu oceníte opierku hlavy. Dopomôže k lepšiemu zážitku a kvalitnejšiemu relaxu. Opierky majú ergonomický tvar, vďaka ktorému udržiavajú vašu hlavu, krk a chrbticu v správnej polohe.

Saunové kamene

Kamene sú taktiež nevyhnutné doplnky do sauny. Prostredníctvom polievania špeciálnych saunových kameňov zvýšite vlhkosť vo fínskej saune, čo ocenia vaše horné dýchacie cesty a pokožka. Pri výbere sú dôležité dva parametre, a to veľkosť a druh. Od týchto parametrov záleží ako kamene kumulujú teplo a ako dlho ho vyžarujú do okolia. Viac o kameňoch do sauny sa dozviete v článku: aké lávové kamene do sauny si vybrať?

Vedro + naberačka

Jedným z príslušenstiev, ktoré budete potrebovať pokiaľ vlastníte fínsku saunu s kachľami je drevené vedro s naberačkou. Slúži na polievanie kameňov, vďaka čomu sa zvyšuje vlhkosť vo vzduchu. Pri výbere odporúčame zvoliť drevo vhodné pre prostredie vo vnútri sauny. V článku zameranom na materiály z ktorých sa sauny vyrábajú sme zhrnuli typy driev, ktoré sú vhodné do sauny.

vyberomat sk doplnky do sauny
vyberomat sk doplnky do sauny

Teplomer

Teplomer môžeme taktiež zaradiť medzi nevyhnutné doplnky do sauny. Je dôležité aby ste poznali teplotu, ktorá je momentálne v saune aby ste predišli nedostatočnému zohriatiu alebo prehriatiu organizmu. Ďalším užitočným doplnkom je vlhkomer, ktorým odmeriate % vlhkosti vo vzduchu. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí medzi 10% až 35%, v závislosti od množstva polievania kameňov.

Nasledujúce príslušenstvo pomáha k lepšiemu zážitku zo saunovania, k zvýšeniu pohodlia a ku kvalitnejšiemu relaxu. Taktiež prostredníctvom neho môžete skvalitniť zdravotné benefity, ktoré ponúka.

Vonné esencie

Vzniklo množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že aromaterapia okrem umocneného zážitku, prináša aj zdravotné benefity. Citrusové oleje pomôžu najmä počas leta osviežiť telo a dodajú vám energiu. Levanduľa pomáha na uvoľnenie svalstva, psychický oddych alebo odbúranie stresu. Dokonca prispieva k lepšej kvalite spánku. Stačí pokiaľ pár kvapiek nalejete do drevenej misky a aróma sa vďaka teplu začne vyparovať. Pri výbere radšej zvoľte oleje vyrobené špeciálne do sauny. Klasické oleje môžu prostredníctvom odparovania vypúšťať do vzduchu karcinogénne plyny.

Kefy, peelingové hubky

Jedným z blahodarných účinkov sauny je jej vplyv na pokožku. Vplyvom tepla sa otvárajú póry, z ktorých sa vyplavujú nečistoty a mastnota. Potením zároveň odplavíte odumreté bunky z povrchu tela. Vďaka stimulácií prietoku krvi skvele pôsobí na lymfatický systém a prináša toho ešte oveľa viac. Všetkým týmto benefitom môžete dopomôcť masážou prostredníctvom kefy alebo peelingových hubiek.

Hodiny, časovač

Niekedy sa môže stať, že vďaka uvoľneniu a relaxácií počas saunovania stratíte pojem o čase. Hodinky vám pomôžu ustrážiť si čas, aby ste v saune nestrávili príliš dlhú dobu. Prostredníctvom časovaču si môžete nastaviť presné cykly medzi saunovaním a ochladzovaním.

vyberomat sk doplnky do sauny
vyberomat sk doplnky do sauny

Koberček

Tak ako uterák, aj koberček má predovšetkým hygienický účel. Chráni podlahu pred telesnými tekutinami. Zároveň chráni chodidlá pred horúcim povrchom podlahy. Taktiež slúži ako prevencia pred pošmyknutím. Koberce musia byť vhodné do horúceho prostredia sauny.

Tip na záver

Všetky doplnky so sauny nakupujte vo špecializovaných a overených obchodoch. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že príslušenstvo nebude prispôsobené vysokým teplotám a dôjde k jeho poškodeniu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest