Aké lávové kamene do sauny si vybrať?

Či už do elektrických alebo drevených kachlí, je potrebné vybrať správne kamene. Nie všetky druhy sú vhodné do veľmi horúceho prostredia akým je sauna. Niektoré horniny absorbujú a uvoľňujú teplo lepšie, iné horšie. Čo sa týka veľkosti, najvhodnejšie kamene do sauny sú s priemerom 5-10 cm. Plocha a hustota kameňov zaručí rýchlu premenu vody na paru, lepšiu absorpciu a následné sálanie tepla do priestoru.

vyberomat sk jarren simmons gjyklnlwu unsplash
vyberomat sk jarren simmons gjyklnlwu unsplash

Pri výbere je najpodstatnejším parametrom druh kameňa. Najvhodnejšie kamene do sauny sú vulkanické horniny resp. olivíny. Majú dostatočnú hustotu, vďaka ktorej zadržia a následne vypúšťajú teplo do priestoru. Zároveň nie sú príliš pórovité takže do nich nevnikne vlhkosť a nepopraskajú. Ďalšími vhodnými kameňmi sú bazalt alebo čadič, granit alebo žula a gabro.

Kamene by sa mali ukladať na rošt medzi vykurovacie telesá. Nemali by sa dotýkať vykurovacích elementov. Zároveň by nemali byť príliš nahusto uložené, aby dochádzalo k dostatočnej cirkulácie vzduchu. Váha by mala byť čo najviac rovnomerne rozdelená. Pokiaľ kachle dosiahnu požadovanú teplotu, môžete sa pustiť do polievania.

Kamene do sauny nemusíte meniť, len ich raz za rok preskladajte, očistite od kamenného prachu a od drobných ulomených kúskov.

Tip na záver: Vhodnosť kameňov si viete vyskúšať aj domácim testom. Skúste do kameňa zaryť nechtom, pokiaľ ostane nepoškodený je v poriadku. Potom kameň vložte do rozhorúčeného ohniska, vyberte ho a vložte do studenej vody. Pokiaľ v takýchto extrémnych podmienkach vydrží bez prasknutia, môžete ho s kľudným svedomím použiť do vašej sauny.

vyberomat sk damske plavky

Ako vybrať pánske a dámske plavky

Všetci chceme v plavkách vyzerať čo najlepšie. V dnešnej dobe je výber pánskych a dámskych plaviek naozaj neobmedzený. Nájdete stovky strihov, tvarov, farieb a štýlov …
Read More
vyberomat sk hotdogovac

Ako vybrať najlepší hotdogovač

Občas padne vhod mať poruke rýchly spôsob, ako si pripraviť jedlo. Keď máme veľa povinností, ale musíme doma nakŕmiť hladné krky, určite oceníme pomoc. Pre …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest