Kachle do sauny. Aké kachle sa využívajú vo fínskych saunách?

Rozmýšľate nad obstaraním fínskej sauny, ale neviete ktorú si vybrať? V súčasnosti sa na trhu nachádza množstvo typov s rôznymi spôsobmi vykurovania. Rozhodovanie by vám mohol uľahčiť náš článok v ktorom vám vysvetlíme aké kachle do sauny si vybrať, ako aj rozdiel medzi elektrickými a drevenými kachľami.

vyberomat sk pexels pavel danilyuk
vyberomat sk pexels pavel danilyuk

Elektrické kachle

Elektrické kachle do sauny sa dajú využiť v exteriéri aj v interiéri. Ich prednosťou je jednoduchá obsluha. Stačí nastaviť teplotu a dobu, počas ktorej bude sauna vyhrievaná. Následne kachle automaticky regulujú a udržiavajú nastavenú teplotu. Po skončení stačí kachle jednoducho vypnúť.

Kachle do sauny fungujúce prostredníctvom elektriny vyhrejú saunu počas 50 až 70 minút. Novodobejšie modely disponujú možnosťou ovládania prostredníctvom SMS. V prípade potreby ich viete jednoducho zapnúť alebo vypnúť cez jednu správu, aj keď sa práve nebudete nachádzať doma.

Pri výbere kachlí je podstatné myslieť do akej sauny sú určené. Objem sauny vypočítate jednoducho šírka x hĺbka x výška. Následne stačí ak si príkon vypočítate podľa mierky 1m³ = 1 kW. Vhodné je myslieť aj na rezervu kvôli úniku tepla cez dvere. Ku konečnému príkonu pripočítajte 1,5 kW a vykurovanie bude rýchlejšie a účinné aj s prípadným únikom.

vyberomat sk sauna
vyberomat sk sauna

Drevené kachle

Drevené kachle do sauny sa používajú do exteriéru, avšak dokážete ich pripojiť aj do vnútra. K tomu však budete potrebovať správny typ komínu. Najväčšou prednosťou je ich naozaj dlhá životnosť. Kachle fungujúce prostredníctvom dreva, dokážu zohriať saunu od 30 min do 90 min. Rýchlosť záleží od veľkosti sauny a použitého dreva.

Drevené kachle do sauny sú náročnejšie na použitie. Počas saunovania musíte prikladať drevo, aby ste udržali dostatočnú teplotu. Po skončení a vychladnutí je nutné kachle vyčistiť čím ich pripravíte na ďalšie použitie. Náročnosť vykompenzuje nezameniteľná vôňa dreva, ktorou si zážitok zo sauny umocníte.

Zhrnutie

Pokiaľ chcete vašu saunu používať v interiéri, vhodnejšie budú elektrické kachle, ktoré dokážete veľmi jednoducho ovládať. Na druhej strane drevené, napriek svojej náročnosti prinášajú nezameniteľnú vôňu a lepší zážitok zo saunovania. V prípade že vás článok pomohol pri vašom výbere, mohlo by vás zaujímať aké kamene použiť do sauny.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest