Kúpa sauny. Na čo treba myslieť?

Kúpa sauny patrí medzi drahšie investície. Preto je potrebné si premyslieť dôležité parametre, a to ešte pred samotnou nákupom. Odpovede na nasledujúce otázky vám môžu pomôcť pri výbere sauny podľa vašich predstáv. V prípade, že stále nebudete úplne rozhodnutý, niektoré firmy ponúkajú možnosť vyskúšať si sauny pred samotnou kúpou. Na čo teda treba myslieť pred obstaraním sauny?

Pre ľudí býva väčšinou najpodstatnejším kritériom, podľa ktorého sa rozhodujú, cena sauny. Tá sa však odvíja od ďalších parametrov, ako je typ, veľkosť, materiál alebo značka. Takže je vhodné mať pri kúpe sauny zodpovedané niektoré otázky, bez ktorých by ste nemuseli byť s vybranou saunou spokojný. Na čo sa teda zamerať?

Umiestnenie

Na začiatok je potrebné premyslieť si, kam chcete vašu saunu umiestniť. Nie všetky typy sú vhodné pre vonkajšie podmienky alebo naopak, do vnútra. Infrasauny sú vhodné do interiéru, ale aj exteriéru. Pri fínskych saunách je to komplikovanejšie. Tento typ funguje prostredníctvom kachieľ, ktoré môžu byť elektrické alebo drevené. Elektrické kachle môžete využiť v interiéri aj v exteriéri. Drevené sú vhodnejšie do vonkajšieho prostredia. Dajú sa použiť aj vo vnútri, ale len pri niektorých typoch komínov.

Veľkosť sauny

Aj veľkosť zohráva svoju úlohu. Záleží na tom, aká veľká je vaša rodina, či ju budete využívať iba vy sami, prípadne s partnerom. Alebo radi organizujete stretávky s priateľmi? Pri tomto bode vám nevieme poradiť optimálnu veľkosť. Môžeme vám iba odporučiť, myslieť na rezervu jedného miesta.

Typ sauny

Pri výbere typu sauny je dôležité myslieť na váš zdravotný stav. Každá z nich disponuje inými zdravotnými benefitmi. Fínske sauny dosahujú vysoké teploty, keďže najskôr zohrievajú vzduch a až potom vaše telo. Z tohto dôvodu nie sú vhodné pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami a ťažkosťami srdca. Pre týchto ľudí sú vhodnejšie infrasauny. Zohrievajú priamo ľudské telo a dosahujú menšie teploty. Tento typ je pre vás vhodný, pokiaľ vám býva vo vysokých teplotách nevoľno alebo sa vám ťažko dýcha. Viac o jednotlivých typoch sa dozviete v článku rozdiel medzi infrasaunou a fínskou saunou.

vyberomat sk kúpa sauny
vyberomat sk sauna

Materiál

Sauny sa vyrábajú z dreva, ktoré nevypúšťa živicu, dokáže dobre izolovať teplo a príliš sa neprehrieva. Dôležitým aspektom je jeho odolnosť voči plesniam a zatuchnutiu. Ďalším podstatným prvkom je dizajn a vôňa, ktoré navodia skvelý pocit zo saunovanie. Niektoré sauny sa vyrábajú z napodobením dreva, tie sú však nekvalitné s krátkou životnosťou. Viac o typoch driev, ktoré sa na výrobu sáun využívajú sa dozviete v článku materiál sauny.

Údržba

Kúpa sauny je zložitým procesom. Jedným z parametrov, na ktoré musíte myslieť je jej udržiavanie. Správna údržba dokáže predĺžiť jej životnosť a tým môžete ušetriť peniaze. Sauny nie sú náročné na údržbu. Stačí pravidelné vetranie, čistenie a dezinfikovanie, aby ste predišli kožným problémom či vzniku plesní a hnilobe. Odporúčame používať vždy len špeciálne prípravky určené na umývanie sáun, ktoré nepoškodia povrch dreva.

Príslušenstvo

Pri kúpe sauny je nutné myslieť aj na príslušenstvo. Uteráky, vedro s naberačkou, saunové kamene a teplomer patria medzi nevyhnutné veci, ktoré budete určite potrebovať či už ju budete využívať často alebo ojedinele. Každý z nich má svoj nenahraditeľný účel. Na druhej strane esenciálne oleje, opierka, peelingové kefy, časovač a koberček skvalitnia a spríjemnia čas strávený v saune. Viac informácií o ich využití nájdete v našom článku: doplnky do sauny.

vyberomat sk kúpa sauny
vyberomat sk pexels vlada karpovich

Zhrnutie

Pokiaľ vás čaká kúpa sauny je dôležité vedieť, kam by ste ju chceli umiestniť a aký typ je pre vás najvhodnejší, vzhľadom na váš zdravotný stav. Taktiež treba myslieť na náročnosť údržby, materiál a príslušenstvo, ktoré so sebou prinášajú ďalšie náklady. Dúfame, že vám náš článok pomohol a v prípade ak vás zaujíma téma sáun, prečítajte si naše články o blahodarných účinkoch infrasauny a fínskej sauny.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest