Ako zvládať stres

Určite už každý z vás niekedy v živote zažil nejakú stresovú situáciu. Je lekársky potvrdené, že stres je spúšťačom mnohých chorôb ako psychických, tak aj fyzických. Predovšetkým v dnešnej uponáhľanej dobe, kedy máme veľa povinností a málo času, ide o veľmi častý jav. Možno ste však netušili, že stres vie byť aj nápomocný. V tomto článku sa pozrieme na túto problematiku hlbšie a ponúkneme vám pár rád, ako zvládať stres.

vyberomat sk ako zvládať stres
vyberomat sk pexels andrea piacquadio

Čo je stres?

Na začiatok by sme si mali vysvetliť, čo je stres a ako vzniká? V skratke môžeme povedať, že stres je reakcia tela na určitú hrozbu alebo nebezpečenstvo. Ide o reakciu ľudského organizmu pri nepríjemnej, neočakávanej alebo ohrozujúcej situácie. Organizmus na takéto situácie reaguje stimuláciou na nervový systém tela, ktorý riadi srdcový tep, dýchanie, mozgovú činnosť a pod.

Ako sme spomenuli v úvode, môže mať aj pozitívny vplyv. Jeho primárnou funkciou je chrániť vaše telo a „dokopať“ vás ku správnej reakcií. V núdzových situáciách vám stres pomáha zostať sústredený a v strehu. Môže vám dokonca zachrániť život. Napríklad, keď dôjde k autonehode, prikáže vaším nohám stlačiť brzdy. Alebo pri zadaní pracovnej úlohy vás udrží koncentrovaného a v strehu. Problém nastáva, keď ho pociťujete dlhšiu dobu.

Čo stres spôsobuje?

Pokiaľ niečo intenzívne a neustál namáhate dôjde k opotrebeniu alebo pretrhnutiu. Toto pravidlo platí aj pri strese. V prípade, že ste pod jeho vplyvom dlhú dobu, dôjde k opotrebeniu a unaveniu nervového systému, ktorý nutne potrebuje oddych. Chronický stres dokáže negatívne ovplyvniť celé vaše telo, od tráviaceho systému až po zvýšenie rizika infarktu. Okrem fyzického zdravia vplýva aj na psychiku človeka. Najčastejšie zdravotné problémy vzniknuté vďaka dlhodobému stresu sú:

• Depresia a úzkosť,
• bolesti tela,
• nespavosť,
• problémy s imunitou,
• tráviace problémy,
• srdcové choroby,
• kožné ochorenia, ekzémy,
• problémy s reprodukciou,
• obezita,
• a v neposlednom rade problémy s pamäťou.

vyberomat sk ako zvládať stres
vyberomat sk pexels energepiccom

Dlhodobý stres následky

Častokrát sa stane, že si ani neuvedomujeme, že sme pod stresom. Medzi prvé príznaky chronického stresu patria výkyvy od bežného stavu. Napríklad prejedanie sa alebo nechuť do jedla, príliš dlhý či častý spánok alebo nespavosť, prokrastinácia, dištancovanie sa od ľudí, hryzenie si nechtov alebo iné zlozvyky. Pokiaľ máte nasledujúce príznaky, mali by ste si dopriať poriadny oddych.

Dlhodobý stres následky – fyzickéDlhodobý stres následky – psychické
– hnačka/ zápcha
– bolesti
– nevoľnosť
– zrýchlený tep
– bolesť na hrudníku
– intenzívnejšia náchylnosť ku chorobám
– problémy s pamäťou
– roztržitosť
– oslabený úsudok
– negativizmus
– úzkosť
– časté zmeny nálad
– podráždenosť – únava  

Prevencia vďaka vírivke a saune

Skvelým spôsobom ako viete predchádzať pretrvávajúcemu stresu je obstaranie si vírivky či sauny. V oboch prípadoch vysoká teplota vplýva na vašu nervovú sústavu, ktorú uvoľňuje a vám prináša relax.

Vírivka

Pravidelným kúpeľom v horúcej vode dokážete účinne bojovať voči stresu. V prípade, že kúpeľ skombinujete s príjemnou hudbou, sviečkami a esenciálnymi olejmi dosiahnete nezabudnuteľný zážitok. Pokiaľ vás táto téma zaujíma, prečítajte si náš článok o účinkoch vírivky na psychiku človeka.

Sauna

Sauna prináša vysoko priaznivé účinky na ľudskú psychiku. Teplo vám uvoľní nervy a svaly. Vďaka tomu dokážete výborne zvládať stres a zrelaxovať myseľ a telo. Aj čas strávený v saune si viete spríjemniť prostredníctvom špeciálnych esenciálnych olejov. Ak rozmýšľate nad kúpou sauny, prečítajte si článok o účinkoch infrasauny a fínskej sauny.

vyberomat sk saloos eukalyptus ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos eukalyptus ml esencialne oleje

CENA: 2,50 €

vyberomat sk saloos mata pieporna ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos mata pieporna ml esencialne oleje

CENA: 3,20 €

vyberomat sk saloos levandula ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos levandula ml esencialne oleje

CENA: 4,99 €

vyberomat sk saloos medovka s citronelou ml esencialne oleje
vyberomat sk saloos medovka s citronelou ml esencialne oleje

CENA: 2,99 €

Ako zvládať stres?

Našťastie existuje veľa spôsobov ako zvládať stres. Najdôležitejšie je hneď na začiatku zistiť, čo ho spôsobuje a snažiť sa ho eliminovať. Pokiaľ ide o záležitosť, ktorú nemôžete zo života natrvalo odstrániť, skúste ho čo najviac zmenšiť. Napríklad pokiaľ je pre vás spúšťačom stresu práca, ale nechcete dať výpoveď, zoberte si aspoň na dva týždne dovolenku a pokúste sa za tento čas na prácu vôbec nemyslieť. Po oddychu bude vaše telo a myseľ schopné lepšie pracovať čo vám môže priniesť pracovný úspech.

vyberomat sk ako zvládať stres
vyberomat sk woman

Nasledujúce tipy by vám mohli pomôcť so zvládaním stresu:

  • nájdite si čas sám pre seba
  • športujte
  • čítajte
  • pravidelne relaxujte
  • cestujte
  • meditujte / praktizujte jogu
  • zdravo sa stravujte
  • stretávajte sa s rodinou a blízkymi
  • snažte sa myslieť pozitívne
  • užívajte si život.

Hovorí sa, že za peniaze si zdravie nekúpiš. Dovolíme si však tomuto tvrdeniu oponovať. Do určitej mieri vám aj kúpené veci môžu pomôcť so stresom a nervozitou. Napríklad bylinkové čaje, ktoré pôsobia upokojujúco. Alebo pohár obľúbeného vína alebo šampanského. Ukľudniť by vás mohla aj horká čokoláda či hrnček teplého kakaa. Nebuďte na seba príliš prísny a raz na čas si doprajte vaše obľúbené jedlo, aj keď je nezdravé. Vaše psychické zdravie, vám za to poďakuje.

Zhrnutie

V súčasnosti narastajú prípady ochorení vzniknutých kvôli častému stresovaniu. Môžeme za to viniť dnešnú dobu, kedy sa každý niekam ponáhľa a nároky v práci aj súkromnom živote sa zvyšujú. Preto je veľmi dôležité pravidelne venovať čas oddychu a relaxu aby sme predišli vážnym problémom.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest