Ako pestovať bylinky

Prichádza jar, počasie sa otepľuje a príroda sa pomaly prebúdza z dlhého zimného spánku. A to je presne ten najlepší čas pre bylinky a vytvorenie si svojej vytúženej voňavej záhradky. Neváhajte a pustite sa do toho spolu s našimi radami a typmi. V tomto článku sme si pre vás pripravili základné informácie, ktoré vám pri ich pestovaní, prídu vhod.

Niekto pestuje bylinky hlavne pre ich výnimočnú chuť, iný zase kvôli ich liečivej sile. My sme mysleli na obe strany, a pripravili sme si pre vás prehľad o najpoužívanejších liečivých bylinkách, ale aj o najobľúbenejších bylinkách do kuchyne. Dozviete sa, ako môžu vplývať na vaše zdravie, ako si ich vypestovať a starať sa o ne. V článku nechýbajú ani recepty na bylinkárske prípravky, ktoré posilnia vaše zdravie.

Liečivé bylinky

Vyliečiť sa bez zbytočnej chémie, len za pomoci prírody, je najlepší spôsob boja proti chorobám. Nejeden človek utlmil bolesť, zlepšil zdravie alebo posilniť svoju imunitu, vďaka sile byliniek. Prečo si ich teda neskúsiť vypestovať doma, aby sme ich mali stále v poruke?

Aloe Vera

vyberomat sk aloe vera
vyberomat sk aloe vera

Vnútorné účinky Aloe Vera: zabraňuje dehydratácií, má silné detoxikačné účinky, podporuje činnosť pečene, znižuje hladinu cukru v krvi, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha pri zápche a tráviacich problémoch, pomáha pri astme, posilňuje imunitu, lieči kožné problémy, pomáha udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť, pomáha pri únave, priaznivo vplýva na fungovanie a stav ženských reprodukčných orgánov.

Vonkajšie účinky Aloe Vera: zlepšuje stav celulitídy, pomáha pri lupienke, zlepšuje stav pokožky pri kožných ochoreniach, pomáha pri kožných zápaloch, zlepšuje stav ekzému, pomáha pri liečbe omrzlín a popálením, podporuje hojenie rezných rán a odrenín, vyživuje vlasy.

Ako pestovať aloe vera

Umiestneniepotrebuje veľa slnečného žiarenia (v interiéry aj exteriéry).
Teplotamin. + 5 °C, ideálne + 18 °C.
Polievanie1 krát za týždeň až dva týždne.
Zasadenievzdušný piesočito–hlinitý substrát s pH 6,0 až 7,2.
Hnojenienajideálnejšie hnojivo je hnojivo pre kaktusy.

Použitie: Listy odrežte. Následne ich rozrežte priečne po celej dĺžke. Vo vnútri sa nachádza tekutina s gélovou konzistenciou. Tú môžete využiť buď na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Z gélu si môžete pripraviť obklady, domáce krémy a mastičky. Využiť ju môžete aj v kuchyni.

Domáci hydratačný krém z Aloe vera

Budete potrebovať:

 • 1 PL včelieho vosku
 • 1 PL gélu z aloe vera
 • 2 PL lanolínu
 • 5 PL panenského olivového oleja
 • ružová voda

Postup: Včelí vosk spolu s lanolínom roztopíme v mikrovlnnej rúre. Po roztopení ju zmiešame s gélom z aloe vera a olivovým olejom, kým nedosiahneme požadovanú konzistenciu. Prípadne môžeme pridať ružovú vodu. Výdrž cca 1 mesiac.

Ďatelina lúčna

vyberomat sk datelina lucna
vyberomat sk datelina lucna

Vnútorné účinky ďateliny lúčnej: pomáha pri menopauze, pôsobí proti návalom tepla, dopomáha k pravidelnej menštruácii, uľavuje od bolesti, podporuje správne fungovanie žalúdka a trávenia, pomáha pri liečbe vredov, zmierňuje plynatosť, lieči hnačky, upokojuje nervovú sústavu, pomáha pri nespavosti, pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, zmierňuje a utlmuje kašeľ, zmierňuje bolesti kĺbov a svalov, prečisťuje krv.

Vonkajšie účinky ďateliny lúčnej: zlepšuje stav ekzémoch, pomáha liečiť afty, pomáha zbaviť sa plesní, zmierňuje opuchy a zápaly ďasien, pomáha pri hojení rán.

Ako pestovať ďatelinu lúčnu

Umiestneniepotrebuje dostatok slnečného žiarenia (exteriér).
Teplotaprispôsobí sa vonkajšej teplote.
Polievaniemierne zalievanie (zo začiatku pravidelne polievajte po vyschnutí pôdy).
Zasadeniedostatočne vzdušná hlinitá pôda. Osivové ložisko by malo vyť v hĺbke 20 – 30 mm. Sadenie je ideálne od konca júla do polovice augusta.
Hnojeniefosforečno-draselné hnojenie.

Použitie: Liečivé účinky ďateliny sa skrývajú v jej kvetoch. Zbierajú sa od mája do septembra. Z nich si môžete spraviť čaj, odvar alebo zábal prípadne domáci sirup.

Domáci sirup z ďateliny

Budete potrebovať:

 • 3 l hrniec kvetov z ďateliny
 • 1 kg kryštálového cukru
 • 1 ČL kyseliny citrónovej
 • 2 l vody

Postup: Kvety opláchneme a vložíme do hrnca. Zaleje prevarenou vychladenou vodou, v ktorej ich necháme lúhovať aspoň 48 hod. Kvety vyberieme a odšťavíme odšťavovačom. Šťavu nalejeme do vody, kde sa kvety lúhovali. K vode pridáme cukor a kyselinu. Všetko spolu premiešame a zohrejeme. Dávame pozor, aby sa sirup neprevaril. Nalejeme do fliaš, ktoré následne sterilizujeme.

Harmanček pravý

vyberomat sk harmancek pravy
vyberomat sk harmancek pravy

Vnútorné účinky harmančeku: uvoľňuje kŕče, upokojuje žalúdok, pomáha pri tráviacich problémoch a zápaloch, pomáha pri liečbe vredov a kolíkov, zmierňuje kyslosť, potláča kŕče pri svalovom napätí, zmierňuje úzkosť a stres, pomáha pri nespavosti, prináša úľavu od bolesti pri prerezávaní zubov.

Vonkajšie účinky harmančeku: pomáha pri boľavých a svrbiacich vyrážkach, pomáha pri opareninách, ukľudňuje a lieči pokožku po uštipnutí hmyzom, zmierňuje opuchy očí, zmierňuje bolesť bradaviek.

Ako pestovať harmanček

Umiestneniepotrebuje dostatok slnečného žiarenia (exteriér).
Teplotaprispôsobí sa vonkajšej teplote.
Polievaniemierne zalievanie (zo začiatku pravidelne polievajte po vyschnutí pôdy).
Zasadenieľahká dobre priepustná pôda. Sadenie najlepšie v jari alebo na jeseň.
Hnojeniefosforečno-draselné hnojenie.

Použitie: Kvety môžete použiť, ako domácu masť, na rôzne kožné problémy a zápaly. Z vysušeného rumančeka si môžete spraviť čaj, obklad alebo zábal.

Domáca masť z harmančeka

Budete potrebovať:

 • 5 g sušenej vňate harmančeka
 • 100 ml olivového oleja
 • 20 g čistého včelieho vosku na zahustenie

Postup: Usušené kamilky a olej varte na miernej teplote vo vodnom kúpeli, približne polhodinu. Následne ich nechajte na noc odstáť v oleji. Vývar preceďte, aby ste sa zbavili kamiliek. Do vývaru pridajte včelí vosk. Zmes zohrejte vo vodnom kúpeli pokiaľ sa vosk neroztopí. Masť prelejte do nádobky a skladujte v chladničke.

Levanduľa

vyberomat sk levandula
vyberomat sk levandula

Vnútorné účinky levandule: uľavuje od bolesti boľavých nôh, upokojuje nervy, pomáha zrelaxovať, zmierňuje nadúvanie, znižuje krvný tlak, pomáha pri nespavosti, zmierňuje migrénu, dodáva energiu, pomáha pri ochorenia horných dýchacích ciest, má protizápalové účinky.

Vonkajšie účinky levandule: pomáha pri liečbe ekzémom, posilňuje kvalitu vlasov, zlepšuje stav pleti, bojuje proti vráskam, zmierňuje vypadávanie vlasov, pomáha zahojiť malé ranky a poranenia, zlepšuje stav akné.

Ako pestovať levanduľu

Umiestneniepotrebuje veľa slnečného žiarenia (interiér aj exteriér).
Teplotapočas leta prispôsobí vonkajšej a vnútornej teplote. Počas zimy do 15 stupňov.
Polievaniepravidelné polievanie po preschnutí pôdy.
Zasadenievzdušný, dostatočne vlhký, substrát. PH 6,7 – 7,3.
Hnojenieraz ročne, začiatkom jari. Ideálne zmes kostnej múčky a kompostu.

Použitie: Listy sa v malom množstve môžu využiť v kuchyni. Zo sušenej levanduli si môžete spraviť čaj, zápal a obklad. Poslúži aj ako pekná a voňavá dekorácia. Vyrobiť si z nej môžete aj domácu tinktúru alebo domáci esenciálny olej.

Domáca tinktúra z levandule

Budete potrebovať

 • 50 g levandule
 • 500 g 50% až 60% liehu

Postup: Levanduľu zalejeme liehom, prípadne domácou pálenkou. Tinktúru necháme lúhovať približne 2 týždne. Následne ju scedíme a máme hotovo. Uchovávajte v tmavej nádobe.

Materina dúška

vyberomat sk materina duska
vyberomat sk materina duska

Vnútorné účinky materiny dúšky: pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, pomáha pri chrípke, pomáha pri liečbe zápale pľúc, upokojuje nervový systém, zmierňuje bolesť hlavy, zmierňuje bolesť kĺbov a svalov, zlepšuje trávenie, uľavuje pri vonkajšie účinky materiny dúškyzápale močových ciest, pomáha pri nespavosti.

Vonkajšie účinky materiny dúšky: pomáha s liečbou hnisavých rán, zmierňuje opuchliny, zlepšuje stav ekzémov, lieči zápaly kože a plesňové ochorenia.

Ako pestovať materinu dúšku

Umiestneniepotrebuje veľa slnečného žiarenia (exteriér).
Teplotaprispôsobí sa vonkajším podmienkam.
Polievaniemierne zalievanie (zo začiatku pravidelne polievajte po vyschnutí pôdy).
Zasadeniepiesčitý, veľmi dobre priepustný podklad. Mierne vápenatá, alkalická pôda.
Hnojenienie je potrebné ju hnojiť.

Použitie: Môžete ju použiť v čerstvom alebo sušenom stave. Usušiť môžete celé stonky alebo lístočky a kvety z drevnatej stonky usušte zvlášť. Z materiny dúšky sa pripravujú čaje, oleje, domáce sirupy, tinktúry alebo zábaly.

Domáci olej z materiny dúšky

Budete potrebovať:

 • rozdrobené lístky materiny dúšky
 • panenský olivový olej

Postup: Rozdrobené lístky materiny dúšky vložíme do tmavej sklenenej fľaše. Lístky kompletne zalejeme panenským olivovým olejom, najlepšie lisovaným za studena. Fľašu zazátkujte a umiestnime do tmavej miestnosti, kde materinu dúšku lúhujeme približne mesiac. Po vylúhovaní olej scedíme a máme hotovo.

Nechtík lekársky

vyberomat sk nechtik lekarsky
vyberomat sk nechtik lekarsky

Vnútorné účinky nechtíka lekárskeho: prečisťuje krv, zmierňuje príznaky žltačky, zlepšuje stav kŕčových žíl a zápalov ciev, pomáha s liečbou rakoviny prsníka, pomáha pri natiahnutých šľachách, lieči hnačku, priaznivo pôsobí na črevné ochorenia, uľavuje pri kŕčoch, lieči zápaly hrubého čreva, detoxikuje organizmus, upokojuje, priaznivo vplýva na nervový systém, uľavuje pri menštruačných kŕčoch, pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, zmierňuje nadúvanie, zmierňuje migrény, lieči hemoroidy, zlepšuje činnosť obličiek, znižuje krvný tlak, lieči dvanástníkové vredy.

Vonkajšie účinky nechtíka lekárskeho: hojí vonkajšie rany na pokožke, pomáha pri liečení zubov po vytrhnutí, lieči popáleniny a omrzliny, odstraňuje plesne na nohách, odstraňuje starecké škvrny, lieči opuchy a preležaniny, odstraňuje bradavice a svrab, lieči opar.

Ako pestovať nechtík lekársky

Umiestneniepotrebuje dostatok slnečného žiarenia (exteriér).
Teplotavysádzajte v chladnejšom počasí, po poslednom mraze.
Polievaniepokiaľ nevyklíči, udržiavajte pôdu stále vlhkú. Po vyklíčení pravidelne zalievajte, po uschnutí pôdy.
Zasadeniedobre priepustná pôda, od konca mája po začiatok apríla.
Hnojenietenkou vrstvou kompostu, raz za rok, najlepšie v polovici leta.

Použitie: Z nechtíka sa zbierajú kvety, ktoré sa následne sušia. Treba ich sušiť v suchu a tieni. Môžete si z nich pripraviť čaj, olej, masť alebo krém, tinktúru, zábal a odvar.

Domáca masť z nechtíka lekárskeho

Budete potrebovať:

 • 5 hrstí nakrájaných kvetov, listov a stoniek nechtíka
 • 500 g vazelíny

Postup: Vazelínu rozpustíme v hrnci. Po rozpustení do hrnca pridáme nakrájaný nechtík a zmes necháme prevrieť. Po prevretí hrniec odstavíme a necháme odstáť 24 hodín. Následne masť znova rozpustíme a precedíme. Masť dobre uzatvoríme v nádobke.

Skorocel kopijovitý

vyberomat sk skorocel kopijovity
vyberomat sk skorocel kopijovity

Vnútorné účinky skorocelu kopijovitého: pomáha pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, tlmí dráždivý kašeľ, pomáha pri vnútorných ranách a krvácaniach, zvyšuje chuť do jedla, optimalizuje žalúdočné vylučovanie, stimuluje tvorbu krviniek, pomáha pri pľúcnej tuberkolóze, lieči črevné koliky a dvanástnikové vredy, utlmuje bolesť pečene a žltačky, detoxikuje organizmus.

Vonkajšie účinky skorocelu kopijovitého: utišuje bolesť povrchových vredoch, lieči opuchliny a modriny, upokojuje pokožku po uštipnutí hmyzom.

Ako pestovať skorocel kopijovitý

Umiestneniepriamo na slnku alebo mierny polotieň (exteriér).
Teplotaprispôsobí sa vonkajšej teplote.
Polievaniemierne polievanie.
Zasadeniehlinitá alebo hlinito-piesočnatá zemina, najneskôr koncom apríla.
Hnojeniefosforové hnojivo, raz až dva krát ročne.

Použitie: Zbierajú sa listy a semienka. Tie sa sušia na priamom slnku. Z neho si môžete vyrobiť nálev, šťavu, tinktúru, čaj a zápal či dokonca aj víno.

Domáci skorocelový sirup

Budete potrebovať:

 • 5 hrstí lístkov skorocelu
 • 100 ml vody
 • 200 g rstinového cukru
 • 300 g medu

Postup: Listy nakrájame alebo rozmixujeme. V menšom hrnci zalajeme listy prevarenou vodou. Listy necháme dusiť na miernom ohni. Po dusení necháme skorocelové listy približne 2 hodiny odstáť. Potom sirup znova podusíme, avšak nemôže sa variť. Následne pridáme med, ktorý necháme roztopiť. Sirup potom scedíme. Skladujeme v tmavej uzatvárateľnej fľaštičky a v chlade.

Šalvia lekárska

vyberomat sk salvia lekarska
vyberomat sk salvia lekarska

Vnútorné účinky šalvie lekárskej: uľavuje od bolesti zubov, zmierňuje bolesť kĺbov, zmierňuje zápaly ústnej dutiny, pôsobí pozitívne na trávenie, zabraňuje nadmernému poteniu, pomáha pri ochoreniach horných dýchacích ciest, lieči ženské problémy, stabilizuje hormóny, pozitívne vplýva na nervovú sústavu, odbúrava stres, dodáva energiu.

Vonkajšie účinky šalvie lekárskej: zmierňuje zápaly pokožky, posilňuje vlasy, sťahuje póry, podporuje prekrvenie pleti.

Umiestneniepriamo na slnku, alebo mierny polotieň (exteriér aj interiér).
Teplotaprispôsobí sa vonkajšej teplote.
Polievaniemierne polievanie.
Zasadeniesuchšia, vápenatá a dobre priepustná pôda, v marci až v apríli.
Hnojeniešalvia hnojenie neobľubuje.

Použitie: Zbierajú sa najmä listy ( pokiaľ rastlina nekvitne) a drevená vňať od mája do jesene. Následne ich môžete usušiť v tieni, pri teplote nižšej, ako je 35 °C. Z nej si potom vyrobíte odvar, extrakt, nálev, čaj alebo obklad.

Domáci odvar zo šalvie lekárskej

Budete potrebovať:

 • 1 lyžicu šalvie
 • 250 ml vody

Postup: šalviu zalejeme 250 ml vriacej vody. Necháme ju 10 minút lúhovať. Potom odvar precedíme a necháme ho vychladnúť na vlažnú teplotu.

Rozmarín lekársky

vyberomat sk rozmarin lekarsky
vyberomat sk rozmarin lekarsky

Vnútorné účinky rozmarínu lekárskeho: posilňuje imunitný systém, má antiseptické účinky, podporuje správne fungovanie trávenia, zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri plynatosti, posilňuje krvný obeh, zvyšuje krvný tlak, má močopudné účinky, upokojuje nervovú sústavu, pomáha pri nespavosti, zmierňuje migrénu.

Vonkajšie účinky rozmarínu lekárskeho: prečisťuje pleť, osviežuje pokožku, lieči modriny a podliatiny, uvoľňuje upchatý nos.

Ako pestovať rozmarín lekársky

Umiestnenieideálny je polotieň (exteriér aj interiér).
Teplotateplota min. 20 °C.
Polievanierozmarín znesie sucho, ale neznesie prílišné premokrenie.
Zasadeniehlinitopiesčitá a vápenatá pôda s pH 6 až 8,5.
Hnojenienepotrebuje hnojenie.

Použitie: Zbierajú sa len zelené nedrevené výhonky, ktoré môžete vysušiť alebo použiť v čerstvom stave. Zber je od mája do augusta. Rozmarín využijete na čaj, olej, tinktúru, nálev alebo zápar. Skvele poslúži aj v kuchyni vďaka jeho silnej aróme.

Domáci rozmarínový olej

Budete potrebovať:

 • rozmarín
 • mandľový olej

Postup: umytý rozmarín vložíme do tmavej sklenenej nádoby. Tú zalejeme mandľovým olejom, pokiaľ nebudú bylinky úplne zaliate. Skladuje na tmavom mieste približne mesiac. Po vylúhovaní olej precedíme. Skladujeme na tmavom chladnom mieste.

Bylinky v kuchyni

Bylinky do kuchyne vynikajúco dochutia omáčky, šaláty, nátierky či polievky. Ich účinky a využite je naozaj široké. Vypestujte si ich v pohodlí domova a vylepšite vďaka nim svoje každodenné varenie. Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ako si vypestovať najobľúbenejšie bylinky do kuchyne.

Bazalka pravá

vyberomat sk bazalka prava
vyberomat sk bazalka prava

Účinné látky bazalky pravej: bielkoviny, vláknina, železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík, zinok, selén, sodík, mangán, omega 3, omega 6, vitamíny A, B, C, E, K, luteín, betakarotén, kyselina listová, kyselina pantoténová, voda, tuk, sacharidy.

Ako pestovať bazalku pravú

Umiestneniepotrebuje dostatok slnečného žiarenia (exteriér aj interiér).
Teplotavyhovuje jej letné počasie.
Polievanieraz týždenne, pri silnom slnku 2 krát.
Zasadeniedobre priepustná pôda bohatá na živiny s pH 6,0 a 7,5.
Hnojenievhodné je organické hnojivo, alebo hnojivo pre izbové rastliny v polovičnej dávke.

Použitie bazalky v kuchyni: Bazalku môžete použiť buď v sušenom, čerstvom alebo mrazenom stave. Bylinka sa skvele hodí do polievok, ku cestovinám a do omáčok. Výborne chutí v kombinácií s paradajkami. Z bazalky si môžete spraviť výborné smoothie, bylinkové maslo, čaj alebo pesto.

Ako vysušiť bazalku: stonky, dlhé približne 15 cm, zviažte do menších zväzkoch. Tie zaveste na miesto, kde nie je príliš veľa svetla a nie je vysoká vlhkosť. Na zväzky dajte papierové vrecko s otvormi, ktoré zachytí popadané vysušené lístky.

Skladovanie bazalky: Sušenú bazalku skladujte na tmavom a suchom mieste. Nádoba, v ktorej ju budete skladovať by mala byť vzduchotesná.

Mäta prieporná

vyberomat sk mata prieporna
vyberomat sk mata prieporna

Účinné látky mäty priepornej: mentol, kyseliny, triesloviny, horčiny, karotenoidy, flavónové glykozidy, bielkoviny, vláknina, železo, draslík, vápnik, horčík, fosfor, sodík, mangán, meď, zinok, omega 3, omega 6, vitamíny A, B, C, tuk, sacharidy.

Ako pestovať mätu priepornú

Umiestnenienajlepšie jej vyhovuje polotieň (exteriér aj interiér).
Teplotaideálna teplota je 20 °C.
Polievaniepravidelné a primerané polievanie.
Zasadeniedobre priepustná, hlinito-piesočná pôda s pH 6 až 7.
Hnojeniepravidelné hnojenie raz za dva týždne.

Použitie mäty v kuchyni: Bylinky sa zbierajú od jari až do neskorej jesene. Môžete ju vysušiť, zamraziť alebo použiť v čerstvom stave. Mäta je známa vďaka svojej sviežej až mentolovej chuti. Vďaka tomu je skvelá pre výrobu čaju alebo rôznych osviežujúcich nápojov počas teplých dní. Využíva sa aj na ozdobenie a dochucovanie dezertov. Pripraviť si môžete aj mätový cukor alebo sirup.

Ako vysušiť mätu priepornú: Lístky pred sušením umyte a vysušte utierkou. Po preschnutí ju nechajte prirodzene usušiť. Na jej sušenie si zvoľte tmavé, no teplé miesto, kde sa nedostane slnečné žiarenie. Prípadne môžete použiť papierové vrecko, v ktorom budete mätu sušiť.

Skladovanie mäty: Usušenú mätu je najlepšie skladovať v papierovom vrecku. Použiť môžete aj sklenenú vzduchotesnú fľašu. Skladujte ju na tmavom mieste.

Pažítka

vyberomat sk pazitka
vyberomat sk pazitka

Účinné látky pažítky: vláknina, bielkoviny, luteín, betakarotén, vitamíny A, C, E, K, draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, zinok, meď, omega 3, omega 6, tuk, sacharidy.

Ako pestovať pažítku

Umiestneniepotrebuje dostatok svetla, ale neznesie priame slnko (exteriér aj interiér).
Teplotaprispôsobí sa teplote.
Polievanieprimerané polievanie, neznesie príliš mokrú pôdu.
Zasadenieľahká piesočnatá pôda s pH 6 – 7.
Hnojeniena hnojenie môžete použiť kompost.

Použitie pažítky v kuchyni: Pažítka vám začne rásť už v priebehu 14 dní. Zbierať ju môžete počas celého roka. Zbierajte ju strihaním nie rezaním. Bylinky sa najviac využívajú v kuchyni. Poslúžia vám na prípravu šalátov, zemiakov, nátierok alebo omáčok. Dokážu výborne dochutiť praženicu alebo natretý chlebík. Zároveň sa využíva ako výzdoba na vrch polievok a omáčok.

Ako zamraziť pažítku: Keďže sa pažítka zbiera počas celého roka, takže nie je nutné jej sušenie. Ak si ju chcete odložiť na neskôr, môžete si ju zamraziť. Stačí jej lístky poumývať, nakrájať na menšie časti a vložiť do mrazničky.

Skladovanie pažítky: Pažítka neobľubuje časté zmeny prostredia. Preto ak ju pestujete vo vnútri, v kvetináči, ideálne je nechať ju počas celého roka pri okne. Avšak, pri výbere miesta myslite na to, že pažítka neznáša priame slnko.

Petržlenová vňať

vyberomat sk petrzlenova vnat
vyberomat sk petrzlenova vnat

Účinné látky petržlenovej vňati: železo, zinok, vápnik, meď, horčík, fosfor, draslík, sodík, selén, mangán, omega 3, omega 6, vitamíny A, B, C, E, K, betakarotén, luteín, kyselina pantoténová, kyselina listová, sacharidy, tuk.

Ako pestovať petržlenovú vňať

Umiestnenieslnečné miesto (exteriér aj interiér).
Teplotaprispôsobí sa teplote, dokáže odolať aj mrazu.
Polievaniepočas prvých 20 dní mierne zalievanie raz za 2 dni.
Zasadenieľahká a voľná pôda s pH 6,5 – 7.
Hnojeniepoužite špeciálne hnojivo pre bylinky.

Použitie petržlenovej vňate v kuchyni: Petržlenová vňať je ďalšia bylinka, ktorú môžete zbierať počas celého roka. Používa sa buď v čerstvom alebo sušenom či mrazenom stave. Poslúži na dochutenie polievok, šalátov a nátierok. Taktiež sa používa ako ozdôbka na vrch jedál.

Ako usušiť petržlenovú vňať: vňať poukladajte na drevenú dosku v dobre vetranom, tmavšom no teplom mieste. Je vhodné vňať každý deň otáčať na druhú stranu. Sušenie trvá približne 5 dní.

Skladovanie petržlenovej vňate: miesto, kde budete petržlenovú vňať skladovať, by malo byť suché a tmavé. Najlepšie je vloženie vňate do papierového vrecka, prípadne do sklenenej nádoby.

Žerucha

vyberomat sk zerucha
vyberomat sk zerucha

Účinné látky žeruchy: vláknina, bielkoviny, luteín, betakarotén, vitamíny A, B, C, E, K, cholín, betanín, draslík, vápnik, fosfor, horčík, sodík, železo, selén, mangán, meď, zinok, omega 3, omega 6, sacharidy, tuky.

Ako pestovať žeruchu

Umiestnenieslnečné miesto (interiér).
Teplotamôže sa pestovať počas celého roka.
Polievanievýdatné pravidelné zalievanie.
Zasadenievata, prípadne ľahká hlina, piesok alebo piliny.
Hnojenienepotrebuje hnojenie.

Použitie žeruchy v kuchyni: Žerucha je naozaj nenáročná rastlinka, ktorú si môžete vypestovať počas celého roka. Jej chuť pripomína reďkovku, vďaka čomu sa hodí do nátierok, zeleninových šalátov, omáčok alebo paštét. Taktiež dokáže pekne ozdobiť povrch jedál.

Ako zamraziť žeruchu: Veľmi jednoducho. Bylinku dobre umyte a nakrájajte na menšie časti. Potom už len stačí žeruchu umiestniť do nádoby a dať zamraziť.

Skladovanie žeruchy: Žerucha sa dokáže prispôsobiť skoro každým podmienkam, preto ju môžete pestovať počas celého roka. Ideálne je, pokiaľ má dostatok svetla, takže jej bude najlepšie na parapete okna.

Ak vás článok zaujal, prečítajte si Prírodné esenciálne oleje, veľký prehľad ich účinkov.

Najčastejšie otázky

Na koniec, sme si pripravili odpovede na vaše najčastejšie otázky.

 Kedy sadiť bylinky do záhrady?

Väčšina byliniek sa vysádza na začiatku jari, a to predovšetkým tie, ktoré používate v kuchyni. Sú však aj celoročné druhy, ako napríklad žerucha alebo petržlenová vňať, ktorá zvládne aj studené počasie.

Ako sadiť bylinky?

Asi najpraktickejším a aj najkrajším spôsobom je, vytvorenie si svojej bylinkovej záhradky. V podstate je jedno, či ich chcete mať doma alebo na záhradke. Avšak, ak chcete pestovať bylinky v byte či dome, môžete si ich kľudne nechať v kvetináči. Tak budú zároveň aj pekným doplnkom.

Všeobecne sa bylinky sadia do priepustnej piesočno-hlinitej pôdy s dostatkom živín. Do kvetináča nasypte zem asi do ¾. Potom nasypte bylinkové semiačka. Na semiačka nasypte pôdu až po okraj a zľahka ju popritláčajte. Bylinku polejte a umiestnite na miesto, kde bude mať dostatok slnečného žiarenia.

Ako kombinovať bylinky do čaju?

Do jedného čaju si skombinujte maximálne 4 druhy byliniek. Kombinujte ich tak, aby ste im navzájom nerušili ich účinky. Napríklad taká mäta a medovka. Mäta vás má prebudiť, medovka zase uspať.
Potom už len záleží od vašich potrieb a účinku, ktorý od byliniek očakávate.
– Pri nachladnutí a kašli je dobrá kombinácia materiny dúšky, skorocelu a šalvie.
– Ak potrebujete ukľudniť nervy alebo trpíte nespavosťou, pomôže vám kombinácia medovky lekárskej a nechtíka lekárskeho.
– Ku detoxikovaniu organizmu vám pomôže medovka lekárska, púpava lekárska a nechtíka lekárskeho.
– Úľavu pri žalúdočných problémoch prináša harmanček, ďatelina, nechtík lekársky a skorocel.

Ako zazimovať bylinky v záhrade?

Na začiatok je potrebné bylinky vyčistiť od buriny, aby sa na jar mohli opäť prebrať a nezadusili sa. Potom treba odstrániť všetky odumreté časti rastliniek a odumreté listy. Keď už máte bylinky očistené, môžete začať s prípravou nástielky, ktorá ich ochráni pred mrazmi. Tá by mala mať od 5 do 10 cm. Použiť môžete aj kartón alebo vrecovinu, ktorými bylinky zakryjete.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest