Ako vybrať najlepší vysávač do bazéna

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk marimex hubica sacia triangel
vyberomat sk marimex hubica sacia triangel

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk netspa coyote
vyberomat sk netspa coyote

Rozumná voľba

vyberomat sk hayward rchce
vyberomat sk hayward rchce

Najvyššia kvalita

Všetci sa už nevieme dočkať leta a teplého počasia. O to viac, pokiaľ máme doma bazén, v ktorom sa skvele schladíme a zažijeme veľa zábavy. S bazénom sa však spája aj pravidelná údržba a čistenie. V článku vám poradíme, ako vybrať najlepší vysávač do bazéna, aby ste sa mohli kúpať čo najskôr a nestrácali zbytočne veľa času s jeho čistením.

Čistá voda samozrejme nezáleží len od samotného vysávača. Ten bohužiaľ nedokáže udržiavať vodu krištáľovo čistú. Skôr vám poslúži na povysávanie väčších povrchových nečistôt a špiny. Aj tak je však veľkým pomocníkom. Aby sa nemusela voda často vymieňať, budete okrem kvalitného vysávača potrebovať aj výkonný filter a vhodnú chémiu. Viac si môžete prečítať v článku Zelená voda v bazéna, ako ju vyčistiť?

vyberomat sk vysavac do bazena
vyberomat sk vysavac do bazena

Čo si vybrať?

Na začiatok vám prinášame zopár tipov na výhodné vysávače do bazéna.

ProduktTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
MARIMEX Hubica sacia Triangelručný vysávač do bazéna– nízka cena
– prispôsobený na odstránenie špiny z rohov
– skladnosť
– bez pridaných funkcií
– vhodný iba na menšie bazény
– teleskopická tyč nie je súčasťou balenia
25,90 €Zobraziť ponuku
MARIMEX Star Vac AKUručný vysávač do bazéna– prijateľná cena
– výdrž batérie
– napájanie USB
– skladnosť
– jednoduchá manipulácia
– automatické vypnutie pri neúplnom ponorení
– vyššia váha na ručný vysávač (3,3 kg)
– bez pridaných funkcií
– vhodný iba do menších bazénov
85,90 €Zobraziť ponuku
NetSpa COYOTEautomatický vysávač do bazéna– funkčnosť
– spoľahlivosť
– ľahká údržba
– vyšší výkon
– vhodný do veľkých bazénov
– vyššia cena
– vyššia váha (5,5 kg)
318,90 €Zobraziť ponuku
Hayward RCH200CEautomatický vysávač do bazéna– funkčnosť
– spoľahlivosť
– výkon
– množstvo pridaných funkcií
– vhodný na mnoho povrchov
– vysoká cena
– vyššia váha (7 kg)
599,00 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk marimex hubica sacia triangel

MARIMEX Hubica sacia Triangel

Tento manuálny vysávač do bazéna sa pripája na vašu bazénovú filtráciu. Za veľmi nízku cenu dostanete vysávač tvarovo prispôsobený na odstránenie špiny z rohov bazéna. Avšak nevýhodou je, že neobsahuje žiadne pridané hodnoty a balenie neobsahuje teleskopickú tyč.


vyberomat sk marimex star vac aku

MARIMEX Star Vac AKU

Ak patríte medzi majiteľov menších bazénov, tento vysávač je pre vás ako stvorený. Práca s ním je naozaj jednoduchá a vďaka ľahkej teleskopickej tyči, s dĺžkou až do 2,39 m, aj pohodlná. Nabíja sa po dobu od 8 po 10 hodín, po čom vydrží vysávať 50 minút. Obsahuje 2 účinné štetinové hlavy, ktoré podporujú jeho funkčnosť. Vysávač sa automaticky vypne pokiaľ dôjde k nedostatočnému ponoreniu do vody. Hmotnosť: 3,3 kg. Odolnosť: IPX8.


vyberomat sk netspa coyote

NetSpa COYOTE

Pre veľké a netypické bazény je automatický vysávač najlepšou voľbou. Je vhodný pre bazény s rovným dnom, ktoré dokáže povysávať s rýchlosťou 18 m/min. Po plnom nabití (4 – 5 hod.) vám vydrží pracovať až 100 minút. Disponuje detekčným systémom, čo skvalitňuje jeho funkčnosť. Najväčším plusom je jeho úplne samostatné a automatické fungovanie. Hmotnosť: 5,5 kg.


vyberomat sk hayward rchce

Hayward RCH200CE

Kvalitný a výkonný bazénový vysávač Hayward ponúka širokú škálu pridaných funkcií. Obsahuje funkcie, ako je elektronická diagnostika chrániaca vysávač pred výjazdom z vody a zničením čerpadla a LED indikátory o stave batérie. Poháňaný je kvalitnou batériou, ktorá po plnom nabití vydrží pracovať až 120 minút. Jednoduché čistenie zaisťuje zhora prístupný filtračný kôš. Tento vysávač zvládne slanú aj sladkú vody a akýkoľvek tvar bazénu. Rozmery: 51 x 37 x 37 cm. Hmotnosť: 7 kg.

Typy vysávačov

V súčasnosti máte na výber z 3 typov vysávačov:

Manuálny – ručný vysávač do bazéna

Tento typ vysávača je obľúbený predovšetkým kvôli nižšej cene. Avšak, pokiaľ máte väčší bazén (väčší ako bazén s priemerom 6m) alebo nemáte chuť a nechcete strácať čas s jeho údržbou, zvoľte si radšej nejaký iný typ. Manuálny vysávač do bazéna funguje hlavne vďaka vašej pomoci, takže pri veľkých bazénoch je vysávanie žrútom času a energie. Je pripojený na bazénovú filtráciu, do ktorej sa pomocou podtlaku nečistoty odvádzajú. Vysávačom postupne ručne vysávate dno a steny bazéna, ako je to u bežných ručných vysávačov v domácnosti.

Poloautomatický vysávač do bazéna

Poloautomatické vysávače do bazéna sú, takisto ako tie ručné, pripojené k bazénovej filtrácií, do ktorej sa zachytávajú nečistoty. Ideálne fungujú v okrúhlych bazénoch s priemerom nad 6 m. Väčšinu špiny vo vašom bazéne dokážu povysávať sami, ale keďže sú ich pohyby náhodné, nemusia sa dostať do každého kútu. Preto ak máte netypický tvar bazéna, bude pre vás lepšou možnosťou ručný alebo automatický vysávač. Vysávače fungujú na princípe pulzovej membrány.

Automatický vysávač do bazéna

Automatické vysávače sú síce najdrahším typom, ale ich cena odráža množstvo funkcií a pohodlnosť pri používaní. Fungujú úplne samostatne a sú vybavené vlastným čerpadlom a vakom, kde sa špina a nečistoty zachytávajú. Po dne a stenách bazénu sa pohybujú pomocou kolies a trysiek. Skvele poslúžia pri veľkých a vstavaných bazénoch, vo všetkých tvaroch.

Funkcie automatických vysávačov do bazéna:

  • Automatické čistenie: automatické nastavenie čistiacich cyklov.
  • Automatické zapnutie a vypnutie: automatické začatie a skončenie čistenia bazéna.
  • Diaľkový ovládač: pohodlné ovládanie a nastavovanie na diaľku ovládačom.
  • Lift systém: slúži na jednoduché vybratie vysávača z bazéna.
  • Intenzita čistenia: väčší výkon a intenzita vysávania.
  • Turbo čistenie: rýchle čistenie.
  • Vyberateľný kôš.
  • Prísavky.
  • Čistiace kefky.
  • LED osvetlenie.

Výhody a nevýhody jednotlivých typov vysávačov

TypKladyZápory
Ručný vysávač do bazéna+ nízka cena
+ dlhá životnosť
– časovo a fyzicky náročné
– rýchle zanesenie filtrácie
– len pre menšie bazény
Poloautomatický vysávač do bazéna+ automatický pohyb
+ dobrý výkon ( s kvalitnou filtráciou)
– nevhodný pre atypické tvary bazéna
– rýchle zanesenie filtrácie
Automatický vysávač do bazéna+ automatický proces
+ kvalita čistenia
+ jednoduché ovládanie
+ množstvo pridaných funkcií
– vysoká cena
vyberomat sk vysavac do bazena
vyberomat sk vysavac do bazena

Parametre výberu

Okrem samotného typu je potrebné myslieť aj na ďalšie oblasti, ktoré by mali váš výber ovplyvniť. Predsa len nejde o najlacnejšiu záležitosť a určite si chcete vybrať, čo najlepšie. Načo ostatné, sa teda pred kúpou vysávaču do bazéna zamerať?

Typ bazéna

Túto problematiku sme si už predstavili v článku vyššie, ale opakovanie je matka múdrosti, takže si to znova zhrnieme.

Veľkosť a tvar bazéna: pre bazény s priemerom menším ako 6 m, akéhokoľvek tvaru, sú vhodné ručné – manuálne vysávače do bazéna. Pre okrúhle bazény s priemerom väčším ako 6 m, zase poloautomatické vysávače (pri netradičných tvaroch zvoľte iný typ). Pokiaľ máte veľký bazén alebo vstavaný bazén, akéhokoľvek tvaru, vyberte si automatický bazénový vysávač, ktorý vám podstatne uľahčí jeho údržbu.

Materiál bazénu: Dôležitý je aj materiál, z ktoré je váš bazén vyrobený alebo obložený. Nie každý vysávač je vhodný napríklad na taký keramický povrch. Pred kúpou si zistite či je vami vybraný vysávač do bazéna vhodný na daný materiál. V opačnom prípade by ste si mohli bazén poškodiť.

Dĺžka čistiaceho cyklu

Tento parameter záleží hlavne od mieri znečistenia. Jednoducho povedané, pri častej a veľkej špine, budete potrebovať dlhší čistiaci cyklus. Ten môže trvať aj 3 hodiny. Ak sa o bazén pravidelne staráte a máte na jeho údržbu ideálne podmienky (bazénový kryt, interiérový bazén, pravidelné čistenie vody atď.) postačí vám vysávač s čistiacim cyklom 1 hodiny.

Výkon filtrácie bazéna

Keďže sa vysávače vo väčšine prípadov pripájajú k filtrácií, je podstatný práve jej výkon. To neplatí pri automatických vysávačoch, ktoré pracujú samostatne. Ako v predchádzajúcom prípade, aj tu platí, že pokiaľ máte bazén často znečistený budete potrebovať vyšší výkon. Jeho hodnota sa udáva v m³/h. Hovorí o tom, koľko litrov vody pretečie filtráciou za hodinu.

Viac sa môžete dočítať v článku: Ako vybrať najlepšiu filtráciu pre bazén.

Napájanie

Vybrať si môžete z nabíjacích alebo pripájacích vysávačov. Nabíjacie jednoducho necháte nabíjať a po odpojení sú pripravené pracovať. Pri tomto type však treba dávať pozor na dobu prevádzky. Výhodou je, že vám odpadne starosť s káblami a predlžovačkami. Tie budete potrebovať v druhom prípade, a to u vysávačov, ktoré sa pripájajú do siete. Tu sa zamerajte na dĺžku kábla. Štandardom je cca 10 metrov.

Údržba

Ako každé zariadenie, aj vysávač do bazéna si vyžaduje svoju údržbu. Aby si udržal svoju kvalitu a výkon, je potrebná pravidelná starostlivosť. Niektoré typy si vyžadujú niekoľko krokový proces, ktorý môže byť pre majiteľa náročný. Na druhej strane sú vysávače, ktorých údržbu zvládne naozaj každý. Všetko záleží od vašich technických schopností.

vyberomat sk vysavac do bazena
vyberomat sk vysavac do bazena

Dĺžka hadice vysávača

Dĺžka hadice ovplyvňuje celkovú pohodlnosť používania vysávača. Najčastejšie sa stretnete s dĺžkou 10 metrov. Samozrejme platí, čím dlhšia hadica, tým väčší komfort pre vás.

Hmotnosť

Váha prístroja sa odráža od typu. Najľahšie sú manuálne vysávače do bazéna, ktorých hmotnosť je približne do 1 kilogramu. Vďaka zloženiu a obsahu sú poloautomatické a automatické vysávače ťažšie. Tie môžu vážiť až okolo 6 kg, čo môže manipuláciu s nimi skomplikovať.

Cena

Cena záleží od typu vysávača. Najlacnejšie verzie sú manuálne vysávače bez pridaných funkcií. Za ne nezaplatíte viac ako 100 €. Poloautomatické vysávače stoja približne od 100 € do 500 €. Najdrahším typom sú automatické vysávače. Za tie môžete zaplatiť okolo 500 €. Najkvalitnejšie modely s množstvom pridaných funkcií môžu stáť až 1 200 €.

Najčastejšie otázky

Na koniec sme si pre vás pripravili odpovede na vaše najčastejšie otázky.

Ako funguje bazénový vysávač?

Ručný vysávač: funguje prostredníctvom podtlaku, ktorý nasáva nečistoty do bazénovej filtrácie, do ktorej sa musí pripojiť. Manipulujete s ním ako s klasickým vysávačom v domácnosti, kde dno a steny bazéna vysávate fyzickým pohybom.
Poloautomatický vysávač: funguje na základe pulzovej membrány, ktorá vysávač poháňa. Jej pohyb je síce samostatný, ale náhodný, takže nemusí povysávať každý kút bazéna. Taktiež sa napája na bazénovú filtráciu.
Automatický vysávač: funguje úplne samostatne. Obsahuje vlastnú filtráciu a vak, kde sa zbierajú nečistoty. Majú vstavanú mikroprocesor, ktorý vyhodnotí stav, veľkosť a tvar bazéna. Vysávač si potom sám nastaví vhodný proces a začne pracovať. Prípadne sa ovláda pomocou diaľkového ovládača.

Ako zapojiť bazénový vysávač?

Ručné a poloautomatické vysávače sa napájajú na bazénovú filtráciu. Automatické zase fungujú úplne samostatne. Čo sa týka napájania, existujú dva typy. Prvý sa nabíja v nabíjacej stanici. Druhý musíte počas jeho práce mať pripojený do elektrickej siete pomocou kábla.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest