Ako vybrať správny náhubok pre psa

Náhubok je nevyhnutnou výbavou každého psa. Bežne sa v živote stretnete so situáciami, v ktorých sa bez neho nezaobíde ani ten najposlušnejší psík. Môže ísť napríklad o cestovanie verejnou dopravou alebo o návštevu veterinára. Náhubok sa hodí aj v prípade, že pes rád zbiera a pojedá odpadky zo zeme.

Najdôležitejším kritériom pri výbere náhubku je jeho správna veľkosť a dostatočný priestor na prúdenie vzduchu. Pes sa ochladzuje zrýchleným dýchaním s otvorenou tlamou. Pokiaľ by v náhubku nemal dostatočné miesto na pohodlné otvorenie tlamy, mohol by sa veľmi rýchlo prehriať a skolabovať.

Na trhu sú dostupné náhubky najrôznejších materiálov, veľkostí a farieb. Líšia sa aj v účeloch použitia. Poďme sa teda pozrieť, ako vybrať ten správny náhubok pre vášho psíka.

Najvýhodnejšie náhubky pre psovTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna cena
HUNTER ALBURYŠtandardný náhubok– trvanlivý
– ohybný
– pohodlný
– veľké otvory umožňujú zvieraťu piť
– odnímateľná spona zabraňuje psovi v konuzumácii návnad
– vyššia cena16 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
KARLIE – FLAMINGOŠtandardný náhubok– ľahký
– pohodlný 
– menšie otvory neumožňujú piť vodu
– menšia trvácnosť
11 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
BUSTER EASY Fixačný náhubok– farebné prvky pre rozlíšenie veľkostí
– vodoodolný
– nízka cena
– ľahký
– odolný
– ľahko sa nasadzuje
– veľké rozmedzie veľkostí
– menej komfortný8 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA
BUSTERFixačný náhubok s prikrytím očí– vhodný pri podávaní liekov
– upokojuje
– pevný
– odolný
– môže sa prať (30 °C)
– vysoká cena
– nevhodný na bežné nosenie
23 €Zobraziť ponuku 
vyberomat sk hunter albury

Hunter Albury

Náhubok Hunter Albury, je vyrobený z elastoméru, vďaka čomu je ohybný a zároveň trvanlivý. Pohodlne sa nosí a minimálne obmedzuje psa. Veľké medzeri umožnia voľné dýchanie, taktiež sa zvieratko môže napiť. Náhubok obsahuje aj odnímateľnú sponu v oblasti papule, takže zabráni k neželanému žraniu návnad. Súčasťou sú aj nastaviteľné nylonové popruhy a integrovaný háčik na fixáciu k obojku. Vybrať si môžete z rôznych veľkostí. Veľkosť 1 zodpovedá obvodu papule 21 cm.


vyberomat sk karlie flamingo

Karlie – Flamingo

Karlie – Flamingo je vyrobený z plastu, vďaka čomu je ľahký a pohodlne sa nosí. Náhubok zabraňuje psovi žrať, štekať a hrýsť. Náhubky sa vyrábajú vo viacerých veľkostiach, ktorú si môžete vybrať podľa veľkosti psa. Súčasťou je aj upínací popruh, ktorý je prispôsobený veľkosti náhubku.


vyberomat sk buster easy

Buster Easy

Fixačný náhubok BUSTER easy je z nylonového materiálu. Je ľahký, odolný a taktiež vodoodolný. Náhubky sú farebne rozlíšené podľa jednotlivých veľkostí. Červený zodpovedá veľkosti XS. Výhodou je veľké rozmedzie, od XXS až po 5XL. Náhudky majú vystužené prešívanie a mäkké vystuženie okolo ňufáka. Na jednoduché nasadenie slúžia bočné plastové pracky, ktoré viete prispôsobiť na mieru.


vyberomat sk buster

Buster

Fixačný náhubok Buster s prekrytím očí a otvorom na ňufáku slúži je profesionálnym nástrojom pri liečbe a podávaní liekov. Zviera sa v ňom cíti bezpečne a upokojí ho. Je vytvorený z nylonového materiálu. Náhubok sa môže prať v práčke na 30 °C. Môžete si vybrať z veľkostí od S po L.

Ako zvoliť správnu veľkosť náhubku

Náhubok by ste mali vyberať podľa toho, aké máte plemeno psa a v akých situáciách bude náhubok nosiť. Iný typ náhubku sa hodí na bežné nosenie, iný na šport, a iný napríklad k veterinárovi. Pri výbere je ideálne vziať psíka so sebou do obchodu a tam mu náhubok vyskúšať. Zle vybraný náhubok môže psovi uškodiť a v krajných prípadoch spôsobiť jeho smrť. Počítajte s tým, že ak pes vyrastie, budete musieť obmeniť aj veľkosť náhubku.

Pri náhubku by mali platiť tieto zásady:

  • Náhubok by psa nemal nikde tlačiť alebo škrtiť. Zároveň by náhubok nemal byť príliš voľný.
  • Náhubok by mal byť dostatočne veľký, aby v ňom mohol pes otvoriť tlamu a zívnuť si.
  • Náhubok by sa nemal dotýkať nosnej hubky (pigmentovaná časť ňufáku).
  • Náhubok by nemal psovi zasahovať do očí. Zároveň by nemal byť na nose posadený príliš nízko.
  • Náhubok musí byť priedušný.
vyberomat sk muzzle
vyberomat sk muzzle

Náhubky na bežné nosenie

Kovové náhubky

Kovové náhubky sú pevné a vzdušné. Pokiaľ zvolíte správnu veľkosť náhubku, pes si ho nedokáže dať sám dole. Kovové náhubky sa vyrábajú aj v pogumovanej verzii. Výhodou takého náhubku je, že v zime nenamŕza. Myslite na to, že pokiaľ vás pes udrie s nasadeným kovovým náhubkom, môže to byť dosť bolestivé.

Plastové náhubky

Plastové náhubky sa vyrábajú z odľahčeného plastu. Sú ľahké a v zime nenamŕzajú. Nevýhodou je, že sa ich niektoré psy naučia dávať dole z nosa. Výnimkou sú náhubky značky Baskerville, ktoré majú špeciálny ergonomický tvar a sú vylepšenéo bočné popruhy. Tieto popruhy zabránia psom v dávaní náhubku dole z nosa.

Kožené remienkové náhubky

Ide o náhubky z prúžkov kože, ktoré sú spojené cvočkami. Tieto náhubky sú vhodné predovšetkým pre malé až stredne veľké plemená psov. Ideálne sú pre plemená s krátkym nosom, pretože sa dajú, na rozdiel od kovových alebo plastových náhubkov, dobre tvarovať.

vyberomat sk muzzle
vyberomat sk muzzle

Špeciálne náhubky

Fixačné náhubky

Ako už napovedá názov, fixačné náhubky slúžia na fixovanie psej tlamy, napríklad u veterinára. Tieto náhubky sú najčastejšie vyrobené z pevného nylonu. Fixačný náhubok používajte vždy len v nutný čas. Pes vo fixačnom náhubku nemôže otvoriť tlamu, a preto môže dôjsť k zlyhaniu jeho termoregulácie. To následne vedie ku kolapsu. Nikdy nepoužívajte fixačný náhubok na bežné nosenie.

Celistvé kožené náhubky

Celistvé kožené náhubky sú vyrobené z jedného kusu kože a vzduch je dovnútra privádzaný len malými otvormi. Tieto otvory nemusia stačiť na to, aby mohol pes pohodlne dýchať a dostatočne sa ochladzovať. Celistvé kožené náhubky slúžia len na vytĺkanie – špeciálna disciplína služobnej kynológie. Tieto náhubky nie sú vhodné na bežné nosenie. Tak ako u fixačného náhubku, hrozí nebezpečenstvo prehriatia psa a jeho následnému kolapsu.

vyberomat sk muzzle
vyberomat sk muzzle

Zvykanie psa na náhubok

Ideálne je učiť psa zvykať si na náhubok už od šteniatka. Najprv psa nechajte náhubok očuchať a zoznámiť sa s ním. Potom náhubok pridržte na pár sekúnd pri ňufáku. V ďalšom kroku nasaďte náhubok psíkovi úplne voľne na ňufák a hneď mu ho dajte dole. Za každý medzikrok psa odmeňte pamlskom. Postupne dobu, počas ktorej má pes náhubok nasadený, predlžujte. V ďalšej fáze príde aj zapínanie náhubku. Nezabudnite psa za každý zvládnutý krok pochváliť a odmeniť.

Ako trénovať zvykanie si na náhubok

Cena

Cena náhubku sa odvíja od jeho veľkosti a materiálu, z ktorého je vyrobený. Najlacnejší plastový náhubok na malého psa si môžete kúpiť už za cca 3 €. Pre väčšie plemená počítajte s cenou okolo 5 €. Kožené náhubky sa pohybujú v rozpätí 4,50 – 11,50 €. Cena kovových náhubkov sa pohybuje medzi 8 – 13 .

vyberomat sk muzzle
vyberomat sk muzzle
vyberomat sk adobestock

Ako vybrať správny proteín

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú…
vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…

Vložiť komentár