Ako vybrať najlepšiu chladničku

Chladnička patrí k základnému vybaveniu každej kuchyne. Dnes si už ani len nedokážeme predstaviť, ako mohli naši predkovia žiť bez tohto užitočného vynálezu. Zadováženie vhodnej chladničky sa tak stáva dôležitou udalosťou pre každú domácnosť, pretože ak v súvislosti s jej kúpou urobíte zlé rozhodnutie, tak s tým budete musieť žiť aj niekoľko rokov. Prípadne vám zbytočne pribudne problém s výmenou tohto spotrebiča.

Pred samotnou kúpou chladničky preto rozhodne trochu plánovania neuškodí, čo pomôže k výberu toho najvhodnejšieho tovaru presne podľa vašej potreby, dizajnovo aj funkčne. V článku vám preto prinášame informácie o tom, ako úspešne preplávať spletitým bludiskom informácií a vybrať si pre seba to najlepšie.

vyberomat sk fridge
vyberomat sk fridge

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné chladničky, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Zanussi ZRG 11600 WAmini– dostatočný objem
– prijateľná cena
– kompaktné rozmery
– bez pridaných funkcií
– energetická trieda F
159 €Zobraziť ponuku
INDEL B TB15 12/24 V autochladnička – rýchle chladenie
– úspornosť
– účinnosť chladenia a mrazenia
– izolácia
– jednoduchosť prenášania
– displej
vysoká cena
– komplikovaný systém uchytávania na bezpečnostný pás
– malý objem (15 l)
429 € Zobraziť ponuku
SAMSUNG RB36T675CSA/EF +kombinovaná– dobré recenzie
– tichosť
– funkčnosť
– praktickosť
– dostatočný objem chladničky aj mrazničky
– energetická trieda C
– kratší kábel
616 €Zobraziť ponuku
SAMSUNG RS67A8811B1/EFamerická– množstvo funkcií
– veľký objem
– dizajn
– zložitá manipulácia
– chýba možnosť spárovania
949 €Zobraziť ponuku
SIEMENS KI86SADD0vstavaná– množstvo funkcií
– tichosť
– praktickosť
– dostatočný objem chladničky aj mrazničky
– energetická trieda D
– vyššia cena
1 279 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk zanussi zrg wa

Zanussi ZRG 11600 WA

Mini chladnička je ideálna na chaty, kde už nebudete mať problém skladovať vaše potraviny. S objemom 100 litrov a 3 policami sa do nej zmestia potraviny na celý víkend. Emisie hluku: F. Počet políc chladničky 3. Rozmery: v. 84,7 x š. 49,4 x h. 49,4 cm. Hmotnosť: 23,6 kg.


vyberomat sk indel b tb v

INDEL B TB15 12/24 V

Chladiaci box INDEL B TB15 funguje prostredníctvom kompresoru. Veľkým plusom je jej šetrnosť, patrí totiž do energetickej triedy A+++. Objem boxu je 15 l. Rozsah chladenia je od – 18 °C do 18 °C. Prednosťou autochladničky je jeho kvalitná izolácia a výkonný procesor. Napájanie: 12V / 24 V. Rozmery: Šírka 56,5 cm, výška 23,2 a hĺbka 36 cm. Váha autochladničky je 8,2 kg.


vyberomat sk samsung rbtcsaef

SAMSUNG RB36T675CSA/EF +

Kombinovaná chladnička od Samsungu patrí medzi obľúbené, o čom svedčí množstvo pozitívnych recenzií. Disponuje funkciami ako je No Frost, nulová zóna, indikátor otvorených dverí, super chladenia a mrazenie, Multi-AirFlow, Elektronické ovládanie teploty, prázdninový režim a antibakteriálne tesnenie. Nechýba jej displej a LED osvetlenie. Energetická trieda: C. Ročná spotreba energie: 166 kWh/annum. Objem chladničky: 251 l. Objem mrazničky: 114 l. Emisie hluku: B. Klimatická trieda: SN, N, ST, a T. Počet políc mrazničky: 3. Počet políc chladničky 3. Rozmery: v. 193,5 x š. 59,5 x h. 65,8 cm.


vyberomat sk samsung rsabef

SAMSUNG RS67A8811B1/EF

Americká chladnička od značky Samsung patrí do energetickej triedy E. Objem chladničky je 409 l, objem mrazničky 225 l. Chladnička disponuje technológiou Twin Cooling , vďaka čomu zabezpečuje optimálnu vlhkosť a teplotu. Potraviny a nápoje zostávajú dlhšie čerstvé a pachy sa nemiešajú. Okrem toho ponúka naozaj širokú škálu funkcií, napríklad Total No Frost, indikátor otvorených dverí, super chladenie, super mrazenie, Multi-AirFlow, prázninový režim a mnoho ďalších. Obsahuje 4 poličky v chladničke a 6 poličky v mrazničke. Ročná spotreba energie: 351 kWh/annum. Rozmery: výška 178 cm, šírka 91,2 cm, hĺbka 71,6 cm. Váha chladničky je 112 kg.


vyberomat sk siemens kisadd

SIEMENS KI86SADD0

Vstavaná chladnička obsahuje mrazničku s 3 policami na spodku. Ponúka funkciu nulovej zóny, LED osvetlenie, super chladenie a mrazenie, Ventiláciu, LowFrost a statické chladenie. Energetická trieda: D. Ročná spotreba energie: 164 kWh/annum. Objem chladničky: 194 l. Objem mrazničky: 74 l. Emisie hluku: C. Klimatická trieda: SN a T. Počet políc mrazničky: 3. Počet políc chladničky 5. Rozmery: v. 177,2 x š. 55,8 x h. 54,5 cm. Hmotnosť: 66,44 kg.

Na kúpu chladničky sa oplatí myslieť aj v tom prípade, keď máte staršiu a novú nutne nepotrebujete. Moderné spotrebiče totiž nielenže lepšie a zdravšie uchovávajú potraviny, ale šetria aj vašu peňaženku, pretože majú nižšiu spotrebu elektrickej energie. Práve spotreba energie je jeden zo základných parametrov, na ktorý by ste mali pri výbere myslieť.

Ďalej treba zvážiť, ktorý typ chladničky je najlepší pre rôzne druhy potravín a pre dizajn vašej kuchyne. Tiež je dôležité vyznať sa v parametroch a funkciách, ktoré moderné výrobky ponúkajú. Ako si teda správne vybrať?

Typy chladničiek

Veľkosť chladničky je prvá vec, ktorú by ste si mali pred kúpou rozmyslieť. Niekto potrebuje väčšiu, iný zase menšiu, záleží od veľkosti kuchyne a tiež od toho, či žijete sám alebo v početnejšej rodine. Ušetrenie miesta v kuchyni umožňuje napríklad chladnička vstavaná, ktorá tak splynie s kuchynskou linkou, čo navyše pôsobí moderne a štýlovo. Ako to je teda vlastne s jednotlivými typmi chladničiek, ktoré dostať momentálne na trhu?

Kombinovaná chladnička

Kombinované chladničky sú najrozšírenejším a najpoužívanejším typom. Dôvodom je ich praktickosť. Dvere do chladničky a mrazničky sú oddelené, môžete teda potraviny skladovať a vyberať oddelene, čo je zárukou šetrenia energie. Sú dostať v rôznych objemoch, čo umožňuje pohodlný výber pre menšie i väčšie rodiny, pričom sa tak dá krásne optimalizovať priestor každej kuchyne. Tiež býva pravidlom, že menšia mraznička býva zvyčajne v hornej časti spotrebiča a tá väčšia zase v dolnej.

Americký typ chladničky

Zákazník so silným zmyslom pre estetiku určite ocení americký typ chladničky. Pôsobí veľmi moderne a v kuchyni sa vyníma naozaj krásne. Nad týmto typom je tiež dobré pouvažovať v prípade, ak máte veľkú rodinu. Zmestia sa totiž do nej naozaj veľké nákupy, v priemere aj dva krát väčšie ako do chladničky kombinovanej. Tiež disponujú veľkým počtom funkcií a rôznymi technickými vymoženosťami, akou je napríklad tzv. domáci bar. Na druhú stranu sú však pomerne drahé, majú vysoké nároky na energiu a rovnako treba počítať s veľkým priestorom v kuchyni.

vyberomat sk fridge
vyberomat sk fridge

Monoklimatická chladnička bez mrazničky

Potrebujete chladiť veľké množstvo potravín? Žiaden problém. V tom prípade je tento typ presne to, čo hľadáte. Je vhodný na skladovanie veľkého množstva napríklad zeleniny a ovocia, samozrejme ale bez možnosti mrazenia. Monoklimatickú chladničku je tak ideálne zakúpiť najmä v prípade, ak potrebujete záložnú, pomocnú chladničku alebo keď mrazničku potrebujete umiestniť niekam zvlášť.

Vstavaná chladnička

Oko estéta určite poteší aj vstavaná chladnička. V súčasnosti ide o moderný trend, ktorý je spojený s praktickosťou. Keďže je zabudovaná do kuchynskej linky, tak je nenápadná, praktická a ušetrí veľa priestoru. A čo je tiež dôležité, je menej hlučná ako ostatné typy chladničiek. Obyčajne sú na trhu dostupné vo forme kombinovanej chladničky.

Malá pultová chladnička

Tento typ chladničiek je často podceňovaný. No má svoje výhody. Ocenia ho predovšetkým chatári, záhradkári alebo študenti. Tiež sa hodí tým, čo veľa doma nevaria a nepotrebujú tak skladovať väčšie množstvo potravín. Vďaka svojej menšej veľkosti nezaberajú veľa miesta a sú ľahko prenosné. Ďalšou výhodou je nízka cena a minimálna spotreba energie. Na druhej strane, je potrebné počítať so zvýšenou hlučnosťou. K tomuto typu chladničiek by sme ešte mohli zaradiť napríklad chladničku do auta, ktorá je ideálnym riešením na dovolenku.

Dôležité funkcie a parametre

Moderné chladničky disponujú mnohými funkciami, ktoré uľahčujú život. Digitálny displej na dverách chladničky alebo domáca výroba ľadu už nie sú žiadnou novinkou. Ktoré z nich sú však najdôležitejšie? Na aké parametre si treba dať pozor? Prinášame vám stručný prehľad.

Energetická trieda

Okrem už zmieneného parametra veľkosti je energetická trieda chladničky to najdôležitejšie, čo by vás malo zaujímať. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia trieda, tým má chladnička menšiu spotrebu elektrickej energie. Tou najvyššou je trieda A+++ a aj keď ide samozrejme o najdrahšiu variantu, investované peniaze sa na úspore energie rýchlo vrátia, pričom šetríte aj životné prostredie.

Hlučnosť

Ďalší parameter, na ktorý by ste nemali zabudnúť. Veď kto by chcel počúvať televízor alebo rádio, keď mu pritom z kuchyne vychádzajú nepríjemné zvuky.

No frost systém

Táto funkcia využíva cirkuláciu vzduchu vo vnútri mrazničky, ktorý umožňuje rýchlejšie zmrazenie nových potravín. Systém je súčasťou ako samostatných mrazničiek tak aj kombinovaných chladničiek. S tým súvisí i funkcia StopFrost, ktorá umožňuje beznámrazové (a bez mraziacich roštov) riešenie mrazničky. 

Výroba ľadu

Koho by nepotešila domáca výroba ľadu priamo v chladničke? Užitočná funkcia, ktorú oceníte najmä v lete.

Antibakteriálna ochrana

Spočíva najmä v úprave vnútorných stien a políc chladničky. Zabezpečuje, aby sa z mikroskopických kúskov potravín nestávala pleseň a zamedzuje množeniu nebezpečných baktérií, ktorých je obyčajná chladnička plná.

MultiAirflow

Táto funkcia udržuje stálu teplotu v celom vnútornom priestore chladničky, a to za pomoci umnej cirkulácie vzduchu. Potraviny tak vydržia dlhšie čerstvé.

Prázdninový režim

Vynikajúca funkcia chladničky najmä pre tých, ktorí často cestujú alebo dovolenkujú. Udržuje stálu vnútornú teplotu chladničky a keďže sa dvere chladničky neotvárajú, dokáže v čase vašej neprítomnosti ušetriť veľa elektrickej energie.

Samoodmrazovanie

Zabezpečuje, že sa na stenách chladničky netvorí námraza, ktorá znižuje účinnosť chladenia. Čiže na jednej strane sa netvorí námraza a na strane druhej sa udržuje účinnosť chladenia.

AdaptTech

Tu je zase niečo pre tých, ktorí radi navštevujú chladničku a často otvárajú dvierka. Tento systém totiž zabraňuje výkyvom teploty po otvorení dvierok a tým predlžuje životnosť potravín.

Nulová zóna

Ide tu o priehradku na zeleninu, ovocie alebo mäso, v ktorej je nižšia teplota ako vo zvyšku chladničky. Chladnička tak obsahuje úložné miesto pre tie potraviny, ktoré vydržia čerstvé iba krátku dobu a musia teda byť skladované pri nižšej teplote.

SuperCool

Funkcia, ktorú určite ocenia tí, ktorí nosia domov veľké nákupy. Dokáže totiž nárazovo znížiť teplotu v chladničke pri vkladaní väčšieho množstva potravín a tak udržať stabilné prostredie. Na podobnom princípe sa zakladá aj funkcia SuperFreeze, ktorá zase potraviny prudko zmrazí a tým zachová ich pôvodnú kvalitu.

Domáci bar

Vymoženosť, ktorá sa týka hlavne chladničiek amerického typu. Ide o samostatné malé dvierka, kde je možné skladovať obľúbené potraviny či nápoje, bez nutnosti otvárať celú chladničku.

Niekoľko praktických rád na záver a zhrnutie

Pri výbere chladničky by ste mali zvážiť najmä priestorové možnosti svojej kuchyne a prispôsobiť ich svojim požiadavkám a potrebám. Tu je zopár základných tipov.

vyberomat sk fridge
vyberomat sk fridge
  • Pokiaľ nechcete za chladničku príliš utratiť, no zároveň chcete mať aspoň základný komfort, vyberte si chladničku kombinovanú. Dostanete síce možno menej funkcií, no zaplatíte za ňu rozumnú cenu. Kombinované chladničky sú tiež dostatočne veľké na to, aby sa do nich pohodlne zmestili potraviny pre priemerne veľkú domácnosť. Nezabudnite ale pritom na energetickú triedu. Tu sa neoplatí šetriť. Čím vyššia trieda, tým lepšie. Významne to ovplyvní váš účet za elektrinu.
  • Ak chcete, aby boli police chladničky ľahko prístupné, tak si vyberte chladničku s mrazničkou v spodnej časti. Keď pôjdete otvárať mrazničku budete sa síce musieť zohnúť, no táto časť spotrebiča sa používa menej často ako chladiaca časť.
  • Ak máte malú kuchyňu, dajte prednosť chladničke vstavanej. Ušetríte nielen priestor, ale získate tým aj elegantný vzhľad kuchyne a odpadne vám i problém s prípadnou hlučnosťou spotrebiča. 
  • Ak radi nakupujete a vkladáte do chladničky veľké množstvo potravín, ovocia a zeleniny, tak si vyberte chladničku monoklimatickú. Musíte ale počítať aj s priestorom pre mrazničku. Pokiaľ však nemáte problém s priestorom v kuchyni a nevadí vám obetovať viac peňazí, tak tento problém vyrieši i chladnička s funkciami SuperCool a SuperFreeze (najlepšie amerického typu, tie sú objemnejšie). 
  • Pokiaľ chcete chladničku s domácou výrobou ľadu alebo rozprašovačom vody, tak zohľadnite svoj vodoinštalatérsky systém v kuchyni. Táto chladnička totiž musí byť napojená aj na vodovodné potrubie. Niektoré typy chladničiek (najmä americký typ chladničky) majú dokonca zabudovanú i filtráciu vody. V tom prípade si ale nezabudnite zistiť, koľko stoja náhradné filtre a či sú dostupné aj vo vašej oblasti.
  • Zvážte využiteľný priestor. Chladničky majú vo vnútri štítky, ktoré označujú ich skladovaciu kapacitu. Avšak 20 až 35 % tohto priestoru sa pre optimálny chod chladničky odporúča nevyužívať. Treba preto rátať s objemovou rezervou.
  • Ak je pre vás dôležitá flexibilita ukladania potravín, vyberte si chladničku s nastaviteľnými policami a priehradkami na dvere. Niektoré typy dokonca disponujú špeciálnymi zásuvkami, čo vám umožní potraviny pekne a priestorovo úsporne uložiť.
  • Pokiaľ vám veľmi záleží na dizajne, funkciách, máte veľkú kuchyňu a nevadí vám si priplatiť, tak dajte prednosť americkému typu chladničky.
  • Pre tých, čo doma nevaria je vhodná malá pultová chladnička s minimrazničkou. Pokiaľ vám ale vadí hluk, tak v tom prípade odporúčame radšej chladničku kombinovanú (malá pultová chladnička je zvyčajne hlučnejšia ako ostatné typy). 
  • Nezabudnite si zistiť aké sú možnosti servisu a opráv vo vašej oblasti.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest