Ako vybrať najlepšiu žehliacu dosku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk lamart zehliaca doska lt
vyberomat sk lamart zehliaca doska lt

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk leifheit airboard premium m plus nf
vyberomat sk leifheit airboard premium m plus nf

Rozumná voľba

vyberomat sk vileda total reflect plus
vyberomat sk vileda total reflect plus

Najvyššia kvalita

Nie každá žehliaca doska je rovnaká a nie na každej budete môcť pohodlne žehliť. Aby ste si vybrali model, ktorý vám bude najviac vyhovovať, je potrebné všímať si viacero parametrov. V prvom rade by žehliaca doska mala byť dostatočne stabilná. To zaistí bezpečnosť pri žehlení. Okrem toho by mala vyhovovať výške vašej postavy. Výhodou je preto možnosť nastavenia výšky, pri práci tak budete môcť stáť alebo sedieť bez zbytočného hrbenia.

Dôležitý je aj materiál žehliacej dosky. Mal by byť dostatočne pevný, odolný a priedušný. Jednotlivé modely sa tiež odlišujú veľkosťou žehliacej plochy a doplnkami, ktoré dostanete spolu s doskou. Niektoré z praktických doplnkov sa dajú dokúpiť aj samostatne.

vyberomat sk ironing board
vyberomat sk ironing board

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné žehliace dosky.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Lamart Žehliaca doska LT8039– prijateľná cena
– dizajn
– nastaviteľná výška
– zlá stabilita
– poťah sa zosúva
25 €Zobraziť ponuku
VILEDA Neo– prijateľná cena
– ľahkosť
– jednoduché skladanie
– nastaviteľná výška
– zlá stabilita
– nižšia kvalita
37 €Zobraziť ponuku
Leifheit Airboard Premium M Plus NF 72588– dobré recenzie
– technológia Thermolink reflect
– veľká žehliaca plocha
– nastaviteľná výška
– stabilita
– ľahkosť
– pri žehlení vŕzga59 €Zobraziť ponuku
Siguro Comfort Pro Series– pevná konštrukcia
– stabilita, kolieska
– nastaviteľná výška
– veľká odkladacia plocha
– vyššia váha
51 €Zobraziť ponuku
VILEDA Total Reflect Plus– integrovaná zástrčka
– detská poistka
– veľká žehliaca plocha
– nastaviteľná výška
– automatické rozkladanie
– vysoká cena69 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk lamart zehliaca doska lt

Lamart Žehliaca doska LT8039

Táto žehliaca doska je za prijateľnú cenu. Patrí ku nej držiak na žehličku. Doska má dostatočné rozmery, a to 100 x 33 cm. Taktiež nechýba možnosť nastaviť výšku.


vyberomat sk vileda neo

VILEDA Neo

Súčasťou žehliacej dosky je držiak pre žehličku. Rám sa dá jednoducho a rýchlo zložiť. Výhodou je možnosť nastaviť výšku od 71 do 90 cm. Vybavená je penovou podložkou s hrúbkou 5 mm. Šírka dosky na žehlenie je 33 cm a doska je dlhá 114 cm.


vyberomat sk leifheit airboard premium m plus nf

Leifheit Airboard Premium M Plus NF 72588

Žehliaca doska obsahuje technológiu Thermolink reflect, vďaka ktorej sa para a teplo odráža a bielizeň je vyžehlená zo spodu ale aj z vrchu. Výška sa dá nastaviť v rozmedzí od 75 do 100 cm. Doska má stabilný rám, ktorý je napriek tomu veľmi ľahký. Poťah je vyrobený z bavlny. Rozmery: 120 x 38 cm. Váha 4,6 kg.


vyberomat sk siguro comfort pro series

Siguro Comfort Pro Series

Najväčšou prednosťou dosky je jej viacúčelovosť. Slúži ako kvalitná žehliaca doska s veľkým úložným priestorom vhodným na zavesenie parného generátora či zavesenia vešiakov. Nosnosť 40 kg. Rozmery žehliacej plochy: 125 x 48 cm. Max. výška 980 mm. Min. výška: 790 mm.


vyberomat sk vileda total reflect plus

VILEDA Total Reflect Plus

Doska patrí medzi najkvalitnejšie dosky na trhu. Disponuje množstvom pridaných funkcií ako je detská poistka, držiakom na žehličku alebo integrovanou zásuvkou. Ďalšou výhodou je automatické rozkladanie. Výška sa dá nastaviť od 74 do 97 cm. Rozmery: 130 x 44 cm.

Výška žehliacej dosky

Výška žehliacej dosky by mala vyhovovať výške vašej postavy. Pevný model bez možnosti nastavenia preto nie je veľmi dobrou voľbou. Pri žehlení je dôležité, aby ste sa nehrbili, to by mohlo spôsobiť zbytočné bolesti chrbta. Žehliaca plocha by sa mala nachádzať v komfortnej výške aj preto, aby ste nemuseli držať žehličku príliš vysoko, lebo takáto poloha zbytočne namáha ruky. Žehliace dosky sa dajú zvyčajne nastaviť dvoma spôsobmi:

Nastavenie výšky drážkami

Pri tomto spôsobe sa výška žehliacej dosky nastaví pomocou drážok do niekoľkých polôh. Majú to najmä lacnejšie modely. Nevýhodou je možnosť nastaviť len výšku zodpovedajúcu jednotlivým drážkam.

Nastavenie výšky aretačnou páčkou

Tento spôsob umožňuje presné nastavenie výšky. Dosku si nastavte tak, aby ste sa pri žehlení nehrbili a mali zároveň voľne natiahnuté ruky. Vo všeobecnosti je vhodné, aby sa žehliaca plocha nachádzala približne vo výške pásu.

Parametre výberu

Výber konkrétneho modelu bude závisieť od vašich osobných preferencií ohľadom veľkosti žehliacej plochy a od niekoľkých ďalších parametrov.

Veľkosť plochy na žehlenie

Pohodlie pri práci v mnohom závisí od šírky plochy na žehlenie. Tá by mala mať minimálne 30 cm. So šírkou súvisí aj dĺžka žehliacej plochy. Vhodné sú modely s dĺžkou minimálne 110 cm. Ak často žehlíte väčšie kusy bielizne, môžete vybrať aj väčšie rozmery. Skráti to čas potrebný na žehlenie. Nebudete musieť totiž tak často odkladať žehličku a bielizeň posúvať. Vopred však počítajte s potrebou väčšieho priestoru na uskladnenie dosky.

Stabilita

Pre bezpečnosť pri práci je veľmi dôležitá stabilita žehliacej dosky. V žiadnom prípade by sa nemala kĺzať po podlahe. Koncovky z plastu sú vhodné na koberec. Pre ostatné typy podláh sú vhodnejšie gumové koncovky. Nohy by tiež mali byť dostatočne široké, aby sa doska pri žehlení nemohla prevrhnúť. Pozor na lacné, nekvalitné modely, ktoré sa pri žehlení môžu kývať. Kývanie zníži nielen bezpečnosť, ale aj vaše pohodlie pri práci. Dôležitým prvkom stability žehliacej dosky je aj poistka proti zloženiu.

Odkladacia plocha

Pri žehlení je veľkou výhodou, ak si môžete žehličku odložiť. Odkladacia plocha by mala byť odolná voči teplu, aby ste žehličku mohli položiť aj žehliacou plochou nadol. Pre naparovacie žehličky je, naopak, dôležité, aby bola odkladacia plocha uspôsobená na odloženie vo zvislej polohe. Pri nákupe skontrolujte aj jej veľkosť, aby vyhovovala vašej žehličke. Odkladacia plocha môže byť:

Pevná — odkladacia plocha pri zložení dosky vyčnieva. Jej výhodou je vyššia pevnosť.

Výsuvná — tento typ sa dá pri skladaní dosky zasunúť. Výhodou je skladnosť, odkladacia plocha je však menej stabilná.

vyberomat sk ironing board
vyberomat sk ironing board

Rošt

Rošt žehliacej dosky môže byť dierovaný alebo bez dier. Pre odvod pary pri žehlení je lepší dierovaný rošt. Modely vyrobené z drevotriesky preto nie sú veľmi vhodné.

Poťah

Poťah žehliacej dosky by mal byť priedušný. Na výber máte poťahy z troch materiálov:

Metalický — metalický povrch odráža teplo, čím uľahčuje žehlenie.

Bavlnený — výhodou bavlny je dobrá priepustnosť pary.

Titánový — titánový povrch odráža teplo aj paru. Vďaka týmto vlastnostiam na ňom bielizeň ožehlíte rýchlejšie.

Teflónový — má nepriľnavý povrch, na ktorom sa so žehličkou ľahko manipuluje.

Poťahy na žehliace dosky sa dajú v prípade opotrebovania dokúpiť. Pri kúpe si skontrolujte správnu veľkosť. Ak neviete, aký rozmer má vaša žehliaca doska, na výber máte univerzálne poťahy, ktoré sa dajú jej veľkosti prispôsobiť.

vyberomat sk ironing board
vyberomat sk ironing board

Funkcie a doplnky žehliacich dosiek

Žehliace dosky sa líšia aj príslušenstvom, ktoré vám žehlenie uľahčí:

Integrovaná elektrická zásuvka

Drahšie modely môžu mať integrovanú elektrickú zásuvku. Žehličku tak zapnete priamo do dosky. Výhodou je lepšia manipulácia so žehličkou.

Koncovky na nohy

K žehliacej doske si pre zlepšenie jej stability môžete dokúpiť koncovky na nohy. Tie sa dajú nastrčiť na nohy dosky. Gumové koncovky zvýšia stabilitu dosky a bránia jej posúvaniu po podlahe.

Rukávnik na žehlenie

Veľmi praktickým doplnkom na žehlenie rukávov košieľ alebo blúzok je rukávnik na žehlenie. Rukáv jednoducho nasuniete na rukávnik a prežehlíte. Na rukávoch tak nevznikajú žiadne puky. K niektorým doskám ho dostanete priamo v balení alebo si ho môžete dokúpiť samostatne.

Vodiaca anténa

Úlohou vodiacej antény je držať prípojný kábel žehličky, aby nezavadzal pri žehlení. Nachádza sa pri odkladacej ploche. Kábel do antény vsuniete a môžete žehliť bez toho, aby vám zavadzal na žehliacej ploche.

Funkcia nasávania a vyfukovania vzduchu

Niektoré moderné žehliace dosky disponujú funkciou nasávania a vyfukovania vzduchu. Nasatie vzduchu do žehliacej plochy umožňuje pare preniknúť hlboko do látky. Urýchľuje tak jej vysušenie a jednoduchšie je žehlenie jemných látok.

Funkcia nahriatia

Úlohou funkcie nahriatia je zabrániť kondenzácii pary na žehliacej ploche. Para sa vďaka vyššej teplote hneď odparí.

Detská poistka

Ak máte malé deti, vyberajte model s detskou poistkou. Poistka má za úlohu zabrániť zloženiu dosky, ak by sa dieťa dotklo páky na zloženie dosky.

Schody

Pre každého, kto má rád praktické produkty 2v1, bude vhodná žehliaca doska so schodíkmi. V rozloženom stave ju môžete používať na žehlenie. Keď ju zložíte, poslúži vám namiesto schodíkov pri odkladaní bielizne na vrchné poličky. Nevýhodou tohto riešenia je však masívnejšia konštrukcia.

Na záver

Žehliaca doska je pomocníkom, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Umožňuje pohodlné žehlenie bielizne rôznej veľkosti. Pre dokonalé ožehlenie malých záhybov a rukávov si k doske môžete dokúpiť rôzne nástavce. S niektorými doskami ich dostanete priamo v balení.

Pri nákupe sa informujte o spôsobe rozkladania a možnostiach nastavenia výšky. Okrem toho by vás mala zaujímať veľkosť a tvar odkladacieho priestoru na žehličku a rozmery plochy na žehlenie. Pre bezpečnosť pri práci je veľmi dôležitá stabilita dosky. Ak máte malé deti, nezabudnite skontrolovať, či má vybraný model detskú poistku, zabránite tak neželanej nehode pri nečakanom zložení dosky. Ďalším parametrom, na ktorý by ste mali myslieť, je poťahový materiál dosky. Pre uľahčenie práce je vhodné, aby dobre odrážal teplo a prepúšťal paru. Pre niektoré ženy je dôležitý tiež dizajn. Ak patríte medzi ne, iste vás poteší bohatý výber farieb a vzorov, z ktorého si budete môcť vyberať pri nákupe.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest