Ako vybra┼ą najlep┼íiu ┼żehliacu dosku

Nie ka┼żd├í ┼żehliaca doska je rovnak├í a nie na ka┼żdej budete m├┤c┼ą pohodlne ┼żehli┼ą. Aby ste si vybrali model, ktor├Ż v├ím bude najviac vyhovova┼ą, je potrebn├ę v┼í├şma┼ą si viacero parametrov. V prvom rade by ┼żehliaca doska mala by┼ą dostato─Źne stabiln├í. To zaist├ş bezpe─Źnos┼ą pri ┼żehlen├ş. Okrem toho by mala vyhovova┼ą v├Ż┼íke va┼íej postavy. V├Żhodou je preto mo┼żnos┼ą nastavenia v├Ż┼íky, pri pr├íci tak budete m├┤c┼ą st├í┼ą alebo sedie┼ą bez zbyto─Źn├ęho hrbenia.

D├┤le┼żit├Ż je aj materi├íl ┼żehliacej dosky. Mal by by┼ą dostato─Źne pevn├Ż, odoln├Ż a priedu┼ín├Ż. Jednotliv├ę modely sa tie┼ż odli┼íuj├║ ve─żkos┼ąou ┼żehliacej plochy a doplnkami, ktor├ę dostanete spolu s doskou. Niektor├ę z praktick├Żch doplnkov sa daj├║ dok├║pi┼ą aj samostatne.

vyberomat sk ironing board
vyberomat sk ironing board

V├Ż┼íka ┼żehliacej dosky

V├Ż┼íka ┼żehliacej dosky by mala vyhovova┼ą v├Ż┼íke va┼íej postavy. Pevn├Ż model bez mo┼żnosti nastavenia preto nie je ve─żmi dobrou vo─żbou. Pri ┼żehlen├ş je d├┤le┼żit├ę, aby ste sa nehrbili, to by mohlo sp├┤sobi┼ą zbyto─Źn├ę bolesti chrbta. ┼Żehliaca plocha by sa mala nach├ídza┼ą v komfortnej v├Ż┼íke aj preto, aby ste nemuseli dr┼ża┼ą ┼żehli─Źku pr├şli┼í vysoko, lebo tak├íto poloha zbyto─Źne nam├íha ruky. ┼Żehliace dosky sa daj├║ zvy─Źajne nastavi┼ą dvoma sp├┤sobmi:

Nastavenie v├Ż┼íky dr├í┼żkami

Pri tomto sp├┤sobe sa v├Ż┼íka ┼żehliacej dosky nastav├ş pomocou dr├í┼żok do nieko─żk├Żch pol├┤h. Maj├║ to najm├Ą lacnej┼íie modely. Nev├Żhodou je mo┼żnos┼ą nastavi┼ą len v├Ż┼íku zodpovedaj├║cu jednotliv├Żm dr├í┼żkam.

Nastavenie v├Ż┼íky areta─Źnou p├í─Źkou

Tento sp├┤sob umo┼ż┼łuje presn├ę nastavenie v├Ż┼íky. Dosku si nastavte tak, aby ste sa pri ┼żehlen├ş nehrbili a mali z├írove┼ł vo─żne natiahnut├ę ruky. Vo v┼íeobecnosti je vhodn├ę, aby sa ┼żehliaca plocha nach├ídzala pribli┼żne vo v├Ż┼íke p├ísu.

Parametre v├Żberu

V├Żber konkr├ętneho modelu bude z├ívisie┼ą od va┼íich osobn├Żch preferenci├ş oh─żadom ve─żkosti ┼żehliacej plochy a od nieko─żk├Żch ─Ćal┼í├şch parametrov.

Ve─żkos┼ą plochy na ┼żehlenie

Pohodlie pri pr├íci v mnohom z├ívis├ş od ┼í├şrky plochy na ┼żehlenie. T├í by mala ma┼ą minim├ílne 30 cm. So ┼í├şrkou s├║vis├ş aj d─║┼żka ┼żehliacej plochy. Vhodn├ę s├║ modely s d─║┼żkou minim├ílne 110 cm. Ak ─Źasto ┼żehl├şte v├Ą─Ź┼íie kusy bielizne, m├┤┼żete vybra┼ą aj v├Ą─Ź┼íie rozmery. Skr├íti to ─Źas potrebn├Ż na ┼żehlenie. Nebudete musie┼ą toti┼ż tak ─Źasto odklada┼ą ┼żehli─Źku a bielize┼ł pos├║va┼ą. Vopred v┼íak po─Ź├ştajte s potrebou v├Ą─Ź┼íieho priestoru na uskladnenie dosky.

Stabilita

Pre bezpe─Źnos┼ą pri pr├íci je ve─żmi d├┤le┼żit├í stabilita ┼żehliacej dosky. V ┼żiadnom pr├şpade by sa nemala k─║za┼ą po podlahe. Koncovky z plastu s├║ vhodn├ę na koberec. Pre ostatn├ę typy podl├íh s├║ vhodnej┼íie gumov├ę koncovky. Nohy by tie┼ż mali by┼ą dostato─Źne ┼íirok├ę, aby sa doska pri ┼żehlen├ş nemohla prevrhn├║┼ą. Pozor na lacn├ę, nekvalitn├ę modely, ktor├ę sa pri ┼żehlen├ş m├┤┼żu k├Żva┼ą. K├Żvanie zn├ş┼żi nielen bezpe─Źnos┼ą, ale aj va┼íe pohodlie pri pr├íci. D├┤le┼żit├Żm prvkom stability ┼żehliacej dosky je aj poistka proti zlo┼żeniu.

Odkladacia plocha

Pri ┼żehlen├ş je ve─żkou v├Żhodou, ak si m├┤┼żete ┼żehli─Źku odlo┼żi┼ą. Odkladacia plocha by mala by┼ą odoln├í vo─Źi teplu, aby ste ┼żehli─Źku mohli polo┼żi┼ą aj ┼żehliacou plochou nadol. Pre naparovacie ┼żehli─Źky je, naopak, d├┤le┼żit├ę, aby bola odkladacia plocha usp├┤soben├í na odlo┼żenie vo zvislej polohe. Pri n├íkupe skontrolujte aj jej ve─żkos┼ą, aby vyhovovala va┼íej ┼żehli─Źke. Odkladacia plocha m├┤┼że by┼ą:

Pevn├í ÔÇö odkladacia plocha pri zlo┼żen├ş dosky vy─Źnieva. Jej v├Żhodou je vy┼í┼íia pevnos┼ą.

V├Żsuvn├í ÔÇö tento typ sa d├í pri skladan├ş dosky zasun├║┼ą. V├Żhodou je skladnos┼ą, odkladacia plocha je v┼íak menej stabiln├í.

vyberomat sk ironing board
vyberomat sk ironing board

Rošt

Ro┼ít ┼żehliacej dosky m├┤┼że by┼ą dierovan├Ż alebo bez dier. Pre odvod pary pri ┼żehlen├ş je lep┼í├ş dierovan├Ż ro┼ít. Modely vyroben├ę z drevotriesky preto nie s├║ ve─żmi vhodn├ę.

Po┼ąah

Po┼ąah ┼żehliacej dosky by mal by┼ą priedu┼ín├Ż. Na v├Żber m├íte po┼ąahy z troch materi├ílov:

Metalick├Ż ÔÇö metalick├Ż povrch odr├í┼ża teplo, ─Ź├şm u─żah─Źuje ┼żehlenie.

Bavlnen├Ż ÔÇö v├Żhodou bavlny je dobr├í priepustnos┼ą pary.

Tit├ínov├Ż ÔÇö tit├ínov├Ż povrch odr├í┼ża teplo aj paru. V─Ćaka t├Żmto vlastnostiam na ┼łom bielize┼ł o┼żehl├şte r├Żchlej┼íie.

Tefl├│nov├Ż ÔÇö m├í nepri─żnav├Ż povrch, na ktorom sa so ┼żehli─Źkou ─żahko manipuluje.

Po┼ąahy na ┼żehliace dosky sa daj├║ v pr├şpade opotrebovania dok├║pi┼ą. Pri k├║pe si skontrolujte spr├ívnu ve─żkos┼ą. Ak neviete, ak├Ż rozmer m├í va┼ía ┼żehliaca doska, na v├Żber m├íte univerz├ílne po┼ąahy, ktor├ę sa daj├║ jej ve─żkosti prisp├┤sobi┼ą.

vyberomat sk ironing board
vyberomat sk ironing board

Funkcie a doplnky ┼żehliacich dosiek

┼Żehliace dosky sa l├ş┼íia aj pr├şslu┼íenstvom, ktor├ę v├ím ┼żehlenie u─żah─Ź├ş:

Integrovaná elektrická zásuvka

Drah┼íie modely m├┤┼żu ma┼ą integrovan├║ elektrick├║ z├ísuvku. ┼Żehli─Źku tak zapnete priamo do dosky. V├Żhodou je lep┼íia manipul├ícia so ┼żehli─Źkou.

Koncovky na nohy

K ┼żehliacej doske si pre zlep┼íenie jej stability m├┤┼żete dok├║pi┼ą koncovky na nohy. Tie sa daj├║ nastr─Źi┼ą na nohy dosky. Gumov├ę koncovky zv├Ż┼íia stabilitu dosky a br├ínia jej pos├║vaniu po podlahe.

Ruk├ívnik na ┼żehlenie

Ve─żmi praktick├Żm doplnkom na ┼żehlenie ruk├ívov ko┼íie─ż alebo bl├║zok je ruk├ívnik na ┼żehlenie. Ruk├ív jednoducho nasuniete na ruk├ívnik a pre┼żehl├şte. Na ruk├ívoch tak nevznikaj├║ ┼żiadne puky. K niektor├Żm dosk├ím ho dostanete priamo v balen├ş alebo si ho m├┤┼żete dok├║pi┼ą samostatne.

Vodiaca ant├ęna

├Ülohou vodiacej ant├ęny je dr┼ża┼ą pr├şpojn├Ż k├íbel ┼żehli─Źky, aby nezavadzal pri ┼żehlen├ş. Nach├ídza sa pri odkladacej ploche. K├íbel do ant├ęny vsuniete a m├┤┼żete ┼żehli┼ą bez toho, aby v├ím zavadzal na ┼żehliacej ploche.

Funkcia nas├ívania a vyfukovania vzduchu

Niektor├ę modern├ę ┼żehliace dosky disponuj├║ funkciou nas├ívania a vyfukovania vzduchu. Nasatie vzduchu do ┼żehliacej plochy umo┼ż┼łuje pare prenikn├║┼ą hlboko do l├ítky. Ur├Żch─żuje tak jej vysu┼íenie a jednoduch┼íie je ┼żehlenie jemn├Żch l├ítok.

Funkcia nahriatia

├Ülohou funkcie nahriatia je zabr├íni┼ą kondenz├ícii pary na ┼żehliacej ploche. Para sa v─Ćaka vy┼í┼íej teplote hne─Ć odpar├ş.

Detská poistka

Ak m├íte mal├ę deti, vyberajte model s detskou poistkou. Poistka m├í za ├║lohu zabr├íni┼ą zlo┼żeniu dosky, ak by sa die┼ąa dotklo p├íky na zlo┼żenie dosky.

Schody

Pre ka┼żd├ęho, kto m├í r├íd praktick├ę produkty 2v1, bude vhodn├í ┼żehliaca doska so schod├şkmi. V rozlo┼żenom stave ju m├┤┼żete pou┼ż├şva┼ą na ┼żehlenie. Ke─Ć ju zlo┼ż├şte, posl├║┼żi v├ím namiesto schod├şkov pri odkladan├ş bielizne na vrchn├ę poli─Źky. Nev├Żhodou tohto rie┼íenia je v┼íak mas├şvnej┼íia kon┼ítrukcia.

Na záver

┼Żehliaca doska je pomocn├şkom, ktor├Ż by nemal ch├Żba┼ą v ┼żiadnej dom├ícnosti. Umo┼ż┼łuje pohodln├ę ┼żehlenie bielizne r├┤znej ve─żkosti. Pre dokonal├ę o┼żehlenie mal├Żch z├íhybov a ruk├ívov si k doske m├┤┼żete dok├║pi┼ą r├┤zne n├ístavce. S niektor├Żmi doskami ich dostanete priamo v balen├ş.

Pri n├íkupe sa informujte o sp├┤sobe rozkladania a mo┼żnostiach nastavenia v├Ż┼íky. Okrem toho by v├ís mala zauj├şma┼ą ve─żkos┼ą a tvar odkladacieho priestoru na ┼żehli─Źku a rozmery plochy na ┼żehlenie. Pre bezpe─Źnos┼ą pri pr├íci je ve─żmi d├┤le┼żit├í stabilita dosky. Ak m├íte mal├ę deti, nezabudnite skontrolova┼ą, ─Źi m├í vybran├Ż model detsk├║ poistku, zabr├ínite tak ne┼żelanej nehode pri ne─Źakanom zlo┼żen├ş dosky. ─Äal┼í├şm parametrom, na ktor├Ż by ste mali myslie┼ą, je po┼ąahov├Ż materi├íl dosky. Pre u─żah─Źenie pr├íce je vhodn├ę, aby dobre odr├í┼żal teplo a prep├║┼í┼ąal paru. Pre niektor├ę ┼żeny je d├┤le┼żit├Ż tie┼ż dizajn. Ak patr├şte medzi ne, iste v├ís pote┼í├ş bohat├Ż v├Żber farieb a vzorov, z ktor├ęho si budete m├┤c┼ą vybera┼ą pri n├íkupe.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest