Ako vybrať najlepší vlhkomer

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk teplomer uh s vlhkomerom
vyberomat sk teplomer uh s vlhkomerom

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk medisana hg vlhkomer
vyberomat sk medisana hg vlhkomer

Rozumná voľba

vyberomat sk airbi trio s bezdrotovymi senzormi vlhkomer
vyberomat sk airbi trio s bezdrotovymi senzormi vlhkomer

Najvyššia kvalita

Vlhkomer je užitočným a zároveň cenovo dostupným prístrojom do každej domácnosti. Pomôže vám monitorovať vlhkosť vo vašom dome alebo byte, vďaka čomu sa zbavíte plesní a suchého kašľa. Ďalšie dôvody, prečo si toto zariadenie zaobstarať a ako si vybrať ten najlepší, nájdete nižšie v našom článku.

vyberomat sk vlhkomer
vyberomat sk vlhkomer

Čo je vlhkomer?

Ako už názov napovedá, vlhkomer je prístroj určený na meranie vlhkosti v interiéry alebo exteriéry. Ide zväčša o malé zariadenie podobné meterostaniciam, ktoré viete zohnať za naozaj dostupné ceny. Určite ho oceníte v prípade, ak sa vám doma tvoria plesne, alebo naopak, máte príliš suchý vzduch. S vlhkomerom budete mať vlhkosť v vzduchu stále pod kontrolou.

Svoje miesto si našiel aj v stavebníctve. Nájdete rôzne druhy zamerané na betón, drevo, murivo a ďalšie. Vlhkomery majú naozaj širokú škálu použitia. Často sa využívajú aj pri skladovaní vína, v zdravotníctve alebo pri pestovaní kvetín a podobne.

V tomto článku sa však zameriame na vlhkomery do domácnosti.

Čo si vybrať?

Na začiatok vám ponúkame 5 tipov na výhodné vlhkomery od obľúbených značiek.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Teplomer UH s vlhkomeromanalógový– nízka cena
– jednoduché použitie
– prehľadnosť
– teplomer
– väčšia nepresnosť v meraní
– bez pridaných funkcií
4 €Zobraziť ponuku
Medisana HG100digitálny– množstvo pozitívnych recenzií
– pomer cena/kvalita
– veľký čitateľný displej
– teplomer, hodinky, budík
– nedá sa pripevniť na stenu
– bez osvetlenia
– zvuk tlačidiel sa nedá vypnúť
14 €Zobraziť ponuku
Digitálny teplomer s vlhkomerom TFA 30.5046.02 DIGITALESdigitálny– prehľadnosť
– teplomer, hodinky, budík, aktuálne počasie
– môžete ho zavesiť na stenu
– väčšia nepresnosť v meraní (na domáce použitie postačí)
– teplomer je málo citlivý
16 €Zobraziť ponuku
EXTOL Craft 417440digitálny na drevo a omietky– spoľahlivosť
– jednoduchosť použitia
– LED indikátory
– automatické vypnutie
– teplomer
– batérie sú súčasťou balenia
– menší displej
– vyššia cena
– bez pridaných funkcií
23 €Zobraziť ponuku
Airbi TRIO s 3 bezdrôtovými senzormidigitálny s 3 senzormi– 3 senzory merajú vlhkosť vo vnútri aj vonku
– priehľadnosť
– jednoduché použitie
– teplomer
– môžete ho zavesiť na stenu
– chýbajú hodinky a dátum
– vyššia cena
29 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk teplomer uh s vlhkomerom

Teplomer UH s vlhkomerom

Analógový vlhkomer do bytu alebo do domu vám prinesie prehľad o úrovni vlhkosti za veľmi nízku cenu. Zároveň odmeria aj teplotu v interiéry od -20 °C až po + 50 °C. Môžete si ho jednoducho zavesiť alebo postaviť, kam budete potrebovať. Rozmery: 7,5 x 7,5 x 1,3 cm.


vyberomat sk medisana hg vlhkomer

Medisana HG100

Obľúbená značka Medisana prináša teplomer a vlhkomer v jednom. Navyše vám ukazuje čas, a môžete si na ňom nastaviť budík. Meria vlhkosť v rozmedzí od 20 % do 90 %, pričom vás na veľmi nízku alebo vysokú vlhkosť upozorní smajlík. Dokáže odmerať teplotu v rozsahu od – 10 °C do + 50 °C. Za zmienku stoja určite aj jeho kompaktné rozmery, vďaka ktorým vám nebude nikde zavadzať. Napája sa prostredníctvom batérií. Obsahuje magnet pre lepšie prichytenie a integrovaný stojanček.


vyberomat sk digitalny teplomer s vlhkomerom tfa digitales

Digitálny teplomer s vlhkomerom TFA 30.5046.02 DIGITALES

TFA teplomer je zároveň aj vlhkomerom a budíkom. Okrem toho vám zobrazuje aktuálny čas a počasie. Displej je dostatočne veľký, a teda aj dobre čitateľný. Zariadenie sa napája prostredníctvom 2 x AAA batérií. Môžete ho umiestniť na stenu alebo položiť kamkoľvek práve budete potrebovať.


vyberomat sk extol craft vlhkomer

EXTOL Craft 417440

Tento merač vlhkosti je určený pre drevo, omietky a podobné materiály. Vlhkosť zistíte jednoducho, a to vďaka trom LED indikátorom a LCD displeju, ktorý vám zobrazí namerané hodnoty. Vlhkosť v dreve dokáže odmerať v rozmedzí od 6 % do 60 %, pri tvrdých materiáloch to je zase od 0,2 % do 2,9 %. Teplotu odmeria v rozsahu od 0 °C do 40 °C. Napája sa prostredníctvom 4 ks ,5 V LR44, ktoré sú súčasťou balenia. Ďalším plusom je, že sa vlhkomer pri dlhšej nečinnosti sám vypne, čím vám šetrí batérie.


vyberomat sk airbi trio s bezdrotovymi senzormi vlhkomer

Airbi TRIO s 3 bezdrôtovými senzormi

S týmto vlhkomerom a teplomerom v jednom získať možnosť sledovania hodnôt v interiéry alebo exteriéry, až v 3 miestnostiach. Zariadenie totižto obsahuje 3 bezdrôtové senzory, ktoré môžete položiť alebo zavesiť kam potrebujete. Nechýba mu ani prehľadný, dostatočne veľký displej. Napája sa prostredníctvom 3 ks AAA batérií.

Typy vlhkomerov

Stretnúť sa môžete s dvomi typmi vlhkomerov:

Analógový vlhkomer

Tento typ sa používal predovšetkým v minulosti, no svoje využitie nájde aj v dnešnej dobe. Vďaka nemu môžete zistiť vlhkosť vnútorného, ale aj vonkajšieho vzduchu. Využíva sa napríklad aj v saunách, kde kvôli vysokej teplote nemôžete umiestniť digitálny vlhkomer.

Analógový vlhkomer funguje na základe uvoľňovania a sťahovania pružín. Ich pohyb závisí od vlhkosti v miestnosti alebo v exteriéry. Drahšie kúsky môžu okrem vlhkomeru obsahovať aj teplomer, hodiny či dokonca aj budík.

Plusmi analógových teplomerov je vysoká presnosť merania a vo väčšine prípadov pekný retro dizajn.

Mínusom je zase nutnosť ručného odčítavania a menej funkcií ako u tých digitálnych.

Digitálny vlhkomer

Ide o moderný typ vlhkomerov, ktorý často krát disponuje ďalšími skvelými funkciami. Nepochybnou výhodou je zobrazenie nameraných hodnôt na LCD displeji, takže ich nemusíte ručne odčítavať.

Súčasťou digitálnych vlhkomerov vo väčšine prípadov bývajú aj pridané funkcie. Drahšie prístroje majú v sebe zabudovaný teplomer, kalendár a budík. Môžete sa stretnúť s prístrojmi, ktoré dokážu predpovedať počasie či dokonca vás upozornia v prípade veľkých výkyvov v nameraných hodnotách.

Najväčšiu kvalitu poskytujú profesionálne vlhkomery, ktoré sú pochopiteľne drahšou záležitosťou. Pri tomto type máte garantovanú vysokú presnosť a spoľahlivosť. Zároveň prostredníctvom zabudovaného softvéru ukladajú namerané hodnoty, ktoré si viete spätne pozrieť. Profesionálne vlhkomery nájdu svoje využitie na miestach, kde je potrebné neustále sledovanie vlhkosti, ako napr. v múzeách.

Prístroj funguje na základe elektrického odporu, ktorý je ovplyvnený vlhkosťou, vďaka čomu sa údaje zobrazujú na displeji.

Plusmi digitálnych vlhkomerov je zobrazenie údajov na LCD displeji, množstvo pridaných funkcií a pri drahších zariadeniach spoľahlivosť a presnosť merania.

Mínusom je vyššia cena tohto typu vlhkomeru.

vyberomat sk vlhkomer
vyberomat sk vlhkomer

Parametre výberu

Rozhodli ste sa zaobstarať si vlhkomer, ale neviete podľa čoho vybrať? V takom prípade pokračujte v čítaní článku, kde sme pre vás zhrnuli všetky dôležité informácie pre správny výber.

Presnosť merania

Najpodstatnejším kritériom je presnosť merania vlhkosti. Pri vyberaní sa preto zamerajte na odchýlky. Platí tu jednoduchá rovnica. Čím menšia odchýlka, tým presnejšie meranie. Na domáce použitie vám úplne postačí vlhkomer s odchýlkou 3 %. Na trhu nájdete aj kvalitnejšie prístroje, avšak pri nich musíte rátať s vyššou cenou. Takéto vlhkomery majú najpresnejšie meranie s odchýlkou 1 % a využívajú sa prevažne na profesionálne účely.

Čo sa týka presnosti, je dobré všimnúť si certifikáciu produktu. Kvalitné vlhkomery by mali spĺňať normy NIST alebo ANSI.

Dobrá čitateľnosť údajov

Či už ide o digitálny alebo analógový vlhkomer, pri oboch platí, že by mali byť dobre čitateľné. Dajte si záležať na dostatočnej veľkosti LCD displeja, aby boli všetky údaje dobre viditeľné. Dopomôcť mu môže aj podsvietenie, aby ste mali vlhkosť pod dohľadom, aj v tme. Analógový vlhkomer taktiež vyberajte s veľkým ciferníkom, vďaka čomu bez problémov prečítate všetky údaje.

Jednoduchosť použitia

Prístroje na meranie vlhkosti by mali mať jednoduché a intuitívne ovládanie. Pri analógových je to predsa len ťažie, pretože musíte odčítavať údaje ručne. Pri digitálnych sa vám údaje zobrazujú automaticky samé. Súčasťou niektorých vlhkomerov je aj aplikácia, ktorá prináša ďalšie výhody. Aj aplikácia by mala byť jednoduchá a prehľadná.

Funkčnosť

Ako sme už spomenuli vyššie, niektoré zariadenia disponujú pridanými funkciami, ako môže byť signalizácia, ktorá vás upozorní na extrémne výkyvy vlhkosti. Oceniť by ste mohli aj vývoj hodnôt zaznamenaný na grafe, s čím súvisí aj pamäť nameraných hodnôt. Ďalšou výbornou funkciou je možnosť prepojenia vlhkomeru s aplikáciou. Stretnúť sa môžete taktiež s možnosťou monitorovania vlhkosti vo viacerých miestnostiach naraz.

Ďalšie parametre

Ďalšími údajmi, na ktoré je dobré sa pri výbere zamerať je výdrž batérie, typ napájania, dizajn a nutnosť kalibrácie. Lacnejšie vlhkomery vhodné do domácnosti, sú väčšinou pripravené k okamžitému použitiu a netreba ich kalibrovať. Tú si vyžadujú iba profesionálne zariadenia, pri ktorých sa očakáva, čo najpresnejšie meranie. Pre kalibráciu budete potrebovať kalibračnú sadu.

vyberomat sk vlhkomer
vyberomat sk vlhkomer

Aká by mala byť správna vlhkosť v byte alebo dome?

Vlhkosť sa určuje v percentuálnych jednotkách. Ideálna vlhkosť by mala byť vo vašom dome alebo byte v rozmedzí hodnôt od 40 % do 60 % a to pri izbovej teplote 20 °C Pri meraní však myslite na ročné obdobie, v ktorom sa práve nachádzate. Počasie ju totižto vo veľkej miere ovplyvňuje. Iná vlhkosť je počas teplých dní, kedy sa vo vzduchu udrží viac vlhka, ako počas zimy. V tomto období je väčšinou málo zrážok a vlhkosť sa v studenom vzduchu nedokáže udržať. Aká by mala byť vlhkosť podľa ročných období?

  • Počas leta a teplých dní od 40 % do 55 %,
  • počas zimy a chladných dní od 45 % do 60 %.

Cena a obľúbené značky

Vlhkomery patria medzi cenovo dostupné prístroje. Tie najlacnejšie nájdete za sumu nižšiu ako 5 €. Ide o analógové vlhkomery. Pri nich však nemôžete očakávať žiadne pridané funkcie. Za cenu od 5 € do 15 € už zoženiete digitálne vlhkomery s predpoveďou počasia, hodinkami, teplomerom alebo budíkom. Najkvalitnejšie profesionálne zariadenia vás vyjdú drahšie ako 20 €. Tieto však už obsahujú množstvo funkcií a sú naozaj presné a spoľahlivé.

Ak ste sa rozhodli si nejaký ten vlhkomer zaobstarať, skúste sa pozrieť na ponuku obľúbených značiek, a to TFA, Medisana, Hama alebo Xiaomi.

Najčastejšie otázky

Na koniec sme si pre vás pripravili odpovede na najčastejšie otázky.

Na akom princípe merajú vlhkomery vlhkosť vzduchu?

Funguje na základe uvoľňovania a sťahovania pružín. Ich pohyb závisí od vlhkosti v miestnosti alebo v exteriéry. Digitálny vlhkomer meria vlhkosť pomocou nepohyblivých elektrických senzorov. Elektrický odpor týchto snímačov ovplyvňuje vlhkosť, vďaka čomu sa údaje zobrazujú na displeji.

Ako znížiť vlhkosť vzduchu v byte/ dome?

Najúčinnejší spôsob je pravidelné intenzívne vetranie po dobu 5 minút. Ďalej by vám mohlo pomôcť:
– Obmedzenie sušenia bielizne vo vnútri bytu/ domu,
– nesušiť prádlo na radiátoroch alebo iných vykurovacích telesách,
– v kúpeľni a kuchyni používajte vetráky.

Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu v byte/ dome?

Vlhkosť v miestnosti môžete veľmi účinne zvlčiť špeciálnymi zariadeniami vytvorenými na tento účel. Ak však chcete „babské recepty“ odporúčame vám:
– Sušiť mokrú bielizeň vo vnútri,
– varte vodu v otvorenom hrnci,
– položte mokré uteráky na radiátor alebo iné vykurovacie teleso,
– pomôcť môže akvárium a dostatok izbových rastlín.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest