Ako správne prať

Tak ako mnoho iných činností, aj pranie má svoje pravidlá. A nie len preto, aby vám červené tričko nezafarbilo ostatnú bielizeň. Pri praní je dôležité myslieť tiež na iné skutočnosti. Poradíme vám, na čo všetko si dať pozor, aby vaša bielizeň nebola len dokonale vypraná, ale si aj zachovala čo najdlhšiu životnosť.

Triedenie bielizne na pranie

Základným pravidlom prania je roztriediť bielizeň podľa farieb aj podľa symbolov na štítku. Obsah vášho koša na prádlo vytrieďte najskôr podľa farieb na biele, farebné a čierne. Zabránite tak neželanému zafarbeniu bledších kúskov od tých tmavých. Pranie oblečenia podobných farieb navyše pomáha zabrániť strate farebnosti.

Triediť je potrebné aj podľa symbolov na pranie. Nie je dobré prať spolu jemné textílie a odolné materiály. Bielizeň si preto roztrieďte napríklad na uteráky a blúzky. O vhodnej teplote a tiež o tom, či sa bielizeň dá prať v práčke, vás informujú symboly na štítku. Niektoré kúsky by ste mali prať v rukách. Tie, ktoré sa môžu prať v práčke, si roztrieďte podľa odporúčanej teploty. Vyššie teploty sú vhodné pre bavlnu, nižšie pre syntetiku a jemnejšie materiály. Od odporúčanej teploty sa bude odvíjať program prania, ktorý zvolíte.

Tento spôsob triedenia nielen zabráni nečakanej zmene veľkosti oblečenia. Pomáha tiež udržať vlastnosti materiálu a predlžuje jeho životnosť.

vyberomat sk laundry wash

Ako vybrať prací prostriedok

Výber pracieho prostriedku by mal závisieť od toho, akú bielizeň doma máte. Nie je vhodné používať jeden prací prášok na všetky druhy bielizne. Pre bežné zloženie šatníka a domáceho textilu by vám mali stačiť tri druhy prášku na pranie.

Prášok na pranie bielej bielizne

Prášok na pranie bielej bielizne obsahuje špeciálne bieliace zložky. Tie pomáhajú udržiavať bielej bielizni jej farbu. Zároveň neprospievajú farebným kúskom. Tieto pracie prášky pomáhajú odstrániť aj silnejšie znečistenie.

Pracie prostriedky na farebnú bielizeň

Farebná bielizeň vyžaduje iné zloženie pracieho prostriedku. Vyberajte preto pracie prášky špeciálne označené ako vhodné pre zachovanie farieb. Môžete používať tiež tekuté pracie prostriedky, ktoré obsahujú špeciálne zložky pre čierne či inofarebné oblečenie. Výhodou tekutého pracieho prostriedku je tiež to, že sa dokonale rozpustí aj pri kratších pracích cykloch. Na oblečení tak nezostanú žiadne neželané zvyšky prášku.

Pracie prostriedky na jemné tkaniny

Jemné tkaniny si vyžadujú samostatný prací prostriedok, ktorý je vyrobený s ohľadom na ich vlastnosti. Sú šetrné a zmäkčujú bielizeň. S takýmto prostriedkom perte vlnu, hodváb, deky a ovčie rúno.

Pracie prostriedky pre alergikov

Samostatnú kategóriu tvoria pracie prostriedky pre alergikov. Vyberajte pracie prášky pre deti, prášky s obsahom mydlových vločiek alebo používajte mydlo na pranie. Výhodou mydlových vločiek alebo mydla je, že sú lacnejšie a šetrné k pokožke.

Ako ušetriť pri kúpe pracieho prostriedku

Aj prací prostriedok niečo stojí. Ak hľadáte možnosť, ako ušetriť, porovnajte vlastnosti jednotlivých práškov a vyberte si pre vás najvhodnejšie alternatívy. Potom si vypočítajte cenu za jeden kilogram alebo liter pracieho prostriedku. Ešte viac vám prezradí cena za jednu praciu dávku.

vyberomat sk laundry wash

Aj náplň práčky má pravidlá

Každá práčka má udávanú svoju maximálnu kapacitu. Nie je však vhodné naplniť ju do maximálnej kapacity pri každom praní. Maximálnej kapacite sa môžete najviac priblížiť pri praní bavlny. Pri praní syntetiky je to o niečo menej. Najmenej, a to len do polovice kapacity, naplňte práčku pri praní vlny. Je to dôležité pre správnu cirkuláciu vody a pracieho prostriedku aj dôkladnejšie vypranie.

Dodržiavanie maximálnej hmotnosti náplne je dôležité tiež vzhľadom na možnosť preťaženia práčky. To môže mať za následok jej poškodenie alebo skrátenie životnosti.

Ako dávkovať prací prostriedok

Odporučené dávkovanie pracieho prostriedku nájdete na jeho balení. Nie je vhodné dávať vyššiu dávku, ako je odporúčané výrobcom. Pri voľbe vhodného množstva prášku vezmite do úvahy množstvo špinavej bielizne, tvrdosť vody a to, nakoľko je bielizeň znečistená. Väčšina pracích práškov má na balení uvedené odporúčané množstvo pre všetky alternatívy.

Vezmite do úvahy aj typ pracieho prostriedku. Prací prášok sa spravidla sype do určenej priehradky práčky. Gélové kapsule na pranie sa kladú do bubna medzi bielizeň.

Kedy používať aviváž

K prostriedkom na pranie patrí aj aviváž. Aviváž je prostriedok na zmäkčenie a prevoňanie bielizne. Má tiež antistatické účinky. Nie je však vhodné používať ju pri každom praní. Aviváž sa neodporúča pri praní funkčnej bielizne a vetroviek. Pri týchto kusoch oblečenia hrozí, že použitím aviváže dôjde k zmene vlastností materiálov.

Aviváž nie je vhodné používať ani pri sušení bielizne v sušičke. Je to preto, že zadržiava vodu v textile. Namiesto aviváže môžete použiť antistatický sprej do sušičky. 

vyberomat sk laundry wash

Kedy zvoliť ručné pranie

Na štítku niektorých kusov oblečenia nájdete údaj o tom, že sa majú prať ručne. Niektoré kúsky môžete dať oprať na programe ručné pranie vo vašej práčke. Ak sa rozhodnete dať ich do práčky, vložte ich do vrecka na pranie a neperte pri teplote vyššej ako 30°C. Inak by ste mohli bielizeň poškodiť.

Pre iné je vhodnejšie pranie v rukách. V rukách by sa mali prať podprsenky, hodvábne šatky a blúzky z jemných materiálov.

Ako správne prať v rukách

Správne prať aj v tomto prípade znamená zvoliť vhodnú teplotu. Voda by nemala byť horúca. Pred tým, ako vo vody vložíte bielizeň, rozpustite v nej aj prací prostriedok. Potom začnite prať. Viac znečistené kúsky je vhodné nechať dlhšie namočené a nečistotu odstraňovať len jemným trením.

Dôležité je tiež dodržať správny postup pláchania. Jemné materiály nikdy nepláchajte silným prúdom tečúcej vody ani ju silno nežmýkajte. Môžete ich tiež položiť na uterák, ktorý vodu vysaje. Vhodné je aj jemné stláčanie uterákom. Sušte rozprestrené, najlepšie na uteráku alebo posteľnej plachte.

Akú zvoliť teplotu a otáčky

Teplota závisí od konkrétneho materiálu. Odporúčanú teplotu nájdete aj na štítku bielizne. Vo všeobecnosti sa uteráky, utierky, látkové plienky a biele obrusy perú na 40 – 60°C. Bavlna však v prípade potreby znesie aj 90°C. Syntetické materiály sa obvykle perú na 30°C. Funkčné materiály nie je vhodné prať na teplote vyššej ako 30°C. Perie a vankúše môžete prať až na 40°C.

Ako odstreďovať

Rýchlosť odstreďovania bude tiež závisieť od typu materiálu. Pre bavlnu môžete zvoliť najvyššiu rýchlosť. Šetrnejšie zaobchádzanie je potrebné pre syntetické materiály. Ak periete v práčke vlnené svetre alebo iné jemné materiály, vyberte najnižšiu rýchlosť.

Záver

Správne pranie bielizne vám pomôže udržať po dlhšiu dobu jej farbu aj iné vlastnosti. Preto je dôležité jej správne roztriedenie podľa farieb a materiálov aj výber pracieho prostriedku. Pri praní je vhodné dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Jemnú bielizeň vkladajte do práčky vo vrecku na pranie.
  • Množstvo pracieho prostriedku by malo zodpovedať miere znečistenia, množstvu bielizne a tvrdosti vody.
  • Používajte typ pracieho prostriedku vhodný pre typ pranej bielizne. Pamätajte na to, že pre niektoré materiály nie je vhodná aviváž.
  • Aby v práčke nezostal zatuchnutý zápach, nechávajte ju otvorenú.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest