Ako vybrať hodinky

Hodinky sú nestarnúcim módnym doplnkom. No nie len to. Okrem toho, že nás informujú o čase, stávajú sa súčasťou nášho celkového imidžu. Môžete si ich dať na ruku, či sa chystáte na neformálne stretnutie, do spoločnosti alebo na šport. Na trhu nájdete množstvo modelov, ktoré sa líšia nielen svojím vzhľadom. Aby sme vám uľahčili výber, pripravili sme krátky návod o tom, ako vybrať hodinky.

Začnite tým, pre koho sú hodinky určené. Dôležité je tiež, kam ich budete nosiť. Potom bude na rade porovnávanie jednotlivých parametrov. Pri nákupe sa informujte o type ciferníka. Rozdiely nájdete aj vo výrobnom materiáli tela hodiniek, sklíčka a remienku. Dôležitými vlastnosťami sú tiež vodoodolnosť a funkcie hodiniek.

vyberomat sk watches
vyberomat sk watches

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné hodinky, z ktorých si vyberie každý.

NázovPre koho?KladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
EMPORIO ARMANI RENATO AR2434pánske – dizajn
– ľahko kombinovateľné
– vodotesnosť
– značka
– kvalita materiálu
– cchronograf
– výdrž batérie
– cena 236 €Zobraziť ponuku
VICEROY CERAMICA 471182-07dámske– dizajn
– ľahko kombinovateľné
– vodotesnosť
– kvalita materiálu
– bez pridaných funkcií110 €Zobraziť ponuku
DANIEL WELLINGTON Classic Petite DW00100164dámske – dizajn
– vodotesnosť
– značka
– kvalita materiálu
– bez pridaných funkcií164 €Zobraziť ponuku
CALVIN KLEIN K4N2114Npánske – dizajn
– ľahko kombinovateľné
– vodotesnosť
– značka
– kvalita materiálu
– bez pridaných funkcií259 €Zobraziť ponuku
FESTINA 20371dámske – cena
– dizajn
– možnosť vybrať si z rôznych farieb
– vodotesnosť
– kvalita materiálu
– bez pridaných funkcií90 €Zobraziť ponuku
CASIO EDIFICE EFR-S107l-1AVUEFpánske – cena
– dizajn
– možnosť vybrať si z dvoch farieb
– vodotesnosť
– kvalita materiálu
– funkcia stopiek
– menej známa značka65 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk emporio armani renato ar

EMPORIO ARMANI RENATO AR2434

Pánske analógové hodinky Emporio Armani AR1451, vďaka jednoduchým líniam a farebnej kombinácií dokážete ľahko zladiť s akýmkoľvek outfitom. Hodia sa na slávnostné udalosti ale aj na každodenné nosenie. Priemer ciferníka je 47 mm. Vyrobené sú z ocele, vďaka čomu sú odolné. Hodinky sú vodotesné (50 m, 5 ATM). Výhodou je chronograf. Strojček: Quartz.


vyberomat sk michael kors mk

Michael Kors MK3179

Vďaka jednoduchým dizajnu sú dámske analógové hodinky, od známej značky Michael Kors MK3179, ľahko kombinovateľné a vhodné pre každodenné nosenie. Odolajú dažďu aj striekajúcej vode (vodotesnosť 50 m, 5 ATM). Vyrobené sú z kvalitnej ocele s ciferníkom krytým odolným minerálnym sklíčkom. Logo značky sa nachádza na ciferníku. Hodinky vážia 115 g. Strojček: Quartz.


vyberomat sk cccbfbbbecbfeda mmfx

VICEROY CERAMICA 471182-07

Strieborné dámske analógové hodinky od značky VICEROY CERAMICA, sú krásnym doplnkom pre každodenné nosenie. Vyrobené sú odolnej ocele. Ciferník chráni minerálne sklíčko. Priemer ciferníka je 32 mm. Hodinky sú vodotesné ( 30 m, 3 ATM). Strojček: Quartz.


vyberomat sk calvin klein knn

Calvin Klein K4N2114N

Calvin Klein K4N2114N, sú pánske analógové hodinky od známej značky. Priemer ciferníka je 40 mm. Ramienko je vyrobené z chirurgickej ocele. Sklíčko je vyrobené z minerálneho skla. Hodinky sú vodotesné (30 m, 3 ATM). Strojček Quartz.


vyberomat sk festina

Festina 20371

Festina 20371 sú dámske analógové hodinky, pri ktorých si môžete vybrať z ružovej bielej, čiernej a svetlo fialovej farby. Ramienko hodiniek je vyrobené z kože, sklíčko z minerálneho skla. Priemer ciferníka je 33 mm. Hodinky sú vodotesné ( 30 m, 3 ATM). Strojček: Guartz.


vyberomat sk casio edifice efr sl avuef

Casio Edifice EFR-S107l-1AVUEF

Pánske analógové hodinky Casio Edifice EFR-S107L-1AVUEF, majú priemer ciferníka 42,5 mm. Výhodou hodiniek je funkcia stopiek a ukazovateľ dátumu. Ramienka hodiniek sú vyrobené z kože. Ciferník prekrýva zafírové sklíčko. Hodinky sú vodotesné (100 m, 10 ATM). Strojček: Quartz.

Pre koho sú hodinky určené

Podľa toho, kto bude hodinky nosiť, sa delia do štyroch skupín.

Pánske hodinky

Pánske hodinky sa vyznačujú väčšími rozmermi a masívnejším tvarom. Majú bohatšie funkcie. V kategórii hodiniek pre mužov nájdete luxusné hodinky, športové aj klasické modely. Vyberajte tak, aby zvolený model zodpovedal účelu ich použitia. Zároveň by mal dotvárať osobnosť muža.

Pánske hodinky by mali odrážať charakter muža a reprezentovať jeho osobnosť. Hodinky pre mužov bývajú masívnejšie a mávajú zvyčajne široký remienok.

Dámske hodinky

Dámske hodinky sa vyrábajú s menším ciferníkom a užším remienkom. Telo hodiniek je v porovnaní s pánskymi hodinkami menšie. Keďže ženy nosia hodinky najmä ako doplnok k oblečeniu, mali odrážať módne trendy. Aj pre ženy máte na výber športové, elegantné či luxusné hodinky.

Detské hodinky

Deti sa naučia vnímať čas už v predškolskom veku. Je vhodné, aby do prvej triedy prišli s detskými hodinkami na ruke. Pomôže im to zorientovať sa v dennom rozvrhu. Deti, ktoré sa nenaučili hodinky do tohto veku spoznávať, sa to ľahšie naučia. Detské hodinky sú tomuto veku prispôsobené svojou veľkosťou aj dizajnom. Môžete sa stretnúť s rôznymi obrázkovými motívmi a farebnosťou. Dôležitá je dobrá viditeľnosť čísiel a ručičiek a odolnosť materiálu.

Unisex hodinky                                                                                

Unisex hodinky si môžu vybrať muži aj ženy. Tomu zodpovedá najmä ich univerzálny dizajn.

Hodinky podľa príležitosti

Okrem toho, pre koho sú hodinky určené, bude výber závisieť aj od príležitosti, na akú ich budete nosiť. Môžete si tak vybrať elegantné hodinky do spoločnosti, dizajnové hodinky s extravagantným alebo luxusné hodinky s originálnym vzhľadom. Na každodenné nosenie do práce či iné bežné činnosti sú vhodné univerzálne hodinky. Pri športe vám budú najlepšie vyhovovať športové hodinky. Pre športovcov ale aj pre tých, ktorí obľubujú moderné technológie, sú určené smart hodinky.

vyberomat sk watches
vyberomat sk watches

Parametre výberu

Jednotlivé modely sa ďalej líšia viacerými vlastnosťami. Postupne si ich prejdeme, aby ste si mohli vybrať presne také hodinky, aké potrebujete.

Typ ciferníka

Ciferník slúži na zobrazenie času. Môže byť:

  • Analógový ciferník — analógový ciferník ukazuje čas pomocou čísiel a hodinových ručičiek. Čísla môžu byť arabské, rímske alebo dokonca tiež kombinované. Mnohé modely majú sekundovú ručičku.
  • Digitálny ciferník — digitálny ciferník informuje o čase pomocou digitálneho zobrazenia číslicami.
  • Kombinovaný ciferník — kombináciou analógového a digitálneho zobrazenia vznikne kombinovaný ciferník. Čas sa tak zobrazuje oboma spôsobmi.
  • Binárny ciferník — tento typ zobrazuje čas v binárnom kóde. Stretnete sa s ním na moderných modeloch LED hodiniek.

Materiál

Pri kúpe hodiniek je potrebné posúdiť viacero materiálov. Ako prvé sa pozrieme na materiál tela.

Materiál tela hodiniek

Plast — plast je vhodný na športové hodinky. Je to najmä pre jeho ľahkosť. Výhodou plastu je tiež to, že s ním nemajú problém ani ľudia s kožnými alergiami.

Aluminium — aj tento materiál sa vyznačuje nízkou hmotnosťou. Je tiež dostatočne odolný.

Titán — vysoká odolnosť, tvrdosť a nízka hmotnosť sú prednosti titánu. Aj titán je vhodný pre alergikov.

Karbón — je ľahký, pevný a odolný. Používa sa na výrobu športových a vojenských hodiniek.

Mosadz — mosadzné hodinky majú jedinečný štýl. Je to pre vzhľad tohto materiálu.

Pozlátená oceľ — sa používa na výrobu luxusných hodiniek. Oceľ dodá hodinkám dostatočnú odolnosť. Tento materiál je o niečo ťažší.

Nerezová oceľ — odolný materiál, ktorý navyše pôsobí elegantne.

Keramika — patrí medzi moderné materiály. Je tvrdá, odolná a vhodná pre alergikov. Nevýhodou je vyššia cena.

Aký materiál sklíčka zvoliť

Úlohou sklíčka je ochrániť ciferník. Sklíčko musí byť dostatočne odolné voči rozbitiu a poškriabaniu. Aj tu sa môžete stretnúť s viacerými materiálmi.

Plastové sklíčko — plast je ako materiál sklíčka najmenej vhodný. Nájdete ho len na najlacnejších modeloch. Nevýhodou je riziko prasknutia aj poškriabania.

Minerálne (kremíkové) sklíčko — jedná sa o sklo s prídavkom kremeňa, ktorý zvyšuje jeho tvrdosť a odolnosť. Kremíkové sklíčko je ideálnym kompromisom rozumnej ceny s postačujúcou kvalitou.

Antireflexná úprava — na hodinkách iste oceníte antireflexnú úpravu sklíčka. Pri kontrole času vás tak nebude rušiť odraz svetla, ani keď budete stáť na priamom slnku či pod pouličnou lampou.

Zafírové sklíčko — je najodolnejšie proti nárazu, odretiu a poškriabaniu. Má veľmi vysokú tvrdosť.

Materiál remienka

Poslednou skupinou materiálov sú materiály, ktoré sa používajú na výrobu remienka.

Koža — koža vyniká svojím príjemným vzhľadom. Má tiež dlhú životnosť. Výhodami sú vhodnosť pre alergikov a odolnosť voči vlhkosti.

Nerezová oceľ — tento materiál je ťažší. Túto nevýhodu vyváži jeho dlhá životnosť a dobrá odolnosť voči poškodeniu.

Plast — plastové remienky ocenia alergici. Plast je okrem toho ľahký, takže ho na ruke takmer nepocítite. Používa sa najmä pri športových hodinkách.

Textil — môžete sa stretnúť aj s textilným remienkom s kovovou alebo plastovou prackou. Výhodou tohto materiálu je nízka cena. Je však najmenej odolný.

Titán — elegantne pôsobiaci remienok z titánu sa vyznačuje nízkou hmotnosťou a vysokou odolnosťou. Navyše je antialergénny.

vyberomat sk watches
vyberomat sk watches

Hodinkový strojček

Vo vnútri hodiniek sa nachádza hodinkový strojček. V súčasnosti sa používajú nasledovné strojčeky:

Quartzový strojček — Quartzový strojček s elektromotorom, ktorý posúva ručičky hodiniek, je najpoužívanejším. Je presný — priemerné meškanie je len 0,5 sekundy za deň. Má tiež dlhú výdrž batérie.

Digitálny strojček — zabezpečuje chod digitálnych hodiniek.

Mechanický strojček — tento typ môže byť s manuálnym alebo automatickým naťahovaním. Pri manuálnom naťahovaní sa strojček naťahuje ručne. Pri automatickom sa naťahuje pohybom ruky. Ich správne fungovanie zabezpečíte pravidelným nosením. Ak ich nebudete nosiť, zastanú. Pred opätovným nosením ich bude potrebné znovu nastaviť.

Solárne nabíjanie — solárne nabíjanie je menej rozšírené. Takýto strojček získava energiu zo slnka.

Vodoodolnosť

Ak hľadáte vodoodolné hodinky, nebudú vám stačiť modely označené nápisom „water resistant“. Toto označenie znamená, že sú odolné len voči vlhkosti. Nie sú však vhodné na plávanie. Vodoodolné hodinky musia byť označené informáciou o hĺbke v metroch a tlaku. Tieto údaje sú udávané v atmosférach (atm) alebo baroch (bar). Z týchto údajov sa dozviete, akému tlaku vodného stĺpca odolajú. Nejde pri tom o hĺbku, do akej sa s nimi môžete ponoriť. Pre hĺbkové potápanie a plávane musí byť hodnota 20 – 100 atm. Pre sprchovanie a plávanie 10 atm. Hodnota 5 atm je vhodná len do dažďa a sprchy.

Tipy na záver

Hodinky si vyberáme podľa viacerých kritérií. Najdôležitejšími sú pre koho a na aký účel sú určené. Okrem toho je potrebné porovnať materiál sklíčka, remienka a tela hodiniek, typ ciferníka a použitý hodinkový strojček. Ak chcete s hodinkami aj plávať, mala by vás zaujímať ich vodoodolnosť.

Jednotlivé modely majú tiež viaceré užitočné funkcie. Môžete sa stretnúť so zobrazovaním dátumu, dňa v týždni alebo kalendára aj na niekoľko rokov dopredu. Ak často cestujete, možno vás osloví možnosť zobrazovania aktuálneho času vo viacerých mestách na svete. Praktickými funkciami sú tiež osvetlenie ciferníka, stopky, budík alebo tachometer. Môžete sa stretnúť s hodinkami s barometrom, výškomerom, teplomerom alebo hĺbkomerom. Smart hodinky vám môžu zmerať napríklad aj rýchlosť tepu.

2 komentáre k “Ako vybrať hodinky”

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest