Ako vybrať hokejku

Hokej patrí už dlhé roky medzi najpopulárnejšie športy. Ak aj vy patríte k jeho fanúšikom, iste si ho radi zahráte. V nasledujúcom článku vám preto poradíme, ako vybrať hokejku tak, aby presne vyhovovala vašim potrebám.

Pri výbere hokejky je najdôležitejšie určiť, na ktorú stranu hráte. Hokejka by mala, samozrejme, vyhovovať vašej výške. Od nej sa bude odvíjať jej dĺžka. Poradíme vám preto, ako správne dĺžku odmeriate v korčuliach aj bez nich. Pri kúpe porovnávajte tiež materiál hokejky. Ďalšími parametrami, ktoré je potrebné porovnať, sú tvrdosť a zahnutie čepele. Posledným parametrom, ktorý spomenieme, je bod ohybu hokejky.

vyberomat sk hockey stick
vyberomat sk hockey stick

Dôležite parametre hokejky

Výber hokejky by mal začínať od zistenia, na ktorú stranu hráte. Potom je potrebné porovnávať ďalšie parametre.

Strana

Základným parametrom výberu hokejky je strana zahnutia čepele. Správne zvolená strana je dôležitá pre to, aby sa vám dobre hralo. Nesprávne zvolenou stranou zahnutia sa vám bude zle manipulovať.  Ak neviete, na ktorú stranu hráte, jednoducho chyťte hokejku do ruky. Ak nemáte doma hokejku, vezmite si pokojne napríklad metlu. Predstavte si, že je to hokejka, ktorou prihrávate puk spoluhráčovi. Zahnutie čepele určuje to, ktorá ruka sa pri uchopení nachádza dole.

Ak máte nižšie ľavú ruku, budete potrebovať hokejku zahnutú doľava. Ak máte nižšiu pravú ruku, budete potrebovať pravú hokejku.

Na trhu môžete nájsť aj hokejky bez zahnutia. Vyrábajú sa vo veľkosti určenej pre deti. Uľahčí vám to výber, ak dieťa nevie povedať, ako sa mu hokejka drží ľahšie. Vo všeobecnosti však krátkym testom držania zistíte, do ktorej polohy dáva dieťa prirodzene ruky.

vyberomat sk hockey stick
vyberomat sk hockey stick

Materiál

Z materiálov sa na výrobu hokejok používajú dva. Môžete si tak kúpiť kompozitové alebo drevené hokejky.

Kompozitové hokejky

Kompozitové hokejky sa používajú najčastejšie pri amatérskom aj profesionálnom hokeji. Vyrábajú sa z tkaných karbónových vlákien a zmesi vláknového skla. Kompozitové hokejky sú veľmi ľahké, čo uľahčuje manipuláciu. Sú tiež veľmi tuhé a konzistentné. Dobre odolávajú aj vode či zvýšenej vlhkosti. Pri kompozitnej hokejke oceníte okrem toho presnosť pri hre. Výhodou je tiež široký výber modelov.

Pri výbere skontrolujte označenie zmesi materiálu hokejky. Pohybuje sa na stupnici 3K až po 18K. Označenie 3K znamená najmenej kvalitnú a 18K výberovú zmes. Kvalita zmesi vám prezradí, ako dlho si hokejka udrží svoju pružnosť a aká je jej životnosť. Malá kvalita znamená, že materiál časom zmäkne a hokejka tak nebude rovnako pružná ako na začiatku.

Aby sme spomenuli aj nevýhody kompozitu, nie je vhodný pre hráčov, ktorý obľubujú agresívnu hru. Pri takejto hre bude mať kratšiu životnosť.

Drevené hokejky

Drevené hokejky sa už v profesionálnom športe zväčša nepoužívajú. Ich výhodou je nižšia cena. Drevené hokejky majú dlhšiu životnosť a ťažšie sa zlomia. Malé nedostatky odstránite vhodným brúsením. Pri výrobe sa používa preglejka so sklenenými vláknami vytvrdenými umelou živicou.

Nevýhodou drevenej hokejky je klesajúci výkon pri dlhodobom používaní. Je to pre prirodzenú vlastnosť dreva nasať vlhkosť. Pôsobením vlhkosti tento materiál mäkne. Pri hre vám môže prekážať tiež ich vyššia váha.

Jednodielna alebo dvojdielna

Jednodielne hokejky sa vyrábajú z jedného kusu materiálu. Môžu byť drevené aj kompozitové. Výhodou je konzistentný bod ohybu a nižšia hmotnosť.

Dvojdielne hokejky vytvoríte spojením dvoch dielov, ktoré je potrebné spojiť lepením. Zakúpite si tak palicu a čepeľ. S týmto typom sa však už stretnete len zriedka.

Tvrdosť

Tvrdosť hokejky je označovaná pojmom flex. Tvrdosť hokejky vyjadruje, koľko sily je potrebné na ohnutie palice o jeden palec. Označuje sa číslami 25 – 120. Nízke číslo znamená nízku tvrdosť a naopak.

Mäkkú hokejku pri hre ľahšie ohnete. Tvrdšia je menej ohybná. Platí, že čím nižšiu tvrdosť vyberiete, tým menej sily budete potrebovať pri streľbe. Nižšia tvrdosť bude vyhovovať nižšej postave s nižšou hmotnosťou a naopak. Môžete sa preto stretnúť aj s označením tvrdosti podľa veku.

  • Youth — najnižšia tvrdosť 30 – 40. Vhodné pre deti do 7 rokov.
  • Junior — tvrdosť 45 – 55. Vhodné pre deti od 7 do 13 rokov.
  • Intermediate — tvrdosť 60 – 70. Vhodné pre deti od 11 do 16 rokov.
  • Senior — tvrdosť 75 – 120. Vhodné pre deti od 14 rokov.

Pri výbere zohľadňujte aj štýl hry. Hráči, ktorí sa s pukom radi hrajú, budú potrebovať mäkšiu hokejku. Tí, ktorí vkladajú do hry viac energie a sily, uprednostnia tvrdú hokejku.

vyberomat sk hockey stick
vyberomat sk hockey stick

Dĺžka

Dĺžka hokejky závisí od vašej výšky a štýlu hry. Dlhšia hokejka vám pomôže napríklad lepšie dosiahnuť na puk u súpera. Začiatočníci v hre sa môžu riadiť dĺžkami podľa tabuliek. Príliš dlhá hokejka by im zavadzala pri hre.

Ako odmerať dĺžku hokejky

Pre odmeranie vhodnej dĺžky hokejky je potrebné zmerať vzdialenosť od zeme po bradu, ak ste obutí v korčuliach. Ak nemáte korčule. Hokejka by vám mala siahať pod nos.

Tabuľka pre určenie správnej dĺžky hokejky podľa veku a výšky postavy:

  • Youth — výška postavy do 139 cm.
  • Junior — výška postavy od 140 cm.
  • Intermediate — výška postavy od 150 cm.
  • Senior — výška postavy od 165 cm.

Zahnutie čepele a bod ohybu hokejky

K ďalším vlastnostiam, ktoré je potrebné zvážiť, patria zahnutie čepele a sklon hokejky.

Zahnutie čepele

Zahnutie čepele môže byť naozaj rôznorodé. Pri výbere sa zamerajte na typ a hĺbku ohybu a podvrtnutie čepele.

Typ ohybu — ohyb môže byť pri päte, pri špičke alebo v strede čepele.

Hĺbka ohybu — ohyb sa môže líšiť aj hĺbkou. Môže byť hlboký, stredne hlboký alebo mierny. Môžete si tak napríklad vybrať hokeju s hlbokým ohybom čepele pri päte. Hlbší ohyb sa odporúča začiatočníkom. Zlepšuje manipuláciu s pukom.

Podvrtnutie čepele — podľa tohto parametra môže byť dotyková plocha čepele uzavretá, mierna alebo otvorená. Uzavretá čepeľ znamená, že pri pohľade na hokejku zhora takmer nevidno spodnú hranu čepele. Čím otvorenejšia čepeľ je, tým sa jednoduchšie zodvihne puk z ľadu.

vyberomat.sk hockey stick
vyberomat.sk hockey stick

Bod ohybu

Bod ohybu je bod, ktorý sa na hokejke pri vypálení puku najviac ohne. Bod ohybu priamo súvisí s tvrdosťou hokejky. Môžete sa stretnúť s nasledovnými:

Nízky ohyb — vhodný pre tých, ktorí strieľajú zápästím. Hokejka sa ohne v spodnej časti palice.

Stredný ohyb — hokejka sa ohýba v strednej časti. Vhodný pre tvrdú streľbu s väčším náprahom.

Vysoký ohyb — hokejka má bod ohnutia v hornej časti palice. Vhodný pre tých, ktorí hrajú silou z väčšej diaľky.

Záver

Ak patríte medzi tých, ktorí sa na hokej nie len radi pozerajú na televíznej obrazovke, iste ste už zistili, že vybrať tú správnu hokejku nemusí byť jednoduché. Najhlavnejším faktorom, od ktorého by ste mali kúpu hokejky začať, je určenie strany, na ktorú hráte. Ďalej si odmerajte potrebnú dĺžku hokejky. Porovnávať by ste mali aj iné parametre. A to materiál a tvrdosť hokejky. Informujte sa tiež o bode ohybu hokejky. A manipuláciu s pukom ovplyvní okrem toho zahnutie čepele.

Aby sa vám hokejka dobre držala, môžete si vybrať palicu s gripom. Grip zlepšuje kontrolu nad hokejkou pri hre. Palica vám vďaka nemu oveľa lepšie priľne k ruke a nešmýka sa.

Vložiť komentár