Ako vybrať pánske a dámske plavky

Všetci chceme v plavkách vyzerať čo najlepšie. V dnešnej dobe je výber plaviek naozaj neobmedzený. Nájdete stovky strihov, tvarov, farieb a štýlov na každom rohu. V takomto množstve je náročné vedieť akým smerom sa pri výbere uberať. Prečítajte si náš článok, v ktorom vám poradíme aké pánske a dámske plavky sú pre vás najvhodnejšie podľa typu vašej postavy a pleti.

Úplne na začiatok by sme chceli poznamenať, že váš výber by mal v prvom rade záležať na vašich pocitoch. Najdôležitejšie je, aby ste sa v plavkách cítili vy sami dobre a komfortne. A je úplne jedno, že sa váš výber nebude zhodovať s radami na internete. Pokiaľ sa v plavkách budete cítiť sebavedome, budete vyzerať perfektne v akýchkoľvek type či farbe. 🙂 Náš článok berte skôr ako rady v prípade, že si neviete vybrať.

vyberomat sk damske plavky
vyberomat sk damske plavky

Dámske plavky podľa typu postavy

Správny strih plaviek dokáže zázraky. Môžete nimi zakryť nedostatky a upriamiť pozornosť na svoje prednosti.

Postava presýpacích hodín

Ak patríte medzi šťastlivcov a vaša postava má tvar presýpacích hodín, máte vyhraté. Tento typ postavy je proporčne súmerný. Prsia a boky sú plnšie, zatiaľ čo pás je tenší. V tomto prípade si môžete vybrať plavky bez akýchkoľvek obmedzení. Pristanú vám všetky tvary, strihy a vzory.

Postava v tvare hrušky

Ženy s väčšími bokmi a menším hrudníkom majú typ postavy v tvare hrušky. Pre tieto ženy sú najlepším riešením plavky s dôrazom na vrchný diel. Dobrou možnosťou sú dvojfarebné plavky, kde je vrch vo svetlej a výraznej farbe, zatiaľ čo spodok je nenápadnejší. Taktiež by ste sa mali vyhnúť šnurovaniam a iným detailom na bokoch, ktoré by ich opticky viac zvýraznili.

vyberomat sk ss bidic x f
vyberomat sk ss bidic x f

CENA: 27,90 €

vyberomat sk rs kod mla f
vyberomat sk rs kod mla f

CENA: 32,90 €

vyberomat sk ss bidmu x f
vyberomat sk ss bidmu x f

CENA: 53,90 €

Chlapčenská postava

Rovná či chlapčenská postava potrebuje opticky zväčšiť oblasť bokov a pŕs. Tým sa vytvoria ženskejšie tvary s krivkami. Dosiahnete ju vďaka výrazným plavkám so zaujímavým strihom. Pomôže vám spodok s viazaním na bokoch a nariasený vrch. Čo sa týka farieb a vzorov, môžete sa vyblázniť. Čím výraznejšie, tým lepšie.

Postava v tvare jablka

Pre plnšie bruško sú najvhodnejšie celé plavky alebo plavky s vysokým pásom. Ak patríte medzi žienky s postavou tvare jablka mali by ste sa zamerať na optické zúženie pásu. Dá sa docieliť pomocou tmavšieho sfarbenia okolo pásu, plavkami so zúžením okolo pásu a spodným dielom s vysokým pásom. Vyberajte si kúsky, pri ktorých sa sústreďuje pozornosť na vrchnú časť tela a prsia.

vyberomat sk ss bids x f
vyberomat sk ss bids x f

CENA: 53,90 €

vyberomat sk ss bidgu x f
vyberomat sk ss bidgu x f

CENA: 38,90 €

vyberomat sk ss bid x f
vyberomat sk ss bid x f

CENA: 43,90 €

Postava v tvare trojuholníka

Tento typ je špecifický väčšími ramenami a užšími bokmi. Zamerajte sa na plavky, ktoré odpútajú pozornosť od vrchnej časti tela a naopak, strhnú ju na spodok. Pre trojuholníkovú postavu sú najlepšie plavky s viazaním okolo krku v tmavšej farbe. Pri výbere spodku sa vyhnite nohavičkám s vysokým pásom.

Ako farba plaviek sa vám hodí podľa typu pleti?

Nielen strih ale aj farba plaviek dokážu spraviť zázraky. Každá je iná a každej pristanú iné kúsky. A v tom je tá krása!

Bledá, porcelánová pokožka

Charakteristika: Vaša pokožka je veľmi bledá a rýchlo sa na slniečku podráždi. Opaľovanie je pre vás dlhý a obtiažny proces. Väčšinou je vaša prirodzená farba vlasov bledá blond alebo ryšavá.

Čo áno: Nechajte vyniknúť vašu krásnu bledú pokožku a vytvorte kontrast. Nebojte sa tmavších farieb, ako je smaragdovozelená, námornícka modrá, cyklámenová, čierna, hnedá a tmavofialová.

Čo radšej nie: Pri bledých a telových farbách by mohla vaša pokožka pôsobiť začervenane. Preto sa im radšej vyhnite. Taktiež neodporúčame bielu a krémovú farbu, pretože by sa v kombinácií s bielou pokožkou stratili.

Pokožka do zlatista

Charakteristika: Na začiatku leta je vaša pokožka bledšia a opálite sa najskôr do červena. Postupne sa červená stratí a premení sa na zlatisté opálenie. Väčšinou máte tmavšie blond alebo svetlo hnedé vlasy.

Čo áno: Keďže sa odtieň pokožky po čase zmení, najlepšou možnosťou je zaobstarať si jedny plavky na začiatok a druhé na koniec leta. Prípadne môžete zvoliť viacfarebné plavky. Zo začiatku, keď ste ešte bledšia, vyniknú na vás tmavšie farby. Nemusí sa báť ani pastelových farieb, ale tam už záleží od odtieňu. Skúste tmavšiu modrú, zelenú, tmavšie odtiene ružovej a fialovej alebo červenú.

Po dosiahnutí zlatistej pokožky sa nemusíte s farbou zaoberať. V tomto prípade vám pristane akákoľvek farba. My sme zástancami kontrastu, a preto vám odporúčame bledšie a žiarivé farby, v ktorých pokožka krásne vynikne. Pekne pôsobí aj žiarivá žltá a zlatá. Pokiaľ patríte medzi odvážnejšie ženy, stavte na neónové farby. V nich vyzerá opálená pokožka neodolateľne.

Čo radšej nie: Začiatkom leta sa vyhnite bledým a jemným farbám. V nich by sa farba vašej pokožky stratila a vy by ste pôsobili mdlo. Taktiež neodporúčame príliš žiarivé a neónové farby. Po opálení už žiadne obmedzenia nie sú. Keď už máte zlatistú pokožku, pristane vám akákoľvek farba.

Tmavá, čokoládová pokožka

Charakteristika: Máte tmavšiu pokožku, ktorá sa veľmi rýchlo opáli. Vaše opálenie ide hneď do hneda. Spálite sa len veľmi ťažko. Väčšinou máte prirodzene tmavšie alebo čierne vlasy.

Čo áno: Vo vašom prípade sa touto otázkou nemusíte absolútne zaoberať. Budete vyzerať vo všetkom dobre. Nie je farba, ktorá by vám nepristala. S kľudným svedomím môžete siahnuť po tmavých, bledých, krémových, pastelových alebo žiarivých farbách. Pekne pôsobia aj metalické farby, ako zlatá a strieborná.

Čo radšej nie: Pre vás žiadne obmedzenia nie sú. Vo všetkom budete vyzerať skvele. 🙂

Počas leta nezabúdajte na ochranu pred škodlivým UV žiarením. Nosenie slnečných okuliarov a opaľovacieho krému by mali byť každodennou rutinou.

Strihy plaviek

 • Jednodielne dámske plavky: skladajú sa z jedného kusu. Väčšinou zakrývajú bruško, ale môžu mať rôzne zaujímavé vykrojené detaily na bokoch.
 • Dámske plavky s vysokým pásom: veľmi trendy strih. Dokážu pekne opticky predĺžiť nohy. Nižšie ženy, s kratšou vrchnou časťou tela, by sa mali tomuto strihu vyhnúť.
 • Dvojdielne dámske plavky: vhodné pre väčšinu postáv. Krásne v nej vynikne bruško, zadok a aj prsia. Na trhu nájdete tisícky tvarov, farieb, vzorov a strihov.
 • Push up dámske plavky: záchrana pre menšie prsia. Dodajú im tvar a potrebný objem.
 • Dámske plavky brazilky: vyčarujú pekný tvar zadku. Bude pôsobiť pevnejšie.
 • Tangáčové dámske plavky: odporúčame pre ženy s vypracovaným a pevným zadočkom.
vyberomat sk damske plavky
vyberomat sk damske plavky

Ako sa starať o plavky

Plavky toho musia vydržať naozaj veľa. Slnko, slaná voda, chlór v bazéne a opaľovacie krémy dokážu narobiť šarapatu. Prinášame vám tipy, vďaka ktorým predĺžite životnosť svojich plaviek, aby vám poslúžili niekoľko sezón.

 1. Pred prvým použitím nezabudnite plavky oprať. Nikdy neviete, kto si ich mohol pred vami v obchode skúšať. Stačí prepranie v rukách s mydlovou vodou.
 2. Plavky nikdy nesušte v sušičke bielizne, na priamom slnku a vo veľkých teplotách. Mohli by stratiť svoju farbu a tvar. Taktiež sa neodporúča ich zavesiť na štipec. Najlepší spôsob je plavky nechať voľne vyschnúť, položené na uteráku alebo sušiaku.
 3. Pred oblečením plaviek sa uistite, že vám zaschol opaľovací krém, ktorý by inak mohol zanechať škvrny.
 4. Pokiaľ nie sú veľmi znečistené alebo od piesku, perte ich radšej ručne. Agresívnejšie a pravidelné pranie v práčke by ich mohlo poškodiť.
 5. Raz za čas by sa mali oprať aj práčke (každé 4 až 5 pranie). Avšak, perte ich na šetrnom programe pri teplote maximálne 40 stupňov. Nepoužívajte pracie prostriedky ani aviváže. Prípadne používajte špeciálne sieťky na menšie kúsky oblečenia (spodné prádlo, ponožky, silonky atď.)
 6. Riaďte sa podľa pokynov na štítku. Vieme, že štítky na plavkách zavadzajú a väčšina ich hneď odstrihne. Môžete si štítok odložiť alebo odfotiť a v prípade potreby si ho nájsť.

Materiál plaviek

Na výrobu plaviek sa používajú umelé vlákna. Vďaka nim plavky lepšie znesú pravidelné namáčanie, silné slnko, chlór a slanú vodu. Často sa používa polyester, polyamid, nylon a elastan. v súčastnosti zoženiete kúsky, ktoré obsahujú UV filter, takže neprepustia škodlivé slnečné žiarenie.

Ako si uštrikovať plavky

Šikovné ženy si dokážu vytvoriť jedinečný a originálny kúsok aj sami. Štrikované plavky sa stali trendom posledných rokov. Návod, ako si ich vytvoriť nájdete vo videu nižšie.

Háčkované bikiny

Pánske plavky

Nezabúdame ani na pánov. Aj oni majú rozdielne postavy a každý chce predsa vyzerať čo najlepšie. 🙂 Aké sú typy pánskych plaviek?

Slipové plavky: Slipové plavky obľubujú športovci a profesionálni plavci. Má to svoj dôvod. Sú totiž naozaj pohodlné, nezavadzajú a neobmedzujú vás v pohybe. Navyše pekne zvýraznia vyšportovanú postavu.

Boxerkové plavky: Ide o strih, ako majú klasické pánske boxerky. Ideálne sú pre pánov, ktorým slipové plavky nie sú pohodlné, no nechcú mať na sebe ani príliš dlhé kraťase Ocenia ich predovšetkým muži, ktorí obľubujú nosiť boxerky.

Kraťasové plavky: Sú vhodné pre všetky typy postáv. Možno preto sú najobľúbenejším strihom. Pri nich si treba dať pozor na správnu dĺžku, aby vám pri plávaní neplantali a nezavadzali. Taktiež treba počítať s intenzívnejším nasakovaním vody. Čím viac látky, tým viac vody nasiaknu.

Pánske plavky podľa typu postavy

Budeme sa opakovať, ale aj pri pánoch platí, že všetko záleží na vašom komforte. Každý by mal nosiť to, čo sa mu páči a v čom sa cíti dobre. Naše tipy neberte ako pravidlo, skôr ako dobrú radu v prípade, že si neviete vybrať.

 • Vypracovaná postava: pri vypracovanej postave si môžete vybrať každý strih. Telo vám však najviac zvýraznia slipové plavky.
 • Silnejšia postava: vyberte si tmavšie farby boxerkového alebo kraťasového strihu. Ak máte pevnejšie bruško, nezabudnite na širšiu gumu v oblasti pásu, aby ste mali čo najväčšie pohodlie.
 • Vysoká postava: pre vyšších chlapov sú vhodné dlhšie plavky.
 • Nízka postava: v tomto prípade dokážu slipové plavky pekne predĺžiť postavu a budete pôsobiť vyššie.
vyberomat sk ss bimr x f
vyberomat sk ss bimr x f

CENA: 43,90 €

vyberomat sk ss bim x f
vyberomat sk ss bim x f

CENA: 15,99 €

vyberomat sk ss bimtf x f
vyberomat sk ss bimtf x f

CENA: 64,90 €

Najčastejšie otázky

Nakoniec sme si pre vás pripravili odpovede na vaše najčastejšie otázky.

Ako vybieliť zažltnuté plavky?

Na zažltnutie vám pomôže žlčové mydlo alebo špeciálne prípravky na odstránenie škvŕn. Tieto prípravky nájdete v každej drogérií. Sú cenovo dostupné a skvele vám poslúžia. Ak chcete ísť prírodnejšou cestou, môžete použiť sódu bikarbónu. Zmiešajte 180 g sódu bikarbónu s horúcou vodou (4 l) a miešajte, pokým sa sóda nerozpustí. Namočte plavky do vody a nechajte sódu pôsobiť aspoň 8 hodín. Potom plavky preperte ručne a je hotovo.

Ako udržať farbu plaviek?

Celé tajomstvo je v správnom spôsobe prania a sušenia. Plavky perte v rukách s mydlovou vodou. Každé 4. až 5. pranie hoďte plavky do práčky, ale na šetrný cyklus s nízkou teplotou. Podstatné je aj sušenie. Nesušte plavky na silnom a priamom slnku. Slniečko môže farbu vyťahať. Zvoľte radšej sušenie v tieni.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest