Ako sa zbaviť molí a čo zaberá na týchto nechcených návštevníkov?

Mole sú nočnou morou každej gazdinky. Či už v kuchyni alebo v šatníku, dokážu narobiť poriadnu neplechu. Problém nastáva, keď nájdete larvy v sypkých potravinách alebo obžraté kúsky oblečenia. V takom prípade, sa u vás už mole zabývali a vy musíte začať so zdĺhavým bojom. Zbavenie sa týchto nevolaných hostí býva beh na dlhú trať. Rýchlo sa množia a dokážu sa schovať v maličkých zákutiach. V tomto článku sa dozviete ako sa zbaviť molí a čo robiť aby sa ku vám nenasťahovali.

vyberomat sk ako sa zbavit moli
vyberomat sk ako sa zbavit moli

Na prvý pohľad sa môže zdať, že lietajúci hmyz je najväčšou hrozbou. Opak je však pravdou. Dospelé mole sú len predzvesťou problémov. Za znehodnotenie potravín a oblečenia môže ich vývojové štádium. Zbaviť sa musíte predovšetkým lariev a húseníc.

Rozdiel medzi moľou potravinovou a šatovou

Na začiatok je potrebné identifikovať či sa u vás zabývala moľa potravinová alebo moľa šatová. Od toho sa budú odvíjať vaše ďalšie kroky. Aký je teda rozdiel medzi moľou potravinovou a šatovou?

Potravinová moľa

Tohto lietajúceho škodcu spoznáte jednoducho. Potravinová moľa obľubuje suché potraviny. Najčastejšie sa zdržiava v múke, ryži, vločkách, ovse alebo strukovinách. Majú sivastú farbu a ich larvy znehodnocujú potraviny svojimi vatovitými zámotkami. Môžete ich spozorovať aj v čokoláde, sušienkach, hubách alebo sušenom ovocí, kde s obľubou prebývajú vo vývojovom štádiu húsenice.

Moľa šatová

Moľa šatová dorastá do približne 9 mm. Jej krídla majú strieborné až žlté sfarbenie. Pre naše oblečenie je hrozbou samička, ktorá s obľubou kladie vajíčka do vlneného materiálu. Tie si zase potom pochutnávajú na vačkoch, kapucniach alebo rukávoch našich obľúbených kúskov. Najčastejšie sa nachádzajú v uskladnenom oblečení, ktoré sa dlhšiu dobu nepoužíva. Nájsť ich môžete šatníkoch a skriniach s oblečením.

Pokiaľ ste ešte neprišli na miesto, kde sa moľa usadila, a teda neviete, o ktorú z týchto dvoch typov ide, pomôže vám jej vzhľad. Moľa šatová ma strieborné krídla, kdežto moľa potravinová má na nich tmavé škvrny.

Mohol by vás zaujať článok: Ako vybrať najlepšieho nemého sluhu?

Ako viem, že mám mole v byte?

Ak máte podozrenie, že sa vo vašej domácnosti usadili mole, pustite sa do pátrania. Na začiatok skontrolujte sypké potraviny ako múka, ryža, cereálie a pod. Preosejte ich cez sitko a sledujte, či sa v nich nenachádzajú zárodky alebo húsenice. Skontrolovať by ste mali aj čokolády a sušené potraviny, kde by sa zase mohli nachádzať húsenice alebo larvy.

Keď ste skontrolovali potraviny a sú čisté, prezrite si svoj šatník. Prekontrolujte vrecká, rukávy a okraje vášho bavlneného oblečenia či sa v nich nenachádzajú dierky, ktoré vyžrali larvy molí. Nezabudnite prezrieť aj uskladnené oblečenie, ktoré momentálne nepoužívate.

Prítomnosť molí v byte alebo dome vám prezradia aj jemné lepkavé pavučiny, ktoré vznikajú počas ich vývoja.

vyberomat sk ako sa zbavit moli
vyberomat sk ako sa zbavit moli

Potravinové mole, ako sa ich zbaviť?

Je viacero overených spôsobov, ako sa zbaviť molí. Keďže je to zdĺhavý proces, podstatná je prevencia. Suché potraviny, po kúpe presypte do vyčistených sklenených nádob, ktoré sú dobre utesnené. Vždy sa snažte spotrebovať staršiu várku, aby sa sa vyhli prípadnej kontaminácií tej novej. Nápomocné je aj pravidelné čistenie a kontrolovanie skriniek s potravinami.

Čo robiť ak sa už mole v kuchyni udomácnili? Molí sa bohužiaľ nezbavíte zo dňa na deň. Potravinové mole sa dožívajú približne 3 mesiace a rýchlo sa rozmnožujú. Vďaka malým rozmerom sa dokážu schovať aj v maličkých škárach. Preto je ich definitívne zlikvidovanie dlhé a náročné. Je potrebné aby ste boli pozorný a prekontrolovali každú, aj tú najmenšiu dieru.

Prvým krokom je okamžité vyhodenie znehodnotených potravín. Potom je treba skrinku dôkladne vyčistiť. Nezabudnite na priestor medzi poličkami, kde by sa mohli mole schovávať.

Vysávač

Prvou pomocou pre zbavenie sa molí je vysávač. Rýchlo sa zbavíte vajíčok a húseníc aj v ťažko dostupných miestach. Povysávajte týchto škodcov a potom sáčok z vysávača vyhoďte, aby nemali možnosť vyliesť a znova sa u vás doma usadiť.

Jablčný ocot

Jedným z overených babských receptov, ako sa zbaviť molí, je ocot. Mole jablčný ocot milujú. Aj keď je jeho vôňa pre nás nepríjemná, mole jej nevedia odolať. Jablčný ocot je pre nich lákadlom, ktoré ich priťahuje. Nalejte ocot do malých misiek. Tie uložte na miesta, kde sa potravinové mole vyskytujú. Ocot ich priláka, vďaka čomu vlezú do misky a utopia sa.

Chmeľ

Ďalším lákadlom pre mole je chmeľ. Ako všetci vieme, najobľúbenejším chmeľovým produktom je pivo. Pascu na mole vytvoríte pomocou piva, pohára, obväzu a gumičky. Nalejte pivo do pohára. Na jeho vrch položte obväz, ktorý pripevníte gumičkou. Potom položte pohár na napadnuté miesto. Vôňa chmeľu priláka potravinové mole do pohára, odkiaľ sa však už nedostanú znova von.

Bobkový list, mleté korenie, škorica alebo klinčeky

Všetky tieto koreniny môžu pomôcť chrániť vašu kuchyňu pred moľami. Ich aróma je pre nich odpudzujúca. Môžete ich použiť buď priamo do potravín alebo na miestach z kadiaľ chcete mole vyhnať. Napríklad, bobkový list sa vkladá do balenia so strukovinami, vďaka čomu sa v nich mole neusadia. Alebo môžete koreniny naukladať na miesto výskytu, čím ich odpudíte.

Céder

Aj céderové drevo perfektne odpudzuje neželané potravinové mole. Jeho vôňa je pre ne neznesiteľná. Stačí pokiaľ naukladáte kúsky céderu na miesta, odkiaľ chcete mole vypudiť.

Citrusy alebo tabak

Zbaviť sa molí môžete vďaka vôni citrusu alebo tabaku. Tieto arómy sú pre mole nepríjemné a odpudzujúce. Tak ako v predchádzajúcich prípadoch, rozložte kôru zo sušených citrusov alebo tabaku na miesta, kde sa nachádzajú. Vôňa ich účinne odpudí.

vyberomat sk ako sa zbavit moli
vyberomat sk ako sa zbavit moli

Mole šatníkové, ako sa ich zbaviť?

Šatníkové mole milujú tmu a vlhko. Aby sa mohli v kľude rozmnožovať, potrebujú nerušený pokoj. Vďaka častému vetraniu, prášeniu, praniu a presúvaniu oblečenia môžete zamedziť zabývaniu týchto neželaných hostí vo vašej skrine. Vhodné je aj pravidelné čistenie poličiek, ktoré sa však pred uložením bielizne musia úplne vysušiť. Aj vaše oblečenie by malo byť pred zložením úplne suché a čisté. Škvrny od jedla sú totiž pre šatníkové mole lákadlom.

Mráz

Asi sa vám to bude zdať na prvý pohľad smiešne, ale zbaviť sa šatových molí môžete pomocou mrazničky. Pre oblečenie sú hrozbou predovšetkým larvy, ktoré požierajú textil. Stačí ak dva krát do roka vložíte oblečenie na pár minút do mrazničky, čo larvy účinne zabije.

Levanduľa alebo rozmarín

Vôňa levandule a rozmarínu je pre šatové mole odpudzujúca. Nedokážu pri nej vydržať, čo vám dáva výhodu. Zaveste textilné vrecúška so sušenou levanduľou alebo rozmarínom do skrine s oblečením. Nie len, že ich odpudíte, ale navyše ostane vaše oblečenie príjemne voňavé.

Chemické prípravky proti moliam

Vône a arómy síce mole odpudia, ale nedokážu ich úplne zničiť. Niekedy je najlepším spôsobom ako sa zbaviť molí, chémia. Dnes už nájdete rôzne formy prípravkov proti moliam. Napríklad sprej, tablety alebo gélové vrecká, ktoré dokážu účinne zlikvidovať mole v každom vývojovom štádiu.

Čo si vybrať?

Na koniec vám prinášame tipy na produkty, ktoré vám zaručene pomôžu v boji proti moliam.

NázovUrčenieDruhKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
RAID proti moliam aktívny záves čerstvé kvety 4 ksprostriedok proti šatníkovým aj potravinovým moliamzáves– príjemná vôňa
– spoľahlivosť
– nezanecháva škvrny
– vydrží iba 3 mesiace1,50 €Zobraziť ponuku
ORION Guľôčky proti moliam levanduľa 20 ksprostriedok proti šatníkovým a potravinovým moliamguľôčky– príjemná vôňa
– spoľahlivosť
– nezanecháva škvrny
– nenašli sme2,70 €Zobraziť ponuku
BIOLIT UNI 007 Sprej proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu 300 mlprostriedok proti šatníkovým moliamsprej– multifunkčnosť
– rýchly účinok
– spoľahlivosť
– bez parfumácie
– nevhodný na použitie v kuchyni3,70 €Zobraziť ponuku
Insekticíd BROS ZELENÁ SILA, proti potravinovým moliam, 500 mlprostriedok proti potravinovým moliamtekutý prípravok– na báze rastlinných zložiek
– po použití chráni 2 týždne
– väčšie balenie
– bez parfumácie
– nevhodná na použitie do šatníkov4 €Zobraziť ponuku
BIOLIT pasca proti potravinovým moliam 2 x 3 ksprostriedok proti potravinovým moliam– lepiace pásiky– bez parfumácie
– dlhý účinok
– neobsahuje insekticídu
– vyššia cena9,30 € Zobraziť ponuku
vyberomat sk raid proti moliam aktivny zaves cerstve kvety ks ako sa zbavit moli

RAID proti moliam aktívny záves čerstvé kvety 4 ks

Závesy s príjemnou kvetinovou vôňou, sú zárukou v boji proti šatníkovým moliam a ich larvám. Použiť ho môžete do jednodverovým šatníkoch alebo do zásuviek. Navyše nezanecháva škvrny ani na materiáloch ako je kašmír alebo hodváb. Balenie vydrží 3 mesiace.


vyberomat sk orion gulocky proti moliam levandula ks prostriedok proti moliam

ORION Guľôčky proti moliam levanduľa 20 ks

Guľôčky proti moliam ochránia vašu kuchyňu a aj oblečenie. Nerobia škvrny na rukách a ani na oblečení. V balení sa nachádza 20 ks levanduľových guličiek, ktoré môžete vložiť do šatníka alebo skrinky. Jedna gulička zaisťuje priestor s veľkosťou 0,07 m³.


vyberomat sk biolit uni sprej proti lietajucemu a lezucemu hmyzu ml

BIOLIT UNI 007 Sprej proti lietajúcemu a lezúcemu hmyzu 300 ml

Tento sprej vám poslúži na vyhubenie moľ, múch, komárov, mravcov alebo iného lietajúceho hmyzu. Balenie obsahuje 300 ml. Keďže ide o účinný ale agresívny prípravok, po použití musíte opustiť miestnosť na 20 minút.


vyberomat sk insekticid bros zelena sila proti potravinovym moliam ml ako sa zbavit moli

Insekticíd BROS ZELENÁ SILA, proti potravinovým moliam, 500 ml

Sprej proti moliam funguje na báze rastlinných zložiek, takže ho môžete používať aj v blízkosti potravín. Prípravok sa používa na odpudzovanie molí v špajze, kuchynskej poličke, pivnici alebo v sklade. Účinne ochráni potraviny 2 týždne po aplikácií. Balenie má 500 ml.


vyberomat sk biolit pasca proi potravinovym moliam x ks pripravok proti moliam

BIOLIT pasca proti potravinovým moliam 2 x 3 ks

Mucholapka proti moliam je účinný a jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť molí. Lepiace pásiky nalákajú mole, ktoré sa naňho prilepia. V balení sa nachádza 6 ks. Jeden pásik vydrží až 8 týždňov. Neobsahujú parfumáciu ani insekticídu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest