Ako vybrať vákuovačku potravín

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk maxx vm
vyberomat sk maxx vm

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk eta freshie ii
vyberomat sk eta freshie ii

Rozumná voľba

vyberomat sk bionaire ffsx foodsaver
vyberomat sk bionaire ffsx foodsaver

Najvyššia kvalita

Chceli by ste predĺžiť životnosť potravín pri skladovaní? Na tento účel slúži v domácnosti vákuovačka. Je to kuchynský spotrebič, ktorý vysaje z nádoby alebo vrecka všetok vzduch. Vďaka tomu sa dlhšie uchovávajú všetky vlastnosti potravín. Zachovajú si tak svoju chuť, vôňu aj obsah živín a vydržia dlhšie čerstvé.

Pri nákupe začnite výberom vhodného typu. Potom vám odporúčame porovnávať všetky parametre, ktorými sa jednotlivé modely odlišujú. O každom z nich sa dočítate v nasledovnom návode. Zameriame sa na príkon, sací výkon, rozmery a hmotnosť vákuovačiek. Nezabudli sme ani na ich hlučnosť a prídavné funkcie, ktoré je možné na niektorých modeloch využiť.

vyberomat sk vacuum sealer
vyberomat sk vacuum sealer

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné vákuovačky potravín.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Bionaire FFS006X FoodSaver– kvalita
– výkon
– jednoduché použitie
– množstvo príslušenstva
– jednoduchá údržba
– vysoká cena272 €Zobraziť ponuku
MAXX VM PROFI– výkon
– jednoduchosť použitia
– multifunkčnosť
– možnosť opakovaného použitia sáčkov
– úložný priestor pre fóliu
– cena
– spojenie s dózami
108 €Zobraziť ponuku
ETA Freshie II 2762 9000– jednoduchosť použitia
– množstvo fólií v balení
– ľahko zohnateľné príslušenstvo
– hlučnosť
– unikanie tekutiny počas zvárania
63 €Zobraziť ponuku
MAXX VM5000 – výkon
– jednoduchosť použitia
– možnosť opakovaného použitia sáčkov
– hlučnosť
– nižší výkon programu turbo
53 € Zobraziť ponuku
CONCEPT VA-0010 FRESH– jednoduchosť použitia
– možnosť opakovaného použitia sáčkov
– hlučnosť46 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bionaire ffsx foodsaver

Bionaire FFS006X FoodSaver

Vďaka vákuovačke potravín Bionaire môžete predĺžiť čerstvosť potravín až päťnásobne. Zároveň si zachovajú vôňu a vitamíny. Plne automatická vákuovačka obsahuje LED kontrolky, ktoré indikujú priebeh. Disponuje intuitívnym západkovým mechanizmom. Môžete ju využiť aj na tekuté potraviny, ako sú omáčky či polievky. Nechýba jej aj množstvo príslušenstva. V balení sa nachádza: 1 kus – rolka fólie šírky 280 mm, dĺžka 3 m, 2 ks – vrecko s objemom 3,8 l, 3 ks – vrecko s objemom 0,94 l, 3 ks – ZIP vrecko s objemom 0,95 l. Šírka zvaru: max. 28 cm. Výkon: 130 W.


vyberomat sk maxx vm profi

Maxxo VM Profi

Vákuovačka Maxxo VM Profi so zvýšeným výkonom, disponuje zosilneným dvojitým zvarom. Maximálna šírka zvaru – 30 cm. Výkon 130 W. Obsahuje dvojitú pumpu. Balenie obsahuje 2 rolky fólií, 5 vreciek a integrovaný rezák fólií. Hmotnosť vákuovačky sú 3 kg.


vyberomat sk eta freshie ii

ETA Freshie II 2762 9000

Eta prináša vákuovačku potravín, s maximálnou šírkou zvaru 28 cm. Výkon vákuovačky je 110 W. Umožňuje vákuovať suché ale aj vlhké potraviny. Balenie obsahuje fóliu (d. 2 x š. 0,2 m) a 5 ks špeciálnych vreciek (20 x 30 cm). Dĺžka prívodného kábla je 1,2 m.


vyberomat sk maxx vm

Maxx VM5000

Maxx VM5000, je vákuovačka so zvýšeným výkonom. Maximálna šírka zvaru je 30 cm. Dosahuje výkon 130 W. Disponuje klasickým a turbo režimom. Ovládanie je jednoduché, prostredníctvom tlačidiel. Súčasťou balenia sú vrecká a protišmyková podložka. Vákuovačka sa napája zo siete. Váha: 1,3 kg. Rozmery: 36 x 15 x 9 cm.


vyberomat sk concept va fresh

Concept VA – 0010 Fresh

Vákuovačka potravín Concept VA – 0010 Fresh, poskytuje 28 cm šírku zvaru. Výkon Conceptu je 90 W. Balenie obsahuje 5 + 5 ks vákuových vrecúšok. Váha vákuovačky je 1,2 kg. Rozmery: 37 x 14,4 x 7,4 cm.

Typy vákuovačiek

Na trhu nájdete viacero typov vákuovačiek. Niektoré sú vhodné aj na domáce použitie, iné len na komerčné. Pri kúpe sa preto riaďte požiadavkami na častosť používania, aby sa vám nestalo, že kúpite zbytočne drahý model, ktorý potom doma veľmi nevyužijete. Podľa spôsobu použitia delíme vákuovačky na ručné a automatické zváračky. Okrem toho ich môžeme deliť aj podľa princípu fungovania.

Ručné vákuovačky

Ručné vákuovačky využijete na občasné vákuovanie potravín. Do domácnosti sú preto najčastejšou voľbou. Výhodou je nízka cena a jednoduchosť použitia. Ručná vákuovačka býva napájaná pomocou batérií a vďaka svojmu kompaktnému tvaru vám nezaberie veľa miesta pri jej skladovaní. Potraviny uskladníte do špeciálnych vreciek alebo nádob na vákuovanie.

Automatické zváračky fólií

Výhodou tohto typu je, že okrem odsatia vzduchu dokáže zvariť vrecko, do ktorého ste uložili potraviny. Do vrecka tak potom nevnikne žiadny vzduch. Tento typ využijete, ak chcete týmto spôsobom uskladňovať potraviny častejšie. Zabalené potraviny uložíte do chladničky alebo mrazničky. Ušetríte tým veľa priestoru.

Podľa princípu fungovania

Podľa princípu fungovania delíme vákuovačky nasledovne:

Externé vákuovačky

Tento typ nájdete na trhu aj pod názvom otvorené vákuovačky. Využívajú sa na vákuovanie tuhých potravín vo vreckách alebo nádobách. Ako z ich názvu vyplýva, používajú sa zvonku. Najvhodnejšie sú na občasné využitie v domácnosti.

Komorové vákuovačky

Aj komorové vákuovačky sú vhodné na využitie v domácnosti. Prepracovanejšie modely sú vhodné tiež pre profesionálne spracovanie potravín a vydržia pracovať aj niekoľko hodín bez prestávky. Vrecko s potravinami sa vloží do vákuovačky, kde je následne odsatý vzduch. Tento typ môžete používať aj na uskladnenie tekutých potravín či jedál.

Zatavovacie vákuovačky

Tento typ je vhodný na komerčné použitie. Je preto prispôsobený na dlhšiu dobu prevádzky. Zatavovacie vákuovačky pracujú na rovnakom princípe ako komorový typ. Majú však väčší objem a prepracovanejší spôsob zatavovania vreciek.

Voľne stojace vákuovačky

Aj tento typ je vhodný pre profesionálne používanie. Disponuje veľkým objemom a množstvom prídavných funkcií.

vyberomat sk vacuum sealer
vyberomat sk vacuum sealer

Podľa čoho vyberať

Porovnaním jednotlivých parametrov vákuovačiek si budete môcť vybrať presne takú, aká sa bude hodiť do vašej domácnosti. Zameriame sa na veľkosť, hmotnosť, výkon a hlučnosť.

Rozmery

Vákuovačky nepatria v rozmerným spotrebičom. Pri výbere je však potrebné zohľadniť aj tento faktor. Vopred si premyslite, kde ju budete používať a skladovať. Tomu je potrebné prispôsobiť jej veľkosť. Veľkosť bude závisieť aj od toho, aké množstvo potravín budete chcieť týmto spôsobom uskladňovať. Pre občasné vákuovanie malého množstva potravín vám postačia menšie modely a naopak.

Hmotnosť

Keďže budete s vákuovačkou často manipulovať, mala by vás zaujímať aj jej hmotnosť. Priemerná hmotnosť je 1,5 kg, no môže dosiahnuť aj viac ako 4 kg.

Prívodný kábel

Čo sa týka rozmerov, zistite si tiež dĺžku prívodného kábla. Skontrolujte, či vyhovuje vzdialenosti zástrčky od miesta, kde budete vákuovať.

Výkon a príkon

Dôležitým parametrom pri porovnávaní jednotlivých modelov je sací výkon. Ten zabezpečí, že odsaje všetok vzduch pri balení potravín. Vákuovačky dokážu odsať 10 – 20 l vzduchu za minútu. Na drahších modeloch je možné sací výkon regulovať. Doba vákuovania jedného priemerného balenia jedla sa pohybuje od 8 do 30 sekúnd.

Príkon informuje o tom, koľko elektrickej energie vákuovačka spotrebuje. Jeho hodnota sa pohybuje od 100 do 2 400 W v závislosti od veľkosti spotrebiča a jeho výkonu.

Hlučnosť

Hlučnosť tohto spotrebiča sa pohybuje od 50 do 80 dB. Aj pri bežnom použití v domácnosti sa môže stať, že budete potrebovať uskladniť väčšie množstvo potravín a priveľký hluk by mohol obťažovať ostatných členov rodiny. Je preto dobré skontrolovať aj tento údaj.

Vrecká

Mnoho výrobcov ponúka niekoľko vreciek v balení s vákuovačkou, no na balenie potravín ich bude potrebné pravidelne dokupovať. Skontrolujte, aký typ vreciek do vákuovačky pasuje. Do niektorých modelov je možné používať len vrecká priamo od ich výrobcu. Do iných budete môcť využívať aj iné vrecká. Pred kúpou sa preto informujte o cene a type náhradných vreciek. Výhodou je, ak sa vrecká po umytí dajú opätovne používať.

vyberomat sk vacuum sealer
vyberomat sk vacuum sealer

Okrem toho myslite na správne rozmery vreciek, aké je možné do vákuovačky vložiť. Od veľkosti vrecka závisí tiež množstvo a veľkosť potravín, ktoré je možné vákuovať. Aj preto by vás rozmery vreciek, ktoré budete môcť používať, mali zaujímať ešte pred kúpou tohto spotrebiča.

Aké majú vákuovačky funkcie

Drahšie modely vákuovačiek vám často poskytnú možnosť využitia viacerých funkcií. Najčastejšie sa stretnete s nasledovnými.

Integrované odsávanie vzduchu — umožňuje odsať vzduch z vreciek a špeciálnych nádob. Môžete tak uchovávať rôzne druhy potravín.

Mäkké odsávanie — ak chcete uskladňovať aj tekuté potraviny, túto funkciu iste využijete. Budete tak môcť odsať vzduch bez toho, aby ste nasali aj tekutinu.

Dvojitý zvar — zvar vrecka sa môže nedopatrením roztrhnúť. Aby nedošlo k jeho otvoreniu, môžete využiť práve túto funkciu. Jedlo bude vo vrecku uzatvorené dvojitým zvarom.

Poistka proti prehriatiu — pre bezpečnosť vákuovačky je potrebné, aby nedošlo k jej prehriatiu. Ak plánujete tento spotrebič používať aj na uskladňovanie väčšieho množstva potravín naraz, vyberajte model s takouto poistkou.

Indikátory — indikátory alebo displej vás informujú o priebehu vákuovania, aktuálnom programe a podobne.

Umývateľnosť v umývačke — pri spracovaní potravín sa ľahko môže stať, že sa vákuovačka zašpiní. Skontrolujte preto, či sa jednotlivé odnímateľné časti dajú umývať v umývačke. Telo vákuovačky je vhodné čistiť navlhčenou handričkou.

Záver

Vákuovačka je výborným pomocníkom, ktorý predlžuje trvanlivosť potravín. Okrem toho pomáha zachovať ich prirodzený obsah živín, chuť aj vôňu. Po vákuovom zabalení tak budete môcť skladovať napríklad čerstvý syr až 25 – 60 dní podľa konkrétneho typu. Zeleninu až do 24 dní a varené pokrmy do 10 dní.

Pred nákupom si najskôr ujasnite, ktorý typ vákuvačky vám bude najlepšie vyhovovať. Potom pristúpte k porovnaniu veľkosti, hmotnosti a sacieho výkonu aj príkonu. Skontrolujte tiež, či vám bude vyhovovať dĺžka prívodného kábla. Špeciálnu pozornosť vyžaduje typ používaného vrecka. Vopred si skontrolujte nielen jeho veľkosť ale aj to, vrecká od ktorých výrobcov budete môcť používať. Od toho môže závisieť cena pri nákupe náhradných vreciek.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest