Ako vybra┼ą vinylov├║ podlahu

Rozhodli ste sa pre vinylov├║ podlahu do interi├ęru? Okrem v├Żberu typu podlahy, ktor├Ż u┼ż m├íte za sebou, na v├ís ─Źak├í pri rozhodovan├ş porovna┼ą aj ─Ćal┼íie parametre. So v┼íetk├Żmi sa obozn├ímite v nasleduj├║com ─Źl├ínku.

Dozviete sa nielen o v├Żhod├ích, ktor├ę v├ím vinylov├í podlaha prinesie. Prezrad├şme v├ím tie┼ż, do ktor├Żch miestnost├ş je najvhodnej┼íou vo─żbou a ak├ę typy vinylovej podlahy m├íte na v├Żber. Vinylov├ę podlahy sa okrem toho vyr├íbaj├║ v r├┤znej hr├║bke, farb├ích a dek├│roch. M├┤┼żu sa l├ş┼íi┼ą tie┼ż in├Żmi vlastnos┼ąami ÔÇö napr├şklad priepustnos┼ąou tepla. Ka┼żd├í podlaha vy┼żaduje pravideln├║ starostlivos┼ą a vinylov├í nie je ┼żiadnou v├Żnimkou. V z├ívere ─Źl├ínku sa preto dozviete, ako tento typ podlahy ─Źisti┼ą s oh─żadom na jeho vlastnosti.

Pre─Źo vinylov├í podlaha?

vyberomat sk vinyl floor
vyberomat sk vinyl floor

Vinylov├ę podlahy sa vyr├íbaj├║ z polyvinylchloridu. Tento syntetick├Ż materi├íl je odoln├Ż vo─Źi vode, m├Ąkk├Ż a pru┼żn├Ż. V├Żhodou je rozmerov├í st├ílos┼ą a jednoduch├ę ─Źistenie. Vinylov├í podlaha v├ís pote┼í├ş bohat├Żm v├Żberom r├┤znych dizajnov, ktor├ę na prv├Ż poh─żad nerozozn├íte od pr├şrodn├ęho vzh─żadu dreva, mramoru ─Źi kame┼ła.

Medzi ─Ćal┼íie v├Żhody m├┤┼żete zapo─Ź├şta┼ą n├şzku cenu. V porovnan├ş s ostatn├Żmi typmi podlahov├şn pri jej k├║pe v├Żrazne u┼íetr├şte. Vinylov├í podlaha m├í pr├şjemn├Ż povrch, po ktorom sa dobre chod├ş aj bos├Żmi nohami. Okrem toho je antistatick├í a nezachyt├íva sa na nej prach.

Pri niektor├Żch typoch vinylovej podlahy je nev├Żhodou ┼ąa┼ż┼íie pokladanie, ktor├ę by mal vykona┼ą odborn├şk. V├Żmenu po┼íkoden├ęho dielu v┼íak bez probl├ęmov zvl├ídne aj be┼żn├Ż u┼ż├şvate─ż. Ak m├íte podlahov├ę k├║renie, vinyl v├ím prinesie aj ├║sporu na n├íkladoch na energie. D├┤le┼żit├ę bude len vybra┼ą si typ vhodn├Ż pr├íve pre tento sp├┤sob vykurovania.

Do ktor├Żch miestnost├ş je vhodn├í

V├Żhody vinylovej podlahy vyu┼żijete najlep┼íie v obytn├Żch miestnostiach. S├║ vhodnou vo─żbou aj do detskej izby. Poskytn├║ de┼ąom pohodln├ę a tepl├ę sedenie pri hr├ích. Vlastnosti vinylu ocen├şte tie┼ż v kuchyni. Ak sa rozhodnete vyu┼żi┼ą ho v k├║pe─żni, zamerajte sa na vodoodoln├ę typy ur─Źen├ę do vlhk├ęho prostredia. Najmenej vhodn├í je vinylov├í podlaha do chodby, kde je vystaven├í vy┼í┼íej n├ímahe a hroz├ş tak riziko po┼íkodenia.

Typy vinylov├Żch podl├íh

Vinylov├ę podlahy sa delia na dva typy. Ka┼żd├Ż z nich sa vyzna─Źuje ┼ípecifick├Żmi vlastnos┼ąami.

Lepen├ę vinylov├ę podlahy

Lepen├ę vinylov├ę podlahy s├║ lacnej┼í├şm typom. Vyr├íbaj├║ sa v hr├║bke 2 ÔÇô 3 mm. Tento typ je potrebn├ę lepi┼ą na dokonale rovn├Ż povrch, preto┼że ka┼żd├║ nerovnos┼ą by po polo┼żen├ş bolo vidie┼ą. Lepidlo v┼íak zasych├í u┼ż do troch hod├şn, tak┼że podlahu m├┤┼żete r├Żchlo za─Źa┼ą pou┼ż├şva┼ą.

Lepen├ę vinylov├ę podlahy vynikaj├║ v├Żbornou vodivos┼ąou tepla. Tepeln├Ż odpor je u nich len 0,02 m2K/W. S├║ preto v├Żborn├Żm rie┼íen├şm do interi├ęru s podlahov├Żm k├║ren├şm. S├║ tie┼ż vhodn├ę do vlhk├ęho prostredia. Pre ve─żk├Ż v├Żber dizajnov, pekn├Ż vzh─żad a kvalitu si na┼íli uplatnenie aj v komer─Źnej sf├ęre.

Ak sa stane, ┼że sa ─Źas┼ą podlahy pri pou┼ż├şvan├ş po┼íkod├ş, m├┤┼żete ju vymeni┼ą. Po┼íkoden├Ż kus je potrebn├ę vybra┼ą, miesto dokonale o─Źisti┼ą od zbytkov lepidla, aby bolo hladk├ę, a nalepi┼ą nov├Ż kus.

Pl├ívaj├║ce vinylov├ę podlahy

Pl├ívaj├║ca vinylov├í podlaha je o nie─Źo drah┼íia. Vy┼í┼íiu cenu v┼íak iste vyv├í┼żi jednoduch├ę pokladanie pomocou syst├ęmu dr├í┼żok, ktor├ę zvl├ídnete aj sami. Pl├ívaj├║ca vinylov├í podlaha sa sklad├í z vinylovej vrstvy a nosi─Źa v podobe HDF dosky alebo tvrden├ęho PVC. Je odoln├í a stabiln├í. Ke─Ć┼że sa vyr├íba v hr├║bke a┼ż do 10 mm, na podlahov├ę vykurovanie nie je vhodn├í.

Krit├ęri├í v├Żberu

vyberomat sk vinyl floor
vyberomat sk vinyl floor

Pri v├Żbere by ste mali okrem typu vinylovej podlahy porovn├íva┼ą aj in├ę parametre. Postupne v├ís s nimi obozn├ímime.

Hr├║bka podlahy

Lepen├í vinylov├í podlaha je ten┼íia. Vyr├íba sa v hr├║bke do 3 mm. Minim├ílna hr├║bka pl├ívaj├║cej podlahy je 5 mm. M├┤┼żete sa stretn├║┼ą aj s hr├║bkou 10 mm. ─î├şm hrub┼íia podlaha je, t├Żm je odolnej┼íia proti po┼íkodeniu.

Druh├Żm ├║dajom, ktor├Ż je potrebn├ę skontrolova┼ą, je hr├║bka n├í┼í─żapnej vrstvy. Tento ├║daj v├ís informuje o sile jednej z vrchn├Żch vrstiev podlahy, ktorej ├║lohou je absorbova┼ą tlak. Z├írove┼ł chr├íni dek├│r pred zni─Źen├şm. Tento ├║daj patr├ş medzi z├íkladn├ę ukazovatele kvality podlahy. Na n├í┼í─żapnej vrstve sa ─Ćalej nach├ídza u┼ż len PUR vrstva, ktorej ├║lohou je uzavrie┼ą v┼íetky p├│ry a umo┼żni┼ą ─Źistenie.

Hr├║bka n├í┼í─żapnej vrstvy do bytu sa pohybuje od 0,15 do 0,35 mm. Pre dostato─Źn├║ odolnos┼ą odpor├║─Źame, aby tento ├║daj nebol ni┼ż┼í├ş ako 0,25 mm. Pre komer─Źn├ę priestory, kde je podlaha vystaven├í vy┼í┼íiemu za┼ąa┼żeniu, je vhodn├í hr├║bka 0,5 ÔÇô 0,8 mm.

Z├í┼ąa┼żov├ę triedy

Podlahoviny s├║ raden├ę do z├í┼ąa┼żov├Żch tried, ktor├ę ud├ívaj├║ vhodnos┼ą podlahy pod─ża pou┼żitia v dom├ícnosti, komer─Źn├Żch priestoroch alebo priemysle. Ozna─Źenie z├í┼ąa┼żovej triedy sa sklad├í z dvoch ─Ź├şsiel. Prv├ę ur─Źuje vhodnos┼ą vyu┼żitia pod─ża typu priestoru. Druh├ę ─Ź├şslo ur─Źuje, akej z├í┼ąa┼żi m├┤┼że by┼ą podlaha v r├ímci danej skupiny vystaven├í. Ozna─Źenia pre prv├Ż ├║daj s├║ nasledovn├ę:

Prv├Ż ├║dajDruh├Ż ├║daj
2 ÔÇö podlahy pre dom├ícnos┼ą1 ÔÇö vhodn├ę pre miernu z├í┼ąa┼ż
3 ÔÇö pre komer─Źn├ę priestory2 ÔÇö pre be┼żn├║ z├í┼ąa┼ż
4 ÔÇö pre priemysel3 ÔÇö vysok├í z├í┼ąa┼ż

Pre lep┼íie pochopenie e┼íte jeden pr├şklad. Ak si vyberiete vinylov├║ podlahu s ozna─Źen├şm 22, bude vhodn├í do miestnost├ş s be┼żnou frekvenciou pohybu. Napr├şklad do ob├Żvacej izby. Ozna─Źenie 23 znamen├í vhodnos┼ą do najviac vyu┼ż├şvan├Żch miestnost├ş, akou je kuchy┼ła.

Dizajn

Jednou zo v├Żhod vinylovej podlahy je nespo─Źetn├ę mno┼żstvo r├┤znych dek├│rov. Vhodn├Ż vzh─żad si tak n├íjde naozaj ka┼żd├Ż. N├íjdete tu imit├ície r├┤znych drev├şn, mramoru, kame┼ła aj bet├│novej podlahy. Pri vo─żbe dizajnu vezmite do ├║vahy farebnos┼ą interi├ęru a vz├íjomn├ę zladenie jeho jednotliv├Żch ─Źast├ş.

Vinylov├í podlaha na podlahov├ę k├║renie

Ako sme u┼ż spom├şnali v predch├ídzaj├║cich ─Źastiach ─Źl├ínku, vinylov├í podlaha je vhodn├í aj na podlahov├ę k├║renie. Plat├ş to v┼íak len o lepenom type. Pl├ívaj├║ca vinylov├í podlaha m├í kv├┤li svojej hr├║bke vy┼í┼í├ş tepeln├Ż odpor. Tento fakt by znamenal zbyto─Źne vysok├ę v├Żdavky na k├║renie. Podlahu by ste tie┼ż mohli vystavi┼ą zbyto─Źne vysok├Żm teplot├ím. Pri teplote nad 27┬░C m├┤┼że d├┤js┼ą k deform├ícii vinylu. Vhodnos┼ą pre podlahov├ę k├║renie by mala by┼ą na konkr├ętnej podlahe ozna─Źen├í v├Żrobcom.

Ako sa stara┼ą o vinylov├║ podlahu

Na be┼żn├ę um├Żvanie posta─Ź├ş mop alebo handra navlh─Źen├í vo vode s pridan├şm sapon├ítu na ─Źistenie podl├íh. Vinylov├║ podlahu je ale potrebn├ę ob─Źas o─Źisti┼ą od zaschnutej ┼ípiny a ne─Źist├┤t. Pri takomto ─Źisten├ş pou┼ż├şvajte prostriedky na to ur─Źen├ę. Mali by by┼ą vhodn├ę na pou┼żitie na vinylov├ę podlahy a PVC. Niektor├ş v├Żrobcovia tie┼ż konkr├ętne ─Źistiace prostriedky vhodn├ę pre ich podlahy odpor├║─Źaj├║. Nevhodn├ę s├║ abraz├şvne prostriedky, ktor├ę by mohli naru┼íi┼ą vrchn├║ vrstvu.

Vinylov├║ podlahu je potrebn├ę raz za mesiac o┼íetrova┼ą. Zlep┼í├ş to jej odolnos┼ą vo─Źi oderu a zn├ş┼żi mno┼żstvo zachyten├Żch ne─Źist├┤t. O┼íetruj├║ci prostriedok pou┼ż├şvajte na vy─Źisten├║ podlahu.

Na záver

Vinylov├í podlaha sa vyr├íba v mnoh├Żch dek├│roch a ve─żmi pekne vynikne v ka┼żdom interi├ęri. Pri v├Żbere v┼íak nesta─Ź├ş prihliada┼ą len na dizajn. Vinylov├ę podlahy sa vyr├íbaj├║ v dvoch typoch. Tieto sa l├ş┼íia sp├┤sobom pokladania, hr├║bkou aj vhodnos┼ąou na podlahov├ę k├║renie. Po v├Żbere vhodn├ęho typu sa zamerajte na ─Ćal┼íie parametre. D├┤le┼żit├ę je porovnanie celkovej hr├║bky a hr├║bky n├í┼í─żapnej vrstvy podlahy. Zauj├şmajte sa aj o z├í┼ąa┼żov├║ triedu. Ozna─Źenie z├í┼ąa┼żovej triedy v├ím prezrad├ş, ─Źi je vybran├í podlaha vhodn├í do dom├ícnosti. Dozviete sa tie┼ż, akej intenzite za┼ąa┼żovania ju budete m├┤c┼ą vystavi┼ą.

Po polo┼żen├ş podlahy je potrebn├ę sa o ┼łu ─Ćalej stara┼ą. Be┼żn├í starostlivos┼ą nie je nijako n├íro─Źn├í. Posta─Ź├ş v├ím mop, prostriedok na um├Żvanie podl├íh a voda. Ak chcete udr┼żiava┼ą jej odolnos┼ą, raz za mesiac ju d├┤kladne o─Źistite a pou┼żite ┼ípeci├ílny pr├şpravok na jej o┼íetrenie.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest