Ako vybrať najlepší biokrb

Biokrby si našli svoje miesto v mnohých domácnostiach. S biokrbom si totiž užijete romantiku posedenia pri ohni aj bez toho, aby ste museli odvádzať dym. Pre niekoho sú výhodou aj menšie rozmery oproti klasickým krbom. Biokrb môžete navyše využiť na prikurovanie miestnosti. Na trhu nájdete mnoho modelov, ktoré sa od seba líšia dizajnom, tvarom, veľkosťou, spôsobom umiestnenia aj inými vlastnosťami.

Ak túžite po plápolajúcom ohni v obývacej izbe či spálni, prečítajte si náš návod o tom, ako vybrať biokrb. S biokrbom nebudete musieť riešiť inštaláciu dymovodov a komína ani upratovanie popola či triesok z dreva. Na príjemné chvíle vám postačí kvalitný tekutý biolieh.

vyberomat sk bio fireplace
vyberomat sk bio fireplace

Biokrby podľa umiestnenia

Podľa spôsobu umiestnenia sa biokrby delia na štyri typy.

Voľne stojace biokrby

Voľne stojace biokrby môžete ľubovoľne prenášať do inej miestnosti alebo do záhradného altánku. Dôležité je len to, aby miesto, na ktoré biokrb položíte, bolo dostatočne rovné. Kvôli bezpečnosti myslite na to, že sa biokrb nesmie premiestňovať, ak v ňom horí oheň.

Závesné biokrby

Tento typ biokrbov sa umiestňuje na stenu zavesením. Umiestnite ho tak na stenu podobne ako obraz či inú nástennú dekoráciu. Ak máte malé deti, tento typ vám bude vyhovovať aj z hľadiska bezpečnosti.

Vstavané biokrby

Ak sa rozhodnete pre vstavaný biokrb, budete musieť vykonať stavebné prípravy. Zadná strana biokrbu bude potom skrytá v stene a viditeľná bude len jeho predná časť. Pri vstavaných biokrboch sa môžete stretnúť s dvoma tvarmi:

  • rovný tvar v tvare obdĺžnika,
  • rohový biokrb, ktorý je možné umiestniť do rohu miestnosti.
vyberomat sk bio fireplace
vyberomat sk bio fireplace

Ako vybrať biokrb

Pri výbere biokrbu budú hrať okrem iných vlastností úlohu dizajn a tvar. Aby ste si vybrali produkt, ktorý vám bude presne vyhovovať, pozrieme sa aj na iné kritériá výberu.

Dizajn a tvar

Dizajnové prevedenie biokrbov je veľmi pestré. Konkrétny vzhľad v mnohom závisí od vybraného typu a umiestnenia. Na trhu nájdete biokrby, ktoré sa ponášajú na tradičné krby a tiež modely v modernom prevedení. Môžete si tak kúpiť biokrb, ktorý sa podobá na televízor alebo biokrb s priehľadnými stenami.

Výhrevnosť

Biokrb nie je len dekoráciou. Horí v ňom skutočný oheň, ktorý ohrieva okolitý vzduch. Výhrevnosť biokrbu sa udáva v kW a pohybuje sa od hodnoty 1 do 5 kW. Ak neviete, čo si pod touto hodnotou predstaviť, výhrevnosť biokrbu je nižšia ako pri klasickom krbe. Pri veľkosti miestnosti približne 16 m2 zvýšite pomocou biokrbu teplotu približne o 1 °C za hodinu. Je preto vhodný len na občasné prikurovanie.

Veľkosť nádoby na lieh

Podľa veľkosti a typu krbu vám lieh vydrží na 2 – 5 hodín. Keďže sa lieh môže prilievať len do vychladnutého biokrbu, veľkosť nádoby na lieh zároveň určuje maximálnu dobu jeho nepretržitej prevádzky.

Materiál

Biokrby sa vyrábajú z kovu v kombinácii so žiaruvzdorným sklom. Základňa biokrbu býva vyrobená z kovu a steny zo skla, čo zaisťuje dobrú viditeľnosť ohňa. Pri kúpe máte na výber dvojplášťové alebo jednoplášťové prevedenie. Dvojplášťové prevedenie je bezpečnejšie z hľadiska ochrany pred popálením.

Hmotnosť a rozmery

Biokrby sa navzájom odlišujú aj hmotnosťou a rozmermi. Najmenšiu hmotnosť — len do niekoľko kilogramov, majú voľne stojace a závesné modely. Vstavané biokrby majú spravidla vyššiu hmotnosť. Najmä pri voľne stojacich modeloch je potrebné, aby ste sa o hmotnosti vopred informovali.

Premyslite si tiež, kam budete biokrb umiestňovať. Pre umiestňovanie na nábytok sú vhodné len menšie a ľahšie biokrby. Aby ste využili priestor, ktorý máte k dispozícii, pri vstavanom biokrbe by vás mali najviac zaujímať rozmery.

Regulácia horenia

Veľkosť plameňa v biokrbe je možné regulovať. Reguláciou zároveň ovplyvňujete rýchlosť spotrebovania liehu. Ovládanie veľkosti plameňa sa používa aj na zhasnutie ohňa.

vyberomat sk bio fireplace
vyberomat sk bio fireplace

Palivo do biokrbu

Biokrb spaľuje len biolieh. Biolieh sa vyrába procesom alkoholového kvasenia. K jeho výrobe sú vhodné rastliny s vysokým obsahom škrobov a sacharidov. Výhodou bioliehu je, že pri jeho spaľovaní neunikajú žiadne splodiny ani popol. Uniká len oxid uhličitý a voda. Dochádza k úplnému spaľovaniu, vďaka čomu nie je potrebné biokrb čistiť.

Výhody a nevýhody biokrbu

Ako všetky produkty, aj biokrby majú isté výhody a nevýhody. Užívatelia najčastejšie uvádzajú nasledovné:

Výhody biokrbu

  • Biokrby je možné umiestniť do akéhokoľvek priestoru aj bez nutnosti stavebného zásahu.
  • Pre svoje fungovanie nepotrebujú komín.
  • Pri spaľovaní bioliehu neuniká do vzduchu zápach, dym ani iné splodiny. Biokrb navyše nie je potrebné čistiť od popola či sadzí a z ohniska nevylietavajú iskry. Spaľovaním bioliehu vzniká len oxid uhličitý a para.
  • Voľne stojace biokrby sa dajú ľubovoľne premiestňovať, a to nie len v interiéri. Môžete si s nimi spríjemniť napríklad posedenie na terase.
  • Možnosť širokého výberu typov, veľkosti a dizajnov vhodných pre rôzne štýly zariadenia miestnosti. Využijete ich v panelovom dome, novostavbe aj staršom dome.
  • Ekologické palivo.
  • Biokrby nie sú závislé od iného zdroja energie, ako napríklad elektrické krby.
  • V biokrbe horí skutočný oheň. Nie je len estetickým doplnkom, ale má aj istú výhrevnosť.
  • Jednoduché používanie a možnosť regulácie veľkosti plameňa.

Nevýhody biokrbu

  • Nižšia výhrevnosť ako pri klasickom krbe či kachliach. Slúži len na prikurovanie a ako dekorácia.
  • Teplo vyhrieva len jednu miestnosť, nedá sa odvádzať do ostatných priestorov.
  • Nie je možná nepretržitá prevádzka. Po vyhorení celého objemu paliva je potrebné nechať horáky vychladnúť. Až po tom je možné doliať ďalší biolieh.
  • Kvôli úniku oxidu uhličitého je potrebné zaistiť pravidelné vetranie miestnosti. Inak by ste mali v miestnosti ťažký vzduch, čo citlivejším jedincom môže spôsobovať bolesť hlavy.
  • Aj keď v biokrbe horí skutočný oheň, niektorým užívateľom chýba tradičné praskanie dreva.
  • Nutnosť rešpektovať maximálnu dobu používania a minimálnu veľkosť miestnosti pre jeho umiestnenie dané výrobcom.
vyberomat.sk biokrb
vyberomat.sk biokrb

Bezpečnosť pri používaní

Keďže v biokrbe horí naozajstný oheň, je pri jeho používaní dôležité dbať na bezpečnosť. Dodržiavajte nasledovné pokyny:

  • Biokrb je potrebné umiestniť do správnej vzdialenosti od nábytku či iných horľavých materiálov. V blízkosti sa môžu nachádzať len nehorľavé materiály. Dodržujte aj potrebné vzdialenosti pre umiestnenie závesného biokrbu. Musí sa nachádzať vo výške minimálne 60 cm nad podlahou a 80 cm od stropu.
  • Biokrb neprenášajte, ak práve horí.
  • Biolieh dolievajte len do vychladnutého krbu. Nedolievajte počas horenia.
  • Pre hasenie prípadného požiaru použite penový hasiaci prístroj.

Záver a zhrnutie

Biokrb je krb, ktorý nepotrebuje pri horení odvádzať dym ani splodiny. Na horenie používa ekologické palivo — biolieh. Vďaka tomu si ho môžete kúpiť aj do paneláku či domu bez nutnosti vykonávať stavebnú prípravu. V biokrbe pri tom horí skutočný oheň. Pri kúpe máte na výber z troch základných typov prevedenia podľa spôsobu umiestnenia krbu: voľne stojace, závesné a vstavané biokrby. Pri výbere prihliadajte okrem dizajnu aj na veľkosť a hmotnosť krbu.

Ak si kúpite biokrb, nezabúdajte na bezpečnosť. Dodržiavajte pokyny výrobcu ohľadom dolievania paliva, potrebných vzdialeností od horľavého materiálu aj veľkosti miestnosti, v ktorej sa biokrb nachádza.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest