Ako vybrať správnu kosačku

Doba, kedy si ľudia museli vziať kosu na plece a krvopotne si svoj majer či záhradu pokosiť, je už dávno preč. Dnes skôr ide o to odpočinúť si na svojej záhradke s perfektne upraveným trávnikom, ktorý vynikne aj v blízkom okolí. Avšak skúsení záhradkári vedia, že pekný trávnik si vyžaduje veľkú mieru starostlivosti a údržby. Preto je dôležité zvoliť si správny typ záhradnej techniky, medzi ktorou by rozhodne nemala chýbať ani záhradná kosačka. Bez nej veru bezchybný trávnik na svojej záhradke nedocielite. Aká by mala byť? Nuž, v prvom rade by mala byť výkonná, ľahko ovládateľná a aby zodpovedala vašim potrebám a nárokom.

Vybrať si však tú správnu záhradnú kosačku nie je až tak jednoduché. Tiež treba pamätať na to, že si ju nekupujeme iba na jednu sezónu, je preto dôležité aby nielen dobre pracovala, ale aby aj niečo vydržala. Teda pokiaľ si jej výber po niekoľko rokov a každý víkend nechcete vyčítať. Situáciu nezľahčuje ani skutočnosť, že na trhu existuje množstvo rôznych výrobkov s rôznymi parametrami a pochopiteľne i ceny. Na jednej strane je to výhoda, pretože si tak každý má možnosť vybrať pre seba presne to, čo aj potrebuje a čo mu bude pri práci najlepšie vyhovovať. No na strane druhej je tu preto aj nutnosť vyznať sa v ponúkaných parametroch, aby sme v obchode nestratili správny smer a skutočne si vybrali to, čo potrebujeme. O ktorých parametroch je predovšetkým reč? Na základe čoho rozdeľujeme záhradné kosačky? V článku sme preto pre vás pripravili prehľad toho najdôležitejšieho, čo treba ešte pre kúpou záhradnej kosačky zvážiť.         

vyberomat sk garden mower

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné kosačky, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
GARDENA SILENO Smart life 750akumulátorová, robotická– samostatné riadenie
– dlhodobé udržiavanie trávnika
– váha
– prepojenie s aplikáciou
– nižšia hlučnosť
– cena1 110 €Zobraziť ponuku
AL-KO Classic 4.66 P-A Edition benzínová – záber
– výkon
– životnosť, vhodné pre veľké plochy kosenia
– objem koša
– hlučnosť
– hmotnosť
– menšia ekologickosť
205 € Zobraziť ponuku
Gardena PowerMax 32/36 V P4Aakumulátorová, rotačná– dostatočný záber
– nemusíte pripájať kábel do el. siete
– nižšia hlučnosť
– dostatočný objem koša
– vhodné na menšie plochy (kvôli nutnosti dobíjania)197 €Zobraziť ponuku
HECHT 5666benzínová, rotačná– záber
– výkon
– životnosť
– vhodné pre veľké plochy kosenia
– objem koša
– hlučnosť
– hmotnosť
– menšia ekologickosť
121 €Zobraziť ponuku
GARDENA 400 C Comfortručná, vretenová– cena
– ľahká obsluha
– ľahká údržba
– váha
– skladnosť
– výdrž batérie
– nutnosť dokúpiť kôš
121 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk gardena sileno smart life

Gardena SILENO Smart life 750

Gardena SILENO Smart life 750, je robotická akumulátorová kosačka, s kapacitou akumulátora 2.1 Ah. Doba prevádzky kosačky je 65 minút. Nabíja sa 60 minút. Záber kosačky je 22 cm. Obsahuje 3 oceľové čepele. Určená je pre plochy do 750 m². Zvládne pokosiť svah s náklonom do 30 %. Dokáže pokosiť trávu v rozpätí od 2 cm do 5 cm. Disponuje funkciou mulčovania, ochranou proti odcudzeniu, mobilnou aplikáciou, ochranou PIN kódom, senzorom proti zdvihnutiu, senzorom náklonu a programovateľnou dobou kosenia. Váha: 7,3 kg.


vyberomat sk al ko classic p a edition

AL-KO Classic 4.66 P-A Edition

AL-KO Classic 4.66 P-A Edition, je benzínová kosačka so štvortaktným motorom. Vyrobená je z plastového materiálu. Výkon motora je 2 kW s objemom 123 cm³. Záber kosačky je 46 cm. Objem zberného koša 65 l. Určená je pre trávniky s plochou do 1 100 m². Dokáže pokosiť trávu vo výške od 2,5 cm do 7,5 cm. Súčasťou kosačky je technológia, ktorá zobrazuje plnosť zberného koša. Obsahuje guľôčkové ložiská. Váha: 28,2 kg.


vyberomat sk gardena powermax v pa

Gardena PowerMax 32/36 V P4A

Aumulátorová rotačná kosačka Gardena PowerMax 32/36 , je vytvorená z plastu. Kosačka so záberom 32 cm je ideálna pre trávniky vo veľkosti 200 m². Obsahuje plastový zberný kôš s objemom 30 l. Po plnom nabití dokáže pracovať 120 minút. Výška kosenia sa dá nastaviť v rozpätí od 20 mm do 60 mm.


vyberomat sk hecht

Hecht 5666

Benzínová rotačná kosačka HECHT 5666, má štvortaktný motor s pojazdom. Výkon kosačky je 2,6 kW. Objem motora 139 cm³. Ideálna je pre stredne veľké trávnaté plochy s veľkosťou 1 000 m². Záber kosačky je 46 cm. Dokáže pokosiť trávu vo výške od 25 do 75 mm. Objem koša: 65 l. Obsahuje funkciu mulčnovania, ukazovateľ plnosti, bočné vyhadzovanie a guľôčkové ložiská. Váži 34 kg. Rozmery: 143 x 64,2 x 98,5 cm.


vyberomat sk gardena c comfort

Gardena 400 C Comfort

Ručná vretenová kosačka Gardena 400 C Comfort, je vhodná pre menšie záhrady s plochou 250 m². Dokáže pokosiť trávu s výškou od 12 do 42 mm. Rukoväť je ergonomicky tvarovaná pre čo najväčšiu pohodlnosť. Veľké kolesá zaručujú ľahkú manipuláciu. Hmotnosť kosačky je 9,4 kg.

Základné rozdelenie záhradných kosačiek

Väčšinou to ľudí láka kúpiť si čo najväčšiu kosačku, a to na základe filozofie, že čím väčšia, tým menej práce. No realita je samozrejme úplne iná. Treba vziať do úvahy akýsi rozumný kompromis medzi veľkosťou, plochou na kosenie a cenou – aby sa človek veľmi nenapracoval, a tiež aby kosačka robila presne to, čo sa od nej očakáva. Veľká záhradná kosačka totiž patrí iba na veľké plochy. Tam, kde sa nebude musieť vyhýbať rôznym terénnym prekážkam a nerovnostiam. Rovnako tiež veľké samochodné kosačky nabité funkciami sú síce na pohľad pekné, no možno takúto kosačku na svojej záhradke ani poriadne nevyužijete, takže ju iba zbytočne preplatíte.

Vôbec tým najzákladnejším rozdelením záhradných kosačiek je ich delenie na princípe typu ich pohonu – benzínové, elektrické, akumulátorové a ručné. Každý pohon má svoje výhody no i nevýhody, preto sa hodí pre určitý typ záhrady.

Benzínové záhradné kosačky

Pohon v ich prípade zabezpečuje spaľovací motor. Nepotrebujú preto pripojenie k elektrickej sieti, a tým pádom sú mobilnejšie. To je zároveň aj najväčšia výhoda benzínových kosačiek. Môžete ich teda používať aj tam, kde nie je prístup k elektrickej sieti a ľahko si poradí aj s terénnymi nerovnosťami. Avšak pri práci si treba dať pozor, aby ste kosili po vrstovniciach a nie priamo do kopca či z kopca. Inak totiž reálne hrozí, že sa olej nedostane do motora a mohol by sa preto zadrieť. Ďalším problémom tu je sklon nádrže na palivo – niekedy benzínovým kosačkám vynecháva motor, a to aj napriek tomu, že majú v nádrži dostatok paliva. Na sklon nádrže si preto treba dať pozor, pretože niekedy je príčinou, že sa do motora nedostáva palivo.  Ich nevýhodami je tiež zvýšená hlučnosť, väčšia váha a väčšie nároky na údržbu.

Elektrické záhradné kosačky

Naproti tomu u elektrických záhradných kosačiek sú výhody a nevýhody presne opačné ako je tomu u benzínových. Zdroj ich energie, teda elektrina získaná z klasickej zásuvky, je totiž zároveň aj ich hlavným obmedzením.Po celú dobu kosenia musí byť pripojená pomocou kábla, čo môže do určitej miery obmedzovať v pohybe. Hlavne v jeho rozsahu. Môžete si síce kábel predĺžiť, no tým si zároveň zvýšite aj nepohodlie kosenia –  treba si potom dávať veľký pozor, aby ste si náhodou kábel nepresekli. Práve kvôli tomuto obmedzeniu napájacieho kábla sú elektrické kosačky vhodné predovšetkým iba pre menšie záhrady. Svoje tu zohráva tiež menší výkon ako tomu je pri benzínových. Naproti tomu ich veľkým pozitívom je nízka hmotnosť a veľmi ľahká manipulácia kosenia či údržba prevádzky. Poradí si aj s kopcovitým terénom, pričom si tu nemusíte dávať pozor na sklon nádobky na palivo. Aj čo sa týka ceny nákladov na používanie, tak je výhodnejšia ako benzínová. To isté samozrejme platí aj pre hluk, ktorý tu je neporovnateľne menší.

Akumulátorové záhradné kosačky

Principiálne sú veľmi podobné tým elektrickým, no odpadá tu nutnosť elektrickej zásuvky a napájacieho kábla. O potrebnú energiu motora sa stará akumulátor. Tiež sú podobne tiché ako elektrické kosačky. No na druhú stranu ich nevýhodou je pomerne nízky výkon a tiež i obmedzená doba kosenia. Potom čo dôjde kosačke energia, musíte ju nabíjať. Tento typ je preto podobne ako pri elektrických kosačkách, vhodný iba pre menšie záhradky.

Ručné záhradné kosačky

Ako už je aj z názvu zrejmé, pri tomto type kosačiek ste odkázaný na vlastný pohon. Keďže ju musíte tlačiť pred sebou bez pomoci pohonu motora, odporúča sa ich používanie iba na malých plochách s minimom prevýšenia. Ich hlavnými výhodami sú jednoduchosť, nemusíte ich prakticky udržiavať (samozrejme až na občasné čistenie) a nízka cena.

Rozdelenie podľa spôsobu kosenia trávy

Spôsob, akým kosačka kosí váš trávnik je rovnako dôležitý ako jej pohon. Aj tu platí, že každý typ má svoje výhody i nevýhody. Väčšinu spôsobov kosenia trávy je pritom možné nájsť pri benzínovom i elektrickom pohone. Preto si tu každý môže vybrať presne to, čo potrebuje na požadovaný výsledok.

Rotačné

V súčasnosti ide o najrozšírenejší typ kosačiek. Sú totiž najuniverzálnejšie. Dokonca sú vodné aj na kosenie vysokej trávy. Nože sú uložené pod telom sekačky a otáčajú sa vodorovne v smere hodinových ručičiek. Ide teda o rotáciu. Tiež je možné si nastaviť výšku kosenia, takže je veľmi ľahké pokosiť trávnik presne podľa vašich predstáv. Ich jedinou väčšou nevýhodou je, že nedokážu kosiť trávu, ktorá je blízko nejakej prekážky, napríklad pri obrubníku.  

Bubnové

Namiesto rotujúceho noža obsahujú bubon, v ktorom sú umiestnené nože na kosenie trávy. Pri otáčaní bubna potom dochádza aj k pohybu nožov. Bubnové kosačky sú vhodné predovšetkým na kosenie vysokej trávy, teda je ideálna na kosenie takých plôch, ktoré stačí pokosiť iba pár krát za sezónu. Napríklad na kosenie menšej lúčky. Nehodia sa však tam, kde sa plánujete starať o trávnik pravidelne. Dokonca zvyčajne ani nie sú vybavené košom na zber pokosenej trávy a trávu tak nechávajú voľne pokosenú na zemi.

Vretenové

Tu ide o špeciálny typ kosačky, ktorý se používá k dokonalému strihu trávnika. Vretenové kosačky sú vhodné najmä tam, kde striháte trávnik veľmi často a kedy potrebujete skrátiť výšku trávy iba o malý kúsok. Pokiaľ však nemáte v pláne kosiť trávu každé 2-3 dni, tak tento typ kosačky nebude nič pre vás. Centrum sekacieho systému tvorí pevný nôž, na ktorý sú napojené ďalšie špirálovité nože na vretene. Jeho pohybom a otáčaním dochádza k odsekávaniu trávy, ktorá je potom krásne rovná a nerozstrapkaná. Ich nevýhodou je ale pomerne komplikované brúsenie noža a servis tiež nie je najlacnejší.

Lištové

Srdce lištovej kosačky tvorí dlhá lišta, v ktorej sú oproti sebe umiestnené dva pohybujúce sa nože. Ide teda o pomerne jednoduchý systém kosenia, ktorý je určený predovšetkým pre rozsiahle rovinné plochy. Má najväčšiu šírku záberu zo všetkých typov kosačiek.

Strunové

Ide o typ, s ktorým dokážete posekať trávu aj v náročnejšom teréne, prípadne keď potrebujete dokosiť zvyšky trávy pri plote alebo obrubníku. Na druhú stranu ale sa nehodia pre kosenie veľkých plôch, bolo by to časovo veľmi náročné. Vo všeobecnosti ich teda možno považovať za vynikjúci doplnok rotačných kosačiek. Na kosenie trávy nevyužívajú nože, ale ostrú a pevnú strunu, ktorá veľkou rýchlosťou rotuje. Principiálne sa teda podobá krovinorezom, avšak ten je väčší a ma trocha iný účel použitia.

Robotické

Nemáte čas na pravidelné kosenie svojho trávnika? Chodíte domov z práce domov neskoro a unavení? V tom prípade bude pre vás ako stvorená robotická záhradná kosačka. Ich jedinou väčšou nevýhodou je vyššia cena. No na druhú stranu si odnesiete domov tichý produkt, ktorý nepotrebuje benzín a nemá kábel. V mnohých sú tiež zabudované užitočné funkcie, ako napríklad mulčovanie. Tým pádom sa nemusíte starať ani o pokosenú trávu.

vyberomat sk garden mower

Súčasti kosačiek, ktoré si treba všímať

Záhradná kosačka pozostáva z niekoľkých dôležitých častí, ktoré sa od seba odlišujú jednak materiálom, z ktorého sú vyrobené a tiež i cenou.

Kôš na zber pokosenej trávy

Ako prvé vám pri kosačke udrie do očí kôš na zber pokosenej trávy. Tie menšie majú objem okolo 30 litrov, pri väčších to môže byť aj 70 litrov. Do veľkého koša sa toho prirodzene viac vojde,  takže ho nemusíte tak často vyprázdňovať. No s veľkým košom sa ale horšie manipuluje, treba zvoliť rozumný kompromis. Pokiaľ máte menšiu záhradku, postačí vám aj menší kôš. Väčšina košov je z plastu, ktorý je v tomto prípade považovaný za akýsi štandard – dobre sa udržuje a čistí. Existujú aj koše z textilu, no tam už taká jednoduchá údržba nie je.

vyberomat sk garden mower

Kolesá

Ďalšou dôležitou časťou kosačky sú kolieska. Mnohí ich síce opomínajú a podceňujú, no nevyplatí sa to. Tu je dôležitá hlavne ich veľkosť – čím sú väčšie, tým lepšie sa s nimi v teréne jazdí. Rovnako venujte pozornosť materiálu, z ktorého sú vyrobené. Napríklad plastové sa nehodia do náročného terénu. Naproti tomu tie s guľôčkovým ložiskom už áno, no sú pochopiteľne drahšie. Tiež madlo môže byť kovové alebo plastové. Výhody plastu sú jeho nízka cena a ľahkosť, nevýhodou môže byť jeho slabšia výdrž. Kovové sú síce ťažšie a drahšie, no zase je veľmi ťažké ich poškodiť. A čo je hlavné, prenášajú menej vibrácií od motora do ruky.

Možnosti podvozku

Tiež sa oplatí venovať pozornosť podvozku kosačky (Šasi). Podobne ako pri madle či kolieskach, aj podvozok môže byť z plastu, kovu, alebo z rôznych zliatin. Plastová varianta je pochopiteľne najlacnejšia, no kosačky s plastovým podvozkom sa nehodia do náročného terénu, pretože sa ľahko poškodia. Každý kontakt s kameňom alebo konárom totiž môže znamenať problém. Z časti sa to dá vyriešiť hliníkovým podvozkom, ktorý je navyše odolný aj proti korózii. Vôbec najodolnejšia je oceľ s nerezovou úpravou povrchu, no musíte počítať aj s vyššou cenou.

Motor

No a v neposlednom rade je tu otázka motora kosačky. Ide vlastne o také srdce tohoto prístroja. Elektrické a akumulátorové kosačky poháňa elektromotor, v prípade benzínových zase ide o klasický spaľovací motor. Výkon motora je pritom pomerne variabilný. Tie najslabšie ho majú okolo 1,5 kW, tie výkonnejšie i 10 kW a viac. Pri benzínovom pohone je tiež dôležité si všímať veľkosť nádržky na palivo. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia kapacita, tým lepšie. Pokiaľ máte malú záhradku, tak jedno tankovanie vám môže vydržať aj celú sezónu. Pri elektrickom pohone je zase treba vziať do úvahy dĺžku elektrického kábla. V priemere sa pohybuje okolo 10 až 15 metrov. No pokiaľ máte väčšiu záhradu, pravdepodobne vám to stačiť nebude. Našťastie od toho tu je predlžovačka. Pri akumulátorových je zase dôležitá kapacita akumulátora a jeho typ. Vďaka väčšej kapacite môžete pochopiteľne aj dlhšie kosiť. Väčšina tých modernejších výrobkov je vybavená akumulátorom typu Li-on. Tým nevadí dobíjanie aj z nie celkom vybitého stavu.  

Dôležité parametre záhradných kosačiek

Keď už ste si premysleli typ kosačky a taktiež popremýšľali o jej jednotlivých súčastiach a materiáloch, je načase vziať do úvahy aj ďalšie faktory. V tomto smere sú určujúce jednotlivé parametre záhradných kosačiek, ako napríklad výkon, pojazd či šírka záberu. Samozrejme ako sme už zmienili, svoju úlohu tu zohráva aj veľkosť samotnej záhrady.

Výkon

Pochopiteľne, do kopcovitého terénu budete potrebovať väčší výkon ako na pekné rovinky. Tiež treba vziať do úvahy, že aj pojazd presunie časť výkonu inam ako do sečných nožov.  Navyše čím širší bude mať kosačka záber, tým viac energie aj sily treba vynaložiť na dostatočne rýchly pohyb nožov.  Pri elektrických kosačkách sa výkon vyjadruje vo watoch (W).  Ako sme už zmienili, také minimum výkonu je od 1000 do 1500 W, no priemerne je dobré, ak kosačka má aspoň tých 2000 W. Niekedy sa však môžeme stretnúť aj s jednotkou HP – konská sila. Prevod medzi týmito jednotkami je nasledovný: 1 HP = 745,7 W. U benzínových sekaček se výkon, podobne ako pri autách, vyjadruje v kW, prípadne v zmienených konských silách.  Tie najvýkonnejšie môžu mať výkon aj 8 HP a viac (okolo 6,5 kW). V priemere pre stredné a menšie záhrady však stačí i 5 až 6 HP. Naopak, pri väčšej záhrade myslite na väčší výkon a tiež i na pojazd, ktorý vám výrazne uľahčí prácu.

vyberomat sk garden mower

Šírka záberu záhradnej kosačky

Tento parameter závisí najmä od plochy vašej záhrady. Preto by ste si ju mali aspoň orientačne vypočítať. Tiež treba vziať do úvahy členitosť terénu. Pretože aj keď sa možno zdá, že čím väčší záber tým lepšie, tak pri nerovnostoiach terénu by vám takýto záber mohol začať vadiť. Menší totiž lešie kopíruje terén. Hlavne ak je na vašej záhrade veľa úzkych prejazdov medzi kameňmi, kríky alebo stromy. Je preto lepšie voliť taký záber, aby ste sa s kosačkou dostali aj na tieto miesta. Vo všeobecnosti pri veľkosti záhrady do 200 m2 vám stačí šírka záberu okolo 32 cm. Nad 500 m2 už budete potrebovať aspoň 40 cm a nad 1000 m2 by to už malo byť 50 cm a viac.

Užitočné funkcie

Aj záhradná kosačka patrí k tým pomocníkom, ktorí vám vďaka svojim funkciám výrazne uľahčia prácu.  Samozrejme, primárny účel je jasný – kosenie trávy. No niektoré dokážu toho ponúknuť podstatne viac.

Pojazd

Túto funkciu sme už síce v našom článku spomenuli, no o čo konkrétne sa vlastne jedná? Odpoveď je jednoduchá. Časť výkonu motora se použije k pohonu koliesok kosačky. Vďaka tomu ju nemusíte tlačiť pred sebou, stačí vám len korigovať smer zatáčania. Táto funkcia je väčšinou dostupná pri benzínových kosačkách, pretože sa tu vyžaduje vyšší výkon motora. Pojazd má však aj svoje negatíva. Obyčajne je spätý aj so širším záberom, čo nielen zvyšuje cenu kosačky, ale trochu aj ovládateľnosť. Preto v prípade menšej záhrady, alebo tam kde je veľa kríkov či stromov, je rozumnejšie voliť kosačku bez pojazdu.

Variátor

Pokiaľ je záhradná kodsačka vybavená touto funkciou tak to znamená, že si môžete plynulo nastavovať rýchlosť pojazdu – plynulá zmena medzi jednotlivými rýchlostnými stupňami. Variátor sa teda hodí najmä tým, ktorí nemôžu chodiť veľmi rýchlo. Tiež môžete funkcu využiť tam, kde je tráva veľmi veľká a vy vďaka menšej rýchlosti nechcete zahltiť motor.

Mulčovanie

Ďalšia veľmi užitočná funkcia, ktorá dokáže ušetriť veľa práce. Vďaka nej totiž kosačka pokosenú trávu rozmeľní na malé kúsky a opät porozhadzuje na trávnik. To znamená, že sa vám postará o prirodzené hnojenie vašej záhradky.

Elektrické štartovanie

Veľmi praktická funkcia. Namiesto štartovania ťahaním lanka vám stačí iba elegantne stlačiť gombík. Čo je tiež hlavné, štart sa v drvivej väčšine podarí na prvý pokus. Ak nie, tak to zvyčajne znamená nejaký problém. Jediná nevýhoda je, že touto funkciou disponujú iba drahšie modely kosačiek.

Nastaviteľné madlo

Táto možnosť nastavenia si výšky madla je užitočná najmä vtedy, ak máte výrazne menšiu či väčšiu telesnú výšku ako je priemer. Pokiaľ táto funkcia chýba, sú štandardne modely kosačiek nastavené pre ľudí s výškou v rozpätí od 170 cm do 185 cm. Pokiaľ nie ste v tomto intervale, tak sa to v určitej miere odrazí na komforte používania. Ďalšou výhodou nastaviteľného madla je jeho často pridaná možnosť poskladania. Tým sa výrazne uľahčí prevážanie kosačky, ako aj jej skladovanie.

Nastavenie výšky kosenia

A v neposlednom rade poteší aj funkcia nastavenia výšky kosenia, čo výrazne uľahčí prácu a jej výsledok sa míľovými krokmi priblíži vašej predstave o trávniku. Pri cenovo dostupnejších modeloch sa táto výška nastavuje úpravou výšky koliesok, prípadne odšrubovávaním či prišrubovávaním podvozku. To je ale samozrejme pracné. Drahšie varianty preto disponujú nastavením výšky kosenia pomocou páky k čomu vám stačí iba jednoduchý pohyb. 

Niekoľko praktických rád na záver a zhrnutie

Na základe toho množstva parametrov a rôznych funkcií, ktoré v súčasnosti moderné záhradné kosačky ponúkajú sa môže zdať, že výber tej správnej je hotová veda. No v skutočnosti si stačí premyslieť iba zopár faktorov, od ktorých sa potom tie ďalšie ľahko odvodia. V prvom rade je to cena, ktorú ste ešte ochotní za kosačku zaplatiť (najlacnejšie možno dostať už tesne pod 100 €, tie najdrahšie môžu stáť aj viac ako 1000 €). Potom treba vziať do úvahy veľkosť a prípadné nerovnosti vašej záhrady. Na tom podklade sme pre vás pripravili krátke zhrnutie toho, ako výber kosačky týmto faktorom prispôsobiť a vybrať si tak pre seba to najlepšie.

  • Zvášte klady a zápory benzínových, elektrických či akumulátorových kosačiek. Každý typ pohonu sa hodí na niečo iné. Benzínové sa napríklad oplatia pri väčších záhradách. Na malej, alebo pokiaľ je terén príliš kopcovitý, si vystačíte aj s elektrickým pohonom. Pri akumulátorových zase musíte počítať s nižším výkonom a obmedzenou dobou kosenia.  
  • Pokiaľ chcete mať univerzálnu záhradnú kosačku s ľahkým nastavovaním výšky kosenia, je výhodné voliť kosačku s rotačným usporiadaním nožov. No musíte počítať s tým, že blízko nejakej prekážky trávnik nepokosíte. Je  preto rozumné k nej dokúpiť ako doplnok ručnú kosačku, prípadne strunovú. Ak máte v pláne kosiť vysokú trávu a iba pár krát za sezónu, tak sa oplatí bubnová kosačka. A naopak, vretenové kosačky sú zase vhodné tam, kde potrebujete strihať trávnik aj každé dva-tri dni. Pre náročný terén sa zase hodia strunové kosačky.
  • Veľkosť zberného koša na pokosenú trávu je dobré voliť podľa veľkosti záhrady. Pokiaľ je malá, stačí vám aj menší kôš. Veľký síce nemusíte tak často vypratávať, no zase sa s ním horšie manipuluje. Ak potrebujete kosačku do náročnejšieho terénu, tak sa určite vyhnite plastovým kolieskam. Na ten prípad sú lepšie s guľôčkovými ložiskami. To isté platí aj pre podvozok kosačky. Kamienky, či konáre stromov plast rýchlo poškodia.
  • Pokiaľ vám vadia vibrácie od motora, tak si zvoľte madlo z kovu – prenáša na ruky menej vibrácií.
  • Pri benzínovom pohone je tiež dôležité zvážiť veľkosť nádržky na palivo. Vo všeobecnosti samozrejme platí, že čím je jej kapacita väčšia, tým lepšie. Pri malej záhrade tak jedno tankovanie môže vydržať aj jednu sezónu. Pri elektrickom pohone je si zase treba všímať dĺžku elektrického kábla. Pri väčších záhradách sa predlžovačke nevyhnete, čím sa ale trochu tiež zníži komfort práce. To je tiež jeden z dôvodov, prečo pri veľkých plochách radšej voliť pohon benzínový. 
  • Pre menšie záhrady vám stačí výkon motora 3-4 HP. No pri väčších je ideálne aspoň tých 6 HP. A v tom prípade treba tiež myslieť na pojazd. Táto funkcia vám totiž výrazne uľahčí prácu. Kosačku nemusíte toľko tlačiť.
  • Popremýšľajte aj nad šírkou záberu záhradnej kosačky. Je síce výhodné mať čo najširší záber, no menší zase lepšie kopíruje terén a ľahko si tak pokosíte aj tie miesta, kam sa kosačka so širším záberom nedostane. Rozumné je preto voliť kompromis a vziať do úvahy terén vašej záhrady.
  • Nastaviteľné madlo by nemalo chýbať vo výbave vašej kosačky vtedy, ak sa vymykáte výškovému priemeru. Inak sa nebudete pri práci cítiť komfortne.
  • Pokiaľ vám ide o naozaj presný zostrih trávnika, tak myslite na funkciu nastavenia výšky kosenia pomocou páky (tzv. centrálne nastavenie). Na presné nastavenie kosenia vám bude stačiť jednoduchý pohyb a nemusíte sa hrať s kolieskami či s podvozkom.
  • Myslite na svoje zdravie. Pre benzínový pohon je totiž charakteristická aj zvýšená hlučnosť. Pokiaľ sa drží do 90 dB tak je to dobre. No pokiaľ by pri práci mala prekročiť hranicu 100 dB, tak sa radšej takejto kosačke vyhnite. Riskujete poškodenie sluchu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest