Ako vybrať najlepšiu infrasaunu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny

vyberomat sk healthland delux carbon bt
vyberomat sk healthland delux carbon bt

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk deluxe carbon bt
vyberomat sk deluxe carbon bt

Rozumná voľba

vyberomat sk healthland delux cedr carbon
vyberomat sk healthland delux cedr carbon

Najvyššia kvalita

Kto z nás by nepoznal pozitívne účinky sauny a otužovania sa na ľudské zdravie? Saunovanie dokáže zbaviť bolesti, uvoľniť myseľ či dokonca vyriešiť problémy so spánkom a posilniť imunitu. Pochopiteľne, otužovanie nie je výmyslom modernej doby. Liečenie teplom a následným schladením organizmu už od dávna patrilo k najpoužívanejším praktikám liečby, najmä v severských oblastiach. Fíni vôbec patria k majstrom sauny, ktorí ju už dnes doviedli do dokonalosti. No infrasauny sa trochu líšia, pričom v porovnaní s klasickou saunou majú niekoľko výhod. Prirodzene, na druhú stranu i zopár nevýhod. Prvé sauny tohto druhu sa po prvý krát objavili v Japonsku, kde lekári ako prví zistili, že infračervené žiarenie má liečivý vplyv na ľudský organizmus. Namiesto kachlí sa tu však využívajú napríklad infračervené keramické žiariče. Z nich potom preniká infračervené žiarenie do ľudských tkanív, a to približne do hĺbky päť centimetrov. Teplota sa v infrasaune pohybuje v rozmedzí 45 až 60 °C, no čo je dôležité, väčšinu tohto tepla pohltí telo, vzduch je teda výrazne chladnejší. V prípade klasického saunovania platí pravý opak.

vyberomat sk infrasauna

Kupovanie infrasauny rozhodne nie je jednoduchá a ani lacná záležitosť. No za tú námahu to určite stojí. V prvom rade si ale musíte dobre premyslieť technické parametre, ktoré vám budú vyhovovať, a ktoré budú vyhovovať aj možnostiam vašej domácnosti. Konkrétne ide o použitý materiál, veľkosť, spotrebu energie či vnútorné vybavenie. K veľkým výhodám patrí najmä to, že na rozdiel od klasickej sauny, si infrasaunu môžete ľahko zadovážiť a nainštalovať k sebe domov, hoci i do panelového bytu. Tiež sa hodí, že infrasauna má vyššiu účinnosť a to pri nižšej teplote vzduchu. Naproti tomu pri klasickej saune sa bez vysokej teploty vzduchu nezaobídete. V článku vám preto poradíme, ako predísť možným problémom, ktoré pri kupovaní infrasauny hrozia a vybrať si tak pre seba ten najvhodnejší výrobok.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné infračervené sauny.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
HEALTHLAND DELUX 2022 Cedr Carbon – pre dve osoby
– množstvo funkcií
– rýchlosť zohrievania
– obsahuje držiaky na nápoje 
– vysoká cena
– spotreba energie
1 730 €Zobraziť ponuku
Belatrix Braga 2– pre dve osoby
– množstvo funkcií
– rýchlosť zohrievania
– výkon
– vyššia cena
– vyššia spotreba
1 610 €Zobraziť ponuku
DeLuxe 2222 Carbon BT– pre dve osoby
– kvalita materiálu
– množstvo funkcií
– jednoduchá montáž
– spotreba energie
– vyššia váha
1 450 €Zobraziť ponuku
BELATRIX Benton 2– pre dve osoby
– množstvo funkcií
– rýchlosť zohrievania
– spotreba energie1 450 € Zobraziť ponuku
HEALTHLAND DELUX 2223 Carbon BT– pre dve osoby
– množstvo funkcií
– rýchlosť zohrievania
– spotreba energie1 450 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk healthland delux cedr carbon

HealthLand Deluxe 2022 Cedr Carbon

Infrasauna HealthLand Deluxe 2022 Cedr Carbon, je určená pre 2 osoby. Výkon sauny je 1 905 W. Vyrobená je z kanadského červeného cédra. Nahreje sa za 10 minút. Teplotu si dokážete regulovať v rozpätí od 18 °C do 60 °C. Disponuje funkciami ako je rádio, ionizátor, vnútorné osvetlenie, teplotný senzor, konektor na MP3, LED osvetlenie a strešná ventilácia. Hmotnosť infrasauny je 128 kg. Rozmery: 190 x 120 x 115 cm.


vyberomat sk belatrix braga

Belatrix Braga 2

Sauna pre dve osoby s výkonom 2 160 W, využíva spektrálne žiariče, ktoré vyžarujú infra svetlo. Nechýba jej množstvo funkcií, ako je rádio, ionizátor, vnútorné osvetlenie, teplotný senzor, konektor na MP3, LED osvetlenie, strešná ventilácia a Bluetooth. Jej odolnosť a dlhá životnosť je zaručená, vďaka odolnému drevu Hemlock. Hmotnosť: 110 kg. Rozmery: 190 x 120 x 110 cm.


vyberomat sk deluxe carbon bt

DeLuxe 2222 Carbon BT

Sauna De Luxe poskytuje dostatok miesta pre dve osoby. Na jej výrobu bola použitá kanadská jedľa a lamina. Obsahuje 7 priestorových a 1 podlahový karbónový ohrievač. Ovláda sa prostredníctvom digitálneho panela. Nechýba jej ani rádio, ionizátor, vnútorné osvetlenie, teplotný senzor, konektor na MP3, Led osvetlenie, strešná ventilácia a Bluetooth. Príkon: 1 800 W. Hmotnosť: 128 kg. Rozmery: 115 x 120 x 190 cm.


vyberomat sk belatrix benton

BELATRIX Benton 2

Belatrix Benton 2, je infrasauna s výkonom 1 900 W. Vyrobená je z odolného a pevného dreva Hemlock. Kombinuje plne spektrálne žiariče. Disponuje ionizátorom, ktorý čistí vzduch vo vnútri. Ďalšie funkcie infrasauny sú: rádio, teplotný senzor, konektor na MP3, strešná ventilácia, Bluetooth a LED osvetlenie. Váha: 110 kg. Rozmery: 190 x 120 x 105 cm.


vyberomat sk healthland delux carbon bt

HealthLand Deluxe 2223 Carbon BT

Infrasauna DeLuxe 2223 Carbon BT od značky HealthLand, je určená pre dve osoby. Výkon sauny je 1 800 W. Vyrobená je z kanadského jedľovca. Infrasauna sa rozohreje za 10 minút, a teplotu si môžete podľa potreby regulovať. Disponuje karbónovým ohrievačom. Obsahuje množstvo funkcií, medzi ktoré patrí rádio, ionizátor, vnútorné osvetlenie, teplotný senzor, konektor na MP3, osvetlenie LED, strešná ventilácia a bluetooth. Infrasauna váži 128 kg. Rozmery: 190 x 120 x 115 cm.

Čo znamená infrasauna pre naše zdravie?

Z hľadiska zdravotnej stránky, infrasauna má oproti klasickej fínskej výhodu v tom, že vďaka energii produkovanej infračervenými lúčmi, dokážeme prostredníctvom nej vylúčiť omnoho väčšie množstvo škodlivých látok. Je to spôsobené tým, že človek sa v infrasaune potí dva až trikrát viac ako v bežnej saune. A to dokonca príjemnejšou cestou, keďže telo sa nemusí nahrievať až na teploty 90 – 105 °C.  Preto služby infrasáun môžu využiť aj ľudia, ktorí majú srdcovocievne ťažkosti (samozrejme s kratšou dobou saunovania ako u zdravých). To všetko sú dôvody, prečo sa infrasauny v poslednej dobe stávajú čoraz viac populárnejšími.

Ktoré parametre sú určujúce?

Hneď ako prvé treba zvážiť, či budete infrasaunu využívať sám, alebo ju chcete poňať ako spoločenskú príležitosť. Inak povedané, či vám stačí menšia, alebo potrebujete väčšiu. Od veľkosti sa totiž odvíja cena a na cenu budete samozrejme myslieť ako na prvé. Rozdiely sú markantné, od pár stoviek až po niekoľko tisíc euro. Napríklad infrasaunu pre jednu osobu je možné kúpiť už za 700 euro, no pre 5-6 osôb už pod 2500 euro veru nekúpite. Pochopiteľne, všeobecná veľkosť infrasauny nie je to jediné čo ovplyvňuje cenu. Treba si premyslieť aj konkrétny rozmer infrasauny, kvalitu použitých materiálov, typ prevedenia a i ďalšie parametre.

Rozmery infrasauny

Veľkosť určuje konkrétny rozmer a kapacita osôb. Najbežnejšia je kapacita sauny pre jednu až štyri osoby, avšak tie najdrahšie modely sú určené až pre šesť osôb. No tu by sme radi poznamenali, aby ste sa nespoliehali iba na údaje o počte osôb od výrobcu. Je lepšie si rozmery skontrolovať a premerať. Veľmi často sa totiž stáva, že výrobca uvedie informáciu ohľadom počtu osôb, ktorá nemusí zodpovedať realite.

Najčastejšie sa výška komerčne predávaných infrasáun pohybuje v rozmedzí 190 cm až 2 m. Pokiaľ vás tento údaj prekvapil tak áno, je to tak, pre vyšších ľudí to môže byť problém. No niet iného východiska iba sa prispôsobiť. Väčšie sauny sa totiž nevyrábajú. Šírka a hĺbka záleží od tvaru sauny (štvorcový, rohový, oblúkový…). Najmenšie majú v tomto smere 90 x 90 cm. Avšak tie veľa pohodlia neponúknu, pretože tu môžete iba sedieť a nie ležať. V prípade sáun pre viac osôb myslite aj na pohodlie saunujúcich. Tie najväčšie majú napríklad až 210 x 195 x 230 cm. Hlavne aby sa všetci mohli usadiť aspoň do polosedu-poloľahu. Tiež by takáto sauna mala mať viac úrovní s lavicami. Aj preto je pred kúpou dôležité si osobne saunu prezrieť a premerať. A tiež pamätajte na rezervu, je totiž lepšie si vybrať trochu väčšiu saunu a mať viac pohodlia, ako opačne a potom ľutovať. Hmotnosť vás asi nebude veľmi trápiť, no je užitočné poznať aj tú. Pre jednu osobu ide o váhu niečo okolo 80 kg, no tie najťažšie pre viacero osôb môžu vážiť až 400 kg.

Umiestnenie infrasauny

Ako pri všetkých väčších elektrospotrebičoch či nábytkárskych výrobkoch, aj v prípade infrasáun je veľmi dôležité premyslieť si miesto umiestnenia. Pritom myslite na to, že infrasauna v panelovom byte bude mať iné rozmerové a priestorové nároky než v rodinnom dome. V prípade rodinného domu si ju dokonca môžete postaviť aj na záhradu a vôbec nemusíte riešiť jej umiestnenie v dome.

Materiál

V súčasnosti moderný trh v tomto smere ponúka množstvo rôznych typov a variácií infrasáun. Hlavne čo sa týka ich vonkajšieho obloženia. No najčastejšie sa pochopiteľne vyrábajú z dreva. Avšak z dreva sa nevyrába iba vnútorné obloženie, ale aj saunový nábytok. No drevo používané na výrobu infrasauny musí spĺňať niekoľko podmienok. Predovšetkým musí byť odolné voči vysokým teplotám a dostatočne dobre vodivé. Inak by mohlo zrážať teplotu v saune. Samozrejmosťou je bezchybné opracovanie a hladkosť plôch – žiadne triesky vyčnievajúce z povrchu.

Ďalším materiálom používaným pri výrobe sáun je živica, ktorá súvisí s arómou a druhom dreva. V súčasnosti sa však prakticky používajú iba tri druhy dreva – jedľovec kanadský,  kanadská borovica a céder. Kanadská borovica má tú výhodu, že má veľmi jemnú štruktúru a drevo z nej je veľmi stabilné. Čo je však dôležitejšie, sauna z tohto dreva je ideálna pre alergikov, pretože nevydáva žiadnu arómu a neobsahuje žiadne alergény. A podľa čoho si vybrať materiál? Najlepšie na základe toho, aby sauna zapadla do vášho interiéru v byte či dome. V prípade infrasauny určenej na záhradu bude ale ešte potrebné, aby mala špeciálny povrchový náter. A  kvalitná strecha s vyhovujúcou izoláciou sú pochopiteľne tiež nutnosťou.

Technológia na vyhrievanie

V súvislosti s infrasaunami sa v súčasnosti na ohrev používajú iba tri typy infražiaričov. A to keramické, karbónové a RedLight žiariče. Rozdiel medzi nimi je najmä v ich účinku – v intenzite pôsobenia, v tvorbe tepla a pochopiteľne i v životnosti.

Nevýhodou karbónového žiariča je to, že sa zohrieva pomalšie, avšak zase distribúcia infračervených lúčov je oveľa efektívnejšia. Tiež majú menšiu tepelnú kapacitu (nahrievajú sa niečo medzi 100 až 170 °C) a sú o trocha drahšie ako keramické žiariče. Avšak v ich prípade sa úspora prejaví najmä v nízkej spotrebe, vysokej efektivite a veľkej životnosti (približne až 100 rokov). Tento typ ohrievača sa teda hodí najmä tam, kde sa plánujete saunovať často. Vďaka nízkej spotrebe sa vám tak náklady na kúpu sauny rýchlejšie vrátia.

vyberomat sk infrasauna

Naproti tomu keramické žiariče sú zase vhodnejšie do malých infrasáun. No aj napriek tomu, že kedysi sa používali veľmi často, dnes im už zvoní umieračik. Stále však majú svoje výhody. Napríklad sa nahrievajú rýchlejšie a na výrazne vyššiu teplotu než karbónové (približne 300 °C), preto musia byť aj kvôli bezpečnosti skryté za mrežou. Na druhú stranu ich životnosť je iba priemerná (v priemere 60 rokov), a majú vyššiu spotrebu. No ich ovládanie je komfortnejšie. Preto sú vhodnejšie hlavne pre tých, ktorý plánujú saunovať iba občas a nie pravidelne.

V poslednej dobe keramické žiariče často striedajú RedLight ohrievače, ktoré sú na tom čo sa týka technológie asi najlepšie. No i napriek tomu sa stále používajú iba ako doplnkové karbónových a keramických.  Ich výhodou je ešte vyššia rýchlosť zohrievania ako je tomu pri keramických, no s tým rozdielom, že sa dokážu nahriať až na 500 °C. Životnosť je tu tiež približne 60 rokov. Na druhú stranu ale nie sú vhodné pre tých, ktorí majú záujem o postupné nahrievanie. Ohrev je v tomto prípade skutočne veľmi rýchly, čo samozrejme nemusí každému vyhovovať.  

Príkon

Aj infrasauna je elektrospotrebič. Preto k veľmi dôležitým parametrom, ktoré si treba všímať, patrí príkon – určuje spotrebu energie. Určite nikoho nepotešia vysoké mesačné náklady. Tie najúspornejšie infrasauny majú príkon okolo 750 Wattov, no bežne sa pohybuje okolo 2000 Wattov. U veľkých sáun však treba počítať aj s vyšším príkonom, ktorý si potom treba premietnuť i do peňaženky. Našťastie infrasauna sa nepoužíva nepretržite, takže sa to na nákladoch až tak neprejaví.

Určite k zaujímavým údajom, ktorý o príkone a spotrebe veľa napovie, je aj spotreba za jeden cyklus. Tá udáva, koľko energie infrasauna spotrebuje za 60 minút. Tiež je dôležité všímať si parameter tzv. čas nabehnutia, ktorý predstavuje čas, za aký sa sauna nahreje na prevádzkovú teplotu. Prirodzene je najlepšie, ak sú oba tieto údaje čo najnižšie.

Vlnová dĺžka žiarenia

Ako už bolo zmienené, v infrasaunách sa pre zdravie využíva teplo, svetlo a vlnenie. A práve vlnová dĺžka rozhoduje o jej účinnosti. Ako konkrétne? Predovšetkým platí, že čím kratšia vlnová dĺžka infračerveného žiarenia, tým väčšiu má prenikavosť a tým pádom aj účinok na ľudský organizmus – IR-A krátke vlny. Veľká vlnová dĺžka (IR-C) má skôr len uvoľňujúci účinok na svaly, pretože do tela preniká menej. Akýmsi kompromisom sú stredné vlny (IR-B), ktoré sú aj medzi zákazníkmi najčastejšie vyhľadávané. Často sa však tieto vlny prelínajú a kombinujú

Akým príslušenstvom by mala infrasauna disponovať?

Prirodzene, príslušenstvo sauny sa odvíja od účelu použitia a vašich nárokov na komfort. Väčšinou sa však infrasauna používa na liečbu a relaxáciu. A to je dôvodom, prečo by v tomto smere mala mať aspoň základnú, bežnú výbavu. Napríklad väčšina sáun disponuje MP3 prehrávačom, alebo nie je žiadnou výnimkou, ak v nej nájdete kyslíkový ionizátor či ozónový generátor. To umožňuje dýchať vzduch veľmi podobnému tomu na horách, čo ocenia astmatici či alergici. Ľudia sú skrátka vynaliezaví. Rozhodne nezaškodia ani saunové esencie, ktoré sa hodia najmä pri dýchacích ťažkostiach. Aké ďalšie dôležité doplnky by mala vaša sauna obsahovať?

vyberomat sk infrasauna
vyberomat sk infrasauna

Atmosféra

V súvislosti s atmosférou je na prvom mieste svetelná výbava. Hlavne vnútorné osvetlenie by nemalo chýbať, aby ste v saune nesedeli potme. V tomto smere je výhodné a praktickejšie, ak je ovládací panel umiestnený vo vnútri. Pochopiteľne, existujú aj rôzne regulátory intenzity osvetlenia či rôzna farebná škála svetla. Všetko záleží len od vášho vkusu a čo komu vyhovuje.

Komfort a praktickosť

Každý si chce v saune užiť aj pohodlie a dokonale si oddýchnuť. Preto by nemali chýbať ani doplnky zvyšujúce komfort. Napríklad je veľmi užitočné mať v saune poličku na nápoje alebo dokonca na knihy. Pohodlné lavice s opierkou, vešiaky na uteráky a strešné odvetrávanie sú taktiež samozrejmosťou. Rovnako je veľmi vítané, ak si v saune môžete púšťať svoje obľúbené pesničky. Pobyt v saune to rozhodne spríjemní. No a v neposlednom rade sa oplatí myslieť aj na regulátor teploty, najlepšie formou diaľkového ovládania.

Niekoľko praktických rád na záver a zhrnutie

Kupovanie infrasauny nie je vôbec jednoduchá záležitosť. No pokiaľ si dobre premyslíte, čo od sauny očakávate, zvážite jednotlivé parametre a tiež ich pre a proti, tak sa vám určite podarí nájsť výrobok presne na mieru. Preto sme pre vás pripravili krátke zhrnutie toho, na čo by ste pri kupovaní infrasauny mali pamätať, aby ste si tak mohli pre seba vybrať to najlepšie.

  • Ako prvé si dobre premyslite veľkosť. Saunu si vyberajte podľa toho, či v nej plánujete relaxovať sám, prípadne iba s partnerom, alebo by ste radi mali zo saunovania spoločenskú príležitosť a pohodu s priateľmi.
  • Vo všeobecnosti sa infrasauny vyrábajú pre jednu až šesť osôb. Tie väčšie pre viacero osôb ocenia najmä veľké rodiny s deťmi a vo wellness zariadeniach. Od veľkosti infrasauny sa potom pochopiteľne odvíja celková cena. Tie najväčšie pod 2500 € kúpite len ťažko.
  • Pred kúpou je dôležité si osobne saunu prezrieť a premerať. Nespoliehajte sa iba na údaje o počte osôb od výrobcu. Tiež pamätajte na rezervu. Je lepšie si vybrať trochu väčšiu saunu a mať viac pohodlia, ako opačne a potom ľutovať nedostatok priestoru.
  • Dobre si premyslite miesto umiestnenia infrasauny. V panelovom byte má sauna iné rozmerové a priestorové nároky než v rodinnom dome. V prípade rodinného domu je výhodné umiestniť infrasaunu na záhradu. No pamätajte na  kvalitné vonkajšie obloženie, špeciálny povrchový náter a vyhovujúcu strechu s izoláciou, aby vám v prípade dažďa do sauny nezatekalo.
  • Pokiaľ ste alergik alebo astmatik, ako materiál na vnútorné obloženie sauny zvoľte kanadskú borovicu. Toto drevo má výhodu v tom, že nevydáva žiadnu arómu a neobsahuje žiadne alergény.
  • Čo sa týka technológie ohrievania, karbónový ohrev využijú najmä tí, ktorí sa plánujú saunovať častejšie. Vďaka nízkej energetickej náročnosti sa vám tak náklady na kúpu sauny rýchlejšie vrátia. Naproti tomu do menších sáun a na občasné saunovanie sa viac hodí keramický ohrev.
  • Berte do úvahy nielen samotný príkon sauny, ale v súvislosti s ním a spotrebou aj ďalšie údaje – spotreba za jeden cyklus (spotreba el. energie za 60 minút) a  čas nabehnutia (za aký čas sa sauna zahreje na prevádzkovú teplotu).
  • Pri výbere infrasauny je dôležité zvážiť aj vlnovú dĺžku vyžarovaného infračerveného žiarenia. Vo všeobecnosti platí, že čím je vlnová dĺžka nižšia, tým je účinok na ľudský organizmus intenzívnejší. Pokiaľ plánujete v saune iba relaxovať a oddychovať, je vhodnejšia vyššia vlnová dĺžka.
  • Myslite na atmosféru a pohodlie prostredníctvom rôznych doplnkov. Tiež je veľmi výhodné disponovať diaľkovým ovládaním regulátora teploty a intenzity svetla. A určite poteší aj možnosť počúvať hudbu.  

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest