Ako vybrať kvalitný zvlhčovač vzduchu

Čo si myslíte o zvlhčovači vzduchu? Je potrebný vo vašej domácnosti? Veľa ľudí naň nedá dopustiť. Ak práve zvažujete jeho kúpu, vysvetlíme vám, ako si vybrať zvlhčovač vzduchu a na čo si dávať pozor.

Druhy zvlhčovačov vzduchu

Zvlhčovač vzduchu sa vám hodí najmä v prípade, ak máte v byte suchý vzduch. Vtedy je viac než užitočný. Suchý vzduch nie je dobrý pre naše telo, pleť a ani pokožku, často vyvoláva kašeľ a zhoršuje kvalitu spánku. Najmä počas zimných mesiacov, keď kúrime vo zvýšenej miere a nenechávame príliš otvorené okná, môže byť vzduch suchší ako obyčajne. V nasledujúcom článku vám sprostredkujeme informácie o tom, aké druhy zvlhčovačov sa vyrábajú a na čo sa treba zamerať pri ich výbere.

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu do bytu

Na týchto zvlhčovačoch vzniká  vlhkosť prostredníctvom vĺn, ktoré rozbíjajú vodné kvapky na veľmi malé čiastočky. Ultrazvukové zvlhčovače tak vytvárajú paru, ktorá však nezvyšuje teplotu v miestnosti a nestane sa vám, že ju budete cítiť ako príliš horúcu. Výhodou týchto zvlhčovačov je, že sú veľmi tiché a majú nízku spotrebu. Vodu v nádržke je potrebné čistiť, aby sa zabránilo množeniu baktérií, ktoré by mohli ľahko unikať do vzduchu.

Ako vybrať kvalitný zvlhčovač vzduchu

Ultrazvukové zvlhčovače sú síce o niečo drahšie ako ktorékoľvek iné zvlhčovače, ale na druhej strane majú nižšie výdavky na spotrebu energie a nie sú také hlučné ako parné. Vďaka vysokofrekvenčným ultrazvukovým vlnám sa jednotlivé kvapky vody rozdeľujú na drobné kvapky podobné hmle. Tieto zvlhčovače majú niekoľko stupňov zvlhčovania od najjemnejšieho až po veľmi silné. Pomocou studenej pary sa potom dá vytvoriť efekt zvlhčovania bez toho, aby bolo v miestnosti naozaj horúco. Neohrievajú vodu, aby sa z nich vytvorila para, namiesto toho dokážu vytvárať priamo studenú paru pomocou ultrazvuku. Preto sú vhodné najmä do tých miestností, kde sú deti.

Parné zvlhčovače vzduchu do bytu

V prípade tohto zvlhčovača vodná para vzniká pri vare. Potom sa zmieša s chladnejším vzduchom v miestnosti tak, aby para, ktorú uvoľní zvlhčovač, mala primeranú teplotu. Ich výhodou je, že majú asi 10-násobne vyšší výkon ako ostatné zvlhčovače. Horúca para nie je vhodná pre rodiny s deťmi, ktoré by sa na nej mohli obariť. Výhodou však je, že var dokáže prirodzenou cestou zlikvidovať väčšinu mikroorganizmov, ktoré by sa mohli nachádzať vo vode.

vyberomat sk humidifier

Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparovaním

Vzduch sa v tomto zvlhčovači filtruje cez vodný kúpeľ a rotujúce disky alebo cez odparovaciu kazetu, z ktorej uniká vlhkosť. Ich výhodou je, že dokážu čiastočne očistiť vzduch, ktorý prúdi cez tento zvlhčovač, odstránia prach a ďalšie nečistoty. Nastáva prirodzená absorpcia vody do vzduchu. Keď sa vzduch nasýti asi na 60 % relatívnej vlhkosti, prestane absorbovať ďalšiu vlahu. Niekedy sa označujú aj ako zvlhčovače s vodným filtrom alebo ako zvlhčovač a čistička, čiže 2v1, prípadne ich nájdete označené anglickým názvom – Air Washer, t. j. práčka vzduchu.

Aký je rozdiel medzi zvlhčovačom a odparovačom?

Na trhu nájdete ešte stále aj keramické odparovače, ktoré kedysi používali naše babičky. Také odparovače sa položili na radiátor a voda sa z nich postupne samovoľne vyparovala. Niekedy sú z odparovačov aj veľmi pekné doplnky do domácnosti. Ich veľkou nevýhodou je to, že nemajú až taký silný účinok a v stojatej vode sa môže množiť zbytočne veľa baktérií. Moderné diskové zvlhčovače pracujú na podobnom princípe, ich výhodou je však to, že sú niekoľkonásobne účinnejšie. Vypúšťajú vlhké pary, ktoré sú regulované hydrostatom a zvlhčovanie sa automaticky vypne, keď je v miestnosti dostatočná vlhkosť. 

vyberomat sk humidifier

Kritériá na výber kvalitného zvlhčovača vzduchu

Ideálne je, keď má zvlhčovač vzduchu taký výkon, ktorý dokáže efektívne udržať vlhkosť v miestnosti a zároveň má aj dostatočne veľkú nádržku na vodu, ktorú nie je potrebné príliš často dopĺňať.

Prívodný kábel – by mal byť dostatočne dlhý a vyrobený z kvalitného materiálu.

Displej – ukazuje, aká je v miestnosti vlhkosť a teplota, nastavenie úrovne vlhkosti, respektíve čas používania.

Zvlhčovací výkon – určuje, koľko vody dokáže zvlhčovač poskytnúť vzduchu na hodinu alebo na jeden deň. Zvlhčovací výkon je dôležitý aj z toho dôvodu, že sa prejaví na účinnosti zvlhčovača a na spotrebe elektrickej energie. Výkonnejšie zvlhčovače vzduchu sú vhodnejšie do veľkého priestoru, kde sa vyžaduje väčšie odparovanie vody.

Hlučnosť – je dôležitá najmä vtedy, ak budete zvlhčovač používať aj počas noci; z vlastnej skúsenosti vám odporúčame hlučnosť maximálne 25 dB, pri ktorej sa vám bude dať spať. Ultrazvukové zvlhčovače pri svojom chode aj na najnižšom stupni vydávajú minimálny hluk, pri ktorom dokážu zaspať aj deti.

Práve ultrazvukové prístroje majú veľkú výhodu v hlučnosti, pretože ultrazvuk je síce veľmi slabý zvuk, ale dostatočne silný na to, aby rozvibroval malú membránu v nádržke a tým roztrieštil vodu na mikroskopické kvapky – hmlu. Preto nie je premena vody na paru pri týchto prístrojoch vôbec hlučná, na rozdiel od parných zvlhčovačov, kde sa voda privádza k bodu varu. Jediný zvuk, ktorý vydávajú ultrazvukové zvlhčovače je, že občas tichšie bublú. Takýto zvuk však nie je vôbec rušivý, ba práve naopak, môže pôsobiť upokojujúco.

vyberomat sk humidifier

Umiestnenie zvlhčovača v byte

Zvlhčovač sa v byte hodí do všetkých obytných alebo pracovných priestorov, ktoré sú vybavené nábytkom a kde sa pohybujú ľudia. Najvhodnejšie je umiestniť zvlhčovač priamo na zem, prípadne na nízky podstavec. Nie je vhodné umiestňovať ho na nábytok, plávajúcu podlahu alebo v blízkosti papiera a materiálov citlivých na vodu. Keď budete prístroj otvárať a dopĺňať v ňom nádržku, môže sa ľahko stať, že sa tekutina dostane na drevo alebo na papier. Tiež nie je vhodné zvlhčovač umiestňovať pod nábytok, na policu alebo pod stôl. Para, ktorá uniká zo zvlhčovača nahor, by mohla po čase spôsobiť koncentráciu vlhkosti a následne škodu. Pre ideálne šírenie vlhka doprajte prístroju dostatok priestoru nad tryskami, ktoré vypúšťajú paru do miestnosti.

Zhrnutie

Ak si zvlhčovač zaobstaráte, dbajte na jeho čistotu. Kvôli predvídaniu nežiaduceho množenia baktérií je potrebné, aby ste vodu v niektorých typoch zvlhčovačov vzduchu pravidelne menili. Je tiež vhodné, aby zvlhčovač obsahoval rôzne filtre (napr. demineralizačný keramický filter s časticami nanostriebra), ktoré chránia vodu v nádržke pred usadzovaním vodného kameňa a pred množením baktérií. Niektoré parné zvlhčovače majú aj nádobku na esenciálne látky používané pri aromaterapii, ktoré suchý a prašný vzduch v miestnosti obohatia nielen o zdravú vlhkosť, ale aj o príjemnú vôňu. Praktickou funkciou je tiež podsvietenie LED displeja a možnosť ovládať prístroj pomocou diaľkového ovládania.

Vložiť komentár