Ako vybrať najlepšiu sedačku

Obývacia izba je miesto na príjemné posedenia s priateľmi či rodinou aj nerušený relax. Aby ste si tieto chvíle čo najviac vychutnali, poradíme vám, ako vybrať sedaciu súpravu.

Pri výbere sedačky vezmite v prvom rade do úvahy celkový štýl a farebnosť zariadenia miestnosti. Okrem toho sa potrebujete zamyslieť nad počtom osôb, ktoré bude sedačku používať, jej tvarom a materiálovým prevedením. Pre pohodlné sedenie je dôležitý správy uhol operadla a vzdialenosť sedadla od zeme. Gazdinky iste ocenia jednoduchosť čistenia poťahového materiálu. Všetkým týmto oblastiam sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch.

vyberomat sk sofa
vyberomat sk sofa

Na úvod si ešte vysvetlíme, ako sa od seba odlišujú sedačky a pohovky. Pohovka, na rozdiel od sedačky, nemusí byť určená len do obývacej izby. Na trhu nájdete mnoho modelov pohoviek do detskej a hosťovskej izby či pracovne. Pohovky sú okrem toho určené aj na spanie, preto sa dajú jednoducho rozkladať.

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Parametre autosedačiek pre novorodencov alebo pre staršie deti môžu byť dosť rozdielne, preto vám prinášame komplexného poradcu, ako detskú autosedačku vybrať. Prečítajte si, akú autosedačku zvoliť pre novorodenca, akú autosedačku kúpiť po vajíčku alebo kedy možno použiť len podsedák.

Tvar sedačky

Pred kúpou sedačky by ste si mali ako prvé ujasniť, aký tvar preferujete. Na trhu nájdete niekoľko základných tvarov.

Lineárne sedačky a pohovky

Lineárne sedačky a pohovky majú rovný tvar a poskytujú sedenie pre 2 – 3 osoby. Ich výhodou je, že ich pohodlne umiestnite aj do menšej miestnosti. Najvhodnejšie umiestnenie je ku stene. Nič však nepokazíte tým, ak trochu zaexperimentujete a pohovku umiestnite do priestoru. Väčšie modely, ktoré sú určené až pre tri osoby, môžete použiť tiež ako optické predelenie obývačky spojenej s kuchyňou.

Sedačky v tvare L

Na sedačku v tvare L sa pohodlne naraz usadí až do 5 osôb. Tento typ sedačky sa obvykle dá rozložiť na pohodlné lôžko pre dve osoby. Okrem toho poskytuje úložný priestor na odkladanie vecí. Sedačky v tvare L sú najvhodnejšie na umiestnenie do rohu, aby sa maximálne využil priestor v miestnosti. Vybrať si pritom môžete, či sa má roh sedačky nachádzať vľavo alebo vpravo. Niektoré modely majú tzv. univerzálny roh.

Sedačky v tvare U

Sedačky v tvare U sú vhodné do veľkých miestností. Môžete ich umiestniť ku stene aj do priestoru. Sedačky v tvare U sa často využívajú ako oddelenie priestoru obývacej izby a kuchyne. Väčšina modelov poskytuje okrem možnosti rozkladania aj úložný priestor.

Sedacie súpravy

Sedačku si, samozrejme, môžete kúpiť tiež ako súčasť zostavy spolu s kreslami. Moderným riešením je aj sedacia súprava s taburetmi.

vyberomat sk sofa
vyberomat sk sofa

Možnosti sedačky

Jednotlivé modely sedačiek sa od seba navzájom líšia možnosťami rozkladania, polohovania a úložného priestoru. Pred kúpou sa preto presvedčte, či vybraný model spĺňa všetky vaše očakávania.

Rozkladacie sedačky a pohovky

Rozkladacie sedačky a pohovky sú určené na pravidelné aj občasné spanie. Ich rozložením získate priestor na spanie pre 1 – 2 osoby.

Úložný priestor

Najmä v menších bytoch oceníte, ak vám zakúpená sedačka poskytne úložný priestor navyše. Disponujú ním sedačky v tvare L a U. Môžete ho využiť na odkladanie vecí, ktoré často nepoužívate.

Polohovanie

Pre maximálne pohodlie umožňujú niektoré modely polohovanie operadla. Operadlo sa dá sklopiť alebo nastaviť do zvislej polohy podľa vašich momentálnych potrieb.

Doplnky sedačky

Niektoré drahšie modely ponúkajú ešte premyslenejšie riešenia. Nájdete na nich praktické vrecko na ovládač, bluetooth reproduktory a USB vstupy. Iné modely ponúkajú možnosť vysunutia servírovacieho stolíka, či dokonca vstavanej chladničky.

Na čo myslieť pri výbere materiálu sedačky

Od materiálu sedačky a pohovky závisí to, ako dlho vám bude bez problémov slúžiť. Porovnávajte hlavne dva parametre — materiál poťahu a konštrukcie.

Materiál poťahu

Z poťahových materiálov máte na výber látku, kožu a ekokožu. Ak sedačku používate pravidelne, vyberajte odolné materiály, ktoré vydržia niekoľko rokov. Mala by vás zaujímať predovšetkým odolnosť voči oderu. Odolnosť látky sa udáva v Martindaleových cykloch. Čím vyšší tento údaj je, tým je vyššia aj odolnosť materiálu. Pri výbere látky je dôležitá aj svetlostálosť. Tento údaj vám prezradí, či si látka zachová svoju farbu.

vyberomat sk sofa
vyberomat sk sofa

Pri výbere poťahového materiálu sa riaďte tiež tým, či máte malé deti alebo domácich miláčikov. V takomto prípade je najlepším riešením vodoodpudivý, umývateľný materiál. Niektoré poťahové látky sú preto upravené impregnáciou. Takúto sedačku potom očistíte len navlhčenou handričkou. Okrem toho porovnávajte tiež odolnosť voči páraniu, vzniku žmolkov a usádzaniu prachu.

V tomto bode je dôležitá aj estetická stránka. Čo sa farebnosti týka, môžete siahnuť po sedačke alebo pohovke v univerzálnych farbách, akými sú šedá, biela a čierna. Na trhu však nájdete aj viacfarebné modely. Konkrétny výber bude závisieť od ostatných farieb v miestnosti.

Materiál konštrukcie

Najkvalitnejšími materiálmi na výrobu konštrukcie sedačky a pohovky sú masívne drevo a kov. Nožičky môžu byť vyrobené aj z plastu. Plast však nie je vhodným materiálom na ostatné súčasti konštrukcie. Kvalitu materiálu oceníte najmä pri rozkladacích modeloch. Ovplyvňuje však tiež životnosť pevných modelov.

Materiál výplne

Od materiálu výplne závisí tvrdosť a životnosť sedačky. Výplňou v lacnejších modeloch býva niekedy molitan alebo molitan s pružinami. Tento materiál sa však ľahko zdeformuje. Ak chcete, aby vám pohovka alebo sedačka slúžila dostatočne dlho, vyberajte modely s PUR penou s rôznou tvrdosťou.

Aké zvoliť rozmery sedačky

Rozmery sedačky závisia od styroch faktorov.

Koľkým osobám bude sedačka slúžiť

Pri rozhodovaní berte do úvahy počet členov vašej domácnosti. Ak mávate často návštevy, myslite aj na ich pohodlné usadenie. Pre dvoch ľudí postačí lineárna pohovka alebo sedačka. Pri viacerých osobách sú vhodným riešením robustnejšie modely alebo sedacie súpravy. Nezabudnite zvážiť aj to, či je vybraný model dostatočne dlhý napríklad na denné leňošenie.

vyberomat.sk sofa
vyberomat.sk sofa

Veľkosť miestnosti

Zvolené rozmery závisia tiež od veľkosti miestnosti. Obývacia izba by nemala po umiestnení sedačky pôsobiť zaprataným dojmom. Naopak, vzdušnosť priestoru ovplyvňuje kvalitu vášho relaxu.

Výška sedadla

Pre pohodlné a zdravé sedenie by vaše nohy mali bez problémov dosiahnuť na zem. Zároveň by sa vám malo zo sedačky ľahko vstávať. Ideálna výška sedadla je preto taká, ktorá vyhovuje obom týmto požiadavkám. Pri zvažovaní výšky sedačky skontrolujte aj výšku opierok na ruky.

Sklon a výška

Posledným faktorom je sklon operadla. Operadlo by malo poskytnúť dostatočnú oporu vašej chrbtici. V sedačke by ste sa v žiadnom prípade nemali hrbiť. Výška operadla by mala vyhovovať najvyššiemu členovi rodiny.

Tipy na záver

Aby sa vám pohodlne sedelo a sedačka zároveň vhodne zapadla do miestnosti, myslite pri výbere na niekoľko faktorov. Najhlavnejšími sú tvar a veľkosť sedačky ako aj sklon a výška operadla. Pri výbere prihliadajte okrem toho na životnosť a odolnosť použitých materiálov. Aj keď sedačky z kvalitných materiálov patria medzi tie drahšie, v tomto prípade sa iste oplatí si priplatiť.

Vopred myslite tiež na funkcie, ktoré by mala sedačka naplniť. Na váš výber vplýva napríklad to, či budete sedačku využívať aj na spanie alebo len na sedenie. Výber závisí tiež od toho, či potrebujete úložný priestor navyše a aké máte požiadavky na doplnkové funkcie sedačky.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest