Ako vybrať najlepší tepovač – extraktor

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk bosch bwd tepovac
vyberomat sk bosch bwd tepovac

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk karcher se tepovac
vyberomat sk karcher se tepovac

Rozumná voľba

vyberomat sk thomas multi clean x parquet tepovac
vyberomat sk thomas multi clean x parquet tepovac

Najvyššia kvalita

Upratovanie je pre mnohých otravnou, no potrebnou činnosťou. Udržiavanie čistoty je dôležité nie len z estetického hľadiska, ale aj kvôli zdraviu človeka. Je potrebné pravidelné odstraňovanie prachu, nečistôt a roztočov, a to hlavne pre ľudí s alergiami.

Našťastie existujú prístroje, ktoré nám s upratovaním efektívne pomáhajú. Jedným z nich je nepochybne aj tepovač. Možno sa aj vy pýtate, načo mi je tepovač, keď mi postačí klasický vysávač? Medzi vysávačom a tepovačom je však veľký rozdiel. Tepovač vám dokáže zjednodušiť a uľahčiť prácu a zároveň vďaka nemu si udržíte poriadok ešte efektívnejšie. Aký je teda rozdiel medzi tepovačom a vysávačom? Dozviete sa to v našom článku nižšie. Navyše sme si pre vás pripravili rady, podľa čoho si vyberať najlepší tepovač, ako aj zopár tipov na výhodné tepovače.

vyberomat sk tepovac
vyberomat sk tepovac

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné tepovače od obľúbených značiek.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Bosch BWD41700– výkon
– funkčnosť
– bohaté príslušenstvo
– väčšie rozmery
– vyššia hlučnosť
179 €Zobraziť ponuku
Kärcher SE 4002– výkon
– funkčnosť
– dlhý kábel
– nekvalitné tesnenie
– väčšie rozmery
229 €Zobraziť ponuku
Kärcher SE 5.100– výkon
– funkčnosť
– bohaté príslušenstvo
– vyššia hlučnosť
– väčšie rozmery
259 €Zobraziť ponuku
Bosch BWD420HYG– kvalita
– vysoký výkon
– pozitívne recenzie
– dlhý kábel
– väčší objem nádoby
– vyššia hlučnosť
– väčšie rozmery
– vysoká cena
269 €Zobraziť ponuku
Thomas Multi Clean X10 Parquet– kvalita
– vhodný pre alergikov
– vysoký výkon
– pozitívne recenzie
– dlhý kábel
– pozitívne recenzie
– malý objem
– vysoká cena
381 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bosch bwd tepovac

Bosch BWD41700

Viacúčelový Boch tepovač využijete ako na suché, tak aj na mokré čistenie. Určený je na všetky druhy podláh, na mäkké povrchy a koberce. Kombinácia kvalitného HEPA filtru a vysokého príkonu 1 700 W zaručuje, vyčistenie aj odolných nečistôt. V balení sa okrem samotného prístroja nachádza aj hubica na čalúnenie, na mokro-suché čistenie, kombinovaná hubica a štrbinová hubica. Nechýba mu ani indikátor plného koša. Hlučnosť: 79 dB. Objem nádoby: 5 l. Dĺžka kábla: 6 m . Akčný rádius: 9 m. Rozmery: š. 49 x v. 35 x h. 36 cm. Hmotnosť: 10,4 kg.


vyberomat sk karcher se tepovac

Kärcher SE 4002

Obľúbený tepovač Kärcher slúži na hĺbkové čistenie kobercov, tvrdých podláh alebo na čalúnené povrchy. Disponuje vysokým príkonom, a to 1 400 W, vďaka čomu si dokáže poradiť aj s hlbokými škvrnami. Bezvreckový Kärcher tepovač obsahuje bohaté príslušenstvo, a to hubicu na čalúnenie, hubicu na mokro-suché čistenie, štrbinovú hubicu a papierové filtračné vrecko. Prístroj obsahuje 4 l nádobu a penový filter. Hlučnosť: 60 dB. Rozmery: š. 38,6 x v. 48 x h. 44,1 cm. Hmotnosť: 7,8 kg. Dĺžka kábla: 7,5 m.


vyberomat sk karcher se tepovac

Kärcher SE 5.100

Bezvreckový Kärcher tepovač dokáže odstrániť aj naozaj odolné fľaky a nečistoty, vďaka vysokému príkonu: 1 400 W. Využiť ho môžete ma sucho alebo na mokro. Je určený na údržbu kobercov, tvrdých podláh alebo na čalúnené povrchy. Tepovač obsahuje vodný filter a nádrž s objemom 4 l. Jeho vysoký výkon ovplyvňuje jeho hlučnosť, ktorá je 77 dB. Veľkým plusom je množstvo príslušenstva, ktoré k tepovaču dostanete. V balení sa nachádzajú hubice na čalúnenie, na mokré a mokro-suché čistenie, škarátová a štrbová hubica, papierové filtračné vrecko a plochý filter. Dĺžka prívodného kábla: 5 m. Rozmery: š. 32 x v. 46,5 x h. 42,2 cm. Hmotnosť: 7,7 kg.


vyberomat sk bosch bwdhyg tepovac

Bosch BWD420HYG

Vyššiu cenu tohto Bosch tepovaču odráža jeho kvalita, príkon (2 000 W) a v neposlednom rade aj bohaté príslušenstvo. Použiť ho môžete na suché aj mokré čistenie. S objemom nádoby 5 l a káblom s dĺžkou 9 m, bude pre vás upratovanie veľmi komfortné. Je vhodný na všetky druhy podláh a na koberce. Disponuje kvalitným HEPA filtrom. Obsahuje hubicu na čalúnenie, na mokré čistenie, kobercovú trubicu, parketovú hubicu a štrbinovú hubicu atď. Akčný rádius: 12 m. Rozmery: š. 35 x v. 36 x h. 49 cm. Hmotnosť: 10,9 kg.


vyberomat sk thomas multi clean x parquet tepovac

Thomas Multi Clean X10 Parquet

Ak hľadáte tepovač, ktorý dokáže účinne bojovať s alergénmi, je pre vás tento ten správny. Použiť ho môžete na mokro aj na sucho a na všetky druhy podláh, na čalúnené povrchy a koberce. Dosahuje vysoký príkon, a to 1 700 W. Nechýba mu ani kvalitný HEPA filter a mikrofilter. Spolu s tepovačom dostanete aj bohaté príslušenstvo, a to hubicu na parkety, podlahy, koberce, čistič podláh, štrbinovú hubicu a utierku z mikrovlákna. Objem: 1,8 l. Hlučnosť: 70 dB. Dĺžka kábla: 8 m. Akčný rádius: 11 m. Rozmery: š. 31,8 x v. 30,6 x h. 48,6 cm. Hmotnosť: 8,25 kg.

Aký je rozdiel medzi tepovačom a vysávačom?

Vysávač je súčasťou asi každej domácnosti. Slúži na suché odstraňovanie nečistôt a prachu. Väčšinou fungujú prostredníctvom kompresoru, ktorý vytvára podtlak. Vďaka nemu sa nečistoty dostanú cez trubicu do zásobníka, kde sa postupne hromadia. Existuje viacero typov vysávačov. Niektoré sú úplne samostatné (robotické vysávače), iným zase budete musieť dopomôcť vlastnou silou (klasické, tyčové alebo ručné vysávače).

V prípade, že si chcete zaobstarať vysávač, prečítajte si náš článok: Ako vybrať najlepší vysávač.

Tepovač slúži na hĺbkové čistenie textilu, čalúneného nábytku, kobercov alebo áut. Najpodstatnejším rozdielom medzi tepovačom a vysávačom je, že tepovač využíva tekutinu. Takisto funguje prostredníctvom podtlaku, ktorým nasáva nečistoty, avšak vďaka vode čistí ešte efektívnejšie. Tepovač najskôr vystrekne tekutinu (voda + saponát) a následne podtlak nasaje a vyčistí aj hĺbkovú špinu. Ďalšou podstatnou výhodou tepovaču je, že si dokáže poradiť aj s nepríjemným zápachom.

Zaobstaraním tepovaču si uľahčíte prácu. Už sa viac nebudete musieť trápiť s vedrom vody a kefou. Narábanie s ním je veľmi jednoduché a o väčšinu práce sa postará sám. Stačí ak do neho nalejete vodu a vhodný saponát a začnete tepovať.

Výhody tepovaču:

 • Šetrí váš čas: Celý proces tepovanie je podstatne rýchlejší ako klasické drhnutie kefou.
 • Čistí do hĺbky: Dokáže vyčistiť aj hlbokú špinu a alergény.
 • Zbaví vás zápachu: Voda a saponát sa postarajú aj o nepríjemné pachy.
 • Pracuje efektívne: Spája v sebe čistenie, vysávanie a sušenie.
 • Je vhodný na rôzne povrchy: Môžete ho použiť na textilný nábytok, ale aj do auta či na podlahy.
 • Ekologickosť: V porovnaní s ručným tepovaním šetrí vodu a energiu.

Parametre výberu

V prípade, že sa neviete rozhodnúť, aký tepovač si chcete zaobstarať, skúste si položiť zopár otázok. Na aký nábytok alebo podlahu ho budem využívať? Použijem ho aj na čistenie auta? Na ako veľmi znečistené povrchy ho chcem používať? Ak v tom už máte jasno, stačí si len zistiť nejaké technické parametre a môžete sa vrhnúť do nakupovania.

Typy tepovačov

Stretnúť sa môžete a dvomi typmi tepovačov:

Klasický: často používaný a obľúbený typ. Výzorovo ho môžeme prirovnať ku klasickým vysávačom. Jeho konštrukciu tvorí hadica, hubica a telo, ktoré je na kolieskach. Vo vnútri tepovača nájdete motor, čerpadlo a nádrž.

Tyčový: Tento typ zase môžeme prirovnať k tyčovým vysávačom. Výhodou tyčových tepovačov je ľahká manipulácia a kompaktné rozmery. Mínusom je, že sa rýchlejšie naplní ich nádrž.

vyberomat sk tepovac
vyberomat sk tepovac

Funkcie

Okrem primárneho účelu čistenia, vysávania a sušenia, vám môžu tieto prístroje priniesť ďalšie výhody a ešte viac spríjemniť upratovanie. A to vďaka pridaným funkciám, ktoré môžu byť:

 • Automatické navíjanie kábla,
 • automatické čistiace programy,
 • diaľkové ovládanie,
 • LED indikátory plnej nádoby,
 • funkcia suchého a mokrého vysávania,
 • funkcia spätného chodu (fúkanie),
 • funkcia umývania okien.

Výkon

Pri výbere je dôležité zamerať sa na výkon čerpadla. Od neho totižto závisí jeho sacia schopnosť. Vyšší výkon zaručuje vyčistenie kobercov aj s hustými dlhými vláknami. Viacero výrobcov udáva miesto výkon tepovača jeho príkon. V takomto prípade platí, že približne 25 % príkonu je sací výkon tepovača. Pokiaľ ho chcete používať na náročnejšie povrchy, vyberajte si zariadenie s príkonom aspoň 1000 W – 1 200 W. Ak výrobca udáva výkon, väčšinou sa stretnete s priemernou hodnotou od 300 – 600 W.

V niektorých prípadoch sa môžete stretnúť aj s prietokom vzduchu v litroch za sekundu. Tento údaj hovorí za aký čas čerpadlo načerpá vodu so saponátom z nádrže a následne do vystrekne na povrch. Aj pri ňom platí, že čím je údaj vyšší, tým je proces tepovania rýchlejší.

Objem a veľkosť

Druhým podstatným parametrom je objem nádrže. Tepovače disponujú 2 nádržami. Jeden slúži na tekutinu, teda na vodu a saponát a druhá na odsaté nečistoty. Platí tu jednoduchá logika, čím väčší objem, tým lepšie. Keď bude mať váš tepovač dostatočný objem nádržiek, nebudete musieť prerušovať prácu, a to ani počas upratovania väčších plôch.

Musíte však rátať s tým, že objem nádrže, ovplyvňuje aj celkovú veľkosť a hmotnosť tepovača. S väčšími tepovačmi, môže byť práca a manipulácia zložitejšia, ako s tými menšími.

Akú veľkosť si teda zvoliť?

Tepovače s objemom do 10 l: Postačia pre ľudí v bytoch a na menšie plochy. Zvládnu aj čistenie áut. Manipulácia s nimi je jednoduchá a majú malú hmotnosť.

Tepovače s objemom do 30 l: Zlatá stredná cesta, ideálna do domov, kancelárií alebo na udržiavanie predajní.

Tepovače s objemom do 70 l: Veľké tepovače, ktoré majú vysokú hmotnosť, čím sa práca s nimi sťažuje. Sú dobrou alternatívou pre naozaj veľké plochy. Najčastejšie ich využívajú profesionálne upratovacie firmy.

Vo všeobecnosti platí:
2 litre vystačia na plochu 50 m2.
4 litre vystačia na plochu 150 m2.
5 litrov vystačí na plochu nad 150 m2.

Filtrácia

Pri filtroch by mali zbystriť pozornosť predovšetkým alergici. Od typu filtra sa odvíja schopnosť zachytávať alergény a čiastočky prachu. Pri tepovačoch sa využívajú 3 typy filtrov.

 • HEPA filter: Najkvalitnejší a najúčinnejší filter. Dokáže zachytiť aj veľmi malé čiastočky prachu a iných alergénov.
 • Vodný filter: Menej účinný ako Hepa filter, ale okrem odstránenia alergénov navyše zvlhčuje vzduch.
 • Mikrofiltre: Taktiež menej účinné ako HEPA filtre, nezvlhčuje vzduch, ale dokáže zachytiť čiastočky prachu.
vyberomat sk tepovac
vyberomat sk tepovac

Príslušenstvo

Pri výbere je smerodajné aj množstvo príslušenstva, ktoré ku tepovaču dostanete. Niektoré modely sa predávajú s nadštandartným príslušenstvom, no do základnej výbavy, ktorú by mal každý kvalitný tepovač ponúkať patrí: kobercová hubica s rotačnou kefou, nadstavce na čalúnený povrch, tvrdé podlahy, štrbiny, prach, do auta a nadstavec so štetinami.

Ďalším užitočným príslušenstvom je:

 • Nadstavec na umývanie okien,
 • nadstavec na fúkanie: užitočný v prípade, že tepovač obsahuje spätný ťah. Môžete ním napr. fúkať lístie.
 • turbokefa: zvládne odstrániť zvieracie chlpy alebo odolné škvrny.
 • náhradné filtre,
 • dávkovač čistiaceho prostriedku,
 • ohrievač tekutiny.

Hmotnosť

Aj hmotnosť je pri výbere podstatný. Čím vyššia hmotnosť, tým je manipulácia komplikovanejšia. Väčšina modelov má hmotnosť od 5 až do 15 kg. Pokiaľ si ho nechcete zaobstarať na profesionálne účely, neodporúčame vám kupovať prístroj s vyššou hmotnosťou. Úplne vám postačia menšie alebo stredné modely.

Hlučnosť

Nikto nechce mať doma príliš hlučný prístroj, preto treba zamerať pozornosť aj na tento parameter. Intenzita hluku záleží od výkonu motora a sile tlaku. Výkonnejšie modely budú hlučnejšie ako tie slabšie. V prípade, že má tepovač hlučnosť do 70 dB ide o tichý model. Za prijateľnú hlučnosť môžeme označiť 80 dB. Vyššia hlučnosť môže byť už naozaj nepríjemná, hlavne pri dlhšom upratovaní.

Dĺžka kábla

Z hľadiska komfortu bude pre vás dôležitá aj dĺžka prívodného kábla. Celková vzdialenosť od hubice po elektrickú zásuvku sa označuje ako akčný rádius. Táto informácia vám hovorí, do akej vzdialenosti budete môcť s prístrojom pracovať. Často je dĺžka prívodného kábla od 6 do 10 m, čo vám vystačí aj na väčšie miestnosti. Dĺžka hadice zase zvyčajne bývajú 2 metre.

Rada na záver

Pri výbere sa spoliehajte na overené značky, ktoré obľubuje množstvo ľudí a majú dobré recenzie. Medzi najobľúbenejšie môžeme jednoznačne zaradiť Kärcher tepovače, Bosch, Klarstein alebo drahšie modely od značky Lavor.

Thomas Aqua+ Multi clean X10 Paquet [4K] Deutsch Staubsauger Robert Thomas Waschsauger

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest