K├ívov├ę kapsule – ako vybra┼ą tie najlep┼íie

Kapsulov├ę k├ívovary sa te┼íia ve─żkej ob─żube. Nemusia pritom sl├║┼żi┼ą len na pr├şpravu k├ívy, ale dobre posl├║┼żia aj na pr├şpravu in├Żch n├ípojov, napr. hor├║cej ─Źokol├ídy, kakaa alebo ─Źaju. V tomto ─Źl├ínku sa zameriame na to, ako vybra┼ą do k├ívovaru tie najlep┼íie kapsule pr├íve pre v├ís.

Materiál kapsule

Kapsule s├║ v├Ą─Ź┼íinou vyroben├ę z plastu a maj├║ hlin├şkov├ę vie─Źko. V├Żnimkou s├║ napr. kapsule Nespresso, ktor├ę s├║ cel├ę z hlin├şka a s├║ recyklovate─żn├ę. Pr├ízdne kapsule od Nespresso m├┤┼żete v├Żrobcovi bezplatne zasla┼ą sp├Ą┼ą alebo odovzda┼ą v Nespresso butiku.

Obsah kapsl├ş

Z├íkladom v├Ą─Ź┼íiny kaps├║l je k├íva. Pod─ża testov t├íto k├íva nie je o ni─Ź hor┼íia ne┼ż be┼żne pred├ívan├í pra┼żen├í mlet├í k├íva. U kaps├║l sa stretnete s dvoma z├íkladn├Żmi druhmi k├ívy:

 • 100% arabika – vy┼í┼íia cena, ┼íir┼íie spektrum chut├ş s jemn├Żmi ovocn├Żmi podt├│nmi, obsah kofe├şnu 0,8-1,4%.
 • zmes arabiky a robusty – ni┼ż┼íia cena, kyslej┼íia chu┼ą.

Na rozdiel od zrnkovej k├ívy s├║ kapsule vhodn├ę aj na dlh┼íie skladovanie a hodia sa v┼íade tam, kde je mal├í spotreba k├ívy. K├íva v kapsuliach je hermeticky uzavret├í, tak┼że pri skladovan├ş nestr├íca ar├│mu. V─Ćaka presn├ęmu strojov├ęmu d├ívkovaniu je navy┼íe obsah ka┼żdej kapsule rovnak├Ż, a preto bude ka┼żd├í ┼í├ílka k├ívy, ktor├║ si priprav├şte, chuti┼ą presne tak, ako ste zvyknut├ş.

Nielen k├ívov├ę menu

V├Żhodou kaps├║l je variabilita pripravovan├Żch n├ípojov. Niektor├ş v├Żrobcovia sa neobmedzuj├║ len na klasick├║ k├ívu, ale radi experimentuj├║ a pon├║ka ┼íirok├║ ponuku kaps├║l s r├┤znymi n├ípojmi. V─Ćaka kapsul├ím si tak m├┤┼żete vychutna┼ą napr├şklad:

 • espresso a jeho varianty
 • k├ívu bez kofe├şnu
 • prekvapk├ívan├║ k├ívu
 • cappuccino a jeho ochuten├ę varianty
 • latte a jeho ochuten├ę varianty
 • flat white
 • ─żadov├║ k├ívu
 • hor├║cu ─Źokol├ídu a jej ochuten├ę varianty
 • kakao
 • chai latte
 • ─Źaj

Kompatibilita kapsl├ş

V├Ą─Ź┼íina kapsulov├Żch k├ívovarov umo┼ż┼łuje vyu┼ż├şvanie kapsl├ş od jedn├ęho konkr├ętneho v├Żrobcu. Sloty na vkladanie kapsul├ş maj├║ svoje ┼ípecifick├ę rozmery a kapsule od r├┤znych v├Żrobcov v├Ą─Ź┼íinou nie s├║ navz├íjom kompatibiln├ę. V s├║─Źasnej dobe je mo┼żn├ę zaobstara┼ą aj neorigin├ílne kapsule, ale tie do k├ívovaru nie v┼żdy sedia.

Na trhu s├║ traja dominantn├ş v├Żrobcovia kapsulov├Żch k├ívovarov:

 • Tassimo ÔÇô pr├şstroje tejto zna─Źky umo┼ż┼łuj├║ okrem origin├ílnych kaps├║l v├Żrobcu pou┼żi┼ą napr. aj kapsule zna─Źky Starbucks alebo Kraft.
 • Nescaf├ę Dolce Gusto ÔÇô k├ívovary tejto zna─Źky nepodporuj├║ in├ę ako origin├ílne kapsule v├Żrobcu.
 • Nespresso ÔÇô mimo origin├ílnych kaps├║l podporuj├║ aj kapsule od viac ako 20 ─Ćal┼í├şch v├Żrobcov.

Tassimo

Kapsule Tassimo pon├║kaj├║ najv├Ą─Ź┼íiu ponuku kaps├║l na trhu a ve─żk├║ variabilitu n├ípojov. V├Żrobca spolupracuje s mnoh├Żmi svetov├Żmi zna─Źkami, tak┼że si m├┤┼żete pochutna┼ą napr├şklad na k├íve Jacobs alebo hor├║cich ─Źokol├ídach zna─Źiek Milka alebo Oreo. Mlie─Źne n├ípoje sa pripravuj├║ zo su┼íen├ęho mlieka. Kvalita a chu┼ą produktov je sk├┤r priemern├í. Orienta─Źn├í cena za kapsulu je cca 0,35 eur.

Nescaf├ę Dolce Gusto

Nescaf├ę m├í v ponuke asi 30 druhov kaps├║l s r├┤znymi n├ípojmi. Firma spolupracuje s in├Żmi zna─Źkami, tak┼że v ponuke n├íjdete napr├şklad aj kakao Nesquik alebo ─żadov├Ż ─Źaj Nestea. Mlie─Źne n├ípoje sa pripravuj├║ zo su┼íen├ęho mlieka. Orienta─Źn├í cena za kapsulu je cca 0,35 eur..

Nespresso

V├Żrobca pon├║ka 24 druhov kaps├║l s k├ívou plus limitovanej ed├şcie. K├íva je kvalitn├í a ve─żmi lahodn├í. K├íva v kapsul├ích m├í r├┤znu intenzitu na stupnici 1-13 a tie┼ż r├┤zne ar├│my. Pod─ża ar├│my sa k├íva del├ş na ovocn├ę t├│ny (ovocno-vinn├ę, kvetinov├ę a citrusov├ę), vyv├í┼żen├ę (cere├ílne, pra┼żen├ę) a intenz├şvne (korenen├ę, sladov├ę, drevit├ę, kakaov├ę, intenz├şvne pra┼żen├ę). Nespresso mimo k├ívy nepon├║ka kapsule s in├Żmi n├ípojmi, v┼íak kapsule tejto zna─Źky s├║ naozaj ve─żmi kvalitn├ę. Cena kapsule za─Ź├şna na 0,40 eur.

Medzi ─Ćal┼íie zna─Źky kaps├║l patr├ş napr. Tchibo Cafissimo, Illy, Lavaza, Cafeso alebo Ren├ę.

E.S.E. pody

E.S.E. pody s├║ vank├║┼íiky naplnen├ę k├ívou. Ide o pra┼żen├║, mlet├║ k├ívu s presnou gram├í┼żou 7 g na pr├şpravu espressa. Mno┼żstvo k├ívy, stupe┼ł mletia a kompresie do podu s├║ presne definovan├ę ┼ítandardy. K├ívovary, v ktor├Żch mo┼żno pody pou┼żi┼ą, b├Żvaj├║ spravidla ozna─Źen├ę ako kompatibiln├ę so syst├ęmom E.S.E. V├Ą─Ź┼íinou v┼íak ide o p├íkov├ę k├ívovary.

Po─Źet kapsl├ş v balen├ş

Naj─Źastej┼íie sa kapsule pred├ívaj├║ v balen├ş od 8 do 20 kusov. V├Żnimkou ale nie s├║ ani ve─żk├ę balenia po 32 kusoch. Pri k├║pe v├Ą─Ź┼íieho balenia m├┤┼żete v├Żrazne u┼íetri┼ą. Ak radi experimentujete a sk├║┼íate nov├ę n├ípoje, budete zrejme kupova┼ą balenia men┼íie.

Opakovane naplnite─żn├ę kapsule

Na trhu s├║ dostupn├ę aj opakovane naplnite─żn├ę kapsule. Tie v├ím po pou┼żit├ş znovu naplnia pod─ża v├í┼ího ┼żelania v ┼ípecializovan├Żch predajniach. Cena za doplnenie je ni┼ż┼íia, ako cena za nov├║ kapsulu. Opakovan├ę naplnenie je mo┼żn├ę len nieko─żkokr├ít, potom budete musie┼ą k├║pi┼ą kapsule nov├ę.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest