Kávové kapsule – ako vybrať tie najlepšie

Kapsulové kávovary sa tešia veľkej obľube. Nemusia pritom slúžiť len na prípravu kávy, ale dobre poslúžia aj na prípravu iných nápojov, napr. horúcej čokolády, kakaa alebo čaju. V tomto článku sa zameriame na to, ako vybrať do kávovaru tie najlepšie kapsule práve pre vás.

Materiál kapsule

Kapsule sú väčšinou vyrobené z plastu a majú hliníkové viečko. Výnimkou sú napr. kapsule Nespresso, ktoré sú celé z hliníka a sú recyklovateľné. Prázdne kapsule od Nespresso môžete výrobcovi bezplatne zaslať späť alebo odovzdať v Nespresso butiku.

Obsah kapslí

Základom väčšiny kapsúl je káva. Podľa testov táto káva nie je o nič horšia než bežne predávaná pražená mletá káva. U kapsúl sa stretnete s dvoma základnými druhmi kávy:

 • 100% arabika – vyššia cena, širšie spektrum chutí s jemnými ovocnými podtónmi, obsah kofeínu 0,8-1,4%.
 • zmes arabiky a robusty – nižšia cena, kyslejšia chuť.

Na rozdiel od zrnkovej kávy sú kapsule vhodné aj na dlhšie skladovanie a hodia sa všade tam, kde je malá spotreba kávy. Káva v kapsuliach je hermeticky uzavretá, takže pri skladovaní nestráca arómu. Vďaka presnému strojovému dávkovaniu je navyše obsah každej kapsule rovnaký, a preto bude každá šálka kávy, ktorú si pripravíte, chutiť presne tak, ako ste zvyknutí.

Nielen kávové menu

Výhodou kapsúl je variabilita pripravovaných nápojov. Niektorí výrobcovia sa neobmedzujú len na klasickú kávu, ale radi experimentujú a ponúka širokú ponuku kapsúl s rôznymi nápojmi. Vďaka kapsulám si tak môžete vychutnať napríklad:

 • espresso a jeho varianty
 • kávu bez kofeínu
 • prekvapkávanú kávu
 • cappuccino a jeho ochutené varianty
 • latte a jeho ochutené varianty
 • flat white
 • ľadovú kávu
 • horúcu čokoládu a jej ochutené varianty
 • kakao
 • chai latte
 • čaj

Kompatibilita kapslí

Väčšina kapsulových kávovarov umožňuje využívanie kapslí od jedného konkrétneho výrobcu. Sloty na vkladanie kapsulí majú svoje špecifické rozmery a kapsule od rôznych výrobcov väčšinou nie sú navzájom kompatibilné. V súčasnej dobe je možné zaobstarať aj neoriginálne kapsule, ale tie do kávovaru nie vždy sedia.

Na trhu sú traja dominantní výrobcovia kapsulových kávovarov:

 • Tassimo – prístroje tejto značky umožňujú okrem originálnych kapsúl výrobcu použiť napr. aj kapsule značky Starbucks alebo Kraft.
 • Nescafé Dolce Gusto – kávovary tejto značky nepodporujú iné ako originálne kapsule výrobcu.
 • Nespresso – mimo originálnych kapsúl podporujú aj kapsule od viac ako 20 ďalších výrobcov.

Tassimo

Kapsule Tassimo ponúkajú najväčšiu ponuku kapsúl na trhu a veľkú variabilitu nápojov. Výrobca spolupracuje s mnohými svetovými značkami, takže si môžete pochutnať napríklad na káve Jacobs alebo horúcich čokoládach značiek Milka alebo Oreo. Mliečne nápoje sa pripravujú zo sušeného mlieka. Kvalita a chuť produktov je skôr priemerná. Orientačná cena za kapsulu je cca 0,35 eur.

Nescafé Dolce Gusto

Nescafé má v ponuke asi 30 druhov kapsúl s rôznymi nápojmi. Firma spolupracuje s inými značkami, takže v ponuke nájdete napríklad aj kakao Nesquik alebo ľadový čaj Nestea. Mliečne nápoje sa pripravujú zo sušeného mlieka. Orientačná cena za kapsulu je cca 0,35 eur..

Nespresso

Výrobca ponúka 24 druhov kapsúl s kávou plus limitovanej edície. Káva je kvalitná a veľmi lahodná. Káva v kapsulách má rôznu intenzitu na stupnici 1-13 a tiež rôzne arómy. Podľa arómy sa káva delí na ovocné tóny (ovocno-vinné, kvetinové a citrusové), vyvážené (cereálne, pražené) a intenzívne (korenené, sladové, drevité, kakaové, intenzívne pražené). Nespresso mimo kávy neponúka kapsule s inými nápojmi, však kapsule tejto značky sú naozaj veľmi kvalitné. Cena kapsule začína na 0,40 eur.

Medzi ďalšie značky kapsúl patrí napr. Tchibo Cafissimo, Illy, Lavaza, Cafeso alebo René.

E.S.E. pody

E.S.E. pody sú vankúšiky naplnené kávou. Ide o praženú, mletú kávu s presnou gramážou 7 g na prípravu espressa. Množstvo kávy, stupeň mletia a kompresie do podu sú presne definované štandardy. Kávovary, v ktorých možno pody použiť, bývajú spravidla označené ako kompatibilné so systémom E.S.E. Väčšinou však ide o pákové kávovary.

Počet kapslí v balení

Najčastejšie sa kapsule predávajú v balení od 8 do 20 kusov. Výnimkou ale nie sú ani veľké balenia po 32 kusoch. Pri kúpe väčšieho balenia môžete výrazne ušetriť. Ak radi experimentujete a skúšate nové nápoje, budete zrejme kupovať balenia menšie.

Opakovane naplniteľné kapsule

Na trhu sú dostupné aj opakovane naplniteľné kapsule. Tie vám po použití znovu naplnia podľa vášho želania v špecializovaných predajniach. Cena za doplnenie je nižšia, ako cena za novú kapsulu. Opakované naplnenie je možné len niekoľkokrát, potom budete musieť kúpiť kapsule nové.

Vložiť komentár