Ako vybrať najlepší pákový kávovar

Rýchla voľba


vyberomat sk krups xp opio
vyberomat sk krups xp opio

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk krups xpc virtuoso silver
vyberomat sk krups xpc virtuoso silver

Rozumná voľba

vyberomat sk de´longhi ec m
vyberomat sk de´longhi ec m

Najvyššia kvalita

Ako vybrať najlepší pákový kávovar?

Ak je príprava kávy vaším koníčkom či rituálom, je pákový kávovar tá pravá voľba pre vás. Jeho hlavnou výhodou je možnosť detailnej kontroly nad celým procesom prípravy kávy. Výsledná kvalita hotovej kávy bude záležať len na vás a vašej chuti experimentovať. Naučiť sa pripraviť dobrú kávu na pákovom kávovare chvíľu trvá, ale výsledok stojí za to.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Krups XP320830 Opio– dostupná cena
– intuitívne ovládanie
– kompaktné rozmery
– vyššia hlučnosť
– neobsahuje mlynček
80 €Zobraziť ponuku
De´Longhi ECP 33.21 W– bohaté množstvo funkcií
– pomer cena kvalita
– intuitívne ovládanie
– vyššia hlučnosť
– kávovar je nestabilný
– neobsahuje mlynček
103 €Zobraziť ponuku
Krups XP442C11 Virtuoso Silver – silný výkon
– bohaté množstvo funkcií
– kompaktné rozmery
– intuitívne ovládanie
– neobsahuje mlynček143 € Zobraziť ponuku
Espresso ETA Storio 6181 90040– pekný dizajn
– bohaté množstvo funkcií
– jednoduché ovládanie
– kompaktné rozmery 
– ťažko zohnateľné náhradné diely
– neobsahuje mlynček
159 €Zobraziť ponuku
De´Longhi EC 685.M– bohaté množstvo funkcií
– kompaktné rozmery
– intuitívne ovládanie
– len pre nižšie šálky
– mlieko sa nedá samostatne napeniť
164 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk krups xp opio

Krups XP320830 Opio

Pákový kávovar Krups XP320830 Opio dosahuje tlak 15 bar. Príkon prístroja je 1 000 W. Odnímateľný zásobník na vodu má objem 1,5 l. Kávovar je skvelým kompromisom medzi cenou a výkonom. Obsahuje funkciu mliečneho systému, parnú dýzu, ohrievač šálok, možnosť nastaviť si množstvo vody a kávy a odkvapkávací systém. Taktiež môžete pripraviť 2 šálky kávy naraz. Medzi základné funkcie patrí možnosť pripraviť cappuccino a latte. Rozmery: 29 x 20,5 x 29,6 cm. Hmotnosť: 3,2 kg. Maximálna výška priestoru na šálku: 10 cm.


vyberomat sk de´longhi ecp w

De´Longhi ECP 33.21 W

De´Longhi ECP 33.21 W je pákový kávovar s tlakom 15 bar. Príkon kávovaru je 1 100 W. Disponuje odnímateľným zásobníkom na vodu s objemom 1,1 l. Výhodou prístroja je bohaté množstvo funkcií. Medzi tieto funkcie patrí možnosť prípravy dvoch šálok naraz, parná dýza, výškovo nastaviteľný podstavec, ohrievač šálok, odkvapkávací systém a automatické vypnutie. Medzi základné funkcie patrí príprava cappuccina alebo latte. Rozmery: 24 x 18,5 x 30,5 cm. Váha: 4 kg. Maximálna výška priestoru na šálku je 13 cm.


vyberomat sk krups xpc virtuoso silver

Krups XP442C11 Virtuoso Silver

Krups XP442C11 Virtuoso Silver je pákový kávovar s tlakom 15 bar. Príkon kávovaru je 1 400 W. Odnímateľný zásobník na vodu má objem 1 l. Vyššiu cenu kompenzuje množstvo funkcií. Kávovar dokáže pripraviť 2 šálky naraz. Disponuje funkciou horúcej vody, parnej dýzy, ohrievaču šálok, odkvapkávacím a odvápňovacím systémom, časovačom, ukazovateľom množstva vody a automatickým vypnutím. Taktiež si môžete nastaviť aké množstvo kávy chcete. Medzi základné funkcie patrí pripravenie cappuccina a latte. Rozmery: 14,3 x 28 x 28,5 cm. Váha: 3,3 kg.


vyberomat sk espresso eta storio

Espresso ETA Storio 6181 90040

Esporesso ETA Storio 6181 90040 je pákový kávovar s tlakom 20 bar. Príkon kávovaru je 1 350 W. Odnímateľná nádržka na vodu má objem 0,75 l. Medzi najväčšie prednosti tohto prístroja patrí pekný retro dizajn. Ďalšími kladmi je množstvo funkcií. Obsahuje šľahač mlieka, funkciu horúcej vody, parnú dýzu, ohrievač šálok a možnosť nastaviť množstvo kávy. Dokáže pripraviť dve kávy naraz. Medzi jeho základné funkcie patrí príprava cappuccina a latte. Rozmery: 41,5 x 16,5 x 30 cm. Váha: 3,65 kg.


vyberomat sk de´longhi ec m

De´Longhi EC 685.M

Pákový kávovar De´Longhi EC 685.M dosahuje tlak 15 bar. Príkon prístroja je 1 450 W. Disponuje odnímateľným zásobníkom na vodu s objemom 1,1 l. Obsahuje bohaté množstvo funkcií ako je príprava dvoch šálok naraz, parná dýza, ohrievač šálok, ukazovateľ množstva vody alebo režim úspory energie. Medzi základné funkcie patrí príprava cappuccina a latte. Ďalším plusom sú tri druhy filtrov a dvojité sitko na mletú kávu. Rozmery: 33 x 14,9 x 30,3 cm. Váha 4,2 kg.

Výhody

 • Nízka cena za šálku
 • Relatívne nízka obstarávacia cena
 • Zachováva chuť a arómu kávy

Nevýhody

 • Náročnejšie na prípravu kávy
 • Údržba
 • Potreba mlynčeka

Tlak

Tlak patrí medzi najdôležitejšie parametre, ktoré ovplyvňujú kvalitu výsledného nápoja. Pákové kávovary majú buď čerpadlo, alebo pracujú za pomoci tlaku pary. Tie, ktoré majú zabudované čerpadlo, bývajú spravidla lepšie. Tlak by mal dosahovať hodnoty aspoň 9 barov, ideálne však 15 barov a viac. Všeobecne platí, že čím väčším tlakom prístroj disponuje, tým lepšiu kávu budete schopní pripraviť.

Príkon a spotreba

U malých spotrebičov ako je kávovar je spotreba takmer zanedbateľná. Ak však chcete pri príprave kávy ušetriť trochu času, siahnite po prístroji s vyšším príkonom. Pákové kávovary sú k dispozícii s príkonom v širokom rozmedzí 300 až 2 200 W. Optimálne je, ak má kávovar príkon aspoň 1400 W.

Objem nádržky na vodu

Objem nádržky na vodu by sa mal odvíjať od predpokladanej dennej spotreby kávy. V dvojčlennej domácnosti si vystačíte s nádržkou s objemom 1 liter. Počítajte s tým, že od veľkosti zásobníka na vodu sa odvíja aj cena a veľkosť prístroja.

Doplnkové funkcie

Medzi najčastejšie doplnkové funkcie patrí:

 • Príprava dvoch šálok naraz – urýchli prípravu kávy napr. v prípade návštevy.
 • Vyhrievaná plocha na šálky – teplota samotnej šálky značne ovplyvňuje kvalitu výsledného nápoja. Nikdy nedávajte kávu do studenej šálky.
 • Nastavenie výšky podstavca – praktické pre rôzne veľkosti šálok.
 • Nastaviteľné množstvo kávy a vody – uľahčuje prípravu kávy podľa vašej chuti.
 • Nastaviteľná tvrdosť vody – pre ideálnu kávu je vhodná skôr mäkšia voda. Niektoré kávovary majú možnosť nastaviť tvrdosť vody.
 • Nastaviteľná teplota vody – aj teplota vody má vplyv na výslednú chuť kávy. Ideálna teplota napr. pre espresso je 90°C.
 • Dýza na paru – slúži na nahriatie a našľahanie mlieka.
 • Horúca voda – možnosť pustiť horúcu vodu z trysky na horúcu paru, napr. na prípravu čaju.
 • Úsporný režim a automatické vypnutie – po určitej dobe nečinnosti kávovar prejde do stand-by režimu alebo sa vypne.
 • Odvápňovací systém – pri zanesení vnútra kávovaru vás vyzve na spustenie programu na odstránenie vodného kameňa.
 • Odkvapkávací systém – zabráni odkvapkávaniu kávy po vybratí šálky.
 • Samočistiaci systém – vie kávovar automaticky prepláchnuť.

Jak pripraviť dokonalé espresso

Pripraviť dokonalé espresso je tak trochu veda. Pre perfektný výsledok si skúste zapamätať tieto čísla 7–20–90–9–25:

 • 7 gramov kávy
 • 20 kilogramov tlaku pri utláčaní kávy
 • 90° C teplota vody
 • 9 barov tlak vody
 • 25 sekúnd doba extrakcie.

V praxi to vyzerá nasledovne:

 1. Nameľte kávu a naberte 7 gramov. Hrubosť namletia je veľmi dôležitá. Pokiaľ bude káva zomletá príliš hrubo, pretečie voda kávou rýchlo a výsledný nápoj bude vodnatý. Pokiaľ bude káva príliš jemne namletá, voda pretečie kávou zle a výsledná chuť môže byť prepálená.
 2. Naplňte páku kávou tak, aby bola rovnomerne rozprestretá a stlačte ju tamperom (zatláčadlom). Tlačte silou 20 kg. Pre predstavu, ako veľmi tlačiť, skúste páku položiť na osobnú váhu a tlačiť tak, kým sa na displeji neobjaví 20 kg. Časom silu tlaku zvládnete odhadnúť.
 3. Utrite okraje páky, nasaďte ju na hlavu kávovaru a pevne utiahnite. Ak páku zabudnete utrieť alebo málo utiahnete, môže sa stať, že páka nedosadne ako má, voda pretečie okolo a extrakcia bude vplyvom nízkeho tlaku nedostatočná.
 4. Zapnite výdaj vody. Extrakcia by mala trvať 25 sekúnd. Káva by nemala do šálky vytekať z veľkej výšky, kazí sa tým konzistencia peny.
 5. Dôležitá je aj šálka samotná. Vhodná je šálka hrubostenná, porcelánová a so zaobleným dnom. Šálku ​​dopredu vždy nahrejte, ideálne na 67° C. Správne espresso by malo mať objem 30 ml.

E.S.E. pody

E.S.E. pody sú vankúšiky naplnené kávou. Jedná sa o praženú, mletú kávu s presnou gramážou 7 g na prípravu espressa. Množstvo kávy, stupeň mletia a kompresie do podu sú presne definované štandardy. Kávovary, v ktorých možno pody použiť, bývajú spravidla označené ako kompatibilné so systémom E.S.E.

Údržba

Pákové kávovary sú zložitejšie na údržbu. Po každej príprave kávy je nutné očistiť páku, sitko aj hlavu kávovaru. Raz za čas je nutné vykonať dôkladnejšie čistenie kávovaru a vyčistiť a odvápniť nádržku na vodu a všetky vodné cesty kávovaru.

Cena

Cena sa odvíja od vybavenia a značky. Všeobecne možno povedať, že pákové kávovary patria do strednej cenovej hladiny. Aj medzi najlacnejšími modelmi nájdete kvalitné prístroje, nemôžete ale počítať s ponukou doplnkových funkcií.

Cena do 200 eur

Kávovary so základným vybavením a funkciami. Objem zásobníka vody je zvyčajne do 1 litra.

Cena od 200 do 400 eur

Zlatá stredná cesta. V tejto cenovej kategórii nájdete tak menšie, ako aj veľké kávovary. Tieto kávovary už sú väčšinou vybavené niektorými z doplnkových funkcií.

Cena nad 400 eur

Špičkové kávovary, veľakrát vybavené i vlastným mlynčekom a s funkciou šľahania mlieka.

Obľúbené značky

Medzi najlepších výrobcov pákových kávovarov patrí talianska značka DeLonghi. Ďalšími známymi výrobcami sú napr. Jura, Krups, Catler alebo Klarstein.

Krups Virtuoso XP442C11 pákové espresso - NAY Elektrodom

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest