Ako vybra┼ą najlep┼í├ş prac├ş pr├í┼íok

R├Żchla vo─żba


Cen├şme si v├í┼í ─Źas a tak sme pripravili hne─Ć na ├║vod 3 mo┼żnosti z ktor├Żch si vyberie ka┼żd├Ż, kto nem├í ─Źas ─Ź├şta┼ą detailn├ę inform├ície a odborn├ę term├şny.

vyberomat sk persil color gel lavender freshness
vyberomat sk persil color gel lavender freshness

Najlep┼í├ş g├ęl na pranie

vyberomat sk ariel all in mountain spring
vyberomat sk ariel all in mountain spring

Najlepšie kapsuly na pranie

vyberomat sk lanza expert color
vyberomat sk lanza expert color

Najlep┼í├ş prac├ş prostriedok

vyberomat sk washing powder
vyberomat sk washing powder

Ponuka prac├şch pr├í┼íkov je ┼íirok├í, a preto je d├┤le┼żit├ę zodpoveda┼ą si pri v├Żbere p├ír ot├ízok a poprem├Ż┼í─ża┼ą nad prioritami.

 • Chcete si vybra┼ą pr├í┼íok s najlep┼í├şm pomerom cena / v├Żkon? Pr├şpadne najni┼ż┼íiu cenu?
 • Chcete len jeden univerz├ílny pr├í┼íok na v┼íetky druhy bielizne, alebo chcete v z├íujme ─Źo najlep┼íej ochrany bielizne pou┼ż├şva┼ą pr├í┼íkov viac?
 • Zauj├şmate sa o zlo┼żenie pr├í┼íkov a radi by ste sa vyhli nevhodn├ęmu chemick├ęmu zlo┼żeniu?
 • Je pre v├ís d├┤le┼żit├í ┼íetrnos┼ą k ┼żivotn├ęmu prostrediu?
 • Alebo je pre v├ís hlavn├Żm a jedin├Żm krit├ęriom, aby pr├í┼íok bielize┼ł dobre pral a nezanech├íval ┼íkvrny?

─îo si vybra┼ą?

Na za─Źiatok sme si pre v├ís pripravili zop├ír tipov na v├Żhodn├ę pracie pr├í┼íky, ktor├ę sme rozdelili pod─ża druhu.

N├ízovDruhKladyZ├íporyOrienta─Źn├í cenaKde k├║pi┼ą?
WOOLITE Color With Kerating├ęl – farebn├í bielize┼ł– spo─żahlivos┼ą
– zachov├íva intenzitu farieb
– dobr├í rozpustnos┼ą
– vysta─Ź├ş na men┼íie mno┼żstvo prac├şch d├ívok11 ÔéČ (4,5 l)V├Żhodn├í ponuka
PERSIL Color Gel Lavender Freshnessg├ęl – farebn├í bielize┼ł– svie┼ża v├┤┼ła
– spo─żahlivos┼ą
– dobr├í rozpustnos┼ą
– nena┼íli sme15 ÔéČ (5 l)V├Żhodn├í ponuka
PERSIL Duo-Caps Regular 72 kskapsuly – univerz├ílne– svie┼ża v├┤┼ła
– jednoduch├ę d├ívkovanie
– dobr├í rozpustnos┼ą
– nevyperie ve─żmi mastn├ę f─żaky15 ÔéČ (72 ks)V├Żhodn├í ponuka
ARIEL All in 1 Mountain Springkapsuly – univerz├ílne– svie┼ża v├┤┼ła
– jednoduch├ę d├ívkovanie
– spo─żahlivos┼ą
– pri kr├ítkom programe sa kapsuly nerozpustia17 ÔéČ (80 ks)V├Żhodn├í ponuka
LENOR 2 v 1 Gold Orchid Colorpr├í┼íok – univerz├ílny– 2 v 1
– spo─żahlivos┼ą
-svie┼ża v├┤┼ła
– vysta─Ź├ş na men┼íie mno┼żstvo prac├şch d├ívok13 ÔéČ (5,025 kg)V├Żhodn├í ponuka
LANZA Expert Colorpr├í┼íok – univerz├ílny– spo─żahlivos┼ą
– svie┼ża v├┤┼ła
– ├║─Źinn├Ż pri n├şzkej teplote
– vy┼í┼íia cena17 ÔéČ (7,5 kg)V├Żhodn├í ponuka
vyberomat sk woolite color with keratin

WOOLITE Color With Keratin

WOOLITE Color With Keratin, je prac├ş g├ęl ur─Źen├Ż na farebn├║ bielize┼ł. V─Ćaka obsahu kerat├şnu chr├íni farebn├ę oble─Źenie a zachov├íva s├Żtos┼ą farieb. 4,5 l balenie vysta─Ź├ş na 75 pran├ş. Zlo┼żenie:5 % alebo viac, ale menej ako 15 % ani├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, menej ako 5 % nei├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, mydl├í, enz├Żmy, methylisothiazolinone, Benzisothiazolinone, parf├ęm, Linalool, Citronellol, Geraniol.


vyberomat sk persil color gel lavender freshness

PERSIL Color Gel Lavender Freshness

G├ęlov├Ż prac├ş pr├í┼íok PERSIL Color Gel Lavender Freshnes je ur─Źen├Ż na farebn├║ bielize┼ł. Obsahuje technol├│giu Deep Clean v─Ćaka ─Źomu prenik├í hlboko do vl├íkien. Prac├ş g├ęl zachov├íva intenzitu farby. 5 litrov├ę balenie vydr┼ż├ş na 100 pran├ş. V├Żhodou je pr├şjemn├í levandu─żov├í v├┤┼ła. Zlo┼żenie: 5-15 % ani├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, <5 % nei├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, mydlo, fosfon├íty, enz├Żmy, parf├ęmy (benzyl salicylate, coumarin, limonene, linalool), Benzisothiazolinone, Methylisothiazolinone.


vyberomat sk persil duo caps regular

PERSIL Duo-Caps Regular

PERSIL Duo-Caps Regular s├║ univerz├ílne kapsule na pranie. Obsahuje dvojkomorov├║ technol├│giu, v─Ćaka ─Źomu odstr├íni ┼íkvrny a rozjasn├ş farby. V jednej kapsule je predd├ívkovan├ę mno┼żstvo na jedno pranie. Zlo┼żenie: 15 ÔÇô 30 % nei├│nov├ę tenzidy, 5 ÔÇô 15 % mydlo, < 5 % fosfon├íty, Optick├ę zosvetlova─Źe, Enz├Żmy, Parfum.


vyberomat sk ariel all in mountain spring

ARIEL All in 1 Mountain Spring

Kapsuly do prania ARIEL All in 1 Moutain Spring s├║ ur─Źen├ę pre farebn├║, ─Źiernu ale aj bielu bielize┼ł. V├Żhodou kapsuly je jednoduch├ę d├ívkovanie. Kapsuly obsahuj├║ aviv├í┼ż. Zlo┼żenie: >30 % ani├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, 5-15 % mydlo.


vyberomat sk lenor v gold orchid color

LENOR 2 v 1 Gold Orchid Color

LENOR 2 v 1 Gold Orchid Color je univerz├ílny prac├ş pr├í┼íok s obsahom aviv├í┼że. Ochra┼łuje farby bielizne. 5,025 kg balenie vysta─Ź├ş na 67 pran├ş. Zlo┼żenie: 5 ÔÇô 15 % ani├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, < 5 % nei├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, Fosfon├íty, Polykarboxyl├íty, Zeolity, Enz├Żmy, Parfumy, Alpha-Isomethyl lonone, Benzyl Salicylate, Citronellol, Linalool.


vyberomat sk lanza expert color

LANZA Expert Color

Univerz├ílny prac├ş prostriedok LANZA Expert Color je ├║─Źinn├Ż u┼ż pri teplote 30 stup┼łov. V─Ćaka karboxymetylcelul├│zy efekt├şvne chr├íni farbu oble─Źenia. 7,5 kg balenie vydr┼ż├ş na 100 pran├ş. Zlo┼żenie:15 ÔÇô 30 % zeolity, <5 % ani├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, nei├│nov├ę povrchovo akt├şvne l├ítky, polykarboxyl├íty, mydlo, enz├Żmy (subtiliz├şn), parfum, 2-(4-terc-butylbenzyl) propanal, citronellol, alfa-hexylcinnamaldehyd.

Druhy prac├şch pr├í┼íkov

Ak sa rozhodujete, ktor├Ż pr├í┼íok vybra┼ą, je d├┤le┼żit├ę zamera┼ą sa na spr├ívny druh pr├í┼íku pod─ża formy, v akej sa vyskytuje.

 • Sypk├Ż prac├ş pr├í┼íok – osved─Źen├í klasika, skvel├í vo─żba predov┼íetk├Żm pri bielej bielizni, m├┤┼że v┼íak pri ni┼ż┼í├şch teplot├ích zanech├íva┼ą biele f─żaky. Obsahuje ─Źasto bielidl├í. Pod─ża nemeck├Żch spotrebite─żsk├Żch testov s├║ ├║─Źinnej┼íie ako prostriedky tekut├ę. Nie je vhodn├ę na bielize┼ł ─Źiernu, ktor├í m├┤┼że ─Źasom bledn├║┼ą.
 • Tekut├Ż prac├ş pr├í┼íok ÔÇô prac├ş g├ęl – ide o univerz├ílny prac├ş prostriedok, ktor├Ż je k dispoz├şcii v r├┤znych variantoch pre bielu, farebn├║ i tmav├║ bielize┼ł rovnako ako bielize┼ł ┼ípecifick├í. Jeho hlavnou v├Żhodou je, ┼że nezanech├íva po sebe na bielizni biele ┼íkvrny. Bohu┼żia─ż nevyperie dokonale silne zne─Źisten├║ bielize┼ł.
 • Prac├ş pr├í┼íok v kapsul├ích ÔÇô prednos┼ąou g├ęlov├Żch kaps├║l je jednoduchos┼ą pou┼ż├şvania, preto┼że obsahuj├║ u┼ż presn├ę d├ívkovanie pracieho koncentr├ítu. T├Żm doch├ídza k maxim├ílnemu vyu┼żitiu pr├í┼íku, a teda k ni┼ż┼íej spotrebe. Nev├Żhodou je ich cena, ktor├í b├Żva najvy┼í┼íia z uveden├Żch troch mo┼żnost├ş.
 • Prac├ş pr├í┼íok v tablet├ích ÔÇô tento variant nie je pr├şli┼í roz┼í├şren├Ż, niektor├ę zna─Źky sa na tento typ pr├í┼íkov ┼ípecializuj├║. V├Żhoda spr├ívneho d├ívkovania a ├║spor ako u kaps├║l.

Rozdelenie pr├í┼íkov pod─ża druhu bielizne

 • Biela bielize┼ł ÔÇô na bielu bielize┼ł s├║ ur─Źen├ę pr├í┼íky obsahuj├║ce bielidl├í a optick├ę rozjas┼łova─Źe.
 • Farebn├í bielize┼ł ÔÇô ako u┼ż bolo vy┼í┼íie spomenut├ę, na farebn├║ bielize┼ł sa hodia v┼íetky typy prac├şch pr├í┼íkov. Pr├í┼íky ┼ípeci├ílne ur─Źen├ę pre farebn├║ bielize┼ł obsahuj├║ zlo┼żky na ochranu farieb.
 • Tmav├í/─Źierna bielize┼ł ÔÇô m├í podobn├ę vlastnosti ako bielize┼ł farebn├í, hlavnou funkciou pr├í┼íku je ochrana a uchovanie st├ílosti farby.
 • Citliv├í/detsk├í poko┼żka ÔÇô ide├ílnym prac├şm prostriedkom s├║ pr├í┼íky alebo g├ęly s hypoalerg├ęnnym zlo┼żen├şm, najlep┼íie bez konzervantov a parfum├ície. Rad vyhl├ísen├Żch zna─Źiek m├í v ponuke ┼íetrnej┼íiu alternat├şvu. Nie z─Ćaleka v┼íetky pr├í┼íky ozna─Źuj├║ce sa za ekologick├ę a ┼íetrn├ę s├║ skuto─Źne tak├ę.
 • Vlna/bavlna ÔÇô jedn├í sa o ┼ípecifick├ę prostriedky, ktor├ę maj├║ chr├íni┼ą vl├íkno pr├şrodn├Żch materi├ílov od vonkaj┼íieho prostredia a zabr├íni┼ą ich po┼íkodeniu a pred─║┼żi┼ą ich ┼żivotnos┼ą. Vlna je obzvl├í┼í┼ą ch├║lostiv├Ż materi├íl a je potrebn├ę zvoli┼ą aj ┼íetrn├Ż sp├┤sob prania.
 • Funk─Źn├ę materi├íly ÔÇô ide o termo vl├íkna, softshellov├ę ─Źi in├ę synteticky vyr├íban├ę materi├íly, ktor├ę vy┼żaduj├║ ┼ípeci├ílnu starostlivos┼ą, aby bola zachovan├í ich spr├ívna funk─Źnos┼ą.
vyberomat sk washing powder
vyberomat sk washing powder

Zlo┼żenie

Na tomto mieste sa pozrime, v ─Źom spo─Ź├şva efektivita pr├í┼íkov a ich schopnos┼ą ├║─Źinne sa zbavi┼ą ┼ípiny.

 • Hlavnou pracou zlo┼żkou s├║ tenzidy, teda povrchovo akt├şvne l├ítky, ktor├ę maj├║ schopnos┼ą viaza┼ą na seba ne─Źistotu a t├║ n├ísledne stiahnu┼ą z bielizne do vody.
 • ─Äal┼íou zlo┼żkou s├║ fosf├íty, l├ítky pou┼ż├şvan├ę na zm├Ąk─Źenie vody.
 • Optick├ę rozjas┼łova─Źe s├║ l├ítky absorbuj├║ce UV ┼żiarenie a vy┼żaruj├║ce modr├ę svetlo, ─Źo sp├┤sobuje dojem bel┼íej bielizne.
 • Konzervanty
 • Chl├│r – bieliace l├ítky na b├íze chl├│ru
 • Parfum├ícia

Ekologick├ę pranie

Konven─Źn├ę pracie pr├í┼íky maj├║ v├Żborn├ę pracie schopnosti, ─Źo je v┼íak vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadov na ├║kor ┼íetrnosti a to ako k poko┼żke, tak k ┼żivotn├ęmu prostrediu. Vy┼í┼íie spom├şnan├ę tenzidy s├║ vyr├íban├ę synteticky, naj─Źastej┼íie z petrochemick├Żch surov├şn ako ropy ─Źi dechtu. To m├┤┼że u citlivej┼í├şch os├┤b vyvola┼ą kontaktn├║ reakciu pr├şpadne atopick├Ż ekz├ęm at─Ć., rovnako ako ostatn├ę vy┼í┼íie spom├şnan├ę zlo┼żky. ─Äal┼í├şm nechcen├Żm d├┤sledkom pou┼żitej ch├ęmie je toxicita pre vodn├ę organizmy.

V s├║─Źasnej dobe je na trhu rad ekologick├Żch a netoxick├Żch prac├şch pr├í┼íkov. Okrem toho sa pon├║ka aj ─Ćal┼íia alternat├şva a to dom├íca v├Żroba pr├í┼íku, ktor├í nemus├ş by┼ą nijako zlo┼żit├í a spo─Ź├şva v podstate v zmie┼ían├ş pracieho mydla (ide├ílne kokosov├ęho) a l├ítky zm├Ąk─Źuj├║cej vodu (pracia s├│da).

Oproti konven─Źn├Żm pr├í┼íkom obsahuj├║cim optick├ę rozjas┼łova─Źe je v┼íak pracia schopnos┼ą slab┼íia.

 • Yellow & Blue (Mydlov├ę orechy) – v poslednej dobe ve─żk├Żm hitom v oblasti prania bielizne.
 • Sonett – najroz┼í├şrenej┼í├ş
 • Ecover Zero
 • Bio ÔÇô D
 • Klar
 • Sodasan
vyberomat sk washing powder
vyberomat sk washing powder

Aviv├í┼ż

S├║─Źas┼ąou pracieho cyklu je aj pl├íkanie, ku ktor├ęmu s├║ vyu┼ż├şvan├ę aviv├í┼że. Aviv├í┼żi existuje nespo─Źetn├ę mno┼żstvo druhov a z├íle┼ż├ş na pocitov├Żch preferenci├ích kupuj├║ceho.

 • Hlavnou funkciou aviv├í┼że je zjemnenie bielizne, pom├íha bielize┼ł prevo┼ła┼ą a zm├Ąk─Źi┼ą.
 • ─Äal┼íou funkciou je o┼żivenie farieb a zn├ş┼żenie statickej elektriny u vypranej bielizne.
 • Zlo┼żenie – syntetick├í parfum├ícia a konzervanty.
 • Ve─żkou nev├Żhodou aviv├í┼że je predov┼íetk├Żm zlo┼żenie, ktor├ę m├┤┼że vyvola┼ą alergick├ę reakcie a ve─ża zdravotn├Żch probl├ęmov.
 • Alternat├şvou m├┤┼że by┼ą klasick├Ż 10% ocot alebo slab┼í├ş roztok kyseliny citr├│novej. T├íto alternat├şva potom umo┼ż┼łuje su┼íenie v su┼íi─Źke, lebo pri ┼łom nie je aviv├í┼ż odpor├║─Źan├í. Pod─ża v├Żrobcov su┼íi─Źiek zan├í┼ía filtre.

Cena

Cenov├ę rozp├Ątie prac├şch pr├í┼íkov je v├Żrazn├ę a z├íle┼ż├ş na zna─Źke, druhu pracieho pr├í┼íku a ve─żkosti balenia.

Cena do 4 eur ÔÇô v tejto kateg├│rii n├íjdeme pracie pr├í┼íky menej zn├ímych a lacnej┼í├şch zna─Źiek a men┼íie balenia ve─żk├Żch zna─Źiek.

Cena od 4 do 8 eur ÔÇô tu nak├║pime u┼ż aj zn├ímej┼íie a kvalitnej┼íie zna─Źky. Pod─ża typu prania pri drah┼í├şch sypk├Żch prac├şch pr├í┼íkov n├íjdeme a┼ż 40 prac├şch d├ívok, u lacnej┼í├şch a┼ż 100 d├ívok. ─Äalej u tekut├Żch prac├şch pr├í┼íkov pri drah┼í├şch zna─Źiek je mo┼żn├ę n├íjs┼ą a┼ż 50 d├ívok, u lacnej┼í├şch a┼ż 66 pran├ş. G├ęlov├ę pr├í┼íky s├║ drah┼íie a k├║pime ich len do 30 ks.

Cena od 8 do 15 eur ÔÇô za tieto peniaze nak├║pite u┼ż aj ve─żk├ę balenia drah├Żch zna─Źiek, ─Źasto ozna─Źovan├ę za rodinn├ę ─Źi XXL balenia.

Cena nad 15 eur ÔÇô t├íto kateg├│ria zah┼Ľ┼ła pr├í┼íky pre profesion├ílne pou┼żitie, rovnako ako be┼żn├ę pracie pr├í┼íky v nieko─żko kilogramov├Żch baleniach. Cenov├ę rozp├Ątie je ve─żk├ę a dosahuje a┼ż ─Źiastky 80 eur.

Ob─ż├║ben├ę zna─Źky

Na trhu je ve─żk├ę mno┼żstvo zna─Źiek prac├şch pr├í┼íkov.

 • Ariel – jeden z najob─ż├║benej┼í├şch prac├şch pr├í┼íkov, vysok├í pracia schopnos┼ą
 • Persil – jeden z najob─ż├║benej┼í├şch prac├şch pr├í┼íkov, vysok├í pracia schopnos┼ą
 • Lanza – patr├ş medzi cenovo dostupnej┼íie pr├í┼íky
 • Lovela – prac├ş pr├í┼íok ┼ípecializovan├Ż na starostlivos┼ą o citliv├║ a detsk├║ poko┼żku
 • Waschkonig – nemeck├í zna─Źka zauj├şmav├í nielen v├Żborn├Żmi prac├şmi schopnos┼ąami, univerz├ílnym pou┼żit├şm, ale z├írove┼ł ┼íetrnej┼í├şm zlo┼żen├şm
 • Surf
 • Jelen
 • Perwoll
 • Woolite

Zauj├şmavosti a tipy

 • ├Ü─Źinnos┼ą pracieho pr├í┼íku podpor├şte spr├ívnym naplnen├şm pr├í─Źky – nemala by by┼ą preplnen├í, a to predov┼íetk├Żm u bielej bielizne.
 • Pri pran├ş starostlivo sledujte odpor├║─Źanie v├Żrobcu bielizne a neprekra─Źujte odpor├║─Źan├ę teploty.
 • Ak s├║ ┼íkvrny zaschnut├ę, rad┼íej pred pran├şm bielize┼ł namo─Źte. Pou┼żi┼ą k tomu m├┤┼żete napr. ┼żl─Źov├ę mydlo, ktor├ę si so ┼íkvrnami hravo porad├ş.
 • Prac├ş pr├í┼íok aj aviv├í┼ż musia by┼ą v┼żdy aplikovan├ę do spr├ívneho a pre nich ur─Źen├ęho z├ísobn├şka.
 • Vo─żte rad┼íej viac pr├í┼íku pre ka┼żd├Ż druh bielizne ako jeden univerz├ílny pr├í┼íok. Bielize┼ł bude lep┼íie vypran├í, z├írove┼ł aj ochr├ínen├í.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest