Ako sa zbaviť celulitídy

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk sea of spa
vyberomat sk sea of spa

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk oncle s kmenovymi bunkami
vyberomat sk oncle s kmenovymi bunkami

Rozumná voľba

vyberomat sk beautyrelax celluform lite
vyberomat sk beautyrelax celluform lite

Najvyššia kvalita

Celulitída na rozdiel od mnohých iných problémov netrápi mužov takmer vôbec. Ženy sa s ňou však stretávajú veľmi často — a to až v takmer 90 % bez ohľadu na vek či hmotnosť. Aj keď celulitída v jej prvých štádiách nemá vplyv na naše zdravie, pomarančová koža na stehnách či zadku nevyzerá veľmi príťažlivo. Mnoho žien má preto kvôli nej problém vyzliecť sa do plaviek. Veď každá žena sa celkom prirodzene chce páčiť.

Ak sa chcete celulitídy zbaviť, v nasledujúcom článku vám poradíme, ako na to. Najskôr sa pozrieme na to, ako vlastne celulitída vzniká a potom sa sústredíme na odstraňovanie jej následkov. Poradíme vám aj to, ako sa zbaviť celulitídy aj pomocou domácich receptov, ktoré nezaťažia vašu peňaženku.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov, ktoré vám pomôžu s bojom proti celulitíde.

NázovProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
SEA OF SPA minerálne bahno– 100 % prírodný produkt
– účinne pomáha pri psoriáze a atopickom ekzéme
– prijateľná cena
– po kúpeli zanecháva špinu na vani7 € (600 g)Výhodná ponuka
DERMACOL Love my Bodytelové mlieko– hydratuje
– obsahuje extrakty
z rastlín
– obsahuje kyselinu hyalurónovú
– vhodný pre všetky typy pleti
– je potrebné dlhodobé pravidelné používanie8 € (150 ml)Výhodná ponuka
Mýty o celulitídeE- kniha– 240 strán
– autorka je špecialistka na telesné tkanivo a kondičná trénerka celebrít
– prijateľná cena
– kniha je v českom jazyku12 €Výhodná ponuka
ONCLÉ s kmeňovými bunkamitelový balzam– množstvo pozitívnych recenzií
– český výrobok
– funkčnosť
– rýchle vstrebávanie
– príjemná vôňa
– vyššia cena17 € (200 ml)Výhodná ponuka
BeautyRelax Celluform Litemasážny prístroj– podporuje tvorbu kolagénu
– podporuje cirkuláciu krvného obehu
– odstraňuje povrchový tuk
– formuje postavu
– LED displej 
– vysoká cena101 €Výhodná ponuka
vyberomat sk sea of spa

SEA OF SPA

Kúpeľom s bahnom z Mŕtveho mora nielen zregenerujete a ukľudníte vašu myseľ, ale zároveň pomôžete svojej pokožke. 100 % prírodný produkt bojuje proti celulitíde, avšak, dokáže vám pomôcť aj pri nepríjemných kožných ochoreniach ako je psoriáza alebo atopický ekzém. Balenie obsahuje 600 g.


vyberomat sk dermacol love my body

DERMACOL Love my Body

Pravidelným používaním vám toto telové mlieko pomôže ku pevnej a pružnej pokožke. Okrem zlepšenia stavu celulitídy pokožku hydratuje, a to vďaka extraktom z rastlín a kyseline hyalurónovej. Dernachlorella stimuluje vznik potrebných zložiek kože. Zároveň pomáha pri červených žilkách a striách. Balenie má 150 ml.


vyberomat sk myty o celulitide

Mýty o celulitíde

Výhodou E-knihy je, že si ju môžete vypočuť kedykoľvek, napríklad počas cesty do práce, pri ležaní na gauči či pri domácich prácach. Špecialistka na telesné tkanivo a kondičná trénerka celebrít, Ashley Black napísala 240 stranovú knihu, v ktorej vyvracia mýty o celulitíde a naučí vás ako s ňou pracovať. Je dostupná vo formátoch ePUB, Kindle (Mobi) a PDF pre čítačky.


vyberomat sk oncle s kmenovymi bunkami

ONCLÉ s kmeňovými bunkami

Česká značka ONCLÉ vám ponúka telový balzam proti celulitíde, za ktorého účinok sa zaručuje množstvo žien. Vďaka kombinácií vitamínov, olejov, kyseline hylaurónovej, omega 3,6 a 9 mastným kyselinám a rastlinným kmeňovým bunkám pokožku viditeľne spevňuje, vyživuje a zlepšuje stav celulitídy a strii. Balenie obsahuje 200 ml.


vyberomat sk beautyrelax celluform lite

BeautyRelax Celluform Lite

V prípade, že sa rozhodnete investovať do tohto masážneho prístroja, dokáže sa zbaviť povrchového tuku, zlepšíte si stav celulitídy a vyformujete si postavu z pohodlia domova. Okrem toho vďaka masáži pomôžete telu vytvoriť prirodzený kolagén a stimulujete krvný obeh. Prístroj funguje na princípe ultrazvukovej kavitácie, rádiofrekvencie a červenému svetlu. Ponúka 4 programami. Frekvencia ultrazvuku: 300 000 kmitov/sekundu. Červené svetlo s vlnovou dĺžkou 625 nm. Napätie: 10,5 V. Rozmery: 11,4 x 10 x 9 cm. Hmotnosť: 259 g.

Čo je to celulitída

Celulitída označuje degeneratívne zmeny tukového tkaniva, ktoré sa ukladá v pokožke. Tukové častice sa ukladajú v spojovom tkanive, ktoré je u žien viac elastické ako u mužov, aby sa mohlo počas tehotenstva roztiahnuť. Táto potrebná vlastnosť má však aj inú stránku. Práve elastickosť kolagénového a elastínového tkaniva využívajú tukové bunky, ukladajú sa a zväčšia objem. Zväčšenie tukových buniek je spôsobené nadmerným ukladaním škodlivých látok, ktoré nie sú odvedené z tela lymfatickým systémom. Výsledkom je nerovný povrch pokožky s priehlbinkami a drobnými uzlíkmi.

vyberomat sk cellulite
vyberomat sk cellulite

Prečo len ženy?

Ženy majú na rozdiel od mužov inú stavbu spojového tkaniva. Kvôli potrebe roztiahnutia v tehotenstve je pružnejšie. K vzniku celulitídy prispievajú tiež estrogény — ich vplyvom sa zvyšuje objem tekutiny v tele a hromadia sa tuky. Navyše sa u žien tuk najčastejšie ukladá do rizikových partií na bokoch a stehnách.

Kde sa celulitída prejavuje

Celulitída sa vyskytuje na stehnách, zadku, bokoch, spodnej časti brucha a pažiach. S týmto problémom však nebojujú len ženy s nadváhou, ale vyskytuje sa aj u štíhlych žien. Tukových buniek nemusí byť pre vznik celulitídy veľa. Problémom je narastanie ich objemu a to len v spomínaných častiach tela. To spôsobuje degeneráciu tkaniva.

Príčiny celulitídy

Hlavnou príčinou jej vzniku je nedostatočná činnosť lymfatického systému. Tukové bunky sa naplnia odpadovými látkami a zväčšia svoj objem. Lymfatický systém nie je schopný správnej činnosti kvôli nedostatkom živín či pohybu pri sedavom zamestnaní.

Genetika

Ako to býva u mnohých problémov, jedným z faktorov, ktoré stoja za vznikom celulitídy, je aj genetika. Ak celulitídou trpela vaša mama alebo stará mama, je vysoká pravdepodobnosť, že ju budete mať aj vy.

Hormóny

Za celulitídou sa skrývajú aj hormóny, najmä estrogén. Ten vplýva na podkožné cievy a znižuje prívod kyslíka k tukovým bunkám. To sa následne nedostatočne zbavuje odpadových látok a mení svoju veľkosť. K vzniku tohto problému môžu prispieť aj hormonálne poruchy.

Vek

Po 40. roku života dochádza k zníženiu tvorby kolagénu. Pokožka je preto menej pružná a pomalšie sa regeneruje. Preto sa tukové bunky môžu zhlukovať vo väčšej miere.

Málo pohybu

Správne fungovanie lymfatického systému je podmienené dostatkom pohybu. Pri nedostatočnom pohybe sa jeho fungovanie spomaľuje a podkožné bunky nie sú dobre okysličené. Nedochádza tiež k odvádzaniu škodlivých látok. Preto, ak máte sedavé zamestnanie, mali by ste venovať dostatok času pohybu a športovaniu.

Životný štýl

S nedostatkom pohybu súvisí aj nezdravý životný štýl. Ak sa navyše nesprávne stravujete a nedodáte organizmu potrebné živiny, zvyšujete riziko celulitídy. Nepomáha ani nadmerná konzumácia alkoholu či fajčenie.

vyberomat sk cellulite
vyberomat sk cellulite

Zistite, v ktorom ste štádiu

Ak celulitída nie je vaším problémom, pokožka je hladká a jemná na dotyk. Ďalej rozoznávame štyri štádiá celulitídy:

  • 1. štádium — kožu máte na pohľad hladkú. Ak ju stlačíte medzi prstami, objavia sa malé priehlbinky.
  • 2. štádium — priehlbinky na koži sú vidieť keď stojíte alebo sedíte. Uvidíte ich aj vtedy, ak zatnete svaly. V pokoji poležiačky ich nevidíte.
  • 3. štádium — priehlbinky si môžete všimnúť aj v ľahu. Pokožka je citlivejšia a krvné vlásočnice môžu byť oslabené.
  • 4. štádium — koža je chladná a vyskytujú sa na nej hrbolčeky vo veľkosti asi 1 cm, ktoré sa dajú nahmatať. V tomto štádiu rastie riziko zdravotných komplikácií.

Stravou proti celulitíde

Ak chcete znížiť riziko celulitídy alebo sa jej zbaviť, začnite úpravou vašich stravovacích návykov. Vynechajte potraviny s vysokým obsahom živočíšnych tukov, nadmerne kalorické potraviny s obsahom konzervantov a prídavných látok. Tieto potraviny nahradíte tými, ktoré vášmu telu dodajú potrebné živiny.

Vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny

Tieto látky posilnia tvorbu kolagénu a posilnia spojové tkanivá v pokožke. Okrem toho pomáhajú redukovať vznik tukových buniek a odbúravať ich. Doprajte si preto dostatok zeleniny, ovocia, semienok a orechov. Niektoré z nich obsahujú tiež vysoký podiel antioxidantov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa toxínov.

Čo namiesto cukru a bielej múky?

Z jedálneho lístka by ste mali vyradiť bielu múku a cukor, sladké dezerty a biele pečivo. Namiesto toho používajte celozrnnú múku a kupujte si výrobky z nej. Na trhu nájdete aj zdravšie typy múk, ako sú pohánková, ražná či kukuričná a ovsená. Sladiť môžete medom, javorovým sirupom či stéviou.

Aby ste telo zásobovali dostatkom vitamínov a minerálov, mali by ste konzumovať zeleninu a ovocie až v piatich denných dávkach. Zeleninu konzumujte surovú alebo pripravenú v pare. Zachová si tak vyšší podiel živín. Vhodnými druhmi zeleniny pre posilnenie podkožného tkaniva sú koreňová zelenina, uhorky a špenát.

Aj bielkoviny sú dôležité

Bielkoviny dodávajte organizmu prostredníctvom strukovín a chudého červeného mäsa. Môžete konzumovať aj chudé hydinové mäso a ryby. Tie navyše obsahujú vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín. Zdravé tuky, ktoré telo potrebuje, nájdete aj v semienkach a orechoch.

Prírodné antioxidanty

Medzi ovocím a zeleninou ale tiež bylinkami nájdete významné zdroje antioxidantov. Nepotrebujete ich len na spomaľovanie starnutia buniek. Pomáhajú tiež telu zbavovať sa nežiadúcich látok, posilňujú imunitu a chránia pred mnohými ochoreniami.

Prirodzené antioxidanty sú vitamíny A, C a E a selén. Konzumujte preto dostatok špenátu, brokolice, červenej kapusty a citrusov. Významnými zdrojmi sú aj cesnak, maliny, čučoriedky, černice tmavé hrozno a jahody. Z byliniek je to kustovnica čínska, oregano, tymián a žerucha.

Bez vody to nejde

Dostatočná hydratácia organizmu pomôže odplaviť z tela všetky toxíny. Nezabúdajte preto na pitný režim. Voda navyše pokožku dostatočne hydratuje. Mali by ste preto vypiť minimálne 2 l tekutín denne. Do tohto množstva nezapočítavajte kávu, ktorá dehydruje. Vhodnými nápojmi sú nesladené bylinkové čaje, minerálna a stolová voda alebo aj voda z vodovodu. Veľa tekutín nájdete tiež v zdravom vývare či zeleninovej polievke.

Ako sa zbaviť celulitídy

Ak sa chcete zbaviť celulitídy, musíte k tomuto problému pristupovať komplexne. Pomáha zmena životného štýlu, viac pohybu, peeling a zvýšenie príjmu kolagénu.

Začnite s cvičením

Okrem zmeny stravovania by ste mali začať cvičiť. Pohybom podporíte činnosť lymfatického systému, zlepšíte prekrvenie svalov aj pokožky a získate krajšiu postavu. Pohyb nemusí byť náročný. Postačí 15 minút cvikov zameraných na zlepšenie kondície a 15 minút posilňovania. Ak nemáte dostatočnú kondíciu, začnite pomalšie. Najskôr vyskúšajte rýchlu chôdzu a niekoľko nenáročných cvikov. Potom postupne na intenzite cvičenia pridávajte.

Ako cvičiť

Aby ste pomohli partiám, ktoré sú celulitídou najviac postihnuté, posilňujte brucho, stehná a zadok. Vhodnými cvikmi sú drepy, drepy s výskokom, zakopávanie a zhyby na brucho. Môžete vyskúšať tiež dvíhanie panvy a rôzne posilňovacie cviky na stehná a zadok. Ak máte radšej pohyb na čerstvom vzduchu, vyskúšajte bicyklovanie. Jeho výhodou je aj to, že nezaťažuje kĺby. Vhodné sú tiež aerobik, plávanie a tanec.

Masáž

Masáž zlepší prekrvenie tkanív a odvádzanie nežiadúcich látok z pokožky. Na masírovanie si zaobstarajte vhodné masážne pomôcky. Dosiahnete nimi lepší výsledok ako masážou rukami.

vyberomat sk cellulite
vyberomat sk cellulite

Doprajte pokožke kolagén

Po 40. roku života sa začína znižovať tvorba kolagénu, čím sa znižuje pružnosť pokožky. Následkom sú vrásky a vyššia náchylnosť na celulitídu. Kolagén jej preto môžete dodávať z externých zdrojov. Z prírodných zdrojov môžete vyskúšať hovädzí, kurací a morčací vývar. Na zlepšenie syntézy kolagénu sú dôležité omega-3 mastné kyseliny. Pre podporu jeho tvorby a zabránenie rozpadu konzumujte zelenú listovú zeleninu. Kolagén môžete užívať aj prostredníctvom výživových doplnkov.

Kozmetika na celulitídu

Pomáhajú tiež spevňujúce telové mlieka, krémy a oleje. Nezabudnite na pravidelný peeling pred kúpeľom, ktorým odstránite z pokožky odumreté bunky a podporíte jej prirodzenú obnovu. V zložení kozmetiky na celulitídu hľadajte látky ako kofeín, vitamín A, výťažky z rozmarínu, lekna, gaštanu a fikusu. Tieto prípravky môžete využívať pri liečbe celulitídy aj ako prevenciu pred jej vznikom.

Domáce recepty na celulitídu

Domáce recepty na celulitídu sú ženami vyhľadávané nielen pre ich nízku cenu. Budete tiež presne vedieť, čo si na pokožku natierate a budete sa môcť spoľahnúť na 100 % prírodné zloženie.

Morské riasy

Morské riasy kúpite v obchode so zdravou výživou. Môžete si z nich pripraviť domáci zábal. Uvarte 50 g rias, 100 g soli a 100 g otrúb s trochou vody. Vody dajte do zmesi len toľko, aby vznikla hustejšia kašovitá hmota. Po vyhladnutí naneste na postihnuté partie približne na 10 minút. Potom opláchnite. Aplikujte 3 x do týždňa.

Škorica, jogurt a olivový olej

Uvedené zložky spolu zmiešajte v pomere 2 jogurty, 5 PL škorice a 1 ČL olivového oleja. Zmes naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 20 minút.

Nechtíková masť a škoricový olej

Nechtíkovú masť zmiešajte so škoricovým olejom. Budete potrebovať približne polovicu téglika od jogurtu masti a 20 kvapiek oleja. Zmiešajte a naneste v tenkej vrstve na pokožku na 5 – 10 minút. Potom umyte.

Domáci kofeínový peeling

Pri celulitíde pomáha kofeínový peeling. Postačí, ak ho budete používať 2 x za týždeň. Namiesto bežného peelingu vezmite kávovú usadeninu a pokožku masírujte. Nakoniec opláchnite.

Jogurt s vaječným bielkom a citrónom

Jogurt zohrejte pri izbovej teplote a zmiešajte so šťavou z citróna a vaječným bielkom. Ak máte rada rôzne vône, môžete do neho pridať aj trochu éterického oleja. Všetko zmiešajte a naneste na pokožku. Obklad nechajte pôsobiť 20 minút.

Peeling z olivového oleja

Posledným receptom je peeling z hnedým cukrom a olivovým olejom. Tieto suroviny spolu zmiešajte, aby ste získali kašovitú konzistenciu. Použite ako bežný peeling a opláchnite.

Záver

Celulitída vie potrápiť nejednu ženu. Aj keď v prvých štádiách nepredstavuje zdravotný problém, odhalená pomarančová pokožka nevyzerá veľmi pekne. Ak ste sa rozhodli s celulitídou zatočiť, iste vám pomôžu naše rady. Nezabudnite, že k víťazstvu nad celulitídou budete potrebovať súhru viacerých faktorov. Zamerajte sa na zmenu stravovania, dostatočný pitný režim a pohyb. Pomáha aj kozmetika na spevnenie pokožky a domáce recepty na celulitídu.

S celulitídou sa spája viacero nepodložených informácií, ktoré napríklad hovoria, že sa jej môžete zbaviť len pomocou vhodného krému. Klamlivým faktom je tiež to, že ak podstúpite niektorú z estetických liečebných metód, zbavíte sa celulitídy už navždy. Ani jedna z týchto informácií nie je pravdivá. Aj estetické liečebné metódy celulitídu len zmiernia. Natrvalo sa jej zbavíte len zmenou životného štýlu s dostatkom pohybu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest