Blahodarne účinky fínskej sauny

Fínska sauna funguje prostredníctvom kachieľ, ktoré môžu byť elektrické alebo drevené. Vo vnútri sauny vznikne intenzívne teplo, ktoré vplýva na vaše telo a zahrieva ho. Teplota v saune sa pohybuje od 90 do 105 stupňov, vďaka čomu prináša množstvo blahodarných účinkov. Aké to sú?

vyberomat sk sauna
vyberomat sk sauna

V skratke môžeme zhrnúť blahodarne účinky fínskej sauny do nasledujúcich bodov:

  • Účinkuje ako prevencia proti chorobám horných dýchacích ciest,
  • stimuluje imunitu,
  • rozširuje a zužuje cievy,
  • aktívne odbúrava svalovú bolesť,
  • posilňuje kardiovaskulárny systém,
  • ničí baktérie, vírusy a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele,
  • pôsobí relaxačne, odbúrava stres,
  • vplýva na lepší spánok,
  • zlepšuje stav pleti.

Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Vďaka vysokej teplote fínska sauna pomáha ako prevencia pred kardiovaskulárnymi problémami. Pri ohrievaní tela a ochladzovaní dochádza k rozširovaniu a následnému zužovaniu ciev, čo zapríčiňuje ich vyššiu elasticitu. Pravidelným saunovaním dokážete znížiť riziko náhlej srdcovej zástavy.

Prevencia pred respiračnými ochoreniami

Sauna pomocou tepla ničí vírusy a baktérie v hornom dýchacom ústrojenstve. V prípade, že budete počas saunovania zvyšovať vlhkosť polievaním kameňov, pomôžete stavu vašich dýchacích ciest. Para ich zvlhčí a zároveň prečistí. Môžete zlepšiť priebeh či dokonca až zabrániť nádche alebo prechladnutiu. Vaše dýchanie bude čistejšie.

Relax

Pri saunovaní dochádza k vyplavovaniu tzv. hormónov šťastia v mozgu. Endorfíny v kombinácií s fyzickým uvoľnením pôsobia ako perfektný relax pre telo aj psychiku. Odbúranie stresu a oddych zároveň zlepšia kvalitu spánku. Pobyt v saune si môžete ešte viac spríjemniť vďaka spoločnosti ďalších ľudí.

Stav pokožky

Prostredníctvom potu sa z tela dostávajú nečistoty a toxíny, ktoré sa v ňom pravidelne usádzajú. Zároveň z povrchu pokožky odstraňuje odumreté kožné bunky. Po pravidelnom saunovaní ostane pokožka čistejšia, pružnejšia a vyhladenejšia. Dobre bojuje proti kožným ochoreniam ako je akné či ekzém. Pomáha pri viditeľných jazvách, ktoré zjemňuje a vyrovnáva ich farbu.

Odbúranie bolesti svalov

Saunovanie pomôže aj pri bolesti, ako napríklad natiahnutý sval alebo svalové kŕče. Teplo pôsobí na ich štruktúru, zrýchľuje cirkuláciu krvi, na základe čoho sa uvoľňujú a napätie a bolesť zmizne.

vyberomat sk sauna
vyberomat sk sauna

Zhrnutie

Pravidelným saunovaním viete zabrániť alebo zmierniť množstvo zdravotných problémov. Teplo blahodarne pôsobí na ľudské telo, ktoré zbaví toxínov a nečistôt, zlepší cirkuláciu krvi a uvoľní svaly. Sauna pôsobí aj na vašu psychiku. Je perfektným prostriedkom pre odbúranie stresu a relax. Pokiaľ vás téma sáun zaujíma, prečítajte si náš článok o blahodarných účinkoch infrasauny.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest