Fínska sauna a jej liečivé účinky

Fínska sauna funguje prostredníctvom kachieľ, ktoré môžu byť elektrické alebo drevené. Vo vnútri sauny vznikne intenzívne teplo, ktoré vplýva na vaše telo a zahrieva ho. Teplota v saune sa pohybuje od 75 do 95 stupňov, vďaka čomu, poskytuje vášmu telu liečivé účinky. Aké to sú?

vyberomat sk fínska sauna
vyberomat sk fínska sauna

V skratke sme pre vás zhrnuli liečivé účinky fínskej sauny do nasledujúcich bodov:

  • Účinkuje ako prevencia proti chorobám horných dýchacích ciest,
  • stimuluje imunitu,
  • rozširuje a zužuje cievy,
  • aktívne odbúrava svalovú bolesť,
  • posilňuje kardiovaskulárny systém,
  • ničí baktérie, vírusy a zabíja roztoče, ktoré žijú na ľudskom tele,
  • pôsobí relaxačne, odbúrava stres,
  • vplýva na lepší spánok,
  • zlepšuje stav pleti.

Prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Vďaka vysokej teplote, fínska sauna pomáha ako prevencia pred kardiovaskulárnymi problémami. Pri ohrievaní tela s následným ochladzovaním, dochádza k rozširovaniu a zužovaniu ciev. Vďaka tomu sa stávajú elastickejšie. Pravidelným saunovaním dokážete taktiež znížiť riziko náhlej srdcovej zástavy.

Prevencia pred respiračnými ochoreniami

Fínska sauna dokáže zničiť vírusy a baktérie v hornom dýchacom ústrojenstve. V prípade, že budete počas saunovania zvyšovať vlhkosť polievaním kameňov, pomôžete stavu vašich dýchacích ciest. Para ich zvlhčí a zároveň prečistí. Ideálne je, pokiaľ si do vody na polievanie pridáte pár kvapiek esenciálneho oleja. Môžete zlepšiť priebeh či dokonca až zabrániť nádche alebo prechladnutiu. Vaše dýchanie bude čistejšie.

Relax

Pri saunovaní dochádza k vyplavovaniu tzv. hormónov šťastia v mozgu. Endorfíny v kombinácií s fyzickým uvoľnením pôsobia ako perfektný relax pre telo aj psychiku. Odbúranie stresu a oddych zároveň zlepšia kvalitu spánku. Pobyt v saune si môžete ešte viac spríjemniť vďaka spoločnosti ďalších ľudí.

Stav pokožky

Prostredníctvom potu sa z tela dostávajú nečistoty a toxíny, ktoré sa v ňom pravidelne usádzajú. Zároveň sa z povrchu pokožky odstraňuje odumreté kožné bunky. Po pravidelnom saunovaní ostane pokožka čistejšia, pružnejšia a vyhladenejšia. Dobre bojuje proti kožným ochoreniam ako je akné či ekzém. Pomáha pri viditeľných jazvách, ktoré zjemňuje a vyrovnáva ich farbu.

Odbúranie bolesti svalov

Fínska sauna pomôže aj s bolesťou, ako napríklad pri natiahnutých svaloch alebo svalových kŕčoch. Teplo pôsobí na ich štruktúru, zrýchľuje cirkuláciu krvi, na základe čoho sa uvoľňujú a napätie a bolesť zmizne.

vyberomat sk fínska sauna
vyberomat sk fínska sauna

Zhrnutie

Pravidelným saunovaním viete zmierniť či dokonca zabrániť množstvu zdravotných problémov. Teplo blahodarne pôsobí na ľudské telo, ktoré zbaví toxínov a nečistôt, zlepší cirkuláciu krvi a uvoľní svaly. Fínska sauna pôsobí aj na vašu psychiku. Je perfektným prostriedkom pre odbúranie stresu a relax. Pokiaľ vás téma sáun zaujíma, prečítajte si náš článok o infrasaune a jej liečivých účinkoch.

Najčastejšie otázky

Na koniec sme si pre vás pripravili odpovede na otázky, ktoré vás najviac zaujímajú.

Koľkokrát do týždňa chodiť do fínskej sauny?

Pri saunovaní je dôležitá pravidelnosť. Kľudne si ju môžete užívať viac krát do týždňa, avšak malo by to byť na pravidelnej báze. Odporúča sa saunovať aspoň raz za dva týždne.

Fínska sauna, ako sa saunovať?

– Pred saunou sa napite vody. Tekutiny dopĺňajte aj počas saunovania.
– Pred vstupom sa osprchujte.
– Zabaľte sa do prikrývky.
– Ľahnite si do sauny a užívajte si relax.
– Po saune sa najskôr osprchujte vlažnou vodou. Potom môžete začať s ochladzovaním v studenej vode alebo bazéne.
– Cyklus môžete zopakovať kľudne aj viackrát.
– Po skončení sauny, nezabudnite na odpočinok, aby si vaše telo po saune mohlo oddýchnuť.

Fínska sauna, ako často?

Vo fínskej saune by ste mali vydržať minimálne 5 minút. Pokiaľ vám to bude príjemné, kľudne v nej môžete stráviť až 25 minút.

Ako funguje fínska sauna?

Fínska sauna funguje prostredníctvom kachieľ. Tie môžu byť buď elektrické alebo drevené. Vďaka nim sa pomocou tepla zvyšuje teplota a vlhkosť vo vnútri sauny. Teplota vo fínskej saune sa pohybuje okolo 75 až 95 °C. Vlhkosť by sa mala udržiavať na 80 %. Vplyv týchto dvoch faktorov spôsobuje zahriatie tela, čím sa začína proces potenia.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest