Infrasauna alebo fínska sauna. Aký je medzi nimi rozdiel?

Pri dnešnej širokej ponuke tovarov si častokrát nevieme vybrať. V takýchto prípadoch, si robíme prieskum a hľadáme všetky potrebné informácie, aby sme si mohli zvoliť najlepšiu možnosť. V tomto článku vám ponúkame informácie o jednotlivých typoch, o ich vlastnostiach a rozdieloch medzi nimi. Vďaka nim, budete mať jasnejšiu predstavu či je pre vás lepšia infrasauna alebo fínska sauna.

vyberomat sk infrasauna alebo finska sauna
vyberomat sk woman

Pre lepšiu predstavu sme pre vás pripravili tabuľku, v ktorej sme zhrnuli najväčšie rozdiely medzi jednotlivými typmi.

InfrasaunaFínska sauna
– funguje na princípe žiaroviek
– priamo zohrieva ľudské telo
– nepoužíva sa cyklovo
– teplota od 30 – 60 °C
– čas nahriatia od 5 až 10 min
– vhodná pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami
– vhodná pre ľudí, ktorým je v klasických saunách nevoľno
 – funguje prostredníctvom kachieľ (elektrické, drevené)
– zohrieva vzduch, ktorý zahreje telo
– používajú sa cykly
– teplota od 90 – 105 °C
– čas nahriatia 30 až 90 min
– nevhodná pre ľudí s kardiovaskulárnymi problémami
– nevhodná pre ľudí s virózou  

Spôsob vyhrievania

Infrasauna funguje prostredníctvom špeciálnych žiaroviek, ktoré nezohrievajú vzduch naokolo, ale zameriavajú sa priamo na ľudské telo. Vďaka tomuto systému zahrievania, dokáže telo absorbovať 93 % žiarenia. Teplo preniká do hĺbky 4-5 cm. Následne sa teplo rozvádza do vnútra tela, kde prehreje a uvoľní svaly.

Fínska sauna pracuje na základe kachieľ, ktoré môžu disponovať buď elektrickým alebo dreveným vykurovaním. Tento spôsob vyhreje vzduch vo vnútri celej sauny. Vzduch potom následne zahreje ľudské telo a prinesie požadované zdravotné benefity. Pri tomto type sa používajú kamene, ktoré po zaliatí zvyšujú vlhkosť vo vnútri sauny.

Teplota

Ďalším podstatným rozdielom je teplota vo vnútri sauny. Ovplyvňuje ju spôsob vykurovania. Pri infrasaunách sa teplota pohybuje od 30 do 60 stupňov, keďže sa nahrieva priamo telo a nie okolie.

Pri fínskych saunách sa teplota pohybuje podstatne vyššie. Kvôli nahrievaniu vzduchu a následnému nahriatiu tela sa teplota pohybuje od 90 po 105 stupňov.

Spôsob použitia

Rozdiel v teplotách zapríčiňuje aj rozdielny spôsob použitia. Vďaka nižšej teplote môžete v infrasaune tráviť nepretržitý čas bez ochladzovania. Odporúča sa 30 minút. Následne stačí ak sa po použití osprchujete.

Kvôli vyššej teplote sa vo fínskych saunách používajú cykly. Odporúča sa medzi saunovaním pravidelne ochladzovať telo. Po skončení sa potrebujete znova schladiť a nakoniec sa môžete osprchovať.

Čas nahriatia

Rýchlosť nahriatia záleží od typu sauny. Infrasauny sa dokážu nahriať už od 5 do 10 minút, keďže neohrievajú vzduch ale telo. Nemusíte čakať na vykúrenie a môžete sa zahrievať spolu so saunou.

Fínske sauny potrebujú dlhší čas. Najskôr je nutné nahriať celý priestor až potom dochádza k zahriatiu tela. Čas zohriatia sa pohybuje od 30 až 90 minút. Veľký vplyv má celkový čas má veľkosť sauny.

Zdravotné hľadisko

Vďaka nižšej teplote sú infrasauny vhodné aj pre ľudí s väčšími problémami srdca či kardiovaskulárnymi problémami. Tento typ ocenia aj ľudia, ktorým v klasických saunách býva nevoľno a vysoké teploty na nich dobre nevplývajú.

Naopak, fínske sauny dosahujú vysoké teploty. Preto by sa im ľudia s týmito problémami mali vyhýbať. Avšak, tento typ sauny vďaka vlhkosti pomôže ľuďom s problémami dýchacích ciest či astmou. Pokiaľ vás zaujímajú zdravotné účinky jednotlivých sáun, pripravili sme si pre vás články o benefitoch infrasauny a fínskej sauny pre zdravie.

vyberomat sk sauna
vyberomat sk infrasauna alebo fínska sauna

Zhrnutie

Či je pre vás lepšia možnosť infrasauna alebo fínska sauna, záleží predovšetkým od vášho zdravotného stavu. Ak patríte medzi ľudí, ktorí neobľubujú vysoké teploty a býva im pri nich nevoľno, je pre vás jednoznačnou voľbou infrasauna. Na druhú stranu, ak máte problémy s dýchacími cestami, lepšou možnosťou je fínska sauna. Ďalším podstatným rozdielom je, čas potrebný na saunovanie. Infrasauna si vyžaduje dlhší proces ako fínska sauna. Nemôžeme však jednoznačne povedať, či je niektorá z nich lepšia, ako tá druhá. Každá z nich má svoje pre aj svoje proti. Rozhodnutie je iba na vás.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest