Najobľúbenejšie Disney rozprávky. Videli ste už všetky?

Asi sa všetci zhodneme, že tie najlepšie a najobľúbenejšie rozprávky patria do repertoára svetoznámej spoločnosti Disney. Všetko sa začalo prvou megaúspešnou rozprávkou o Snehulienke a siedmich trpaslíkoch. Od vtedy, už prešlo veľa času a Disney naďalej produkuje jednu úspešnú rozprávku za druhov. V tomto článku vám prinášame najobľúbenejšie Disney rozprávky, ktoré sme zoradili podľa roku ich vzniku.

vyberomat sk disney rozpravky
vyberomat sk disney rozpravky

Disney patrí medzi najväčšie mediálno-zábavné spoločnosti. Vďačíme za to bratom Royovi a Waltovi Disneyovcom, ktorí ju v roku 1923 založili. Preslávila sa svojou legendárnou postavičkou – Micky Mousom. Jeho otec Walt Disney bol už od začiatku veľkým pedantom a kritikom, čo sa odrazilo aj na kvalite jeho produkcie. Originálne a kvalitné kresby v spojení s chytľavou hudbou milujú ľudia na celom svete. Aj vďaka tomu sú Disney rozprávky také obľúbené.
Disney sa rozrástla do takých rozmerov, že dnes už vlastní ďalšie spoločnosti, ktoré majú na konte veľa úspešných filmov a rozprávok, ako Pixar Animation Studio, Marvel Entertainment či Lucasfilm. Zabudnúť nemôžme ani na Disneylandy, kde nechýbajú známe postavičky, princezné, hrady, kolotoče, dobré jedlo, rôzne zábavné programy a mnoho mnoho ďalšieho.

vyberomat sk disney rozpravky
vyberomat sk disney rozpravky

1. Snehulienka a sedem trpaslíkov

USA – 1937 (83 min). Hodnotenie ČSFD: 87 %.

Snehulienka bola prvým celovečerným animovaným príbehom od Walta Disneyho. Úspech tejto obľúbenej rozprávky pre deti, sa odrazil aj v získaní Oscarov. Ide o príbeh krásnej Snehulienky, na ktorej krásu žiarli zlá kráľovná. A to až tak, že je Snehulienka nútená ujsť do lesa, kde narazí na útulnú chatku so siedmimi trpaslíkmi.

Snow White and the Seven Dwarfs (1937) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

2. Pinocchio

USA – 1940 (88 min). Hodnotenie ČSFD: 77 %.

Snom hlavného hrdinu Pinocchia je, stať sa skutočným chlapcom. Je odhodlaný pre neho bojovať, avšak nie je to vôbec jednoduché. Po ceste za splnením si tohto sna, mu robí spoločnosť blízky priateľ, svrček Jémine. Život mu však komplikuje ešte jeden problém, a to, že zakaždým keď Pinocchio zaklame, narastie mu nos.

Pinocchio (1940) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

3. Dumbo

USA – 1941 (64 min). Hodnotenie ČSFD: 83 %.

Rozkošné sloníča Dumbo sa snaží presláviť vďaka svojim ušiam. Je totiž jediný lietajúci slon na svete. Dobré rady mu poskytuje jeho bystrí kamarát, myšiak Timothy. Príbeh je o silnej viere v samého seba, o vytrvalosti, priateľstve a plnení snov.

Dumbo (1941) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

4. Bambi

USA – 1942 (70 min). Hodnotenie ČSFD: 83 %.

Rozprávka vás sprevádza životom malého Bambiho od jeho prvých krôčikov. Taktiež spoznáte jeho najlepších kamarátov, zajačika a skunka. Všetci spolu nažívajú v lese, kde zažijú množstvo vtipných chvíľ a dobrodružstiev. Bambi je o silnom pute medzi priateľmi a láske.

Bambi (1942) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

5. Popoluška

USA – 1950 (74 min). Hodnotenie ĆSFD: 85 %.

Kultový príbeh krásnej Popolušky, ktorej otec sa oženil so zlou a nenávistnou macochou. Tá spolu so svojimi dvomi protivnými sestrami, robia Popoluške peklo zo života. Na druhej strane je princ, pre ktorého sa kráľ rozhodne nájsť vhodnú nevestu. Všetko sa začne obracať na dobrú cestu, keď sa princ zaľúbi do krásnej Popolušky.

Cinderella 1950 Trailer | Disney

6. Alica v krajine zázrakov

USA – 1951 (75 min). Hodnotenie ČSFD: 78 %.

Alica v krajine zázrakov patrí medzi nestarnúce klasiky. Dobrodružstvo jej života sa začne vo chvíli, keď sa rozhodne nasledovať bieleho králika, ktorý ju dovedie až do ríše divov. Tam stretne množstvo zaujímavých, vtipných a nezvyčajných postavičiek, ktoré si Alenku okamžite obľúbia. Jediným problémom tohto kúzelného sveta je Srdcová kráľovná.

Alice in Wonderland (1951) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

7. Peter Pan

USA – 1953 (76 min). Hodnotenie ČSFD: 73 %.

Chlapec, ktorý nechcel nikdy vyrásť. O ňom a Wendy spolu s jej súrodencami je obľúbená disney rozprávka Peter Pan. Peter jedného dňa navštívi domov, kde Wendy býva a zoberie ju spolu s bratmi do čarovnej Zeme – Nezeme, kde deti nikdy nevyrastú. Ako to už v rozprávkach býva, zažijú kúzelné a nezabudnuteľné dobrodružstvá.

Peter Pan (1953) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

8. Lady a Tramp

USA – 1955 (75 min). Hodnotenie ČSFD: 85 %.

Fenka Lady si žije pokojný život v luxusnom dome, kde jej nič nechýba. Na druhej strane je tulák Tramp, ktorý sa musí predierať životom na ulici. Nečakané stretnutie tejto dvojice spôsobí, že Lady zatúži po slobode a dobrodružnému životu po boku Trampa.

Lady and the Tramp (1955) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

9. Šípková Ruženka

USA – 1959 (75 min). Hodnotenie ČSFD: 76 %.

Ďalšia obľúbená disneyovka predstavuje krásnu a dobrosrdečnú princeznú, ktorú zakliala zlá víla. Napriek tomu, že sa trojica dobrých víl snaží kliatbu odvrátiť, kúzlo je silnejšie. Šípková Ruženka nakoniec upadne do hlbokého spánku, z ktorého ju môže zachrániť len nebojácny princ.

Sleeping Beauty (1959) Trailer #2 | Movieclips Classic Trailers

10. 101 dalmatíncov

101 dalmatíncov – 1961 (79 min). Hodnotenie ČSFD: 75 %.

Všetko sa začalo láskou medzi dvoma dalmatíncami, Pongom a Perditou. Osud zariadil, že sa do seba zaľúbili aj ich majitelia, Roger a Anita, ktorí sa vezmú. A všetci spolu môžu žiť šťastne až do smrti. Ale to by nemohlo byť Cruelli, ktorá so psíkmi nemá dobré úmysly.

101 Dalmatians (1961) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

11. Meč v kameni

USA – 1963 (79 min). Hodnotenie ČSFD: 70 %.

Určite ste už počuli o kráľovi Artušovi. Disney rozprávka Meč v kameni, prináša príbeh siroty Artuša a kúzelníka Merlina. Čarodejník sa chlapca ujme a snaží sa ho viesť ku správnym hodnotám v živote. Dávno pred Artušovým narodením sa v Anglicku objavil meč zaseknutý v kameni, kde sa píše, že ten kto ho dokáže vytiahnuť, bude novým kráľom. Dokáže Artur vytiahnuť meč a stane sa právoplatným kráľom?

The Sword in the Stone 1963 Preview | Disney

12. Kniha džunglí

USA – 1967 (78 min). Hodnotenie ČSFD: 81 %.

Mauglí je malý chlapec, ktorý ešte ako malé bábätko ostal opustený v rozbitej loďke. V nej ho našiel panter Banghíra a rozhodol sa ho ujať, čím ho zachránil pred istou smrťou. Mauglí ostane žiť bezstarostný život v džungli, plný zábavy s ďalšími zvieratkami. Jedného dňa sa však musí vrátiť naspäť do ľudského sveta.

The Jungle Book Official Diamond Edition Blu-ray Trailer (2013) - Disney Movie HD

13. Robin Hood

USA – 1973 (83 min). Hodnotenie ČSFD: 72 %.

Disney pretvoril obľúbený príbeh nebojácneho Robina Hooda do rozprávkovej podoby. V nej stvárňuje hlavného hrdinu lišiak a medveď Malý John. Tí spolu vedú skupinku zbojníkov, ktorí bojujú proti nespravodlivosti a zlu.

14. Malá morská víla

USA – 1989 (83 min). Hodnotenie ČSFD: 79 %.

Morská víla Ariel žije v morskom svete v Atlantiku. Celý život túži spoznať svet ľudí, no ten je pre ňu prísne zakázaný. Jedného dňa Ariel zachráni princa Erika, do ktorého sa bezhlavo zamiluje. Aby mu pomohla prežiť, poprosí o pomoc čarodejnicu Ursulu. Tá jej na 3 dni pričaruje nohy, výmenou za jej hlas. Kúzlo má však podmienku, princ ju musí pobozkať, inak bude musieť Ariel čarodejnici slúžiť.

The Little Mermaid (1989) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

15. Kráska a zviera

USA – 1991 (84 min). Hodnotenie ČSFD: 84 %.

Pekná animovaná rozprávka kráska a zviera, patrí medzi klasické a veľmi obľúbené rozprávky. Mladého francúzskeho princa, zakliala čarodejnica, kvôli jeho pýche a sebectvu. Zachrániť ho môže iba skutočná láska. Vo vzdialenej dedinke žije kráska, ktorá si žije vlastným životom a zaujímajú ju len knižky. Osud zariadi, že sa nakoniec kráska a zviera stretnú.

Beauty and the Beast (1991) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

16. Aladin

USA – 1992 (87 min). Hodnotenie ČSFD: 83 %.

Chudobný chlapec Aladin je donútený zlým sultánom získať kúzelnú lampu, schovanú v jaskyni. Nepočítal s tým, že z lampy vypustí kúzelného džina, ktorý mu splní 3 akékoľvek priania. Navyše sa mu podarí získať aj kúzelný lietajúci koberec. V rozprávke pre deti, nechýba priateľstvo s opičkou Abu a láska ku krásnej princeznej Jasmín.

Aladdin (1992) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

17. Leví kráľ

USA – 1994 (89 min). Hodnotenie ČSFD: 86 %.

Obľúbená animovaná rozprávka Leví kráľ zaslúžene patrí medzi najlepšie disney rozprávky. Príbeh rodinky levov s malým Simbom chytí za srdce nejedného diváka. Po smrti svojho otca sa pod tlakom výčitiek a strachu rozhodne malé levíča ujsť do divočiny, kde sa spriatelí s veselým diviakom a mungom.

The Lion King (1994) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

18. Pocahontas

USA – 1995 (81 min). Hodnotenie ČSFD: 73 %.

Krásna a divoká Pocahontas je dcérou náčelníka Powhatana. Jej život bol dopredu naplánovaný, má sa totiž vydať za veľkého bojovníka Kocouma. To by však nemohol do jej života prísť mladý, sympatický John Smith. Bohužiaľ, láska nie je jediným bojom, ktorý musí Pocahontas vyhrať.

Pocahontas (1995) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

19. Zvonár matky božej

USA – 1996 (91 min). Hodnotenie ČSFD: 73 %.

Disney rozprávky so sebou väčšinou prinášajú aj nejaké to poučenie. Tento príbeh nie je výnimkou. Hlavnými hrdinami sú krásna Esmeralda a Quasimodo, ktorý má znetvorenú tvár a pokrivenú postavu. Za jeho výzor si vyslúži mnoho urážok a výsmechu, pričom nikto, okrem Esmeraldy, nevníma jeho dobré srdce. Posolstvom rozprávky je, že by sme nemali súdiť knihu podľa obalu.

The Hunchback of Notre Dame (1996) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

20. Hercules

USA – 1997 (89 min). Hodnotenie ČSFD: 79 %.

Silný Hercules je syn samotného boha Dia. Keď bol ešte malý, uniesli ho z kolísky na Olympií, pričom ho chceli zbaviť jeho božskej sily. To sa im skoro podarilo, avšak Hercules prežil. 18 rokov žil chlapec u prostého pastiera a vôbec netušil, aký je jeho pôvod. Jeho život sa úplne zmení, keď sa dozvie kto je jeho pravý otec.

Hercules - Official Trailer 1997 [HD]

21. Legenda o Mulan

USA – 1998 (88 min). Hodnotenie ČSFD: 84 %.

Dej sa odohráva v starovekej Číne v čase, keď hordy bojovníkov napadli ríšu v ktorej odvážna Mulan žije. V tých časoch bolo poslaním ženy vydať sa, slúžiť a starať sa o rodinu a svojho manžela. Keď príde čas, aby si začala hľadať ženícha, rodiny dostanú rozkaz, od ich milovaného cisára na narukovanie jedného muža z rodiny do armády. V Mulaninej rodine je jediným mužom jej staručký otec, a preto sa divoká dievčina rozhodne prezliecť za muža a narukovať miesto svojho otca.

Legenda o Mulan (1998) - český VHS trailer (CZ)

22. Tarzan

USA – 1999 (88 min). Hodnotenie ČSFD: 81 %.

Po stroskotaní lode ostane anglický pár s malým dieťatkom napospas osudu. Čo čert nechce, rodinku napadne tiger a rodičia umierajú. Nemluvňa schované pod dekou sa vďaka bohu zachráni a nájde ho gorila Kala. Tá sa ho ujme, ako svojho vlastného a vychováva ho v prostredí džungle.

Tarzan (1999) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

23. Atlantída. Stratená ríša

USA – 2001 (95 min). Hodnotenie ČSFD: 71 %.

Hlavný hrdina obľúbenej disney rozprávky je lingvista Milo, ktorého sen je objaviť tajomnú a stratenú ríšu, Atlantídu. Prvé pokusy spravil už jeho dedko a objavil starý denník, v ktorom je cesta do tejto ríše zaznamenaná. Nakoniec sa odvážny Milo vydá na svoju cestu za novým objavom.

Atlantis: The Lost Empire (2001) Official Trailer #1

24. Lilo & Stitch

USA – 2002 (85 min). Hodnotenie ČSFD: 77 %.

Disney rozprávka rozpráva príbeh rozkošného mimozemského experimentu Sticha, ktorého nájde malé dievčatko menom Lilo. Dievčina a čudné zvieratko sa skamarátia a zažijú spolu veľa vtipných a dobrodružných momentov.

Lilo & Stitch (2002) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

25. Blesk

USA – 2008 (93 min). Hodnotenie ČSFD: 73 %.

Veľká filmová hviezda menom Blesk, je psík, ktorý celý svoj život prežíva iba v holywoodskom štúdiu. Jeho postava má superschopnosti, o ktorých si Blesk myslí, že sú skutočné. To sa zmení v momente, keď sa ocitne mimo štúdia.

Bolt (2008) Official Trailer

26. Princezná a žaba

USA – 2009 (94 min). Hodnotenie: 73 %.

Rozprávka Princezná a žaba je o láske, dobrom srdci a viere v splnenie snov. Mladá Tiana sníva o tom, že si otvorí vlastnú reštauráciu. Veľkú šancu dostane od svojej priateľky, ktorá ju poprosí, aby pripravila občerstvenie na ples. Na plese sa Tiana stretne s rozmaznaným mladíkom premeneným na žabu. Zachrániť ho môže iba bozk z pravej lásky.

Princezná a žaba - Friends on the other side (Slovak) (SK + EN titulky)

27. Na vlásku

USA – 2010 (100 min). Hodnotenie ČSFD: 84 %.

Svoje miesto v rebríčku najlepších rozprávok si zaslúži aj rozprávka Na vlásku. Príbeh krásnej Rapunzel s čarovnými dlhými vlasmi a rebela, podvodníka a sympatického zlodeja Flynna chytí za srdce každého. Ani v tomto prípade rozprávke nechýba veľa vtipných a originálnych scén.

Na vlásku (2010) - Trailer CZ

28. Macko Pú

USA – 2011 (60 min). Hodnotenie ČSFD: 75 %.

V obľúbenej animovanej rozprávke nechýba stále hladný Macko Pú, smutný oslík Ijáček, plaché prasiatko, temperamentná, ale starostlivá matka kengura Kanga, intelektuálna sova, hravá kengura Rú, energický a trošku zlomyseľný Tigger, dobrosrdečný zajac a priateľský chlapec Christopher Robin. Táto zostava prináša mnoho vtipných momentov a dobrodružstiev.

Medvídek Pú (2011) - trailer

29. Ľadové kráľovstvo

USA – 2013 (102 min). Hodnotenie ČSFD: 76 %.

Rebríček najlepších Disney rozprávok tvorí aj mega úspešná animovaná rozprávka Ľadové kráľovstvo, ktoré si zamilovalo množstvo detí po celom svete. Hlavnými postavami sú nebojácna Anna, čarovná Elsa, dobrosrdečný Kristoff a v neposlednom rade vtipný rozkošný snehuliak Olaf. Pointou rozprávky je silné puto medzi dvomi sestrami, ktoré prekoná aj tie najťažšie prekážky.

ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO (FROZEN) - oficiálny trailer

30. Zootropolis

USA – 2016 (108 min). Hodnotenie ĆSFD: 84 %.

Môžete sa stať, kým chcete. To je hlavná myšlienka veselej rozprávky Zootropolis. Pokiaľ sa budete dostatočne snažiť a nebudete sa vzdávať, nič nie je nemožné. Príkladom je malá rozkošná zajačica, ktorá túžila stať sa uznávanou policajtkou. Bohužiaľ, kvôli jej veľkosti a roztomilej tvári, ju nikto nebral príliš vážne. Aby dokázala svoje kvality, rozhodne sa vyriešiť záhadný a komplikovaný prípad, s ktorým jej pomôže lišiak Nick.

Zootropolis: Město zvířat (2016) CZ HD trailer

31. Vaiana: Legenda o oceáne

USA – 2016 (107 min). Hodnotenie ČSFD: 80 %.

Medzi najnovšie Disney rozprávky patrí aj Vaiana. Odvážne dievčatko, ktoré má problém s dodržiavaním pravidiel a túži po novom dobrodružstve, sa rozhodne pomôcť svojmu ostrovu a zrušiť kliatbu, ktorá ich zužuje. Na svojej ceste sa stretne s vtipným polobohom Mauihom, ktorý ju na ceste sprevádza.

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016) CZ dabing TRL

32. Ľadové kráľovstvo 2

USA – 2019 (103 min). Hodnotenie ČSFD: 69 %.

Pokračovanie mega filmu Ľadové kráľovstvo prináša pohľad do minulosti zázračnej Elzy a jej pojašenej dobrosrdečnej sestry Anny. Sestry sa vydajú hľadať informácie a príčinu spevu, ktorý Elza stále počuje.

Ledové království II (2019) CZ dabing HD trailer

33. Encanto: Čarovný svet

USA – 2021 (110 min). Hodnotenie ČSFD: 73 %.

Príbeh je o rodinke Madrigalovcov žijúci na neobyčajnom kúzelnom mieste v kolumbijskom pohorí zvanom Encanto. Každé dieťa v rodine je obdarované unikátnou superschopnosťou, teda okrem Mirabel. Nakoniec však ona bude tá, ktorá bude poslednou nádejou na záchranu rodiny.

ENCANTO: ČAROVNÝ SVET (2022) oficiálny HD trailer SK dabing

34. Keď sa červenám

USA – 2022 (100 min). Hodnotenie ČSFD: 66 %.

V najnovšej Disnyovke je hlavnou postavou, energické, ambiciózne dievčatko Mailin Lee. Dievča vyniká ako v škole, tak aj v doma. Tak, ako každá tínedžerka aj Mailin má svoju partiu verných priateľov, s ktorými sa zabáva. V jej živote sa však objaví jeden podstatný problém – rodinná kliatba. Vždy, keď sa Mailin rozčúli, premení sa na veľkého červeného medveďa.

KEĎ SA ČERVENÁM (2022) oficiálny HD trailer

Čo nás ešte len čaká?

Disney nezaostáva ani v tomto roku. Spoločnosť má na pláne vydať zopár noviniek, ako aj prerobených klasík, do modernej podoby a s lepšou kvalitou. Čím nás prekvapia v najbližších rokoch?

Rakeťák

USA – premiéra 17. JÚN 2022.

Lightyear | Official Trailer

Pinocchio

USA – premiéra SEPTEMBER 2022.

Disney's Pinocchio Live-Action Remake - Official Teaser (2021) Tom Hanks, Robert Zemeckis

Strange World

USA – premiéra 23. NOVEMBER 2022.

Leví kráľ 2: Simbova pýcha

USA – premiéra 30. NOVEMBER 2022.

MUFASA: The Lion King II (2024) - Live Action Teaser Trailer Concept HD

Peter Pan & Wendy

USA – premiéra 2022.

Disney Plus' Peter Pan & Wendy - Official Teaser Trailer (2021) Yara Shahidi, Jude Law

Malá morská víla

USA – premiéra 26. MÁJ 2023.

The Little Mermaid (2023) - Live Action Teaser Trailer Concept Halle Bailey Disney Movie HD

Ak sa vám náš článok páčil, mohlo by vás zaujať 30 top najlepších rozprávok.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest