30 top najlepších rozprávok

Rozprávky sú milovaným žánrom nie len pre deti. Či už animované alebo hrané, zahraničné alebo československé rozprávky si našli svojich fanúšikov aj medzi dospelými. Niekedy nám dobre padne, pozrieť si príbeh so šťastným koncom, ktorý so sebou (vo väčšine prípadov) prináša aj nejakú tú hlbšiu myšlienku alebo ponaučenie. Alebo sa chceme len tak zasmiať, nechať hlavu oddýchnuť a sledovať veselé postavičky. Ak máte chuť pozrieť si rozprávku, no neviete akú, ste na správnom mieste. V našom článku nájdete najlepšie rozprávky, ktoré sme zozbierali na základne hodnotení a recenzií divákov.

vyberomat sk najlepšie rozprávky
vyberomat sk Najlepšie rozprávky

Top 10 najlepších československých rozprávok

Na začiatok sme zostavili zoznam českých a slovenských rozprávok, ktoré nás vrátia do detstva. Filmové rozprávky z československého prostredia sa stali súčasťou sviatkov, bez ktorých by to už nebolo ono. Napriek tomu, že si už väčšina z nich prešla dlhým časom, mnoho z nás na nich vyrastalo a sprevádzajú nás až doteraz. Klasiky, ako Tri oriešky pre popolušku, S čerty nejsou žerty alebo Byl raz jednou jeden král v našom rebríčku nemôžu chýbať.

1. S čerty nejsou žerty

Československo – 1984 (91 min). Hodnotenie ČSFD: 89 %.

Chytľavá melódia, nezabudnuteľné hlášky a sympatické herecké obsadenie. To všetko ponúka táto československá rozprávka. Film bol natočený podľa predlohy Boženy Nemcovej a získal si srdcia mnohých ľudí. S kľudným svedomím ho môžeme zaradiť medzi najkultovejšie československé rozprávky. Hlavným hrdinom príbehu je Peter, ktorý sa spriatelí so sympatickým čertom a z ktorých sa stanú najlepší priatelia.

S čerty nejsou žerty - nejlepší "hlášky"

2. Byl jednou jeden král

Československo – 1954 (107 min). Hodnotenie ČSFD: 87 %.

Čo je dôležitejšie? Zlato, drahé kamene a peniaze alebo soľ? Už asi každý niekedy počul výraz soľ je nad zlato. Rozprávka Byl jednou jeden kráľ vás o tom presvedčí. Film vznikol podľa knižnej predlohy skvelej Boženy Nemcovej a Pavla Dobšinského. Vyzdvihnúť musíme aj obsadenstvo, a to predovšetkým pána Wericha a Buriana, ktorí dodali rozprávke plno humoru.

Byl jednou jeden král - Lívance

3. Tri oriešky pre popolušku

Československo – 1973 (75 min). Hodnotenie ČSFD: 86 %.

Žiadna rozprávka sa nespája s Vianocami tak, ako práve československá verzia Popolušky. Príbeh, v ktorom dobro a láska nakoniec vyhrá nad zlom a chamtivosťou protivnej macochy a jej dcéry. Krásna popoluška si získa srdce princa, ktorý sa jej nemieni vzdať a spraví všetko pre to, aby svoju vyvolenú našiel.

TŘI OŘÍŠKY PRO POPELKU - Václav Vorlíček, 1973, Trailer

4. Šialene smutná princezná

Československo – 1968 (83 min). Hodnotenie (89 min.). Hodnotenie ČSFD: 83 %.

Šialene smutná princezná je ďalšou top československou rozprávkou, ktorá si získava srdcia ľudí už vyše 55 rokov. Ide o príbeh princa a princeznej, ktorým sa nechcelo do núteného sobáša. Napriek tomu, to však osud zariadil inak a obaja sa do seba zaľúbili. Ich láska však musí prechádzať rôznymi skúškami a intrigami.

Šílene smutná princezna - Znám jednu starou zahradu (Music by Jan Hammer) [HD]

5. Dívka na košteti

Československo – 1971 (76 min). Hodnotenie ČSFD: 82 %

Príbeh komediálnej rozprávky sa odohráva v čarodejníckom svete, kde študuje mladučká Saxana. Problém je, že ju štúdium nebaví, čo sa odráža aj na jej výsledkoch. Nakoniec dostane za trest 300 rokov po škole. Lenže Saxana sa rozhodne miesto prijatia trestu utiecť do ľudského sveta, kde stretne Honzu. Vďaka nemu zažije množstvo vtipných zážitkov.

Saxana, the czechoslovak witch (Dívka na koštěti) - 1972

6. Pyšná princezná

Československo – 1952 (94 min). Hodnotenie ČSFD: 82 %.

Ďalšia skvelá československá rozprávka vytvorená podľa predlohy talentovanej Boženy Nemcovej. Hlavnou hrdinkou je pyšná a hrdá princezná a sympatický rozumný princ. Vďaka nemu a jeho láske sa postupne pýcha a hrdosť u princezny vytratia.

Pyšná princezna - ukázka

7. Princezná so zlatou hviezdou na čele

Československo – 1959 (78 min). Hodnotenie ČSFD: 77 %.

Medzi najlepšie rozprávky sme museli zaradiť aj Princeznú so zlatou hviezdou na čele, v ktorej nechýba krásna princezná, dobrý kráľ, dobrosrdečná radkyňa, sympatický princ a samozrejme nemôžme vynechať ani zlého kráľa. Rozprávka vznikla podľa knižnej predlohy Boženy Nemcovej a Pavla Dobšinského.

Princezna se zlatou hvězdou

8. Perinbaba

Československo – 1985 (89 min). Hodnotenie ČSFD: 76 %.

Ďalšou snímkou, ktorú sme medzi najlepšie rozprávky zaslúžene zaradili je kultovú Perinbaba. Už od detských čias nás táto rozprávka spríjemňuje vianočné sviatky. Ide o príbeh víťazstva dobra nad zlom, lásky a odvahy.

Perinbaba (1985) TRAILER

9. Kráľ drozdia brada

Československo – 1984 (84 min). Hodnotenie ČSFD: 68 %.

Skvelé herecké obsadenie, perfektné výkony a poučný príbeh. To všetko nájdete v ďalšej top československej rozprávke Kráľ drozdia brada. Arogantná no krásna princezná Anna, dostane cennú lekciu od sympatického kráľa Jána. Ten sa rozhodne požiadať Annu o ruku, no tá ho odmietne so slovami, že si radšej vezme žobráka, ako neho, čo sa nakoniec na kráľov pokyn naozaj stane. To však netuší, že žobrákom je v skutočnosti prezlečený kráľ Ján.

Kráľ Drozdia brada (23.12.2019 o 16:50 na JOJke)

10. Princezna ze mlejna

Česko – 1994 (106 min). ČSFD Hodnotenie: 64 %.

Rebríček najlepších československých rozprávok zakončujeme Princeznou ze mlejna. Rozprávka má celkom 3 časti. Hlavnými hrdinami sú nádherná Eliška, dcéra mlynára a dobrodružný Jindřich, ktorý chce oslobodiť zakliatu princeznú. V rozprávke nechýba ani čert, vodník či arogantný zemepán, ktorí sa snažia získať srdce krásnej Elišky.

Princezna ze mlejna - Jdu cestou necestou

Najlepšie animované rozprávky

Samostatnou kapitolou sú obľúbené animované rozprávky. Najväčšími „hráčmi“ sú v tomto odbore Disney a Pixar, ktorým sa podarilo vyprodukovať mnoho skvelých legendárnych rozprávok. Nájdete medzi nimi aj klasiky ako Popoluška, Zlatovláska alebo Snehulienka. Na druhej strane sú v našom rebríčku aj rozprávky s nečakaným a originálnym dejom. Aké sú teda (podľa hodnotení divákov) tie najlepšie animované rozprávky?

vyberomat sk najlepsie rozpravky
vyberomat sk najlepsie rozpravky

11. Shrek

USA – 2001 (90 min). Hodnotenie ČSFD: 87,4 %.

Prvé miesto v rebríčku najlepších animovaných rozprávok si získala rozprávka o zlobrovi Shrekovi. Shrek sa rozhodne zachrániť princeznú Fionu z veže, ktorú stráži drak, aby naspäť získal zaslúžený pokoj v jeho milovanej bažine. Všetko sa skomplikuje, keď sa do princeznej nakoniec zaľúbi.

Shrek (2001) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

12. Coco

USA – 2017 (133 min). Hodnotenie ČSFD: 87,3 %.

Rozprávka sa odohráva vo svete mŕtvych. Avšak, aj keď to tak na prvý pohľad môže vyzerať, nejde o smutný príbeh. Hlavný hrdina Migel sa vydá na cestu za svojim hudobným snom, čo ho nakoniec dovedie ku svojim milovaným členom rodiny, ktorí sú už po smrti.

Coco Official Final Trailer

13. Snehulienka a sedem trpaslíkov

USA – 1937 (83 min). Hodnotenie ČSFD: 86,6 %.

Populárna rozprávka od Walta Disneyho patrí medzi jeho najobľúbenejšie diela. Preto zaslúžene patrí medzi najlepšie rozprávky. Klasický príbeh krásnej mladej dievčiny, ktorú trápi zlá macocha. Snehulienka sa nakoniec dostane medzi 7 trpaslíkov, s ktorými v kľude nažíva, až do chvíle, kým sa macocha nedozvie, že stále žije. Tak, ako vo väčšine rozprávok aj tu nakoniec zvíťazí dobro nad zlom.

Snehulienka a sedem trpaslíkov (5.7.2018 o 10:30 na JOJke)

14. Cesta do fantázie

Japonsko – 2001 (124 min.) Hodnotenie ČSFD: 86,6 %.

Dobrodružná rozprávka hovorí príbeh 10 ročného dievčatka, ktoré sa ocitne v meste duchov. Rozprávka nie je len pre tých najmenších, ale zaujme divákov všetkých vekových kategórií.

Cesta do fantazie (2001) - cz trailer

15. Leví kráľ

USA – 1994 (89 min). Hodnotenie ČSFD: 86,4 %.

Obľúbená animovaná rozprávka Leví kráľ zaslúžene patrí medzi najlepšie rozprávky. Príbeh rodinky levov s malým Simbom chytí za srdce nejedného diváka. Po smrti svojho otca sa pod tlakom výčitiek a strachu rozhodne malé levíča ujsť do divočiny, kde sa spriatelí s veselým diviakom a mungom.

Lion King CZ trailer

16. Ako vycvičiť draka

USA – 2010 ( 94 min). Hodnotenie ČSFD: 86,1 %.

Vo väčšine rozprávok vystupujú draci ako záporné postavy. Táto je však výnimkou. Ako vycvičiť draka je skvelá animovaná rozprávka o tínedžerovi, ktorý má talent na trénovanie drakov. Jeho úlohou je presvedčiť celú dedinu, na čele s jeho otcom, že draky nie sú nepriatelia, práve naopak.

Jak vycvičit draka (How to Train Your Dragon) - official trailer CZ

17. Hľadá sa Nemo

Austrália – 2003 (100 min). Hodnotenie ČSFD: 85,9 %.

Ďalšou top animovanou rozprávkou je hľadá sa Nemo od známej produkcie Pixar. Hlavnými hrdinami rozprávky sú malá rybička Nemo, jeho príliš ochranársky otec a zábudlivá rybička Dory. Kvôli nešťastnej náhode sa Nemo a jeho otec musia odlúčiť. Ten sa rozhodne nájsť svojho syna za každú cenu, pričom mu pomáha vtipná Dory.

Finding Nemo 3D Official Trailer #1 (2012) Pixar Movie HD

18. Ratatouille

USA – 2007 (111 min). Hodnotenie ČSFD: 85,5 %.

Môže byť potkan uznávaným šéfkuchárom? V rozprávkovom svete nie je nič nemožné. Rozprávka Ratatouille je príbeh potkana Remyho a nie veľmi šikovného Linguiniho, ktorí sa stanú nerozlučnou dvojicou. A to aj v kuchyni známej parížskej reštaurácií.

Ratatouille (2007) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

19. Toy Story – Boj hračiek

USA – 1995 (80 min). Hodnotenie ČSFD: 85,3 %.

Svoje miesto v tomto rebríčku si zaslúži aj skvelá rozprávka Toy Story. Chlapec menom Andy dostane k narodeninám hračku kozmonauta Buzza. Toho si Andy okamžite obľúbi. Ten však netuší, že hračky ožijú hneď, ako opustí svoju izbu.

Toy Story 1 HD Trailer

20. Príšerky s.r.o.

USA – 2001 (90 min). Hodnotenie ČSFD: 85 %.

V utajenom svete Monstropolis žijú rôzne strašidlá, medzi ktorými sú aj hlavní hrdinovia Sulley a Mike. Ich úlohou je prostredníctvom strašenia detí a ich kriku, získavať energiu. Všetko sa zmení vďaka jednému rozkošnému dievčatku, menom Boo.

Příšerky s.r.o. TRAILER animovaného filmu

21. VALL- I

USA – 2008 (98 min). Hodnotenie ČSFD: 84,9 %.

Animovaná rozprávka od Pixaru rozpráva príbeh dobrosrdečného robota, ktorý ostal na našej planéte sám. Spoločnosť mu robí iba jeho kamarát, šváb Hal. Wall – I nie je klasickým strojom bez emócií. Miluje romantiku a je sentimentálny. Od samoty ho zachráni kozmická loď, ktorá prinesie na planétu biely prieskumný automat.

WALL-E (2008) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

22. Asterix v Británii

Francúzsko – 1986 (79 min). Hodnotenie ČSFD: 84,9 %.

Asterix v Británii je ďalšou obľúbenou rozprávkou pre deti. Hlavní hrdinovia galskej dedinky Asterix a Obelix vďaka zázračnému nápoju zažívajú množstvo dobrodružstiev. Nápoj im umožňuje účinne sa brániť voči svojim nepriateľom, a to predovšetkým pred Caesarovým vojskom.

Asterix v Británii - scéna s rackem

23. Lady a Tramp

USA – 1955 (75 min). Hodnotenie ČSFD: 84,9 %.

Fenka Lady si žije pokojný život v luxusnom dome, kde jej nič nechýba. Na druhej strane je tulák Tramp, ktorý sa musí predierať životom na ulici. Nečakané stretnutie tejto dvojice spôsobí, že Lady zatúži po slobode a dobrodružnému životu po boku Trampa.

Lady and the Tramp (1955) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

24. Popoluška

USA – 1950 (74 min). Hodnotenie ČSFD: 84,5 %.

Megaúspešný animák od Disneyho milujú deti po celom svete. Klasický príbeh nádhernej Popolušky, ktorej sa život zmenil po smrti jej ho otca. Zlá macocha so svojimi dcérami robia Popoluške zo života peklo. Nakoniec však všetko dobre dopadne a zlo bude potrestané.

Cinderella Trailer (1950)

25. Doba ľadová

USA – 2002 (78 min). Hodnotenie ČSFD: 84,4 %.

Medzi najlepšie rozprávky musíme zaradiť Dobu ľadovú. Ako už názov napovedá, dej sa odohráva pred 20 tisíc rokmi. Hlavnými hrdinami sú mrzutý, ale dobrosrdečný mamut Manny, tiger Diego a vtipný leňochod Sid. Rozprávka je plná vtipných scén, ktoré pobavia každú vekovú kategóriu.

Doba ledová (2002) - trailer

26. Zootropolis

USA – 2016 (108 min). Hodnotenie ČSFD: 84,4 %.

Môžete sa stať, kým chcete. To je hlavná myšlienka veselej rozprávky Zootropolis. Pokiaľ sa budete dostatočne snažiť a nebudete sa vzdávať, nič nie je nemožné. Príkladom je malá rozkošná zajačica, ktorá túžila stať sa uznávanou policajtkou. Bohužiaľ, kvôli jej veľkosti a roztomilej tvári, ju nikto nebral príliš vážne. Aby dokázala svoje kvality, rozhodne sa vyriešiť záhadný a komplikovaný prípad, s ktorým jej pomôže lišiak Nick.

Zootropolis: Město zvířat (2016) CZ HD dabing trailer

27. Kráska a zviera

USA – 1991 (84 min). Hodnotenie ČSFD: 84,4 %.

Pekná animovaná rozprávka kráska a zviera, patrí medzi klasické a veľmi obľúbené rozprávky. Mladého francúzskeho princa, zakliala čarodejnica, kvôli jeho pýche a sebectvu. Zachrániť ho môže iba skutočná láska. Vo vzdialenej dedinke žije kráska, ktorá si žije vlastným životom a zaujímajú ju len knižky. Osud zariadi, že sa nakoniec kráska a zviera stretnú.

28. Na vlásku

USA – 2010 (100 min). Hodnotenie ČSFD: 84,2 %.

Svoje miesto v rebríčku najlepších rozprávok si zaslúži aj rozprávka Na vlásku. Príbeh krásnej Rapunzel s čarovnými dlhými vlasmi a rebela, podvodníka a sympatického zlodeja Flynna chytí za srdce každého. Ani v tomto prípade rozprávke nechýba veľa vtipných a originálnych scén.

Na vlásku (2010) - Trailer CZ

29. Rodinka úžasných

USA – 2004 (115 min). Hodnotenie ČSFD: 83,9 %.

Čo sa stane so superhrdinom, keď zavesí svoju hrdinskú kariéru na klinec a chce sa venovať iba svojej rodine? Rodinka úžasných je príbeh bývalého hrdinu Mr. Úžasného, ktorý zachraňoval svet pred najväčšími zločincami. Po založení rodiny sa pokúša žiť normálny život, čo mu skomplikuje tajomný kontakt, ktorý súrne potrebuje jeho pomoc.

Rodinka Úžasných (2004) český dabing

30. Ľadové kráľovstvo

USA – 2013 (102 min). Hodnotenie ČSFD: 76 %.

Najlepšie rozprávky uzatvára megaúspešná animovaná rozprávka Ľadové kráľovstvo, ktoré si zamilovalo množstvo detí po celom svete. Hlavnými postavami sú nebojácna Anna, čarovná Elsa, dobrosrdečný Kristoff a v neposlednom rade vtipný rozkošný snehuliak Olaf. Pointou rozprávky je silné puto medzi dvomi sestrami, ktoré prekoná aj tie najťažšie prekážky.

Ľadové kráľovstvo (Frozen) oficiálny trailer český dabing

netflix seriály.

Ak vás článok Najlepšie rozprávky zaujal, odporúčame vám pozrieť si Top 40 najlepších komédií alebo Najlepšie Netflix seriály.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest