Ako vybrať najlepšie pneumatiky pre automobil

Pozeráte sa niekedy na svojho tátoša a rozmýšľate, či ma obuté tie najlepšie pneumatiky? Premýšľate, či ste s kúpou svojho auta dostali pneumatiky tej najlepšej veľkosti a správnych vlastností a hlavne bezpečnosti? Nákup pneumatík pre automobily je jednoduchý, avšak medzi výberom pneumatík a výberom správnych pneumatík je rozdiel.

Veľkosť pneumatík

Prvá vec, ktorú musíte určiť, je veľkosť pneumatiky, ktorú potrebujete. Pneumatiky majú rôzne priemery. Veľkosť pneumatík, ktorá sa hodí k vášmu automobilu, nájdete na informačnom štítku na vnútornej strane bočných dverí vodiča alebo aj v pokynoch výrobcu. Môžete tam napríklad nájsť údaj ako P215/60R16 94T. Vo väčšine prípadov by vaše nové pneumatiky mali zodpovedať tejto veľkosti.

Vtedy môžete vstať a s týmto údajom ísť kúpiť nové pneumatiky. Ak by ste však chceli rozlúštiť tento záhadný kód, nech sa páči:

Prvá časť štítku – P215 / 60R16 – sa týka rôznych rozmerov pneumatiky, ako je šírka a priemer. P je typ pneumatiky, v tomto prípade P = passenger, čiže ide o pneumatiku pre osobné vozidlá. Číslo 215 je šírka pneumatiky cez dezén v milimetroch. Číslica za lomkou, v tomto prípade 60, označuje pomer strán bočnej steny k šírke. Písmeno R je zas skratka pre radiálnu konštrukciu. Nakoniec číslo 16 je priemer kolesa v palcoch (jeden palec = 2,54 cm).

vyberomat sk tires
vyberomat sk tires

Kratšia časť v závere označenia sa skladá z čísla a písmena. 94 označuje index nosnosti, čo je hmotnosť, ktorú môže každá pneumatika uniesť. Nakoniec písmeno T je rýchlostný stupeň pneumatiky, ktorý predstavuje maximálnu rýchlosť pneumatiky vo vzťahu k indexu nosnosti.

Tieto rozmery pneumatík by ste mali samozrejme rešpektovať, máte však predsa len istý priestor na to, aby ste trochu zvýšili index nosnosti a rýchlostnú kvalifikáciu.

Ak nakupujete pneumatiky online, môžete ľahko nájsť veľkosť svojej pneumatiky na webových stránkach predajcu. Potom stačí už len zadať rok výroby a model vášho automobilu. Tak nájdete veľkosť pneumatiky a zoznam pneumatík, ktoré zodpovedajú veľkosti a budú fungovať pre vaše auto. Potom si môžete na internete porovnať recenzie pneumatík a vybrať si tie najlepšie.

Aký typ pneumatík potrebujete?

Každý šofér vie, že základné delenie pneumatík sa týka ročného obdobia, pre ktoré sú určené. V tomto ohľade sa pri kúpe pneumatík musíte rozhodnúť, či chcete celoročné, zimné alebo letné pneumatiky. Aký je však medzi nimi konkrétny rozdiel?

Celoročné pneumatiky

Je to svetovo najobľúbenejší typ pneumatiky, pretože, ako už názov napovedá, môžete ich využívať počas všetkých ročných období. Celoročné pneumatiky poskytujú miernu priľnavosť k vozovke a to aj na ľade. Zabezpečujú dobrú vyváženosť priľnavosti za sucha aj za mokra. Známe sú aj pre svoju výdrž, aj po prejdení dlhých kilometrov sú takmer v perfektnom stave.  Sú zvyčajne vhodné pre bežné automobily a SUV.

Existujú rôzne triedy „celoročiek“ podľa rýchlostnej klasifikácie. Preto môžete zohnať celoročné pneumatiky s rozličnou priľnavosťou a rýchlosťou opotrebenia. Mimoriadne výkonné celosezónne pneumatiky sa zvyčajne dodávajú pre športové vozidlá a výkonné sedany.

Pretože však tento typ pneumatík bol vytvorený tak, aby zvládli každé ročné obdobie, predstavujú kompromis a v extrémnom počasí už nie sú také výhodné. Sú skvelé pre vodičov, ktorí žijú na miestach s miernymi zimami. Tam, kde býva hlboká snehová prikrývka, zľadovatený povrch, sneh a teploty trvale pod nulou, tam budete musieť pneumatiky vymeniť za zimné.

vyberomat sk tires
vyberomat sk tires

Zimné pneumatiky

Nie sú konštruované na celoročné použitie, ale len na zimu. To znamená, že počas zimnej sezóny budete musieť kúpiť ďalšiu sadu kolies a svoje letné pneumatiky vymeniť. Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej gumy, ktorá nestuhne pri mrazivých teplotách a poskytujú mimoriadnu trakciu pre zimné podmienky na cestách, ako je ľad, bahno a sneh. Majú tiež hlbší behúň a viac štrbín, ktoré dokážu rozbiť ľad a do snehu sa doslova zahryznú.

Zimné pneumatiky sa dajú ľahko identifikovať podľa symbolu hory a snehových vločiek zobrazených na bočnej stene pneumatiky. Navyše dezén nie je taký rovnomerný ako u celoročných pneumatík a obsahuje množstvo štrbín. Ak bývate v oblastiach s krutejšími zimami, budete určite potrebovať zimné pneumatiky.

Letné pneumatiky

Letné pneumatiky sa najlepšie hodia pre športové vozidlá na výkonnostnú jazdu, pretože poskytujú dobrú priľnavosť na suchých cestách pri vysokých teplotách a pri vysokých rýchlostiach. Zmes mäkkej gumy však nedokáže zaistiť dobrú trakciu v teplotách vozovky pod 40 stupňov alebo na zasnežených povrchoch.

Letná pneumatika však vo svojej podstate zvládne tri ročné obdobia – určite však neskúšajte s nimi jazdiť v chladnom počasí alebo na snehu. Letné pneumatiky poskytujú vynikajúcu trakciu na mokrej vozovke, takže sú ideálne pre jarné prehánky a letné búrky. Keď teplota klesne pod bod mrazu, vtedy ich mäkká guma stvrdne, čo ich robí nespôsobilými pre jazdu v zime.

Okrem tohto klasického delenia podľa ročných období, poznáme aj typy pneumatík vyrobených špeciálne na určitý účel:

Výkonnostné pneumatiky

Vysoko výkonné pneumatiky sú vytvorené pre vodičov, ktorí majú radi rýchlu jazdu a výkon. Tieto pneumatiky využívajú každý watt sily vášho motora a dokonale priľnú k vozovke, preto sa využívajú aj ako pretekárske pneumatiky. Majú znížené opotrebenie dezénu, a tak nemajú takú dlhú životnosť, než iné typy pneumatík.

Terénne pneumatiky

Ak radi jazdíte so svojím vozidlom mimo vyšliapanej cesty, môžu byť vaše terénne pneumatiky perfektnou výbavou do boja s nerovnosťami terénu. Tieto pneumatiky sú navrhnuté tak, aby zvládli všetky povrchy, od blata po piesok až po skaly – určite zvládnu aj úplne rozbitú cestu!

Športovo turistické pneumatiky

Turistické pneumatiky sú pneumatiky prémiového typu vyvinuté pre vodičov, ktorí oceňujú hladkú, pohodlnú jazdu a vynikajúcu ovládateľnosť. Poskytujú spoľahlivosť a dlhú životnosť. Väčšina turistických pneumatík je celoročná a dokáže zvládnuť typické mokré a suché podmienky, nedokáže však zvládnuť sneh, teploty mrazu a ďalšie extrémne poveternostné podmienky.

Do blatistého terénu

Existujú aj pneumatiky určené priamo pre blatistý terén. Sú vyrobené tak, že dokážu zvládnuť mäkké povrchy, ako sú hlboké bahno a piesok, oveľa lepšie než akékoľvek iné pneumatiky. Považujte pneumatiky v bahne za agresívnejšiu variantu všetkých terénnych pneumatík! Hlboký, robustný dezén pomáha vášmu vozidlu získať solídny záber na najmenej pevných terénoch. Ich intenzívny dizajn je ideálny pre jazdu v teréne, ale na bežných cestách nebude taký hladký ani pohodlný.

Načasovanie výmeny

Než začnete nakupovať, nečakajte, kým sa vaše pneumatiky nebezpečne opotrebujú. Používanie nadmerne opotrebovaných pneumatík je nebezpečné, preto je potrebné pravidelne kontrolovať ich stav. Minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm, všetko pod túto hranicu znamená už nebezpečie. Nie len to je však dôležitý parameter. Dobre sledujte, či sa vám nejaké časti pneumatiky neoddeľujú, nie sú viditeľne zdeformované či odreté.

vyberomat sk tires
vyberomat sk tires

Výmenu pneumatík si vždy načasujte vopred a nikdy nechoďte až na doraz, kedy pred nasadnutím do auta už z diaľky vidíte, že si vaše pneumatiky už čosi odžili. Hladkou a bezpečnou jazdou môžete v konečnom dôsledku ušetriť nejaké peniaze. A určite ušetríte zdravie.

Stanovte si priority

Výskum naznačuje, že čím je vozidlo novšie, ľudia majú tendenciu k nemu dokupovať odporúčané typy náhradných dielov, vrátane pneumatík. Avšak s pribúdajúcim vekom auta sa človek začína  pozerať aj na cenu. Obzerajú sa preto po cenovo výhodnejších alternatívach. Je potrebné si však uvedomiť, že kúpou inej pneumatiky, ktorá nie je odporúčaná výrobcom (hoci na dané vozidlo sedí), môžete počítať so zmenou jazdných vlastností automobilu a iným výkonom.

Je preto len na vašom zvážení, čo má pre vás väčšiu hodnotu. Jazdný komfort, ušetrené prostriedky, typ pneumatiky, bezpečnosť  či dokonca značka? Vždy si sami určite, ktorá pneumatika je pre vás aktuálne najlepšia.

Záver

Odborníci tvrdia, že ak si idete kupovať nové pneumatiky, mali by ste sa poobzerať po takých, aké ste dostali pri kúpe. Vy ako zákazník však môžete mať iný názor a zvoliť si obuv svojho autíčka podľa svojho gusta.

Ak sa vám páči spôsob jazdy a ovládanie vozidla ako doteraz, potom si k nemu zakúpte znova originálne pneumatiky. Je to pre vás aj najlepšia a najbezpečnejšia možnosť. Originálne pneumatiky predsa boli navrhnuté presne pre typ vášho automobilu a mali by sa k nemu dokonale hodiť. Ak však chcete zmeniť jazdné vlastnosti svojho vozidla, pokojne si urobte menší prieskum a nájdite si to najlepšie pre vás. Vždy však myslite na bezpečnosť a nie len na tú vašu, ale aj na bezpečnosť ďalších účastníkov premávky.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest