Tipy a inšpirácie ako zariadiť jedáleň

Chcete si vytvoriť útulnú a modernú jedáleň, v ktorej sa budú vaši hostia cítiť príjemne? V tom prípade sa inšpirujte našimi tipmi a trikmi, ako zariadiť jedáleň podľa najnovších trendov.

Jedáleň síce nepatrí medzi nevyhnutné miestnosti v domácnosti, bez ktorých by ste nemohli normálne fungovať, avšak aj ona má svoje opodstatnenie. Najčastejšie sa využíva ako útulné miestečko, kde sa organizujú oslavy, stretnutia a hostiny, a to aj pre viac ľudí. V dizajnovej jedálni sa vaši hostia budú cítiť príjemne a pohodlne, vďaka čomu im bude zaručene lepšie chutiť.

vyberomat sk ako zariadit jedalen
vyberomat sk ako zariadit jedalen

Veľkosť priestoru

Ak si chcete zariadiť novú jedáleň, dôležitým parametrom je veľkosť priestoru. Priestor je úplný základ, od ktorého sa budete odrážať. Pokiaľ máte dostatočné veľkú miestnosť, máte vyhrané. V takom prípade sa totiž nemusíte nejako obmedzovať. S kľudným svedomím si môžete vybrať veľký jedálenský stôl s viacerými miestami na sedenie. Vyblázniť sa môžete aj pri doplnkoch. Teraz nemyslíme na koberce a obrazy, ktoré sú určite tiež dôležité, ale hovoríme o väčšom nábytku. Vašu priestrannú jedáleň môžete vyplniť napríklad pohodlným gaučom alebo knižnicou.

Pravdou však je, že väčšina domácností nemá veľkú miestnosť navyše. Častokrát je jedáleň spojená s kuchyňou alebo obývačkou. Pokiaľ je toto aj váš prípad, nemusíte zúfať. Krásna dizajnová jedáleň sa dá vytvoriť aj v malých priestoroch. V týchto situáciách je dôležité zvoliť správnu veľkosť jedálenského stola a stoličiek. Aby sa človek za stolom cítil dobre a mal dostatok miesta, mal by mať priestor s rozmermi aspoň 60 x 40 cm. Pohodlné sedenie je tiež veľmi dôležité. Preto by ste mali zbystriť pozornosť aj na výšku stola. Ten by mal mať 60 až 75 cm do výšky.

Do menšej jedálni sa skvele hodia skladacie jedálenské stoly. Tie si viete v prípade potreby roztiahnuť, no zároveň vám počas bežného dňa nebudú zaberať veľa miesta. Ušetriť si kúsok miesta môžete aj okrúhlym jedálenským stolom. Ten je síce nepraktickejší pri väčšom počte ľudí, ale pre malé hostiny postačí.

vyberomat sk ako zariadit jedalen
vyberomat sk ako zariadit jedalen

Jedálenský stôl

Jedálenský stôl je nepochybne dominantou každej jedálni. Ide o najdôležitejší kus nábytku, bez ktorého by jedáleň stratila svoj zmysel. Veď predsa len ide o miesto, kde sa máme s našimi hosťami dobre a chutne najesť. Ako sme už spomenuli vyššie, dôležitá je jeho veľkosť. Pred kúpou sa zamyslite aj nad typom stola. Pri výbere by ste sa mali odraziť od veľkosti miestnosti a od jej dispozičného rozloženia. Potrebujete dostatočne veľký stôl, aby mali vaši hostia dostatok priestoru, no zároveň nie príliš veľký, aby ste dokázali popri stole prechádzať. Medzi stoličkami okolo jedálenského stola a stenami alebo ďalším nábytkom by mala byť vzdialenosť minimálne 1 meter.

Tip: Pokiaľ chcete miesto pre 4 ľudí, mal by mať váš jedálenský stôl dĺžku aspoň 120 cm.

Ak máte už jasnú predstavu o veľkosti stola, na rade je jeho tvar. Na výber máte z:

  • Štvorcový jedálenský stôl: Vhodný do menších miestností.
  • Obdĺžnikový jedálenský stôl: Najčastejšia voľba. Praktický do menších aj väčších miestností.
  • Rozkladací jedálenský stôl: Skvelá možnosť do menších jedální.
  • Okrúhly jedálenský stôl: Vhodný aj do menších miestností, avšak najlepšie vynikne vo väčších jedálňach.

Materiál jedálenského stola

Ak ste si už predchádzajúce dva body premysleli, môžeme pomaly prejsť na dizajn. S tým sa nepochybne spája samotný materiál jedálenského stola. Pri tomto parametri sa rozhodujte podľa vášho vkusu a dizajnu, do ktorého chcete jedáleň zladiť.

Najobľúbenejším materiálom jedálenského stola ostáva aj po rokoch drevo. Pôsobí príjemným teplým dojmom a dokáže zútulniť aj chladné miestnosti. Okrem toho jedálenské stoly z masívu vydržia naozaj dlho a dodajú klasickú vôňu dreva. Nevýhodou tohto materiálu je náročnosť na údržbu a častokrát aj vyššia obstarávacia cena.

Ďalšou možnosťou je kombinácia kovu a skla. Jedálenské stoly tohto typu sú cenovo dostupnejšie a ani s údržbou sa nemusíte príliš zaoberať. Stačí pravidelné pretieranie skleneného povrchu navlhčenou bavlnenou handričkou. Mínusom skleneného jedálenského stolu je náchylnosť na rozbitie alebo vyštrbenie.

vyberomat sk ako zariadit jedalen
vyberomat sk ako zariadit jedalen

Jedálenské stoličky

Najideálnejšou možnosťou je zaobstarať si kompletný jedálenský set, v ktorom sú už stôl a stoličky skvele zladené. V tomto prípade ste však limitovaný počtom stoličiek, ktoré výrobcovia k stolu ponúkajú. Pokiaľ chcete jedálenský stôl so stoličkami kúpiť samostatne a podľa vlastného vkusu, máme pre vás zopár tipov.

V dnešnej dobe, už môžete zladiť na prvý dojem nezladiteľné. Čo to znamená? Nemusíte sa striktne držať rovnakej farby, ale môžete popustiť uzdu fantázií. S kľudným svedomím môžete zvoliť odlišnú farbu stoličiek, dokonca môžete vybrať každú stoličku inej farby a v inom prevedení. Všetko záleží len na vašom vkuse.

Čo sa týka praktickosti, vyberte si radšej jedálenskú stoličku bez opierok. Tie vám budú zamerať zbytočné miesto a hostia budú mať menej miesta na pohyb. Ak máte málo miesta, môžete si vybrať klasické no praktické lavice na sedenie. Síce sú trošku menej praktické, ale vďaka nim, môžete do vašej menšej jedálne pozvať viac hostí.

Samostatnou kategóriou sú detské jedálenské stoličky. Viac sa dočítate v článku: Ako vybrať detskú jedálenskú stoličku.

vyberomat sk jedalensky set aut
vyberomat sk jedalensky set aut

CENA: od 212 €

vyberomat sk jedalensky set ks textil dub dekorhome
vyberomat sk jedalensky set ks textil dub

CENA: od 378 €

vyberomat sk jedalensky set rohovy corner
vyberomat sk jedalensky set rohovy corner

CENA: od 447 €

vyberomat sk jedalensky set stol moderna stolicky nilo ii
vyberomat sk jedalensky set stol moderna stolicky nilo ii

CENA: od 495 €

Ďalšie doplnky do jedálne

Keď už máte základný jedálenský nábytok poskladaný, prichádzajú na rad doplnky. Tie vašu jedáleň krásne dotvoria a zútulnia. Tak, ako v predchádzajúcich prípadoch aj tu platí, že jedálenské doplnky vyberajte podľa veľkosti miestnosti a podľa dispozičného riešenia.

Osvetlenie do jedálne

Osvetlenie do jedálne je skôr nevyhnutnosťou ako doplnkom. Každá miestnosť u vás doma by mala byť dostatočne presvetlená a jedáleň nie je výnimkou. Najlepšie urobíte, ak jedálenský stôl umiestnite, čo najbližšie k oknu. Tým si zaistíte dostatočné množstvo prirodzeného svetla.

Vhodným osvetlením do jedálne je stropné svetlo. To by malo byť max. 75 cm od stredu stola, aby dokázalo presvietiť celý stôl. Jedáleň môžete presvetliť aj rôznymi lampami alebo sviečkami.

Obrazy, kvety a koberec do jedálne

  • Obrazy: Svoju jedáleň môžete prepojiť s galériou. Dizajnové obrazy jedáleň zútulnia a zaujmú aj vašich hostí.
  • Kvety: Kvety sú dobrým doplnkom do každej miestnosti. Jedáleň nie je výnimkou. Pekne dotvoria interiér a potešia každé oko.
  • Koberec: Vďaka kobercu pod stolom bude jedáleň pôsobiť teplejším a príjemnejším dojmom.

Knižnica a pohovka do jedálne

Pokiaľ je vaša jedáleň naozaj priestranná, porozmýšľajte nad pohovkou alebo knižnicou, prípadne oboma. Jedáleň nemusí byť nutne len miesto pre hostiny. Predsa len vy sa vo vlastnom dome alebo byte musíte cítiť dobre. V jedálni si môžete hocikedy počas dňa dopriať šálku kávy alebo chutného vína. Keď si k tomu pridáte kvalitnú literatúru a oddych na gauči, ľahko sa z vašej jedálne stane najobľúbenejšia izba v domácnosti.

vyberomat sk koberec siva x marion typ
vyberomat sk koberec siva x marion typ

CENA: 21,90 €

vyberomat sk zavesne zrkadlo marys
vyberomat sk zavesne zrkadlo marys

CENA: 25 €

vyberomat sk stojan na vino drevo dekorhome
vyberomat sk stojan na vino drevo dekorhome

CENA: od 59,90 €

vyberomat sk zavesna lampa avier typ kov
vyberomat sk zavesna lampa avier typ kov

CENA: od 68,90 €

Inšpirácie ako zariadiť jedáleň

Na koniec vám ponúkame 10 inšpirácií na moderné a dizajnové jedálne.

1. Masívny drevený jedálenský stôl s jedálenskými stoličkami v kombinácií kovu a textilu.

2. Okrúhli jedálenský stôl vhodný do menšej jedálni s dizajnovými drevenými stoličkami

3. Moderný jedálenský set s dizajnovým stolom a kreslami.

4. Veľký keramický jedálenský stôl so stoličkami v modernej farbe a novodobom štýle.

5. Veľký drevený jedálenský stôl so stoličkami v neutrálnej farbe pôsobia čistým dojmom.

6. Jednoduchý okrúhly jedálenský stôl s drevenými stoličkami je vhodný do malej jedálne.

7. Čisto pôsobiaca kombinácia bieleho jedálenského stola a sivých stoličiek.

8. Biely jedálenský set oživený dizajnovými zlatými nožičkami.

9. Jedálenské stoličky v rozličných trendy farbách s ladiacim stolom a doplnkami.

10. Drevený jedálenský set s doplnkami a zeleňou pôsobí prírodným a teplým dojmom.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest