Moderná spálňa. Ako si ju kompletne zariadiť?

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk yankee candle
vyberomat sk yankee candle

Najlepší doplnok

vyberomat sk philips hue white ambiance w gu sada ks
vyberomat sk philips hue white ambiance w gu sada ks

Smart technológia

vyberomat sk rohnson r
vyberomat sk rohnson r

Užitočný produkt

Spálňa je miesto kde veľa spíme, ale odpočívame aj behom dňa. Ak ste sa rozhodli rekonštruovať svoju starú izbu alebo sa sťahujete do novej, dajte si záležať na jej vybavení. Ako by mala byť moderná spálňa vybavená? Do akej miestnosti ju situovať? Aké farby zvoliť? V nasledujúcom článku vám odpovieme na všetky otázky a pomôžeme vám zo spálne spraviť pokojné miesto na oddych.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na produkty, ktoré potrebuje každá moderná spálňa.

NázovDruhKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
YANKEE CANDLEsviečka– doba horenia
– overená značka
– kvalitné vône
– vyššia cenaod 10 € (96 g) Zobraziť ponuku
Philips Hue White Ambiance 4.3 W GU10svetlo– smart svetlo
– spárovanie s aplikáciou
– veľké rozpätie možností stmievania
– dlhá životnosť
– vysoká cena44,90 € Zobraziť ponuku
Stadler Form  Jasminearoma difúzer– dizajn
– výdrž 8 hodín
– automatické vypnutie
– hlučnosť 26 dB48,90 € Zobraziť ponuku
Medisana HDWdeka– veľkosť
– rýchlosť ohrevu
– automatické vypnutie
– príjemná na dotyk
– vysoká cena63,40 € Zobraziť ponuku
Rohnson R-9440 Sterilizer UVCčistička vzduchu– výkon
– funkčnosť
– dizajn
– jednoduché ovládanie
– pri vyššom výkone vyššia hlučnosť 97,90 € Zobraziť ponuku
vyberomat sk yankee candle

YANKEE CANDLE

YANKEE CANDLE patrí medzi obľúbené značky medzi sviečkami. Tešia sa veľkej obľube vďaka dlhej výdrže a krásnym vôňam. Nájdete medzi nimi nezvyčajné ale aj klasické vône. Na výber majú z rôznych objemov. Doba horenia pre 96 g sviečku je 28 h.


vyberomat sk philips hue white ambiance w gu sada ks
vyberomat sk philips hue white ambiance w gu sada ks

Philips Hue White Ambiance

Inteligentné, nastaviteľné svetlo je ideálne na použitie v spálni. Je úplne stlmiteľné, čím si ľahko vytvoríte vhodné podmienky pred spaním alebo atmosféru podľa danej situácie. Ovládať sa dá aj pomocou aplikácie v mobile, takže nemusíte ani vstať z postele. Ovládanie je jednoduché a intuitívne, bez problémov si nastavíte vami požadovanú intenzitu svetla. Naviac poskytuje dlhú životnosť a príkon 4,3 W.


vyberomat sk stadler form jasmine

Stadler Form Jasmine

Aroma difúzer spĺňa svoju prácu perfektne a prináša znateľne jemnejšie vône. Oproti konkurencií sa líši svojim vzhľadom, ktorý pripomína jednoduchú misku. Pri jemnom režime vydrží pracovať 24 hodín. Pri nepretržitom režime pracuje 8 hodín. Funguje prostredníctvom ultrazvukovej technológie, kde mení vodu zmiešanú s olejom na hmlu. Výhodou je automatické vypnutie, takže sa nemusíte obávať nechať prístroj bez dozoru. Zvoliť si môžete z 3 farieb. Objem difúzera je 100 ml.


vyberomat sk medisana hdw
vyberomat sk medisana hdw

Medisana HDW

Elektronická deka je vyrobená z príjemného hebkého materiálu. Zaručene vás zahreje počas chladných večerov a to prostredníctvom 4 regulovateľných teplôt. Výhodou je automatické vypnutie po nahriatí. Navyše ju môžete prať v práčke. Výkon: 120 W. Dĺžka kábla: 2,3 m. Rozmery: 130 x 180 cm.


vyberomat cz media

Rohnson R-9440 čistička vzduchu

Čistička vám v izbe vyčistí vzduch a zbaví vás rôznych roztočov, plesní a baktérií. Je ideálne umiestniť ju do spálne, pretože vám pomôže zbaviť sa týchto alergénnych a prachových častíc. Naviac ponúka aj tichý chod, takže ju môžete zapnúť pred spaním a nebude vás v noci rušiť. Tento prístroj má príkon 24 W. Je vhodný do miestností s veľkosťou až 30 m2.

Do akej izby spálňu situovať

Tento faktor záleží len na vás a vašich preferenciách a na rozložení jednotlivých izieb v domácnosti. Vo všeobecnosti sa odporúča pre spálňu vybrať miestnosť s oknami otočenými na východ. Ráno sa tak budete budiť so slnečnými lúčmi, čo dokáže človeka veľmi pozitívne naladiť do dňa. Zároveň budete večer zaspávať vo vychladenej a tmavej izbe. Zvážte však či vám toto umiestnenie bude vyhovovať aj behom leta, kedy sa budete zobúdzať do slnkom rozpálenej miestnosti. Niekomu práve preto bude vyhovovať skôr miestnosť s oknami na západ. Tam slnko začne svietiť až poobede, avšak zas budete potrebovať silné závesy, aby sa vám spálňa nevyhriala pred spaním. Väčšinou však ide len o pár horúcich týždňov počas roka a tento problém sa dá vždy vhodne vyriešiť použitím rôznych závesov a roliet.

Možnosťou je aj miestnosť s oknami umiestnenými na sever alebo na juh. Na severnej strane vám bude prenikať len veľmi málo slnka a izba bude tmavšia a chladnejšia. Na južnej strane vám bude zas príliš veľké teplo. Ak sa vám to aj u vás doma nepodarí vyriešiť úplne podľa vašich predstáv, môžete si pomôcť vhodne zvolenými farbami a tienením na oknách. Najdôležitejšie je predsa to, aby ste sa u seba doma cítili dobre.

vyberomat moderná spálňa

Posteľ je základ

Ak vyberáte novú posteľ, určite sa zamerajte na jej výšku, aby zodpovedala výške vašej postavy. Dajte si pozor aj na rozmery, aby sa vám zmestila do vami zvoleného priestoru. Dôležitý je aj typ postele a vhodne zvolený materiál. Nemenej podstatné je aj príslušenstvo ako bočnice, čelo postele, úložný priestor, osvetlenie a tak ďalej. Okrem samotného rámu postele sa sústreďte aj na kvalitný matrac, rošt a obliečky. Aj tie sú nevyhnutné pre váš kvalitný spánok. Ako vybrať posteľ sa ešte podrobnejšie dozviete v jednom z našich článkov. A možno už doma posteľ máte, ale zamyslite sa nad tým, či už nie je potrebné ju vymeniť. Ako dlho už na nej spávate? Nemá už preležaný matrac? Nelámu sa jej rošty?

Ako vybrať posteľnú bielizeň

Ako vybrať správnu posteľ pre dokonalý spánok

Zaujímať by vás malo aj správne umiestnenie postele. Posteľ by mala byť umiestnená tak, aby ste mali za chrbtom pevnú oporu a dobre videli na okná aj dvere. Budete sa tak cítiť bezpečnejšie a budete môcť pokojne zaspávať. Dajte si pozor na prievan, ktorý môže byť veľmi nepríjemný. Ten väčšinou vzniká, keď máte posteľ umiestnenú priamo v koridore, čiže medzi oknom a dverami. Pokiaľ je to možné, umiestnite posteľ do výklenku alebo len mimo hlavného priechodu spálňou. Nemala by byť ani príliš blízko vchodových dverí. Nie je dobré ani keď je posteľ z dvoch strán prisunutá ku stene, pretože jeden člen domácnosti má k nej potom sťažený prístup. Okolo postele by mal byť z oboch strán dostatočný priestor, aby ste nemali problém okolo nej prejsť a ľahnúť si.

Nábytok

Pri výbere nábytku do spálne platí pravidlo, že menej je viac. Spálňa by mala byť vzdušná a priestranná. Pokiaľ máte dostatok priestoru, nesnažte sa ho zaplniť rôznym nábytkom. Úplne vám postačí základné vybavenie ako je posteľ a nočné stolíky s poličkami na drobnosti. Pokiaľ nemáte možnosť mať oddelený šatník, radšej si do spálne kúpte vstavané skrine na mieru. Pokiaľ sa len dá, snažte sa oddeliť oddychovú zónu od tej pracovnej. Najlepšie je mať pracovňu v inej miestnosti. Zároveň do izby neumiestňujte nič, na čo by sa zbytočne ukladal prach a zachytávali sa roztoče.

vyberomat moderná spálňa dizajn

Farby

Pokiaľ máte k dispozícii veľkú spálňu, máte vyhraté. Častokrát sme však limitovaný priestorom a musíme si poradiť inak. V prípade malej miestnosti, vám pomôže vhodný výber farieb. Pokiaľ zvolíte svetlejšie a jasnejšie farby (najlepšie bielu), dokážu vám miestnosť opticky zväčšiť. Naopak tmavé farby by vám už aj tak malý priestor ešte opticky stiesnili a iste by ste sa necítili príjemne. Do tmavých izieb, s malým zdrojom svetla určite umiestnite výkonnejšie osvetlenie a zvýšte aj jeho početnosť. Taktiež sa v tomto prípade odporúča pridať viac teplých farieb, napríklad oranžovú, žltú alebo zelenú. Kedy ste chceli miestnosť naopak ochladiť, pridajte studené farby ako je biela, modrá, sivá a podobne.

Možno tomu neveríte, ale farby nie sú dôležité len kvôli dizajnu miestnosti, ale ovplyvňujú aj kvalitu vášho spánku. Správne farby a ich odtiene totiž dokážu navodiť vhodnú atmosféru pri zaspávaní aj pri zobúdzaní. Do spálne sa odporúčajú skôr neutrálne farby (sivá, hnedá, biela), ktoré nebudú pôsobiť agresívne. Nebudú vás opticky ani inak rušiť a navyše vás tak rýchlo neomrzia. Pri pohľade na ne sa ukľudníte a bez problémov zaspíte. Ak si však chcete vytvoriť farebnejšiu spálňu, dopredu si poriadne premyslite akú farbu, či kombináciu zvolíte. Jasným a sýtym farbám sa radšej vyhnite. Zvoľte skôr jemné a tlmené odtiene, ktoré nebudú zo steny príliš kričať.

Konečný výber farieb samozrejme závisí na vašom osobnom vkuse. Pri výbere sa zamerajte aj na farbu nábytku a rôznych doplnkov, aby všetko spolu ladilo. V spálni sa neodporúča kombinovať viac ako štyri farby. Správnym výberom si v spálni vytvoríte príjemnú atmosféru, bez potreby častého premaľovávania.

Osvetlenie

Spálňa je pokojným miestom, kde spíme a relaxujeme. Mali by sme tomu prispôsobiť aj osvetlenie. Vyvarujte sa umiestneniu silných, žiarivých a predovšetkým modrých svetiel, ktoré sa hodia skôr do pracovne alebo kuchyne. Umiestniť by ste sem mali skôr teplé, žlté svetlá, ktoré pôsobia relaxačne. Odporúča sa využiť osvetlenie v rozmedzí 2 700 – 3 400 kelvinov. Okrem centrálneho osvetlenia (lustru), určite do izby umiestnite aj doplnkové svietidlá. Medzi doplnkové osvetlenie patria lampičky k posteli či na nočný stolík, ktoré využijete nielen pri čítaní. Pokiaľ máte v spálni aj kreslo, v ktorom si radi čítate, štrikujete alebo len tak sedíte, nezabudnite ani na stojacu lampu. Vhodné je rozmiestniť aj bodové svetlo, napríklad do skríň alebo do šatne. Nezabúdajte, že sa snažíte vytvoriť pokojnú atmosféru a preto zvoľte radšej stmievateľné alebo tlmené svetlá, ktoré vám nebudú príliš svietiť do očí.

Modernou vychytávkou sú inteligentné osvetlenia, ktoré využijete aj v spálni. Takéto osvetlenie môžete jednoducho ovládať pomocou aplikácie v telefóne, či prideleným ovládačom, z pohodlia postele. Môžete ich zapínať, vypínať, ale aj meniť ich intenzitu či farbu. Medzi kvalitné moderné osvetlenie patrí aj LED osvetlenie, ktoré poskytuje dlhú životnosť a navyše aj nízku spotrebu elektrickej energie.

Ako vybrať najlepšiu LED žiarovku

vyberomat moderná spálňa dizajn

Zbavte sa elektroniky a ďalších rušivých elementov

Ako už bolo mnohokrát spomenuté, spálňa je miestom kde si máte oddýchnuť. Mali by ste sa preto vyvarovať umiestneniu rušivých elementov ako je napríklad televízor. Pokiaľ ho tam však nevyhnutne potrebujete, dbajte na to, aby ste ho vypli aspoň pol hodinu, najlepšie hodinu predtým ako sa uložíte na spánok.

Aj umiestnenie pracovne, prípadne pracovného stolíka s počítačom, vám môže sťažiť zaspávanie. Pokiaľ ho budete mať na očiach, budete pri zaspávaní neustále myslieť na odložené povinnosti a vôbec si neoddýchnete tak, ako by ste to potrebovali.

Záver

Spálňa je miestnosťou, v ktorej trávime čas hlavne v noci a vždy keď si chceme oddýchnuť. Je dôležité zariadiť si ju tak, aby čo najviac vyhovovala vašim osobným potrebám. Zamerajte sa na to, na ktorú svetovú stranu je izba situovaná. Najdôležitejším prvkom v spálni je určite posteľ. Správny výber kvalitnej a pohodlnej postele vám zaistí zdravý spánok. Dajte si záležať aj na jej umiestnení v rámci miestnosti. Okrem postele, sa pri zariaďovaní vašej spálne sústreďte aj na výber ostatného nábytku a správnu voľbu farieb.

Myslite na to, čo všetko je pre vás dôležité do spálne umiestniť, a čo tam naopak nechcete. Dajte preč všetky rušivé elementy. Urobte z nej izbu, kde budete relaxovať a pokojne spať. Izbu, do ktorej sa budete po práci radi vracať. Nič vás tam nebude rušiť. Budete tu radi tráviť čas a bude to obľúbená miestnosť, ktorá je len vaša.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest