Ako vybrať správnu posteľ pre dokonalý spánok

Kvalitný spánok je základ celkovej fyzickej pohody. Pri nákupe novej postele je preto dôležité, aby ste vyberali kvalitu. Okrem postele budete, samozrejme, potrebovať aj kvalitný rošt a matrac. Vybrať tú správnu posteľ nemusí byť vôbec jednoduché. Pripravili sme preto pre vás krátky návod, ktorý vám pri nákupe pomôže zvážiť všetky dôležité faktory.

Prvým bodom, ktorému sa budeme venovať, sú typy postelí podľa veľkosti. Potom sa spolu pozrieme na správne rozmery postele, vďaka ktorým budete mať pri spánku dostatok priestoru. Postupne prejdeme jednotlivé výrobné materiály, ich výhody a nevýhody. Povieme si tiež niečo o doplnkoch, ktoré môžu postele mať alebo si ich môžete dokúpiť.

vyberomat sk bed
vyberomat sk bed

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné postele, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Boxspring Atlanta Lift 180 x 200boxspring–  veľké rozmery
– pevná a stabilná konštrukcia
– dizajn
– nosnosť
– obsahuje rošt
– 5 rokov záruka
– bez matracu
– vysoká cena
1 600 €Zobraziť ponuku
Elegantná čalúnená posteľ BOSTON 160 x 200čalúnená manželská – úložný priestor
– nosnosť
– záruka 5 rokov
– dizajn
– bez matracu
– bez roštov
594 €Zobraziť ponuku
Dizajnová posteľ Marika 160 x 200 cmdrevená manželská – vytvorená z drevotriesky laminovanej v dezéne
– klasický dizajn
– odolné hrany
– nosnosť
– bez úložného priestoru
– bez matracu
– bez roštu
414 €Zobraziť ponuku
Posteľ Malibu 160 x 200 cmkožená manželská – s roštom
– dostupná cena
– veľkosť
– nosnosť
– bez úložného priestoru
– bez matracu
296 €Zobraziť ponuku
Posteľ DOLORES kovová manželská– dostupná cena
– dizajn
– obsahuje rošt
– bez matraca
– bez úložného priestoru 
216,50 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk boxspring atlanta lift x

Boxspring Atlanta Lift 180 x 200

Boxspring posteľ oceníte v prípade, že si potrpíte na pohodlné vstávanie a dlhú životnosť. S jej elegantným dizajnom sa bude hodiť aj do vašej spálne. Obsahuje lamelový rošt vo vnútri. Jej konštrukcia je pevná a stabilná. Rozmery: 180 x 200 cm. Nosnosť: 240 kg. Výška čela: 135 cm. Výška hornej hrany bočnice od zeme: 30 cm. Šírka: 193 cm. Dĺžka: 213 cm.


vyberomat sk elegantna calunena postel boston x

Elegantná čalúnená posteľ BOSTON 160 x 200

Táto elegantná manželská posteľ, skvele zapadne do každej spálne a pekne dotvorí interiér spálne. Čalúnená posteľ obsahuje úložný priestor pod posteľou, kam si zmestí množstvo vecí. Navyše k nej dostanete až 5 ročnú záruku. Rozmer: 160 x 200 cm. Nosnosť: 240 kg. Výška čela 110 cm. Výška hornej hrany bočnice od zeme: 43 cm. Šírka: 177 cm. Dĺžka: 218 cm.


vyberomat sk dizajnova postel marika x cm

Dizajnová posteľ Marika 160 x 200 cm

Manželská posteľ v klasickom dizajne, ponúka široký priestor pre pohodlný spánok pre dvoch ľudí. Vytvorená je z drevotriesky, zalaminátovanej v dezéne Dubu v hrúbke 18 a 36 mm. Hrany postele sú v hrúbkach 1 alebo 2 mm. Rozmery: 160 x 200 cm. Nosnosť: 300 kg. Výška čela 100 cm. Výška hornej bočnice od zeme: 50 cm. Šírka: 166 cm. Dĺžka: 208 cm.


vyberomat sk postel malibu x cm

Posteľ Malibu 160 x 200 cm

Cenovo dostupná posteľ Malibu, s rozmermi 160 x 200 prináša dostatočný priestor pre vás aj vášho partnera. Nechýbajú jej ani látkové rošty v kvalitnom prevedení. Poťah je vyrobený z eko kože. Výška ložnej plochy od zeme: 35 cm. Šírka: 169 cm. Hĺbka: 217 cm. Výška: 100 cm.


vyberomat sk postel dolores

Posteľ DOLORES

Posteľ DOLORES s elegantnou čiernou konštrukciou, je doplnená nohami vo farbe dreva čerešne. Nechýbajú jej ani lamelové rošty. Vybrať si môžete z 3 veľkostí, a to buď 140 x 200 cm, 160 x 200 cm alebo 1800 x 200 cm. Rozmery plochy na spanie pri 160 x 200: š. 162,8 x h. 210,6 x v. 96 cm. Výška pre rošt: 31 cm.

Typy postelí

Typy postelí sa od seba odlišujú svojou veľkosťou a konštrukciou. Na výber máte z viacerých typov.

Jednolôžkové a dvojlôžkové postele

Jednolôžková posteľ je určená na spanie pre jednu osobu. Dvojlôžkové postele nájdete na trhu aj pod názvom manželské postele. Ako z názvu vyplýva, pohodlne sa na nich vyspia dvaja ľudia. Môžete si ich zakúpiť aj na spanie len pre jedného. V takomto prípade vám poskytnú naozaj komfortný priestor.

Detské postele

Detské postele sú svojimi rozmermi prispôsobené pre deti. Na deti myslí často aj ich dizajn. Na trhu tak môžete nájsť postele v tvare auta, formuly či postele s baldachýnom pre malé princezné. Niektoré modely detských postelí majú nastaviteľnú dĺžku. Veľkosť tak budete môcť postupne prispôsobovať tomu, ako dieťa rastie.

Poschodové postele

Nielen v detskej izbe sa na čo najefektívnejšie využitie priestoru využívajú poschodové postele. Umožňujú pohodlný spánok pre dve osoby nad sebou. Niektoré modely sú doplnené aj o tretiu — výsuvnú posteľ.

Postele pre seniorov

Postele pre seniorov majú vyššiu výšku. Vyberajte modely s minimálnou výškou 60 cm. Často sa tiež dajú polohovať.

vyberomat sk bed
vyberomat sk bed

Rozmery postelí

Rozmer postele je dôležitý z hľadiska pohodlia pri spánku. V stiesnenom priestore by ste sa nemuseli vyspať tak dobre. Ideálny rozmer je minimálne o 25 cm dlhší ako je vaša výška. Budete tak mať dostatok miesta pri chodidlách aj hlave. Vyberať môžete zo štandardných rozmerov 200 cm alebo 220 a 240 cm pri predĺžených modeloch.

Šírka miesta na spanie pre jednu osobu je minimálne 80 cm. Vhodnejší je však až rozmer 1 m. V rozmere od 80 cm do 1 m sa vyrábajú jednolôžka. Pri dvojlôžkach sa môžete stretnúť so šírkou od 160 cm. Štandardným rozmerom je 180 a 200 cm. Na trhu nájdete aj tzv. 1,5 lôžka. Sú určené pre jednu osobu, no v prípade potreby sa na takejto posteli vyspia aj dvaja ľudia. Majú šírku od 110 do 140 cm.

Výška postele ovplyvňuje to, ako sa vám z nej bude vstávať. Nezabudnite počítať aj s výškou matraca. Minimálna výška na spanie je 30 cm nad zemou. Pri tejto výške nečakajte komfortné vstávanie. Je však dostatočná na to, aby ste v spánku nedýchali prach z podlahy. V staršom veku je odporúčaná minimálna výška 60 cm a viac.

Postele podľa materiálu

Jednotlivé materiály sa od seba odlišujú svojou životnosťou, pevnosťou a dizajnom. Pred kúpou je preto potrebné zvážiť nie len cenu ale aj vlastnosti jednotlivých materiálov.

Laminátové postele

Najväčšou výhodou laminátu je cena. Laminátové postele sa vyrábajú z drevotriesky s vrchnou fóliou v rôznych dekóroch. Väčšinou sa jedná o imitácie dreva. Môžete si ju tiež zakúpiť v rôznych farebných prevedeniach.

Nevýhodou tohto materiálu je menšia pevnosť a to samotnej drevotriesky ako aj jednotlivých spojov. Horšie je to tiež s odolnosťou. Povrch dosiek sa pri náraze ľahko poškodí a dochádza k odlupovaniu vrchnej vrstvy. Ak sa rozhodnete pre laminát, dôležitá je tiež jeho hrúbka. Mala by byť minimálne 32 cm. Skontrolujte tiež pevnosť rohových spojov.

Drevené postele

Drevená posteľ bude vyhovovať každému, kto má rád prírodné materiály. Výhodami dreva sú jeho pevnosť, dobrá stabilita a dlhá životnosť. Drevo je okrem toho odolnejšie voči nárazom. Na tomto materiáli môžu spať aj alergici. Nevýhodou môže byť vyššia cena a vyššia hmotnosť. Pri kúpe drevenej postele skontrolujte pevnosť spojov a typ dreva, z ktorého je posteľ vyrobená.

Drevené postele sa vyrábajú z viacerých typov dreva. Môžete sa stretnúť s posteľami z mäkkých drevín, akými sú smrek alebo borovica. Pri týchto drevinách je na dosiahnutie dostatočnej odolnosti potrebná povrchová úprava lakom. Postele sa vyrábajú tiež z tvrdších drevín, ktorými sú dub, buk, orech alebo jaseň. Tieto majú dlhšiu životnosť a lepšiu odolnosť.

Kovové postele

V modernom dizajne výborne vynikne kovová posteľ. Výhodou kovovej postele je, že sa na nej nezachytáva prach. Tento materiál je preto vhodný pre alergikov. Kovová posteľ je tiež veľmi odolná, dostatočne ľahká a má dlhú životnosť. Je prakticky nezničiteľná.

Nevýhodou kovovej postele môže byť jej dizajn, ktorý nie každému musí vyhovovať. Nevýhodou je tiež vyššia cena a vŕzganie v prípade nekvalitných spojov. Pri kúpe ich preto dôkladne skontrolujte.

Čalúnené postele

Čalúnené postele vynikajú svojím dizajnom. Čelo aj lôžkovú časť majú čalúnené. Pri čalúnení sa používajú viaceré materiály. Môžete sa stretnúť s nasledovnými:

Rôzne typy textílií — na výber je mnoho farebných odtieňov a vzorov.

Koža —  ak ste milovníkom luxusného dizajnu, potom iste siahnite po koži. Kožené postele sú zároveň najdrahšie.

Eko koža — syntetická napodobenina kože, ktorú na pohľad od tej pravej nerozoznáte vás poteší okrem svojho elegantného vzhľadu aj nižšou cenou.

Výhodou čalúnených postelí je takmer nekonečná variabilita dizajnov, tvarov čela aj samotných postelí. Vďaka mäkkému čalúneniu nemôžete naraziť o ostré hrany materiálu konštrukcie. Mnoho modelov disponuje aj úložným priestorom. Nevýhodou môže byť zlá kvalita čalúnenia. Pri kúpe preto skontrolujte jeho pevnosť a hrúbku. Tento typ postele tiež nie je vhodnou voľbou pre alergikov. Napriek pravidelnej údržbe sa v čalúnení budú množiť roztoče a zachytávať prach.

Boxspring

Boxspring postele patria vzhľadom na spôsob prevedenia k tým čalúneným. Od klasickej čalúnenej postele sa však v mnohom odlišujú. Boxspring postele sú vyššie. Skladajú sa zo spodného pružinového matraca a horného matraca. Tvrdosť horného matraca si môžete vybrať. Výhodou boxspring postele je pohodlné vstávanie a dlhá životnosť. Pri zariaďovaní spálne oceníte tiež ich luxusný vzhľad.

vyberomat sk bed
vyberomat sk bed

Doplnky k posteliam

Pri jednotlivých modeloch sa môžete v závislosti od typu postele stretnúť aj s rôznymi doplnkami. Najčastejšie sú to:

Čelo postele

Čelo postele je časť, ktorá sa nachádza za hlavou. Čelo sa vyrába v rôznych tradičných aj moderných dizajnoch. Okrem estetickej funkcie slúži na oddelenie hlavy od steny miestnosti. V prípade umiestnenia postele v priestore zabraňuje spadnutiu vankúša. Čelo postele využijete aj vtedy, ak si v posteli radi čítate. Môžete sa oň opierať bez toho, aby ste cítili chlad steny.

Bočnice

Bočnice sú praktickou pomôckou najmä pri detských posteliach. Zabraňujú tomu, aby dieťa v spánku spadlo na zem. Môžete sa s nimi stretnúť aj na posteliach pre seniorov. V tomto prípade môžu pomáhať pri vstávaní z postele.

Úložný priestor

Úložný priestor pod posteľou je možné využiť na odkladanie mnohých menej používaných vecí. Môžete mať k nemu prístup pomocou vyklápania lôžka alebo je tvorený zásuvkami pod posteľou.

LED osvetlenie

LED osvetlenie môžu mať niektoré luxusnejšie modely. Jedinečným spôsobom dotvárajú atmosféru v spálni.

Tipy na záver

Posteľ je súčasťou každého domova. Od jej kvality závisí kvalita vášho spánku. Nákupu postele by preto mal predchádzať starostlivý výber. Zamerajte sa na rozmery postele, ktoré by mali vyhovovať výške vašej postavy a vašim individuálnym potrebám priestoru pri spánku. Z hľadiska pohodlia pri vstávaní je dôležitá tiež výška postele.

Na trhu nájdete postele z viacerých materiálov. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Vyberajte preto najmä podľa vlastností jednotlivých materiálov. Cena by v tomto prípade mala byť až na druhom mieste. Spolu s posteľami sú dodávané niektoré doplnky. Niektoré si môžete tiež dokúpiť. Ako napríklad úložné priestory pod postele alebo nočné stolíky.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest