Ako vybrať presný tlakomer, ktorý môže zachrániť život

Rýchly životný štýl, nezdravé stravovanie ale tiež mnohé systémové choroby sa prejavujú okrem iného zníženým alebo zvýšeným krvným tlakom. Aby ste nemuseli pre každú kontrolu tlaku navštíviť lekára, môžete si kúpiť tlakomer aj na doma. Nemusíte sa pri tom obávať vysokej ceny. Bežné digitálne tlakomery sú cenovo dostupné. Na ich prevádzku budete potrebovať len raz za čas vymeniť batérie alebo ich zapojiť do siete. Bude tak mať prehľad o stave vášho tlaku každý deň.

Tak ako nákupu iných produktov, aj nákupu tlakomera by mal predchádzať starostlivý výber. Poradíme vám preto, aké parametre pri nákupe porovnávať. Jednotlivé modely sa líšia spôsobom merania a napájania. Pri výbere je tiež dôležité zvoliť vhodnú dĺžku manžety. Zameriame sa aj na to, aké funkcie môžete od niektorých modelov očakávať. Na záver článku sa dozviete, ako správne merať krvný tlak.

vyberomat sk tonometer
vyberomat sk tonometer

Typy tlakomerov

Tlakomery sa dajú deliť podľa viacerých kritérií. Ako prvé sa pozrieme na delenie na ortuťové, poloautomatické a digitálne.

Ortuťové tlakomery

Ortuťové tlakomery, nazývané tiež mechanické, sú najstarším typom. Pracujú na jednoduchom princípe sledovania tlkotu srdca a hodnoty krvného tlaku na ortuťovej stupnici. Meranie týmto tlakomerom je zložitejšie, preto ho vykonávajú len v zdravotníckych zariadeniach. Je však veľmi presné.

Poloautomatické tlakomery

Sú kombináciou mechanických a digitálnych tlakomerov. Aj tento typ je vhodný len na použitie profesionálom. Pri meraní tlaku sa manžeta napumpuje pumpičkou rovnako ako pri ortuťovom tlakomeri. Hodnota tlaku sa odčíta na displeji. K meraniu nie je potrebný fonendoskop.

Digitálne tlakomery

Digitálne tlakomery sú dnes najčastejšie používaným typom najmä na domáce použitie. Ich výhodou je jednoduché ovládanie, ktoré zvládne bez problémov aj medicínsky laik. Výhodou je tiež ich nízka váha a jednoduché prenášanie. Ovládajú sa pomocou stláčania tlačidiel. Dajú sa napojiť do elektrickej siete alebo sú napájané pomocou batérií.

Meranie tlaku prebieha bez akéhokoľvek zásahu používateľa. Stačí si nasadiť manžetu a zapnúť meranie. Manžeta sa sama napumpuje a o niekoľko sekúnd sa vám na displeji zobrazí výsledok. Niektoré modely ukladajú namerané hodnoty do pamäte alebo ponúkajú okrem merania tlaku aj iné funkcie.

Digitálne tlakomery podľa spôsobu merania

Podľa spôsobu merania delíme digitálne tlakomery na tlakomery na zápästie a na pažu.

Tlakomery na zápästie

Tlakomery na zápästie sú menšie a majú kratšiu manžetu. Ich výhodami sú skladnosť, jednoduché prenášanie a nižšia cena. Nevýhodou je nižšia presnosť. Pre niektorých používateľov tiež môže byť problém umiestniť ich na správne miesto. Sú preto vhodné ako náhrada tlakomeru v čase, keď cestujete na dovolenku alebo vtedy, ak si chcete merať tlak len z preventívnych dôvodov.

Tlakomery na pažu

Ak si potrebujete pravidelne merať tlak pre kontrolu vášho zdravotného stavu, je vhodnejšie investovať do tlakomeru na pažu. Tento typ je väčší a drahší, no zároveň oveľa presnejší. Väčšina používateľov tiež nemá problém s jeho používaním. Tlakomery na pažu disponujú viacerými funkciami.

vyberomat sk tonometer
vyberomat sk tonometer

Podľa čoho vyberať digitálny tlakomer

Pri výbere tlakomera na vás čaká porovnanie niekoľkých parametrov.

Veľkosť manžety

Aby digitálny tlakomer zobrazoval relevantné údaje, dôležité je vybrať vhodnú dĺžku manžety a vždy ju správne nasadiť. Na označenie veľkosti manžiet sa používa rovnaké značenie ako pri oblečení. Môžete si tak kúpiť digitálny tlakomer s manžetou XS, S, M, L a XL.

Na trhu sú najviac zastúpené tlakomery s manžetou M. Jej dĺžka je 22 – 32 cm. Ak ste obéznejší, vyberte veľkosť L alebo XL. Pre deti sú vhodné manžety s dĺžkou 17 – 22 cm. Tlakomery na zápästie majú len jednu veľkosť manžety v rozmere 12 – 23 cm.

Ak by sa vám stalo, že priberiete, alebo naopak schudnete a manžeta by vám viac nebola dobrá, nemusíte kupovať nový tlakomer. Postačí, ak si kúpite novú manžetu od rovnakého výrobcu. Tak zabezpečíte dostatočne presné meranie.  Výmena manžety nie je možná len pre tlakomery na zápästie.

Napájanie

Digitálne tlakomery potrebujú byť pripojené do elektriny pomocou adaptéra alebo sú napájané na tužkové batérie. Vzhľadom na nízku spotrebu tlakomera sa nemusíte obávať, že ich budete musieť často vymieňať. Používajte však kvalitné batérie, aby nedošlo k ich vytečeniu a zaneseniu prístroja. Najmenej bežným spôsobom napájania je použitie solárnej energie.

vyberomat sk tonometer
vyberomat sk tonometer

Funkcie tlakomerov

Základnými funkciami tlakomeru sú meranie systolického a diastolického tlaku. Okrem toho väčšina modelov disponuje meraním srdcovej frekvencie. Môžete sa však stretnúť aj s inými funkciami.

Pamäť pre ukladanie meraní

Pamäť pre ukladanie meraní môže byť prispôsobená pre jedného alebo viacerých používateľov. V tomto prípade má každý z nich k dispozícii svoj vlastný priestor na ukladanie údajov. Tlakomer zároveň dokáže vyhodnotiť priemerný tlak z posledných záznamov. Vyhodnotením záznamov sa môžete dozvedieť, ako sa stav vášho tlaku vyvíja dlhodobo. Vo väčšine prípadov je možné ukladať až 60 meraní. Ich počet sa môže líšiť v závislosti od ceny prístroja. Lacnejšie modely ukladajú len 30 údajov. Naproti tomu drahšie až 100 meraní.

Pripojenie k počítaču

Pripojenie počítaču nie len zvýši možnosti vyhodnotenia údajov. Môžete tak napríklad poslať namerané hodnoty svojmu lekárovi. Výhodou je tiež dlhodobé sledovanie vývoja výšky tlaku. Pre pripojenie k počítaču je dodávaný spolu s tlakomerom aj softvér. Prenos údajov sa vykonáva USB kľúčom alebo pomocou bluetooth pripojenia.

Detekcia pohybu

Táto funkcia zabezpečí, že sú pri meraní tlaku dodržané všetky dôležité podmienky. Keď digitálny tlakomer zaznamená váš pohyb, preruší meranie.

Intellisence

Ide o systém dvojitého merania, ktoré zabezpečuje jeho vyššiu presnosť. Tlakomer vám zmeria krvný tlak počas nafukovania aj počas vyfukovania manžety.

Doplnkové funkcie

Môžete sa stretnúť aj ďalšími doplnkovými funkciami ako sú automatické vypnutie, kontrolka stavu batérie, zobrazenie dátumu a času, signál na začiatku a konci merania alebo detekcia srdcovej arytmie.

Ako správne merať krvný tlak

Ak chcete získať relevantné výsledky, dôležité je dodržiavať niekoľko zásad pre správne meranie krvného tlaku.

  1. Krvný tlak si merajte v pokoji. Hodnoty namerané v prestávke medzi dvoma činnosťami nemusia byť pravdivé. Pred meraním si niekoľko minút poseďte. Pri meraní nerozprávajte a nehýbte sa.
  2. Nemerajte bezprostredne po výdatnom jedle. Pred meraním tiež nie je vhodné aspoň hodinu fajčiť, požívať alkoholické nápoje a kávu.
  3. Manžetu umiestnite pod ľavý biceps. Spodný okraj by sa mal nachádzať približne 2 cm nad lakťovou jamkou.
  4. Ruku si pri meraní položte na stôl. Manžeta by sa mala nachádzať vo výške srdca.
  5. Dbajte na to, aby ste neovplyvnili prietok krvi napríklad vyhrnutým tesnejším rukávom.
  6. Najlepšie výsledky vhodné na dlhodobé vyhodnotenie získate meraním v rovnakom čase dňa. Napríklad ráno po prebudení.

Záver

Meranie krvného tlaku môže slúžiť ako prevencia alebo na sledovanie stavu pri dlhotrvajúcich zdravotných ťažkostiach. Nemusí ísť len o srdcovo cievne ochorenia. Vysoký alebo nízky krvný tlak môže sprevádzať aj iné ochorenia.

Pri výbere tlakomera máte na výber z modelov na zápästie alebo na pažu. Digitálne tlakomery na pažu sú presnejšie. Porovnajte tiež jednotlivé parametre. Predovšetkým dĺžku manžety. Od správnej dĺžky závisí presnosť merania. Jednotlivé modely sa okrem toho líšia spôsobom napájania a dostupnosťou rôznych funkcií. Pomôžu vám napríklad ukladať a vyhodnocovať namerané údaje. Nezabudnite, že pre dosiahnutie čo najpresnejších výsledkov je potrebné dodržiavať zásady správneho merania krvného tlaku.

Vložiť komentár