Ako vybrať najlepšie masážne kreslo

Masážne kreslo slúži na relaxáciu. Na prvý pohľad pripomína klasické kreslo. Má však mnoho funkcií. Masážne kreslá môžete polohovať a používať na masírovanie. Vybrať konkrétny model nemusí byť vždy jednoduché. Najmä v tom prípade, že ho kupujete po prvý krát. Pripravili sme pre vás preto krátky návod na tému, ako vybrať masážne kreslo. Dozviete sa v ňom všetko, čo by ste pri kúpe mali zvážiť.

Ako prvé si zodpovedzte na niekoľko otázok:

  • Čo od masážneho kresla očakávate?
  • Akú časť tela chcete masírovať?
  • Kto všetko ho bude používať?

Potom môžete pristúpiť k výberu podľa jednotlivých parametrov. Každý z nich vám priblížime v našom článku.

vyberomat sk massage chair
vyberomat sk massage chair

Ako vyberať masážne kreslo

Prvým kritériom výberu bude to, ako často budete masážne kreslo používať. Ďalej by vás mali zaujímať parametre ako materiál a nosnosť.

Masážne kreslá podľa intenzity použitia

Iný model budete potrebovať na doma a iný na profesionálne použitie.

Masážne kreslá na domáce použitie

Modely na domáce použitie sú vyrábané s ohľadom na menšie nároky na intenzitu zaťaženia. Majú tiež k dispozícii menej funkcií. To sa odráža aj na ich cene. V porovnaní s modelmi na profesionálne využite sú lacnejšie.

Masážne kreslá na profesionálne použitie

Masážne kreslá na komerčné využitie sa vyrábajú s ohľadom na ich nepretržitú prevádzku. Odolnejší je tiež poťahový materiál. Ponúkajú možnosť masírovať viacero partií. Vymasírujú vám chrbát, horné a dolné končatiny aj iné časti tela. Ak sa rozhodnete zakúpiť si takýto model na doma, budete si zaň musieť priplatiť.

Materiál

Čalúnenie masážneho kresla musí odolať každodennému používaniu. Na výber máte z troch materiálov.

Pravá koža

Najdrahším materiálom je pravá koža. Ak sa rozhodnete pre kožu, iste oceníte jej luxusný vzhľad. Pravá koža je však náročná na údržbu. Nevýhodami sú vyššia cena a kratšia životnosť.

Umelá koža

Aj imitácia pravej kože vás zaujme svojím vzhľadom. Jej výhodou je vyššia odolnosť a dlhšia životnosť. V porovnaní s pravou kožou je tiež lacnejšia. Tento materiál sa na výrobu masážnych kresiel používa najčastejšie. Aby vám čo najdlhšie vydržal, doprajte mu starostlivosť. Umelú kožu je raz za čas potrebné umyť handričkou navlhčenou v mydlovej vode.

Mikrovlákno

Masážne kreslá z mikrovlákna patria medzi najlacnejšie. Výhodou tohto syntetického materiálu je nenáročná údržba, nevýhodou kratšia životnosť.

Nosnosť

Masážne kreslá sa vyrábajú s nosnosťou od 100 do 150 kg. Toto rozpätie by malo vyhovovať väčšine používateľov. Ak je to potrebné, hľadajte model s vyššou nosnosťou až do 200 kg.

vyberomat sk massage chair
vyberomat sk massage chair

Rozmery

Aby ste pri masírovaní dosiahli čo najlepší efekt, vyberajte model, ktorý sa dá nastaviť. Dôležité je najmä nastavenie chrbta a nôh. S rozmerom súvisí aj to, kam masážne kreslo umiestnite. Je potrebné si uvedomiť, že pri sklopení zaberie viac priestoru. Okrem toho myslite na hmotnosť kresla, ktorá môže dosahovať až 100 kg. Ak ho budete presúvať, skontrolujte, či je vybraný model vybavený kolieskami.

Ovládanie

Ovládanie masážneho kresla umožňuje nastavenie požadovanej masáže či iných funkcií. Ovládanie môže byť bezdrôtové alebo pomocou ovládača, ktorý je ku kreslu pripojený káblom.

Ovládanie s káblom — ovládač, ktorým nastavíte požadované funkcie kresla, je k nemu pripojený káblom. Tento spôsob nájdete na lacnejších modeloch.

Bezdrôtové ovládanie — je pohodlnejšie. Niektoré modely umožňujú tiež ovládanie mobilným telefónom.

LCD displej — LCD displejom sú vybavené drahšie masážne kreslá. Požadované funkcie nastavíte na dotykovej obrazovke. Na obrazovke tiež nájdete informácie o type masáže, ktorá práve prebieha a zostávajúcom čase do jej skončenia.

Polohovanie

Polohovanie je jednou zo základných funkcií masážneho kresla. Zmena polohy je dôležitá nie len pre váš komfort ale tiež pre niektoré typy masáží. Polohovať by sa mala dať minimálne opierka chrbta a to až do uhla 170°. Nožná opierka by sa mala dať polohovať až do uhlu 90°. Polohovaním môžete docieliť aj dokonalé rovnomerné rozloženie váhy tela nazývané Zero Gravity. Ide o polohu nulovej gravitácie.

Na polohovanie kresla sa používajú dva spôsoby:

Ručné — tento spôsob je lacnejší. Vyžaduje však manuálny zásah používateľa.

Automatické — väčšie pohodlie za vyššiu cenu ponúka automatické polohovanie. K zmene polohy sa používa ovládač kresla.

vyberomat sk massage chair
vyberomat sk massage chair

Typy masáží

Rôzne modely ponúkajú rôzne typy masáží. Spomenieme tie, s ktorými sa môžete stretnúť najčastejšie.

Klasická relaxačná masáž

Klasická masáž vám prinesie dokonalé uvoľnenie. Slúži na odbúravanie bolesti pomocou postupného uvoľňovania svalstva.

Regeneračná masáž

Regeneračná masáž ide viac do hĺbky. Docielite ňou postupné uvoľnenie a hĺbkovú regeneráciu. Prospieva tiež dobrej imunite a celkovej regenerácii.

Shiatsu masáž

Shiatsu masáž je kombináciou dvoch predchádzajúcich typov. Vychádza z techniky japonskej masáže. Ponáša sa na masáž, ktorú môžete zažiť pri návšteve maséra.

Lymfatická masáž rúk

Lymfatická masáž podporuje správnu funkciu lymfatického obehu. Lymfa je tekutina, ktorá prúdi telom, keď sa hýbeme. Tento typ masáže docieli správne prúdenie lymfy aj vtedy, ak nemáte dostatok pohybu.

Poklepová masáž

Poklepovú masáž zaraďujeme medzi hĺbkové typy. Telo vám vymasíruje poklepávaním údermi rôznej intenzity od slabšej až po silnú.

Hnetacia masáž

Hnetacia masáž masíruje kruhovým spôsobom. Vďaka svojej intenzite je určená aj pre hlbšie svalové partie. Docielite tak ich uvoľnenie a regeneráciu.

Technológia masírovania

Jednotlivé modely sa líšia aj technológiou masírovania. Môžete sa stretnúť s 2D, 3D a 4D masážou.

2D masáže

2D masáž sa skladá z pohybu do dvoch strán. V závislosti od konkrétneho modelu môže ísť o pohyb smerom hore a dole alebo do strán. Takúto masáž majú najlacnejšie masážne kreslá.

3D masáže

Ide o pohyb do troch smerov. Okrem pohybov hore a dole a do strán masíruje smerom z kresla a do kresla.

4D masáže ponúkajú masáže s pohybom do štyroch smerov. Nájdete ju na najdrahších modeloch. Týmto typom dosiahnete najlepšie masírovanie, ktoré dokonale kopíruje všetky časti ľudského tela.

Funkcie masážnych kresiel

Jednotlivé modely môžu byť vybavené rôznymi funkciami. Spomenieme aspoň tie najhlavnejšie.

Vibrovanie — kreslo pri masírovaní vibruje, čím zlepší vaše uvoľnenie.

Vyhrievanie — ak preferujete hĺbkovú masáž, mali by ste si vybrať kreslo s vyhrievaním. Vyhrievanie totiž pomáha k lepšiemu uvoľneniu svalov.

Reproduktory — niekto si dokonalý relax nevie predstaviť bez dobrej hudby. Ak aj vy patríte k takým ľuďom, vyberte si model so zabudovanými reproduktormi. Na prehranie hudby slúži konektor, ktorým pripojíte prehrávač alebo iné zariadenie.

Automatické meranie postavy — táto funkcia funguje pomocou merania veľkosti postavy infračervenými lúčmi. Dokáže tiež zvoliť program, ktorým dosiahnete optimálne masírovanie.

Nastavenie intenzity a dĺžky masáže — drahšie modely umožňujú nastaviť intenzitu masírovania a jeho dĺžku. Môžete si tak nastaviť, kedy sa masírovanie vypne.

Záver

Pre každého, kto si chce dopriať pravidelné masírovanie a uvoľnenie svalov, sú výbornou pomôckou masážne kreslá. Masážne kreslá však toho dokážu oveľa viac. Môžete si vybrať kreslo s relaxačnou, hĺbkovou, lymfatickou, poklepovou, hnetacou či iným typom masáže. Ponuka na trhu je naozaj bohatá. Mnohé modely disponujú tiež funkciami, ktoré vám používanie kresla spríjemnia ešte viac.

Pri výbere sa zamerajte na typ masáží, ktoré budete chcieť využívať a techniku masírovania. Okrem toho sa zamerajte na materiál a možnosti polohovania kresla. Dôležité sú tiež jeho nosnosť a rozmery. Zaujímať by vás mal aj spôsob ovládania kresla. Konkrétny výber bude závisieť od vašich osobných preferencií a požiadaviek.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest