Ako vybrať najlepšiu LED žiarovku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk tesla crystal retro led e w
vyberomat sk tesla crystal retro led e w

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk nedis wifi inteligentna ziarovka e wifiltgda
vyberomat sk nedis wifi inteligentna ziarovka e wifiltgda

Rozumná voľba

vyberomat sk philips hue white ambiance w gu
vyberomat sk philips hue white ambiance w gu

Najvyššia kvalita

Len málo vynálezov tak významne ovplyvnilo svet, ako je tomu v prípade žiaroviek. Ide o veľkého pomocníka každej domácnosti, pracoviska a verejného miesta, ktorý poslal staré petrolejky do prachu dejín. Avšak svet sa pohol ďalej, doba pokročila a už aj klasické žiarovky nastupujú na svoju poslednú púť smerom za starými petrolejkami. A dôvod? Ten je jednoduchý. Postupne sa začali nahrádzať úspornými LED žiarovkami. Ich najväčšími výhodami v porovnaní so starými žiarovkami sú úspora elektrickej energie a životnosť. Už žiadne chodenie po dome a otravná výmena žiaroviek, ktoré vypovedali službu každú chvíľu. LED žiarovka, pokiaľ sa s ňou šetrne narába, vydrží dlhé roky. A za ten čas ušetrí množstvo energie.

vyberomat sk led light bulb
vyberomat sk led light bulb

V súčasnosti je moderný trh doslova zaplavený rôznymi výrobkami rôznej ceny a kvality, samozrejme, aj rôznych parametrov. Najdôležitejší je výkon žiarovky a svetelný tok. Ich vzájomný pomer je udávaný v hodnotách W/lm. Nie je jedno ani to, z akého materiálu je žiarovka vyrobená. Tu treba vziať do úvahy, že lacnejšie výrobky spravidla nemajú kvalitné hliníkové alebo keramické telo a prehrievajú sa. A to je najčastejší dôvod, prečo začínajú jednotlivé čipy černieť a žiarovkám sa tak skracuje ich životnosť. To však nie sú jediné parametre, ktoré si treba všímať. Obal každej LED žiarovky obsahuje viac informácií. Niekto chce napríklad studené svetlo, iný radšej tzv. teplé svetlo a pod. Ako sa v tom množstve údajov vyznať tak, aby ste si vybrali pre seba práve to, čo naozaj potrebujete? Poradíme vám v našom článku.

Čo je to vlastne LED? Aké sú výhody?

Definícia LED je veľmi jednoduchá. Ide o polovodičovú elektronickú súčiastku, ktorá, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere, vyžaruje úzkospektrálne svetlo. Farba vyžarovaného svetla pritom závisí od chemického zloženia použitého polovodičového materiálu. Ako už bolo zmienené, ich najväčšou výhodou je nízka spotreba a neporovnateľne vyššia životnosť ako pri obyčajných žiarovkách. Tá dosahuje v priemere viac ako 50 000 hodín (niektorí výrobcovia uvádzajú až 100 000 hodín). Spotreba energie sa udáva v jednotkách Watt a to v závislosti na počte použitých LED diód. Medzi najlacnejšie LED diódy patria infračervené, po nich nasledujú červené, potom zelené, najdrahšie sú modré.

K ďalším výhodám používania LED žiaroviek patrí skutočnosť, že v porovnaní s klasickými žiarovkami produkujú viac svetla (v jednotkách lumen) na jeden Watt. Tie najvýkonnejšie LED produkujú viac ako 100 lm/W. Napríklad halogénová žiarovka iba 16-22 lm/W, no a klasické žiarovky len 15 lm/W. Potom je veľmi dôležitý fakt, že LED žiarovky majú pri porovnateľnej svietivosti niekoľkonásobne nižšie prevádzkové náklady a produkujú oveľa menej tepla ako tie obyčajné.

vyberomat sk led light bulb
vyberomat sk led light bulb

Ďalej je tu možnosť vyžarovania svetla požadovanej farby a to bez použitia optických filtrov. LED žiarovky sú odolné voči nárazom a nešetrnému zaobchádzaniu, pričom sú vhodné na použitie aj na takých miestach, kde je nutné časté zapínanie a vypínanie svetla. Ďalšia výhoda je v tom, že LED sa rozsvecujú extrémne rýchlo (rádovo milisekundy), pretože tu odpadá nutnosť žeravenia vlákna.

A ako to je s nevýhodami? Majú aj LED žiarovky nejaké slabiny? Samozrejme, aj v tomto prípade platí, že sú tu dve strany mince. Podotýkame, že v porovnaní s benefitmi, ktoré LED žiarovky poskytujú, ide iba o nepatrné drobnosti. Napríklad LED žiarovky majú vyššie zriaďovacie nároky a sú omnoho drahšie ako obyčajné žiarovky. Tiež sa niekedy stáva, že ľudia zvyknutí na konvenčné svetlo sa v interiéroch osvetlených výhradne LED musia dlhšie adaptovať, pričom sa im zdá, že vyžarované svetlo je slabšie. Je to však iba klam. Rovnako treba vziať do úvahy skutočnosť, že hoci sú LED žiarovky drahšie, je predpoklad, že ich cena bude klesať. Naproti tomu cena elektrickej energie porastie smerom nahor. Dá sa teda povedať, že LED svetlá vám z roka na rok ušetria čoraz viac peňazí za energie.

Dôležité parametre, na ktoré si treba dať pozor

Prirodzene, keď sa bavíme o parametroch LED žiaroviek, určujúca je cena. Na trhu dostať lacnejšie – už od pár eur, tie drahšie môžu stáť aj pár desiatok eur. Preto je dôležité upriamiť pozornosť na parametre a vedieť, čo je pri LED žiarovkách naozaj dôležité a čo jednotlivé čísla znamenajú. Možno sa zdá toho veľa, no nejde o nič náročné. To hlavné, čo by vás malo zaujímať, sú svietivosť, farba svetla, index farebného podania, životnosť, úspora a spotreba energie, uhol svietenia a pätica.

Svietivosť

Vo všeobecnosti možno definovať svietivosť pri LED žiarovkách pomocou jednotky lumen (lm), ktorá udáva, koľko svetla celkovo vyžiari svetelný zdroj do všetkých smerov nad 120°. V minulosti počet Wattov označoval spotrebu 40, 60, 75 alebo 100 W. Aj LED osvetlenie ponúka rovnakú intenzitu svietivosti, ale s oveľa menšou spotrebou elektrickej energie. Preto je dôležitým ukazovateľom pomer výkonu a svietivosti. Napríklad 10 W žiarovka môže mať svetelný tok až viac ako 1000 lm, ale môže to byť iba 800 lm. Z toho dôvodu je dôležité zvažovať nielen výkon a cenu žiaroviek, ale aj svetelný tok udávaný v lumenoch.

To hlavné, na čo treba pri kúpe LED žiarovky pamätať, je, že sa nekupujú podľa Wattov, ako tomu bolo pri klasických žiarovkách. Napríklad 8 W LED žiarovka nemusí svietiť rovnako ako 40 W obyčajná žiarovka. Renomovaní výrobcovia však na obale zvyčajne uvádzajú, koľko „wattovú“ klasickú žiarovku nahradí daná LED žiarovka.

vyberomat sk led light bulb
vyberomat sk led light bulb

V neposlednom rade si treba všímať typy použitých LED diód. Tie určujú najmä to, kam a do akých priestorov sa LED žiarovka hodí. Najvhodnejšie na osvetľovanie priestorov sú klasické vysoko svietivé LED žiarovky. Ich hlavná nevýhoda spočíva v tom, že majú úzky uhol svietivosti (iba 60°). Podobne sú na tom aj výkonné LED (Power LED) žiarovky. 120° uhol svietivosti poskytnú SMD 3528 LED (jednodiódové) a SMD 5050 LED (trojdiódové). COB LED žiarovky zase predstavujú jeden veľký čip pozostávajúci z viacerých menších čipov, vďaka čomu sa dosiahne vyššia svietivosť a nižšia výsledná teplota. Svetelný výkon je tu v priemere 100–110 lm /W.    

Farba svetla

Veľmi dôležitým parametrom je farba svetla. Každý má rád niečo iné, niekomu napríklad nevyhovuje studené svetlo, radšej má neutrálne, prípadne teplé. Ako teda zistiť z obalu výrobku, aké svetlo nám bude doma svietiť?

Ako základ treba vedieť, že teplota svetla sa udáva v Kelvinoch (K), pričom vyjadruje, v akom odtieni bude vyžarované svetlo. Teplá biela farba predstavuje farebné spektrum v rozmedzí 2700 K až 3200 K. Ide o farbu svetla, ktorá je najbližšie ku klasickým žiarovkám. Preto je ideálna do spálne, či detskej a obývacej izby. Skrátka všade tam, kde radi odpočívate.

Aj neutrálna biela má svoje výhody a uplatnenie. Ide o farebné spektrum v rozmedzí 3200 K až 4500 K. Predmety osvetľované takouto LED žiarovkou majú chladnejší nádych a pokožka ľudí stráca teplejší odtieň. Je preto vhodná na osvetlenie pracovní alebo priestorov v dome, kde radi čítate.

Studená biela už môže byť pre mnohých nepríjemná a menej komfortná. Preto sa viac hodí do málo obývaných priestorov, napríklad do skladov alebo ako vonkajšie osvetlenie. Ide o farebné spektrum v rozmedzí 4500 K až 6500 K.

Index farebného podania (CRI)

Parameter, ako sa určitá množina štandardných farieb reprodukuje, popisuje Index farebného podania (CRI – Color Rendering Index). Ide o bezrozmernú veličinu v rozsahu od 0 do 100. Keď sa CRI približuje k 100, znamená to, že farby vyžarovaného svetla sa budú javiť s vysokou vernosťou. Naproti tomu z nízkej hodnoty CRI vyplýva, že farby môžu nadobúdať rôzne odtiene a budú pre pozorovateľa chromaticky nerozlíšiteľné. Slnečné svetlo má CRI rovných 100.

Spotreba

Prirodzene, každý svetelný zdroj, či spotrebič, má spotrebu vyjadrenú vo Wattoch. V tomto prípade nemožno dať medzi klasickú a LED žiarovku znamienko rovnosti. Napr. obyčajná 40 W žiarovka zodpovedá LED žiarovke so svetelným výkonom okolo 5 W. Ako už bolo napísané, v prípade žiaroviek platí, že ich nevyberáme podľa toho, či má výrobok nízku spotrebu vo Wattoch, rozhodujúci je totiž pomer svetelného výkonu a spotreby.

Uhol svitu

Tento parameter určuje, pod akým uhlom sa bude svetlo vyžarovať a môže byť variabilný. Bodové žiarovky majú síce malý vyžarovací uhol, no zato lepšie osvetlia konkrétne miesto. Na stenu a na strop sa hodia viac žiarovky so širokým uhlom svitu.

Pätica

Prirodzene, žiarovka musí niekam zapasovať. Pätica sa nazýva koniec žiarovky, ktorý slúži na uchytenie a napájanie. Existujú rôzne druhy a tvary – od tenkého závitu E14, klasického E27, hrubého závitu E40, GU10 až po MR16 pre bodové svetlá 12 V a aj 230 V. Typ koncovky si preto dobre skontrolujte.

Životnosť a úspora energie

Niet pochýb o tom, že LED žiarovky ušetria v každej domácnosti nemalé finančné prostriedky za energie – nízka spotreba, nízke náklady. Čo sa týka životnosti, tá sa udáva ako doba, za ktorú poklesne svetelný tok na určitú hodnotu. Napríklad, ak je na žiarovke vyznačená životnosť 30 000 hodín, tak to znamená, že proces poklesu začína už po 15 000 hodinách a pri 30 000 hodinách má LED žiarovka o 20% – 30% nižšiu svietivosť ako na začiatku. LED žiarovka môže svietiť aj naďalej, zníži sa však jej pôvodná svietivosť.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné LED žiarovky, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
AlzaPower LED Essential 13 W (100 W), 2700 K, E27, 3 ks klasická – dobré recenzie
– príjemná teplá farba
– dobrá cena
– úspornosť
bez pridaných funkcií 8,20 € (2,73 €/ks) Zobraziť ponuku
Tesla CRYSTAL RETRO LED E27 4 Wklasická– retro dizajn
– dostupná cena
– prirodzené svetlo
– silné svietenie
– úspornosť
– slabšia výdrž3 €Zobraziť ponuku
EMOS LED Classic A60 14 W E27klasická– dobré recenzie
– silné svietenie
– úspornosť
– slabšia výdrž
– bez pridaných funkcií
3,30 €Zobraziť ponuku
NEDIS Wifi inteligentná žiarovka E27  WIFILT10GDA60 smart – smart svetlo
– spárovanie s aplikáciami
– možnosť zvoliť si odtieň a jas svetla
– časovač
– slabšia výdrž
– vysoká cena
12 € Zobraziť ponuku
Philips Hue White Ambiance 5,5 W GU10smart– smart svetlo
– spárovanie s aplikáciou
– veľké rozpätie možností stmievania
– dlhá životnosť
– vysoká cena52 € (26 €/ks)Zobraziť ponuku
vyberomat sk alzapower led essential w w k e ks

AlzaPower LED Essential 13 W (100 W), 2700 K, E27, 3 ks

LED žiarovka patrí do energetickej triedy A+, vďaka čomu je zaručená jej úspornosť. Žiarovka dosahuje životnosť 15 000 hodín. Príkon žiarovky je 13 W (100 W). Napájacie napätie: 230 V. Svetelný tok: 1 521 lm. Chromatickosť: 2 700 K. Index podania farieb (CRI): 80 Ra. Balenie obsahuje 3 ks. Rozmery: 60 x 120 mm.


vyberomat sk tesla crystal retro led e w

Tesla CRYSTAL RETRO LED E27 4 W

Žiarovka zaujme už na prvý pohľad pekným retro dizajnom. Spadá do energetickej triedy A+, vďaka čomu je úsporná. Životnosť žiarovky je 10 000 hodín. Príkon žiarovky je 4 W (40 W). Napájacie napätie: 230 V. Svetelný tok: 470 lm. Chromatickosť: 2 700 K. Index podania farieb (CRI): 80 Ra. Balenie obsahuje 3 ks. Rozmery: 45 x 76 mm.


vyberomat sk emos led classic a w e

EMOS LED Classic A60 14 W E27

Energetická účinnosť LED žiarovky je A+, vďaka čomu patrí medzi úsporné žiarovky. Dosahuje životnosť 30 000 hodín. Príkon žiarovky je 14 W (100 W). Napájacie napätie: 230 V. Svetelný tok: 1 521 lm. Chromatickosť: 4 100 K. Index podania farieb (CRI): 80 Ra. Rozmery: 60 x 120 mm.


vyberomat sk nedis wifi inteligentna ziarovka e wifiltgda

NEDIS Wifi inteligentná žiarovka E27 WIFILT10GDA60

LED žiarovka disponuje veľkým množstvom funkcií. Môžete ju ovládať prostredníctvom mobilných aplikácií, ale aj pomocou hlasu. Dokážete nastaviť farbu, chromatickosť, jas, stmievavosť, intenzitu a farbu svetla. Žiarovka je úsporná s energetickou účinnosťou A+. Dosahuje životnosť 15 000 hodín. Príkon žiarovky je 5,5 W (40 W). Napájacie napätie: 230 V. Svetelný tok: 350 lm. Chromatickosť: od 1 800 K do 6 500 K. Index podania farieb (CRI): 80 Ra. Rozmery: 60 x 110 mm.


vyberomat sk philips hue white ambiance w gu

Philips Hue White Ambiance 5,5 W GU10

Inteligentné, nastaviteľné svetlo je úplne stlmiteľné, čím si ľahko vytvoríte vhodné podmienky pred spaním alebo atmosféru podľa danej situácie. Ovládať sa dá aj pomocou aplikácie v mobile. Ovládanie je jednoduché a intuitívne bez problémov si nastavíte vami požadovanú intenzitu svetla. Žiarovka je úsporná s energetickou účinnosťou A+. Dosahuje životnosť 15 000 hodín. Príkon žiarovky je 5,5 W. Napájacie napätie: 230 V. Svetelný tok: 350 lm. Chromatickosť: od 2 200 K do 6 500 K. Rozmery: 50 x 57 mm. Balenie obsahuje 2 ks žiaroviek.

Niekoľko praktických rád na záver a zhrnutie

Možno sa vám zdá, že kúpa LED žiaroviek je hotová veda. No nebojte sa, nie je tomu tak. V skutočnosti stačí iba popremýšľať nad niekoľkými parametrami a na ne potom myslieť pri kúpe. Pripravili sme krátke zhrnutie toho, na čo by ste pri kupovaní LED žiaroviek nemali zabudnúť, aby ste si mohli pre seba vybrať presne to, čo potrebujete.

  • Dobre si premyslite, kam potrebujete žiarovku umiestniť a pri akej činnosti budete využívať jej svetlo. Myslite na to, že pri hodnote približne 3000 Kelvinov bude svetlo žlté, no pri hodnote 5000 K už bude modrasté, čo sa nie vždy hodí. Rovnako treba vziať do úvahy fakt, že odlišná farba svetla spôsobuje aj odlišné osvetlenie a inú viditeľnosť.
  • LED žiarovky sa vyrábajú v rozličných farbách svetla. Pokiaľ potrebujete niečo útulné a príjemné vášmu oku, vyberte si teplú bielu farbu svetla (3000 K). Táto farba svetla je ideálna na čítanie a oddych.
  • Pokiaľ potrebujete nahradiť konkrétnu klasickú žiarovku, na obale výrobku nájdete údaj o svetelnom toku v lumenoch, na základe ktorého zistíte, či vami vybraný výrobok spĺňa túto požiadavku.
  • Ak potrebujete osvetliť málo obývaný priestor, napr. sklad, prípadne potrebujete vonkajšie osvetlenie, vyberte si studenú bielu farbu svetla (4500–6500 K).
  • Dbajte na kvalitný materiál, z ktorého je žiarovka vyrobená. Najjednoduchším spôsobom ako zistiť, či je skutočne kvalitná, je rozsvietiť ju a namieriť na ňu fotoaparát mobilného telefónu. Ak je na displeji vidieť blikanie, tak patrí k menej kvalitným.
  • LED žiarovky sa nekupujú podľa Wattov, určujúci je vzájomný pomer svetelného výkonu a spotreby.
  • Pokiaľ potrebujete lepšie osvetliť konkrétne miesto, vyberte si bodovú žiarovku s malým vyžarovacím uhlom (60°). Na stenu alebo na strop sa naproti tomu hodia viac žiarovky so širokým uhlom vyžarovania (120°).
  • Dobre si skontrolujte typ pätice (koniec žiarovky), ktorý potrebujete.
  • Každý variant LED žiarovky má inú spotrebu energie. Pri niektorých výrobkoch sa preto na obale nachádza aj orientačná kalkulačka úspor. Pokiaľ nie je uvedená, na internete sa dá nájsť množstvo vzorových výpočtov.
Philips Hue: Chytré osvětlení | Alza Tube

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest