Ako vybrať dobrý stan do záhrady a do prírody

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk campgo one layer pop up p
vyberomat sk campgo one layer pop up p

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk coleman festival octagon
vyberomat sk coleman festival octagon

Rozumná voľba

vyberomat sk jurek midi duo
vyberomat sk jurek midi duo

Najvyššia kvalita

Na rodinnú dovolenku do prírody, či výlet s priateľmi, budete potrebovať spacák, karimatku a v neposlednom rade aj stan. Na trhu nájdete veľa modelov turistických a rodinných stanov, ktoré sa navzájom líšia. Aby ste si vybrali stan, ktorý vám bude vyhovovať najlepšie, pripravili sme pre vás krátkeho nákupného poradcu. Dozviete sa, ako si vybrať kvalitný stan, ktorý odolá aj nepriaznivému počasiu. Zoznámite sa tiež s parametrami, ktoré vám prezradia všeličo o jeho stabilite a konštrukcii. Pri kúpe stanu je dôležité jednoduché prenášanie a rýchle postavenie. Nezabudli sme ani na rôzny typy a tvary stanov, z ktorých si môžete vyberať.

vyberomat sk tent
vyberomat sk tent

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné stany.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Campgo One-Layer Pop Up 2P– dobrá cena
– nepremokavosť
– samorozkladací
– ľahkosť
– jednoplášťový
– menšia veľkosť
27 €Zobraziť ponuku
Husky Breaker 3 classic– nepremokavosť
– ľahké zloženie
– súčasťou balenia je opravný set
– komplikované zloženie do vaku53 €Zobraziť ponuku
Husky Bard 4 Family– nepremokavosť
– priestrannosť
– ľahké zloženie
– komplikované zloženie do vaku149 €Zobraziť ponuku
Coleman Festival Octagon– nepremokavosť
– veľkosť
– 360 stupňový výhľad
– možnosť rozdeliť stan na 2 miestnosti s vlastným vchodom
– vysoká váha252 €Zobraziť ponuku
Jurek MIDI 4 DUO– nepremokavosť
– dva vchody
– ľahké zloženie
– súčasťou balenia je opravný set
– vysoká cena281 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk campgo one layer pop up p

Campgo One-Layer Pop Up 2P

Outdoorový samorozkladací stan je určený pre maximálne 2 osoby. Konštrukcia je vyrobená zo sklolaminátu. Rozmery rozbaleného stanu: 120x 220 x 95 cm. Váha: 1,8 kg.


vyberomat sk husky breaker classic

Husky Breaker 3 classic

Dvojplášťový outdoorový stan v tvare iglu je určený pre 3 dospelé osoby, ktoré radi trávia čas v prírode. Je vhodný aj do nepriaznivého počasia, vďaka jeho nepremokavosti a odolnosti voči vonkajším poveternostným podmienkam. Výhodou sú úložné priestory a predsienka. Konštrukcia je vyrobená zo sklolaminátu. Rozmery rozbaleného stanu: 185 x 300 x 130 cm. Rozmery zbaleného stanu: 45 x 15 x 15 cm. Váha: 3,5 kg.


vyberomat sk husky bard family

Husky Bard 4 Family

Stan Husky je overenou značkou kvality, ktorá je veľmi obľúbená. Určený je pre 4 ľudí, ktorý radi trávia čas v prírode. Výhodou je jeho priestrannosť vďaka jeho tunelovému tvaru. Súčasťou stanu je plášť, čo zaisťuje jeho nepremokavosť. Rozmery rozbaleného stanu: 430 x 270 x 190 cm. Rozmery zbaleného stanu: 65 x 24 x 24 cm. Váha: 8,5 kg.


vyberomat sk coleman festival octagon

Coleman Festival Octagon

Rodinný stan je určený až pre 8 osôb. Hodí sa na festival alebo do prírody. Veľkou výhodou je iglu stanu je možnosť rozdeliť ho pomocou textilnej prepážky na dve miestnosti s vlastným vchodom. Vďaka technológií WeatherTec je odolný voči silnému dažďu a vetru. Ďalšou technológiou je Fire Retardant ktorý potlačí horenie tkaniny v prípade požiaru. Rozmery rozbaleného stanu: 428 x 396 x 225 cm. Rozmery zbaleného stanu: 85 x 30 x 30 cm. Váha: 20,7 kg.


vyberomat sk jurek midi duo

Jurek MIDI 4 DUO

Tento dvojplášťový outdoorový stan môžete používať často a celoročne. Vhodný je pre 4 osoby. Obsahuje dva vchody. Kvalitný materiál zaisťuje odolnosť voči vode, zlým poveternostným podmienkam a UV žiareniu. Taktiež je odolná voči mechanickému poškodeniu. Rozmery rozbaleného stanu: 220 x 360 x 145 cm. Rozmery zbaleného stanu: 42 x 22 x 22 cm. Váha: 4,5 kg.

Typy stanov

Stany sa od seba líšia napr. tým, do akých podmienok a na aké použitie sú najvhodnejšie. Podľa toho delíme stany na 4 typy:

Rodinné stany

Rodinné stany využijete na dovolenke v prírode alebo v turistickom kempe. Tento typ stanu vyhovuje viacčlennej rodine a poskytne jej potrebný komfort na spanie aj na odloženie vecí. Podľa konkrétnej veľkosti sa tu pohodlne vyspia štyri a viac osôb. Vďaka veľkorysému rozmeru, ktorý kladie dôraz na dostatok priestoru, sa môžete v ňom aj postaviť.

Interiér rodinného stanu býva rozdelený do dvoch alebo viacerých oddelených priestorov. Okrem toho je k dispozícii predsieň pre uloženie vecí a iné využitie. Nevýhodou môže byť väčší rozmer a váha po zložení. Keďže na rodinné dovolenky väčšina z nás cestuje autom, preprava stanu na vybrané miesto by nemala byť problémom. Ak si kúpite rodinný stan, počítajte s dlhším časom potrebným na jeho rozloženie a zloženie.

Turistické stany

Turistické stany sú skladné a dajú sa rýchlo postaviť. Jednotlivé modely sú určené pre dve alebo viac osôb. Jednou z hlavných požiadaviek na tento typ je jeho hmotnosť. Nemôžete preto počítať s takým veľkorysým priestorom ako v rodinnom stane. Turistické stany dobre obstoja v bežných podmienkach. Využijete ich na výletoch v prírode, no do náročných vysokohorských miest určené nie sú.

vyberomat sk tent
vyberomat sk tent

Expedičné stany

Expedičné stany sa vzhľadom ponášajú na turistické. Majú pevnú a odolnú konštrukciu vyrobenú z ľahkých, tvrdených materiálov. Vďaka tomu sú oveľa stabilnejšie a odolajú aj náporom vetra. Pri ich výrobe sa myslí tiež na ich nepremokavosť. Expedičné stany môžete preto použiť v náročných podmienkach veľhôr. Kvalite vyhotovenia zodpovedá aj cena týchto stanov. V porovnaní s ostatnými druhmi sú najdrahšie.

Ultraľahké stany

Ak hľadáte stan, ktorý má čo najnižšiu hmotnosť a minimálne rozmery, najvhodnejším riešením bude ultraľahký stan. Takýto stan je vhodný maximálne pre dve osoby. Musíte však počítať s menším priestorom a menšou odolnosťou voči vetru a dažďu.

Stany podľa tvaru

Pri kúpe sa môžete stretnúť s nasledovnými tvarmi stanov:

Kupolovitý tvar

Tento tvar je u nás najviac rozšírený vo všetkých typoch stanov. Základ jeho konštrukcie tvoria dva prúty smerujúce z rohu do rohu naprieč stanom. V jeho strede sa prekrižujú. Ďalšie prúty spevňujú predsieň a vchod.

Kupolovitý stan sa dá veľmi rýchlo postaviť aj zložiť. Okrem toho je stabilný a poskytuje dostatok priestoru. Niektoré modely, spravidla s viacerými prútmi, nie je potrebné ukotviť do zeme. Platí, že čím viac prútov má stan, tým je stabilnejší a odolnejší proti vetru.

vyberomat sk tent
vyberomat sk tent

Tunelový tvar

Tunelový tvar sa u nás nepoužíva až v takej miere. Jeho výhodou je menšia plocha, ktorú zaberie, napriek tomu poskytuje dostatok vnútorného priestoru. Postavenie je o niečo zložitejšie a vyžaduje viacero prútov. Tunelový stan je potrebné ukotviť do zeme minimálne v štyroch bodoch. V prípade veterného počasia sa stavia kratšou stenou smerom k vetru.

Áčkový tvar

Tento tvar stanu bol najbežnejším v minulosti. Nevýhodou je menší vnútorný priestor pri rovnakej podlahovej ploche ako pri tvare tunela. Konštrukcia „áčkového“ tvaru nie je taká pevná ako pri ostatných typoch. Do zeme sa kotví pomocou lán a kolíkov.

Parametre výberu

Jedným z najdôležitejších parametrov výberu stanu je jeho veľkosť. Tá by mala zodpovedať počtu osôb, ktoré v ňom budú naraz spať. Na jednu osobu počítajte priestor 55 – 60 cm na šírku. Dĺžka stanu by mala presahovať vašu telesnú výšku o 25 cm. Okrem toho je potrebné porovnávať aj iné parametre.

Konštrukcia

Materiál konštrukcie určuje jej vlastnosti, akými sú odolnosť a hmotnosť. Na výber máte:

Laminátové prúty

Laminátové prúty sú najviac rozšírenou možnosťou. Majú vyššiu hmotnosť. Na druhej strane sú však lacnejšie. Laminátové prúty nie sú také pevné ako prúty z ostatných materiálov. Môžu sa preto ľahšie zlomiť. Poškodený diel je možné vymeniť.

Duralové prúty

Duralové prúty sú kvalitnejšie, pevnejšie a ľahšie. Nevýhodou je vyššia cena. Majú však vyššiu odolnosť, nájdete ich najmä v expedičných stanoch.

vyberomat.sk tent
vyberomat.sk tent

Plášte

Vrchnú časť stanu tvoria plášte. Podľa toho poznáme:

Jednoplášťové stany

Jednoplášťové stany sa vyrábajú z ľahších materiálov. Nevýhodou je vyššia kondenzácia vlhkosti vo vnútri. Lacné jednoplášťové stany využijete napríklad na príležitostné prespanie v záhrade. Nie sú veľmi odolné voči dažďu. Jeden plášť majú aj expedičné stany. Vďaka použitým materiálom poskytnú plnohodnotnú ochranu pred dažďom.

Dvojplášťové stany

Dvojplášťové stany sa skladajú z vnútornej priedušnej a vonkajšej vrstvy, ktorá sa nazýva tropiko. Takáto konštrukcia obmedzuje kondenzáciu vlhkosti. Tropiko chráni stan pred premoknutím. Voda stečie po jeho povrchu a na vnútornú vrstvu sa nedostane.

Podlaha

Najhlavnejšou vlastnosťou podlahy v stane je odolnosť voči vode, aby nedošlo k jej presiaknutiu dovnútra. Aby dobre odolala zvýšenému tlaku vody, ktorý vzniká pôsobením váhy ľudského tela, mala by mať vodný stĺpec minimálne 5 000 mm pre bežné podmienky. Podlaha sa vyrába z dvoch druhov materiálov:

PVC podlaha — má kratšiu životnosť. Je tiež menej odolná a používaním sa ľahko poškodí.

Polyester a polyamid — tento materiál je kvalitnejší. Za jeho vyššiu odolnosť si budete musieť priplatiť.

Vodný stĺpec

V predchádzajúcej časti sme spomenuli vodný stĺpec podlahy. Tento údaj je dôležitý aj pri vrchnom materiáli stanu. Vodný stĺpec prezrádza, nakoľko je stan odolný voči vode. Pre vašu orientáciu uvedieme, že vodný stĺpec 2 000 mm znamená, že materiál odolá tlaku kvapiek, ktoré padajú rýchlosťou 80–90 km/h. Čím vyššia je jeho hodnota, tým väčšiu odolnosť voči dažďu môžete očakávať. Pri kúpe stanu skontrolujte dve hodnoty:

Vodný stĺpec tropika

Pre pobyt v nenáročných podmienkach postačí hodnota vodného stĺpca 3 000 mm a viac. Ak hrozí, že budete mať počas stanovačky nepriaznivé počasie s búrkami a dažďom, vyberajte modely s hodnotou 4 000–5 000 mm. Hodnota 6 000 mm a vyššia odolá aj extrémnym podmienkam.

Vodný stĺpec podlahy

Pre bežné použitie vyberajte modely s hodnotou 5 000 mm. Do extrémnych podmienok sú určené materiály s vodným stĺpcom 8 000–10 000 mm.

Hmotnosť

Hmotnosť stanu vyplýva z jeho veľkosti. Rodinné stany sú preto najťažšie. Ak vyberáte stan na pešiu alebo cyklistickú turistiku, hľadajte modely s hmotnosťou 2–2,5 kg.

Tipy na záver

Správny výber stanu je dôležitý pre váš komfort pri jeho používaní. Nákupu by preto mal predchádzať starostlivý výber. Pri rozhodovaní o konkrétnom modeli vám pomôže účel, na ktorý stan potrebujete a počet osôb, ktoré ho budú používať. Porovnávajte tiež parametre ako hmotnosť, materiál tyčí, plášťa a podlahy. Pre porovnanie odolnosti plášťa a podlahy stanu skontrolujte hodnotu vodného stĺpca.

K stanu si môžete zakúpiť rôzne doplnky, napríklad náhradné kolíky, aj impregnačnú a opravnú sadu, ktorá vám pomôže opraviť steny stanu v prípade roztrhnutia. K niektorým modelom je možné dokúpiť predsienky na rozšírenie priestoru. Ochranu proti chladu a vlhkosti odspodu stanu zlepšia tzv. foodprinty. Sú to špeciálne podložky, ktoré podložíte pod stan.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest