Ako vybrať správny nočník

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk reer nocnik
vyberomat sk reer nocnik

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk big nocnik s volantom
vyberomat sk big nocnik s volantom

Rozumná voľba

vyberomat sk babybjorn smart whitegrey
vyberomat sk babybjorn smart whitegrey

Najvyššia kvalita

Každé dieťa sa v istej fáze svojho vývoja musí naučiť prestať používať plienky. Keďže WC je pre dieťa v tomto veku ešte príliš vysoké, budete potrebovať nočník. Na trhu nájdete veľa rozdielnych modelov. Vybrať si z takej širokej ponuky môže byť naozaj náročné. Aby ste kúpili nočník, ktorý bude vášmu dieťaťu vyhovovať, je vhodné vyberať podľa viacerých kritérií.

Základom je, či kupujete nočník pre dievča alebo pre chlapca. Nočník by mal byť tiež pohodlný a mať vhodnú veľkosť. Musí sa dať ľahko prenášať a dobre umývať. Ak ste už premýšľali nad tým, akú farbu vybrať, ale neviete sa rozhodnúť, poradíme vám aj po tejto stránke. A nezabudli sme ani na cenné rady ako dieťa naučiť chodiť na nočník.

vyberomat sk potty
vyberomat sk potty

Typy nočníkov

Pri nákupe nočníka sa môžete stretnúť s viacerými typmi od klasických nočníkov až po hracie nočníky s melódiou, či nočníky v rôznych tvaroch.

Klasický nočník

Klasický nočník má jednoduchý tvar. Je to typ, s akým sa stretnete najbežnejšie. Vyberať môžete medzi niekoľkými farebnými prevedeniami.

Ergonomicky tvarovaný

Ergonomicky tvarovaný nočník nájdete na trhu aj pod označením anatomický nočník. Je lepšie prispôsobený tvaru detského tela. Umožňuje pohodlnejšie sedenie a vstávanie z nočníka.

Cestovný nočník

Cestovný nočník využijete, ak častejšie cestujete mimo domu. Jedná sa o jednoduchšie modely. Niektoré cestovné nočníky sa dajú tiež skladať. Kvôli menšej stabilite nie sú vhodné na pravidelné použitie v domácich podmienkach.

Nočník s vyberateľnou časťou

Vyberateľná časť nočníka uľahčuje jeho vyprázdňovanie a umývanie. Vyberá sa len vnútorná nádoba, zatiaľ čo zvyšok nočníka nie je potrebné umyť. Tieto nočníky sa vyznačujú dobrou stabilitou.

Protizápachový nočník

Tento typ sa vyrába zo špeciálneho protizápachového materiálu.

Mini WC

Nočník v tvare malého WC sa podobá na naozajstnú toaletu. Zadná časť slúži ako operadlo a zároveň zlepšuje stabilitu nočníka.

Hrací nočník s hudbou

Niektorí rodičia uprednostnia pri nákupe hrací nočník s hudbou. Po vykonaní potreby nočník zahrá melódiu. Deti majú vďaka tomu väčšiu motiváciu pre jeho používanie.

Viacúčelový nočník

Viacúčelový nočník môže slúžiť tiež na sedenie namiesto stoličky. Zo stoličky ho môžete vybrať.

Nočník s poklopom

Poklop umožňuje dieťaťu po vykonaní potreby nočník zavrieť. Poklop funguje ako klasický poklop na WC. Pach z vykonanej potreby tak zostáva vo vnútri.

vyberomat sk potty
vyberomat sk potty

Pre dievča alebo pre chlapca?

Základnou otázkou pri výbere nočníka je, či ho kupujete pre dievča alebo pre chlapca. Nie je to len kvôli zvoleniu vhodnej farby. Modely pre chlapcov majú vyvýšenú prednú časť, aby necikali mimo nočníka. Nočníky pre dievčatá majú túto časť nižšiu.

Ako vybrať nočník

Pri výbere porovnávajte na jednotlivých modeloch viacero parametrov. Postupne si ich prejdeme.

Veľkosť nočníka

Rozmery by mali zodpovedať veľkosti vášho dieťatka. Je dôležité, aby ho nočník nikde netlačil a ani sa doň neprepadávalo. Správna veľkosť zabezpečí jeho pohodlné sedenie.

Stabilita a protišmyková úprava

Nočník musí byť dostatočne stabilný. Jeho spodný obvod by mal byť preto väčší ako horný. Výhodou je tiež protišmyková úprava spodnej časti. Vďaka nej sa nočník nebude posúvať po podlahe, keď sa na ňom bude dieťa mrviť. Ochránite tak aj podlahu pred poškriabaním.

Hmotnosť a jednoduchá manipulácia

Nočník by mal byť dostatočne ľahký, aby ho vedelo preniesť aj dieťa, preto sa vyrábajú z plastu. Od malého dieťaťa iste nebudete chcieť, aby sedelo v kúpeľni samo 5 a viac minút, keď sa snaží vykonať potrebu.

Jednoduchá manipulácia a umývanie

Pri výbere nočníka myslite aj na to, aby sa vám dal jednoducho uchopiť, vyliať a umyť. Zvoľte si radšej model s vyberateľnou časťou alebo vhodným uchopením zo zadnej strany.

Tvar nočníka

Trh ponúka množstvo rôznych tvarov nočníkov. Môžete kúpiť nočník v tvare autíčka s volantom, WC, či zvieratiek. Vopred zvážte, či tvar nočníka nepripomína až priveľmi hračku. Mohlo by sa stať, že vám to sťaží odúčanie od plienok. Dôležitá je aj jeho predná časť. Mala by byť dostatočne malá, aby ste nemuseli dieťa pri každej potrebe vyzliekať. Nenaučilo by sa tak posadiť na nočník bez vašej pomoci.

Farba nočníka

Farba nočníka by sa mala dieťaťu páčiť. Môžete ho vziať so sebou na nákup. Ak sa mu bude páčiť, ľahšie sa naučí naň chodiť. Na výber máte rôzne farby, aj nočníky ozdobené nálepkami a obrázkami zvieratiek a iných motívov.

Niektoré modely sú vybavené samolepkami, ktoré sa umiestňujú na dno. Obrázok je tmavý a farby sa objavia až potom, keď sa dieťa vyciká.

vyberomat sk potty
vyberomat sk potty

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné nočníky.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
REER Nočník– nízka cena
– vhodný už od 7 mesiacov
– ergonomický tvar
– nosnosť 30 kg
– bez pridaných funkcií2,70 €Zobraziť ponuku
KEEEPER Detský nočník– nízka cena
– na výber z rôznych dizajnov
– vhodný už od 6 mesiacov
– ergonomický tvar
– bez pridaných funkcií6 €Zobraziť ponuku
Big Nočník s volantom– dizajn
– volant
– zvukový klaksón
– vysoká opierka chrbta
– nosnosť 30 kg
– nenašli sme14 €Zobraziť ponuku
DOLU Detská toaleta– dizajn
– vysoká opierka chrbta
– úložný priestor pre toaletný papier
– zvuk splachovania
– nosnosť 25 kg16 €Zobraziť ponuku
Babybjörn Smart – kvalitný materiál
– na výber zo 4 farieb
– ergonomický tvar
– vhodný pre deti už od 8 mesiacov
– jednoduché čistenie
– chýba poistka proti prevráteniu pri vstávaní dieťatka
– vysoká cena
29 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk reer nocnik

REER Nočník

Plastový nočník je určený pre detičky už od 7 mesiacov. Nosnosť nočníka je 30 kg. Komfort pri sedení zaručuje ergonomický tvar a vyvýšená opierka. Rozmery: 29 x 22 x 29 cm.


vyberomat sk keeeper detsky nocnik

KEEEPER Detský nočník

Ergonomický plastový nočník je vhodný pre detičky už od 6 mesiacov. Na výber máte z 3 pekných dizajnov. Protišmyková úprava pomáha stabilite nočníka. Má ergonomický tvar, takže je pohodlný. Rozmery: 27 x 24 x 38 cm.


vyberomat sk big nocnik s volantom

Big Nočník s volantom

Tento plastový nočník zaujme predovšetkým svojim dizajnom. Dieťatko bude lákať chodiť na nočník otočný volant a klaksón. Sedadlo je ergonomicky tvarované s vysokou opierkou pre chrbát. Nočník sa jednoducho čistí, kvôli vyberateľnej vrchnej časti. Nosnosť nočníka je 30 kg. Je vhodný pre detičky od 18 mesiacov. Rozmery: 31 x 28 x 43 cm.


vyberomat sk dolu detska toaleta

DOLU Detská toaleta

Plastový nočník vďaka svojmu dizajnu vyzerá ako pravé WC. Dokonca vydáva zvuky splachovania a obsahuje odkladací priestor pre toaletný papier. Nosnosť nočníka je 25 kg. Je vhodný pre detičky od 18 mesiacov. Napája sa prostredníctvom 3 LR44 batérií. Rozmery: 40 x 33,5 x 23 cm.


vyberomat sk babybjorn smart whitegrey

Babybjörn Smart

Nočník je určený pre deti od 8 mesiacov. Vďaka protišmykovým gumám na spodnej hrane ostane na mieste bez pohybu. Komfort dieťatka zaisťuje ergonomický tvar so zaoblenými líniami. Vďaka vyberateľnej vnútornej časti sa ľahko čistí a udržuje. Rozmery: 25,5 x 33 x 16,5 cm.

Ako dieťa naučiť na nočník

Dieťa je pripravené na učenie na nočník vo veku 18–24 mesiacov. Presný čas je individuálny. Môže sa stať, že dieťa je pripravené na „odplienkovanie“ až vo veku okolo dva a pol roka. Niektorým deťom začne približne v tomto veku vadiť mokrý pocit v plienke. Iné si začnú plnú plienku samé dávať dole. No väčšine detí budete musieť vysvetliť, že cikať budú do nočníka.

Ako postupovať

Na odplienkovanie vyberte čas, kedy sa nechystáte na žiadne výnimočné udalosti a budete sa venovať len bežným činnostiam. Vyhraďte si na to približne dva týždne.

Dieťaťu najskôr všetko vysvetlite. Nočník umiestnite na miesto, odkiaľ si ho bude vedieť samé priniesť. Môžete ho hneď posadiť na nočník. Dôležitý je aj vhodný čas dňa. Vyberte čas, kedy má dieťa prirodzenú potrebu použiť nočník. Napríklad ráno po jedle alebo popoludní po prebudení.

Pri prvých pokusoch je dôležité dosiahnuť hlavne to, aby dieťa na nočníku obsedelo približne 5 minút. Môžete sa k nemu posadiť na zem a čítať mu knižku alebo ho zabaviť iným spôsobom. Dlhšie sedenie neskúšajte, aby ste dieťa od nočníka neodradili.

Dôležitá je aj motivácia

Okrem času na spanie ho nechajte chodiť bez plienky. Môžete ho motivovať tým, že už je veľké na nosenie nohavičiek alebo slipov, ako majú dospelí. Prvé nohavičky alebo slipy môžete vybrať spolu, aby sa mu páčili. Bude tak viac motivované k tomu, aby sa nepocikalo.

Deti milujú pochvalu. Za každý úspech ho preto pochváľte. Pri neúspechoch buďte trpezlivá. Karhanie nie je v tomto prípade vhodné. Dieťa sa naučí samé chodiť na nočník do dvoch až štyroch týždňov.

Na čo ešte myslieť

Dieťa obliekajte do oblečenia, ktoré si bude vedieť samé ľahko vyzliecť. V priebehu dňa sa ho občas spýtajte, či potrebuje ísť cikať. Pozor! Nepreháňajte to. Stačí sa spýtať raz za pol hodinu až hodinu. Pomôžete mu tak vnímať jeho potrebu aj pri hre, či inej činnosti.

Po každom použití nočníka ho utrite a choďte si spolu umyť ruky. Naučíte ho tak základným hygienickým návykom.

Záver

Chodiť cez deň bez plienok sa dieťa naučí vo veku 18–24 mesiacov. V tomto čase budete preto potrebovať vybrať nový nočník. Na trhu nájdete mnoho modelov v rôznych tvaroch aj farbách. Nevyberajte len podľa dizajnu. Dôležité sú aj iné parametre.

Najdôležitejšie je, či kupujete nočník pre dievčatko alebo pre chlapca. Druhým kritériom je správna veľkosť. Od nej závisí, ako pohodlne sa dieťaťu bude na nočníku sedieť. Myslite aj na vylievanie a umývanie nočníka. Mal by sa dať jednoducho uchopiť a umyť. Výhodou môže byť protišmyková úprava dna. Pri výbere konkrétneho tvaru myslite na praktickosť. Dieťa by si ho malo vedieť samé priniesť a posadiť sa naň. V prednej časti oblečenia by mu nemalo nič zavadzať, aby ste ho nemuseli zakaždým vyzliekať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest