Ako vybrať husle pre deti a začiatočníkov

Ste pri výbere huslí v roli začiatočníka a ste šokovaní z toho, čo všetko je na výber? Nie ste sami. Mnoho rodičov a študentov je zmätených v neprebernom množstve rôznych huslí, ktoré sú k dispozícii. Tieto praktické tipy vám môžu pomôcť zistiť ako zvoliť správne husle práve pre vás alebo vašich príbuzných, či kamarátov.

Nepodceňte veľkosť

Ak kupujete detské husle, alebo husle pre začiatočníka, nikdy nekupujte husle, ktoré sú príliš veľké. Ak človek dostane do rúk nesprávny nástroj, bude mať vážne problémy s technikou a môže to viesť nielen k nesprávnemu hraniu, ale aj k chronickým zraneniam krku, chrbta a paží.

vyberomat sk violin
vyberomat sk violin

Pri kúpe preto treba vziať do úvahy vek, veľkosť tela, tvar ruky a fyzickú silu. Dospelí používajú husle plnej veľkosti, teda štvor-štvrťové. Deti potrebujú menšie a na presné určenie existujú aj dobre vypracované tabuľky. Ak máte pochybnosti, určite platí, že je lepšie kúpiť menšie husle ako príliš veľké. Ak to však nie je dar, najlepšie bude, ak si husle budúci virtuóz najprv vyskúša a ak chodí do hudobnej školy, skúsený pedagóg dokáže poradiť ten najvhodnejší typ huslí.

Keď máte možnosť si husle pred nákupom osobne vyskúšať, najlepší spôsob ako vybrať tú pravú veľkosť huslí, je vykonať nasledujúcu skúšku: Hráč drží husle pod bradou a natiahne ľavú ruku. Ak dlaňou ľavej ruky dosiahne na spodnú časť konca hlavy huslí tak, že vidí končeky svojich prstov, sú to husle správnej veľkosti.

Koľko ma to bude stáť?

Pre väčšinu ľudí je cena otázka toho, čo si môžu dovoliť. Pri kúpe huslí je však naozaj dobré dvakrát si rozmyslieť, za čo platíme. Kvalita nástroja bude určovať cenu všeobecne. Je však možné nájsť aj lacnejšie husle, ktoré budú hrať dobre a navyše zvuk sa dá vylepšiť nastavením mostíka, kvalitnými strunami a rôznymi ďalšími úpravami.

Ak uvidíte husle cenovo pod 100 eur, ani im nevenujte pozornosť. Ak chcete ušetriť, môžete tak urobiť neskôr. Predstavte si, že kupujete akýkoľvek domáci spotrebič a hľadáte najlacnejšiu možnosť. Automaticky neočakávate, že by vám dlho vydržal. A toto u huslí určite nechcete. Cenová kategória dobrých huslí pre začiatočníkov sa pohybuje okolo 250 € a za cenu okolo 500 € dostanete už naozaj dobré husle.

vyberomat sk violin
vyberomat sk violin

Husle, ktorých cena je vyššia ako 1 000 €, budú mať lepšiu kvalitu spracovania a dreva. Samozrejmosťou v porovnaní s lacnými modelmi tu bude aj lepší zvuk. Najdrahšími husľami na trhu sú ručne vyrábané modely, ktoré nenájdete na trhu za menej ako 5000 € a tie zberateľské modely siahajú až do milióna eur.

V prípade začiatočníkov je tu ešte jedna možnosť – namiesto kúpenia huslí si ich môžu jednoducho prenajať. Ak kupujete husle dieťaťu, ktoré určite bude ešte rásť, je to ekonomickejšie riešenie, vďaka ktorému sa vyhnete kupovaniu huslí každý rok. Ale vzhľadom na to, že každý hráč na husle by si mal husle osvojiť a zvyknúť si na ne, ak je to vo vašich možnostiach, určite uprednostnite vlastný nástroj.

Dajte si pozor na kvalitné materiály

Kolíky: Uvedomte si, že niektoré lacné nástroje vyrobené v Ázii tvrdia, že majú napríklad kolíky z tvrdého dreva, ale v skutočnosti používajú len druh orechového dreva, ktoré má nižšiu kvalitu. Kolíky, ktoré sú označené ako „ebonizované“ (lacné drevo natierané čiernou farbou), sú naozaj zbytočné a mali by ste sa im vyhnúť.

Lak: Na lacných husliach je lak obyčajne hrubý, lesklý, hladký polyuretán. To v skutočnosti zabraňuje vibrácii nástroja, pretože je príliš tvrdý. Vyhľadajte husle s kvalitným olejovým alebo liehovým lakom.

vyberomat sk violin
vyberomat sk violin

Struny: Čím lepšie struny, tým lepší zvuk. Pre začiatočníkov sa určite rozhodnite minimálne pre strednú triedu strún a určite sa vyhnite tenkým strunám z čínskych tovární, ktoré budete vymieňať takmer nepretržite.  

Mostík: Mostík by mal byť vyrezaný v správnej hrúbke, výške a rozostupom medzi strunami. Mostíky pre začiatočníkov sú dosť hrubé, ale pamätajte, že čím je mostík hrubší a ťažší, tým viac bude zvuk tlmený, preto by byť dokonale pripevnený k hornej doske huslí a mal by mať primeraný tvar. Ak sú drážky príliš blízko pri sebe, budú sa vám struny krížiť.

Sláčik: Nikdy nesiahnite po sláčiku so syntetickými vláknami. Správny sláčik musí obsahovať pravé konské vlasy.

Tón huslí

Husle sa vyrábajú zvyčajne zo smrekového, javorového alebo ebenového dreva, pričom rôznosť dreva znamená, že každé husle znejú trochu inak. Niektoré majú jasnejší zvuk, niektoré znejú ostrejšie, iné hlbšie. Ak budete hrať na husle pravidelne, rýchlo si začnete uvedomovať tieto rozdiely. Potom si už ľahko vyberiete také husle, ktoré vám zvukovo najviac sedia.

Tipy pri kúpe huslí

Vyhnite sa husliam s príliš hrubým alebo tenkým krkom. Pri hraní by vám krk mal pohodlne sedieť v ruke. Pocitovo sa husle vyrábajú podľa špecifických veľkostí, ktoré sú dané niekedy na milimetre, no napriek tomu medzi každým jedným nástrojom bude istý rozdiel.  

Krk huslí môže byť rozličný z hľadiska hĺbky aj hrúbky. Podbradník môže byť vyšší, dlhší alebo inak tvarovaný ako ostatné. Pri kupovaní musíte hľadať zhodu, aby vám husle sedeli individuálne na mieru. Ak máte napríklad menšie ruky, môžete uprednostniť tenší krk. Pri hraní pozorne sledujte, čo sa vám páči a pokúste sa „vyskladať“ kúsok, ktorý vám najviac vyhovuje.

vyberomat sk violin
vyberomat sk violin

Na čo si dávať pri kúpe pozor

Praskliny

Praskliny môžu mať negatívny vplyv na zvuk huslí a niekedy môže byť veľmi nákladné ich vôbec opraviť. Praskliny pozdĺž spojov sú bežné a dajú sa zlepiť bez zanechania trvalého poškodenia. Trhliny pozdĺž tela sú však vážnejším varovaním a môžu predpovedať budúce problémy. Praskliny v prípade sláčika sú vždy zlou správou a majú za následok, že sláčik jednoducho nebude vykonávať svoju funkciu dobre.

Nerovnomerný hmatník

Hmatníky majú mierne zakrivenie. Ak je hmatník plochý, príliš zakrivený alebo zakrivený do strany, nástroj nebude správne hrať. Obzvlášť bežný je tento problém pri lacnejších nástrojoch, kde hmatník môže byť skrútený natoľko, že sú v ňom struny rozložené nerovnomerne.

Predošlé opravy

Niektoré opravy sú vykonané tak dobre, že to na husliach ani nebadať. Predajca by vám však mal byť schopný povedať o akýchkoľvek bývalých poškodeniach, ktoré boli na husliach opravované. Spýtajte sa, kde bol opravený. Ak sa tak nestalo u renomovaného špecialistu, považujte to za riziko.

Kde husle nakupovať?

Vzhľadom na vyššie uvedené si len ťažko vieme predstaviť, že by ste si dokázali vybrať dokonalé husle pre vás online. Zopakujeme si: Žiadne husle nemajú pár, každé znejú inak a majú trochu iný tvar. Je dôležité, aby tie, ktoré si vyberiete, sedeli práve vám.

Výber naozaj nie je jednoduchý. Musíte sa rozhodnúť pre svoj nástroj na základe svojho osobného pocitu a zvuku nástroja. Aj preto je jasné, že musíte každopádne zájsť do hudobnín, obetovať niečo zo svojho času, prediskutovať svoje možnosti s odborníkom, nástroj si vyskúšať a až potom ho kúpiť. Vždy tak robte radšej v kamennom obchode, hoci cez internet kúpite ten istý typ, ale budú to celkom iné husle.

Záver

Ak vezmeme do úvahy všetky vyššie uvedené informácie, určite je pochopiteľné, že nájdenie tých pravých huslí môže byť pre vás „španielskou dedinou“. Musíte sa zmestiť do istej ceny, musia sa vám husle dobre držať a musia vydávať správny zvuk. Priznávame, že nákup huslí môže byť náročný proces. Buďte však trpezliví, kým nenájdete tie svoje. Nakoniec s týmto nástrojom budete tráviť možno niekoľko hodín denne a pri dosahovaní svojich hudobných cieľov je dôležité, aby ste spolu dokonale ladili.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest