Ako vybrať správny hvezdársky ďalekohľad

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk levenhuk skyline base t telescope
vyberomat sk levenhuk skyline base t telescope

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk levenhuk skyline base s telescope
vyberomat sk levenhuk skyline base s telescope

Rozumná voľba

vyberomat sk celestron nexstar slt
vyberomat sk celestron nexstar slt

Najvyššia kvalita

vyberomat sk star telescope
vyberomat sk star telescope

Hvezdársky ďalekohľad vám umožní pozorovať zázraky nočnej oblohy zblízka. Vďaka nemu uvidíte planéty, hmloviny, hviezdy a Mesiac v celkom inej perspektíve a zahĺbite sa do tajomstiev vesmíru. Kúpe hvezdárskeho ďalekohľadu by mal predchádzať pozorný výber.

Pri výbere si budete musieť najskôr vybrať typ ďalekohľadu. Ďalšia vec, ktorá by vás mala zaujímať, je spôsob montáže. Na výber budú vplývať aj také faktory, ako je tmavosť nočnej oblohy v mieste pozorovania a to, čo by ste chceli pozorovať. Rozhodujúce sú tiež vaše doterajšie skúsenosti s pozorovaním. Hvezdárske ďalekohľady sa okrem toho odlišujú svojou veľkosťou, hmotnosťou a priemerom objektívu. Dôležitá je tiež ich stabilita.

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné hvezdárske teleskopy.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Levenhuk Skyline BASE 50T Telescopešošovkový– dostupná cena
– príslušenstvo
– primeraná svetelnosť
– pre niekoho nemusí stačiť75 €Zobraziť ponuku
Levenhuk Skyline BASE 100S Telescopezrkadlový– max. zväčšenie 204 x
– príslušenstvo
– primeraná svetelnosť
– nestabilita193 €Zobraziť ponuku
Levenhuk Skyline BASE 120S Telescopezrkadlový– max. zväčšenie 228 x
– príslušenstvo
– primeraná svetelnosť
– vyššia cena211 €Zobraziť ponuku
Celestron Nexstar 130 SLTzrkadlový– GoTo systém
– kvalita
– svetelnosť
– 4000 záznamov
– nutnosť dokúpiť príslušenstvo
– vysoká cena
789 €Zobraziť ponuku
Imaginarium Esa teleskop 225xdetský– zväčšenie 225x
– hliníkový nastaviteľný statív
– príslušenstvo
– postačujúci len pre deti do 14 rokov83 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk levenhuk skyline base t telescope

Levenhuk Skyline BASE 50T Telescope

Levenhuk Skyline BASE 50T Telescope patrí medzi šošovkové teleskopy so zväčšením od 30 x do 100 x. Obsahuje objektív s 50 mm priemerom. Súčasťou tohto teleskopu je hvezdárske príslušenstvo. Informácie: – Limitná hviezdna veľkosť = 11,1, – ohnisková vzdialenosť = 600 mm, – vnútorný priemer okulárov = 0,97 mm, – rozmery = 76 x 125 x 76 cm, – hmotnosť = 1 300 g.


vyberomat sk levenhuk skyline base s telescope

Levenhuk Skyline BASE 100S Telescope

Levenhuk Skyline BASE 100S Telescope je zrkadlový teleskop s maximálnym zväčšením 204 x. Obsahuje objektív s 102 mm priemerom. Súčasťou tohto teleskopu je hvezdárske príslušenstvo. Informácie: – Ohnisková vzdialenosť = 700 mm, – vnútorný priemer okulárov = 1,25 mm, – rozmery = 66 x 140 x 66 cm, – hmotnosť = 5 000 g.


vyberomat sk levenhuk skyline base s telescope

Levenhuk Skyline BASE 120S Telescope

Zrkadlový teleskop Levenhuk Skyline BASE 120S ponúka zväčšenie až 228 x. Obsahuje objektív s priemerom 114 mm. Súčasťou teleskopu je hvezdárske príslušenstvo. Informácie: – Ohnisková vzdialenosť = 500 mm, – vnútorný priemer okulárov = 1,25 mm, – rozmery = 70 x 145 x 70 cm, – hmotnosť = 4 900 g.


vyberomat sk celestron nexstar slt

Celestron Nexstar 130 SLT

Teleskop Celestron ocenia všetci začiatočníci, ktorí radi objavujú krásy prírody a vesmíru. Obsahuje automatické navádzanie GoTo Red Dot. Taktiež ho dokážete jednoducho upevniť na statív. Ohnisková vzdialenosť: 650 mm. Priemer predného dielca: 130 mm. Vnútorný priemer okulárov: 20 mm. Zväčšenie: 26 x, 72 x. Hmotnosť: 8,16 kg. Databáza: 4 000 záznamov. Softvér: Thy Sky, úroveň 1.


vyberomat sk imaginarium esa teleskop x

Imaginarium Esa teleskop 225x

Výkonný ďalekohľad je určený pre deti od 8 do 14 rokov, ktoré milujú vedu a astronómiu. Disponuje dvomi šošovkami so zväčšením 15 x a 225 x. Okrem samotného prístroja dostanete aj hliníkový nastaviteľný objektív ( do 3 výšok) a kryt. Je vybavený objektívom s priemerom 50 mm. Hľadáčik: 12,5 mm. Hranol: 45°. Hmotnosť: 1,3 kg.

Hvezdárske ďalekohľady podľa typu objektívu

Základným rozdelením je rozdelenie podľa typu objektívu. Výber typu objektívu závisí od ceny, ktorú budete chcieť zaplatiť, od pozorovaných objektov a veľkosti teleskopu.

Šošovkový ďalekohľad (refraktor)

Refraktor je tvorený sústavami šošoviek so spoločnou optickou osou, objektívom vpredu a okulárom vzadu. Ako šošovkový ďalekohľad bol zostrojený známy Keplerov ďalekohľad. Prináša kvalitný a ostrý obraz s veľkým zväčšením. Môžete ním pozorovať Mesiac a planéty Slnečnej sústavy.

Refraktory sú pevné a odolné. Šošovky sú zapuzdrené a nedá sa nimi manipulovať. Využijú ho všetci, ktorí chcú hvezdársky ďalekohľad využívať len na pozorovanie a nechcú sa zaoberať jeho optikou. Vďaka kvalite je tento typ zároveň najdrahším. Pri premiestňovaní môže byť nevýhodou dlhý tubus. Refraktor je okrem toho pre jeho dĺžku potrebné postaviť na vysoký a stabilný statív. Ak chcete dosiahnuť veľké zväčšenie, budete tak musieť vláčiť niekoľko kilogramov teleskopu aj statívu.

Ak chcete pozorovať vesmírne galaxie, hmloviny a hviezdne kopy, bude pre vás vhodnejší iný typ. Refraktory totiž zachytávajú pri takomto pozorovaní nedostatočné množstvo svetla.

Zrkadlový ďalekohľad (reflektor)

Reflektor využíva systém zrkadiel. Týmto spôsobom bol zostrojený Newtonov ďalekohľad. Reflektor spoznáte podľa špeciálneho konkávneho tvaru zrkadla v spodnej časti tubusu. Svetlo sa do okulára dostane prostredníctvom primárneho zrkadla. Zrkadlo umiestnené na spodku sa nazýva sekundárne zrkadlo a odráža svetlo do okulára. Ten je umiestnený naboku ďalekohľadu.

Tento typ patrí k lacnejším. Je vhodný na pozorovanie objektov vo vzdialenom vesmíre. Môžete ním vidieť hmloviny, súhvezdia aj galaxie. Vďaka nemu budete pozorovať ostrý a kontrastný obraz. Výhodou je tiež jednoduchá manipulácia a menšia veľkosť. Pohodlne ho premiestnite v kufre auta. Oceníte aj pohodlnú výšku umiestnenia okuláru. Nevýhodou môže byť nutnosť občasného nastavenia optickej osi a nutnosť raz za čas čistiť zrkadlo.

vyberomat sk star telescope
vyberomat sk star telescope

Katadioptrické ďalekohľady

Katadioptrické hvezdárske ďalekohľady využívajú prednosti oboch spomínaných typov. Na vytvorenie obrazu používajú zrkadlá aj šošovky. Ich prednosťou je kvalitná optika. Okrem toho majú menšie rozmery. Dĺžka tubusu je len 2–3x väčšia ako šírka. Sú dostatočne ľahké, čo oceníte pri prenášaní. Tubus chráni optiku ďalekohľadu, takže je možné aj jeho použitie vonku.

Katadioptrické ďalekohľady však patria medzi drahšie. Nevýhodou je, že z času na čas je potrebné nastaviť zrkadlá a tiež to, že poskytujú pomerne úzke zorné pole. Môžete nimi však pozorovať väčšinu vesmírnych objektov.

Tento typ sa dá využiť naozaj všestranne. Môžete ho používať na pozorovanie aj fotografovanie. Umožňujú aj počítačom riadené vyhľadávanie objektov.

Podľa čoho vyberať

Pri výbere by vás malo zaujímať niekoľko informácií. Prvou je priemer objektívu.

Priemer objektívu

Od priemeru objektívu, teda priemeru šošovky alebo zrkadla, bude závisieť vzdialenosť pozorovaných objektov. Priemer objektívu určuje, ako hvezdársky ďalekohľad zachytáva svetlo a aký jasný a ostrý bude obraz.

Menší priemer — budete môcť pozorovať Mesiac a planéty. Už pri priemere 152 mm budete vidieť na Mesiaci jeho menšie krátery.

Väčší priemer — budete pozorovať galaxie, súhvezdia a hmloviny.

Zväčšenie

Podľa tohto parametra môžeme ďalekohľady deliť na tie s menším a väčším zväčšením. Zväčšenie je uvedené v popise ďalekohľadu. Poznáme:

Ďalekohľady s menším zväčšením — poskytujú stabilný a širší obraz. Kvôli menšiemu zväčšeniu však nie je vidno detaily.

Ďalekohľady s väčším zväčšením — menej stabilný a do šírky obmedzený obraz. Obraz môže byť tiež menej ostrý. Pre dosiahnutie stabilného obrazu je vhodné použiť statív.

Stabilita

Montáž ďalekohľadu ovplyvňuje kvalitu pozorovania. Mala by umožniť nasmerovanie objektívu na pozorovaný objekt a možnosť pohybu pri pozorovaní. Stabilitu môžete skontrolovať tak, že poklepete na tubus. Mal by sa natriasať maximálne jednu sekundu. Stabilita je dôležitá nielen kvôli bezpečnosti a ochrane prístroja pred poškodením, ale aj kvôli vášmu komfortu pri pozorovaní. Mali by ste sa pozerať cez teleskop bez zbytočného chvenia obrazu, aby ste mohli pohodlne zaostriť.

vyberomat sk star telescope
vyberomat sk star telescope

Spôsob montáže

Pri kúpe sa stretnete s tromi typmi montáže.

Azimutálna montáž

Azimutálna montáž pripomína montáž fotoaparátu na statív. Pri pozorovaní môžete nastavovať výšku, v ktorej je ďalekohľad umiestnený a zároveň ním pohybovať do strán. Z toho vychádza aj názov tohto typu montáže. Ďalekohľadom sa dá pohybovať doprava a doľava, teda po azimute. Posúvanie ďalekohľadu je umožnené jemným posuvom aj pri posunutí o veľmi malý kúsok, čo umožňuje jeho plynulosť. Tento spôsob je vhodný na občasné pozorovanie Slnka, planét a Mesiaca.

Rovníková (paralaktická) montáž

Rovníková montáž má dve osi, ktoré sú naklonené tak, aby jedna bola rovnobežná so zemskou osou. Vďaka tomu automaticky reaguje na vplyv rotácie Zeme. Táto montáž poskytuje vysokú stabilitu. Môžete ju využiť vtedy, ak chcete okrem pozorovania aj fotografovať.

Pri pozorovaní je potrebné pohybovať teleskopom len v jednej osi. Posuv je veľmi jemný a umožní vám presné sledovanie objektu. Tento typ je vhodný na pozorovanie vesmíru pri veľkom zväčšení. Drahšie modely majú tiež zabudované motorčeky, ktoré pohybujú teleskopom a vy sa môžete sústrediť len na nočnú oblohu. Nevýhodou tohto typu je len dlhší čas na nastavenie teleskopu.

Elektronicky navádzaná montáž

Elektronicky navádzaná montáž môže byť paralaktická aj azimutálna. Výhoda spočíva v ovládacom paneli s databázou objektov. Elektronické navádzanie nasmeruje ďalekohľad na zadaný objekt. Pri pozorovaní však nepočítajte s tým, že nebudete potrebovať ani základné znalosti oblohy. Tie vám elektronicky navádzaná montáž nenahradí.

Tipy na záver

Hviezdna obloha je plná tajomstiev a nepoznaných zákutí, ktoré môžete pozorovať cez hvezdársky ďalekohľad. Pri kúpe si budete musieť najskôr vybrať typ, ktorý vám bude vyhovovať. Voľba typu ďalekohľadu závisí od toho, aké objekty budete najčastejšie pozorovať. Jednotlivé modely sa ďalej odlišujú priemerom objektívu, hmotnosťou a spôsobom montáže.

Aby vám zakúpený hvezdársky ďalekohľad dobre slúžil, nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť. Optiku ďalekohľadu je potrebné chrániť pomocou krytky. Čistite len tie časti teleskopu, ktoré sa majú čistiť podľa návodu výrobcu. Zbytočne sa nedotýkajte optiky ani iných častí prístroja. Čistenie je potrebné len v intervaloch odporúčaných výrobcom. Pre dokonalosť vášho zážitku nezabudnite na to, že najlepšie sa nočná obloha pozoruje v čo najväčšej tme. Ak bývate v meste, neváhajte preto zájsť do prírody.

Průvodce teleskopy Levenhuk: montáž hvězdářského dalekohledu pro začátečníky

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest