Najlepšia čelovka 2026: rebríček podľa použitia

Čelovka je jedna z vecí, ktoré si človek cení až vo chvíli, keď ju potrebuje. Pri defekte na kraji cesty, pri večernej prechádzke so psom, pri behu po tme alebo keď na chate vypadne prúd. Ruky máš voľné a svetlo ide tam, kam sa pozeráš.

Rebríček je rozdelený podľa použitia: lacné čelovky do auta a domu, ľahké modely na beh, odolné čelovky na turistiku a výkonné kúsky s dlhým dosvitom. Pod ním vysvetľujeme, koľko lúmenov naozaj potrebuješ, prečo nie je dosvit všetko, ako čítať výdrž na krabici a kedy sa oplatí nabíjateľná čelovka a kedy obyčajné AAA batérie.

Rýchla odpoveď: Ak chceš jednoduchú čelovku na bežné AAA batérie do domu, auta alebo na prechádzku, vezmi Petzl Tikkina (červená) za 22,90 €. Ak chceš lacnú nabíjateľnú čelovku do auta alebo na chalupu s výkonom navyše, vezmi Campgo T2A za 16,90 €. Ak behávaš po tme a chceš ľahkú nabíjateľnú čelovku, ktorá pevne sedí, siahni po Fenix HM50R V2.0 za 66,90 €. Ak chodíš na túry a chceš odolnú čelovku s dlhou výdržou a svetlom na blízko aj do diaľky, vezmi Fenix HM65R za 76,90 €. Ak chceš čo najviac svetla a ďaleký dosvit za málo peňazí, vezmi Campgo T9 za 22,90 €. Ceny sme overili 5. 11. 2026.

Rebríček: 15 najlepších čeloviek podľa použitia

Čelovky sú rozdelené podľa toho, na čo ich potrebuješ: lacné do auta a domu, na beh, na turistiku a výkonné modely s dlhým dosvitom. Pri každej vidíš svetelný tok, dosvit, napájanie a odolnosť voči vode.

Ceny a hodnotenia zákazníkov sme overili 5. 11. 2026. Ako sme vyberali

Rýchly výber

Porovnanie v tabuľke

ModelSvetelný tokDosvitNapájanieKrytieHodnotenieCena
Petzl Tikkina (červená)
Jednoduchá na AAA
300 lm65 m3× AAA alebo Petzl COREIPX44,822,90 €
Petzl Tikka (čierna)
S červeným svetlom
350 lm70 m3× AAA alebo Petzl COREIPX44,831,90 €
Campgo T10
Malá nabíjateľná
500 lm80 mnabíjateľný 16340 (USB-C)IPX44,618,90 €
Campgo T2A
Silná a lacná
1 200 lm100 mnabíjateľný 18650 (USB-C)IPX44,816,90 €
Fenix HM50R V2.0
Ľahká na beh
700 lm115 mnabíjateľný 16340 (USB-C)IP684,866,90 €
Petzl Swift RL 2026 (čierno-oranžová)
Sama mení jas
1 200 lm168 makumulátor 2 250 mAh (USB-C)IPX44,8114,90 €
Fenix HM55R (čierna)
Malá a silná
1 200 lm175 mnabíjateľný 18350 (USB-C)IP685,083,90 €
Fenix HM62-T (čierna)
Na trailový beh
1 200 lm150 makumulátor 3 400 mAh (USB-C)IP684,982,90 €
Petzl Actik (modrá)
Hybrid na túry
450 lm100 m3× AAA alebo Petzl COREIPX44,850,90 €
Fenix HL16 (čierna)
Odolná na AAA
450 lm104 m3× AAAIP664,932,90 €
Fenix HM65R
Dva lúče
1 400 lm163 mnabíjateľný 18650 (USB-C)IP684,876,90 €
Ledlenser MH7 (čierno-sivá)
So zaostrením
600 lm200 mnabíjateľný akumulátorIP544,977,90 €
Campgo T9
Najviac svetla
2 000 lm185 mnabíjateľný 21700 (USB-C)IPX44,822,90 €
Ledlenser H7R Core
Ďaleký dosvit
1 000 lm250 mnabíjateľný 21700IP675,0108,90 €
Fenix HP12R-T (čierna)
Batéria vzadu
1 300 lm200 mnabíjateľný 18650 (USB-C)IP665,0102,90 €

Lacné čelovky do auta, domu a na prechádzky

Petzl Tikkina (červená)
1. Jednoduchá na AAA

Petzl Tikkina (červená)

4,8 z 5 (68 hodnotení)

Pre koho: Pre každého, kto chce jednoduchú čelovku do domu, auta alebo na večernú prechádzku so psom. Svieti široko, takže dobre vidíš pod nohy aj okolo seba.

Plusy

  • Tri AAA batérie sú v balení, neskôr môžeš prejsť na nabíjateľný akumulátor Petzl CORE
  • Váži 92 g a sklon svetla sa dá nastaviť
  • 68 hodnotení s priemerom 4,8, zákazníci chvália rovnomerné svetlo a pohodlné nosenie

Mínusy

  • Nemá červené svetlo
  • Akumulátor CORE nie je v balení a zákazníci píšu, že je drahý
Petzl Tikka (čierna)
2. S červeným svetlom

Petzl Tikka (čierna)

4,8 z 5 (38 hodnotení)

Pre koho: Pre toho, kto chce malú čelovku na AAA batérie aj s červeným svetlom, napríklad na chalupu, do stanu alebo do auta.

Plusy

  • Červené svetlo, ktoré neoslňuje ostatných, a blikanie na privolanie pomoci
  • Tri AAA batérie v balení, funguje aj s akumulátorom Petzl CORE
  • Po zapnutí začína slabým svetlom a keď sa míňajú batérie, upozorní bliknutím, chváli zákazník

Mínusy

  • Podľa jedného zákazníka je výmena batérií zbytočne zložitá
  • Krytie IPX4 zvládne dážď, ponorenie do vody nie
Campgo T10
3. Malá nabíjateľná

Campgo T10

4,6 z 5 (163 hodnotení)

Pre koho: Pre toho, kto chce lacnú a malú nabíjateľnú čelovku na prechádzky so psom, do auta alebo do vrecka bundy.

Plusy

  • Kovové telo a hmotnosť 88 g aj s batériou
  • Vymeniteľný akumulátor 16340 a nabíjanie cez USB-C
  • 163 hodnotení s priemerom 4,6, zákazník chváli výdrž aj v zime

Mínusy

  • Nemá červené svetlo
  • Viacerí zákazníci nevedeli nájsť nabíjací konektor, je schovaný pod skrutkovacou krytkou pri tlačidle
Campgo T2A
4. Silná a lacná

Campgo T2A

4,8 z 5 (171 hodnotení)

Pre koho: Pre toho, kto chce za málo peňazí silnú nabíjateľnú čelovku do auta, garáže, na chalupu aj na prechádzky.

Plusy

  • 1 200 lm a dosvit 100 m za cenu bežnej čelovky
  • Telo sa dá vybrať z držiaka a použiť ako malá baterka, zákazník to chváli
  • 171 hodnotení s priemerom 4,8, chvália výdrž, široký kužeľ a nabíjanie cez USB-C

Mínusy

  • Nemá červené svetlo
  • Krytie IPX4 zvládne dážď, ponorenie do vody nie

Čelovky na beh a šport

Fenix HM50R V2.0
5. Ľahká na beh

Fenix HM50R V2.0

4,8 z 5 (98 hodnotení)

Pre koho: Pre bežcov a bežkárov, ktorí chcú malú a ľahkú nabíjateľnú čelovku. Svetlo sa dá vycvaknúť z držiaka na popruhu a použiť samostatne.

Plusy

  • Necelých 80 g, kovové telo a krytie IP68
  • 700 lm, červené svetlo a nabíjanie cez USB-C
  • 98 hodnotení s priemerom 4,8, jednému zákazníkovi stačí aj najnižší stupeň

Mínusy

  • Na plný výkon svieti podľa parametrov asi hodinu a zákazník píše, že sa vtedy dosť zohrieva
  • Dvaja zákazníci ju reklamovali, raz sa po nabití nezapla, raz sa ulomil držiak
Petzl Swift RL 2026 (čierno-oranžová)
6. Sama mení jas

Petzl Swift RL 2026 (čierno-oranžová)

4,8 z 5 (5 hodnotení)

Pre koho: Pre bežcov, skialpinistov a horolezcov, ktorí chcú ľahkú a veľmi silnú čelovku. Senzor sám upravuje jas podľa okolia a šetrí tak batériu.

Plusy

  • 1 200 lm pri hmotnosti 92 g
  • Režim REACTIVE LIGHTING mení jas a tvar lúča podľa okolitého svetla
  • Červené svetlo a Petzl sľubuje uvedenú výdrž aj pri mínus 20 °C

Mínusy

  • Bez automatického režimu svieti najviac 800 lm, 1 200 lm dá len na pár sekúnd v režime Boost
  • Nabíjanie trvá 5 hodín a hodnotení je zatiaľ len päť
Fenix HM55R (čierna)
7. Malá a silná

Fenix HM55R (čierna)

5,0 z 5 (13 hodnotení)

Pre koho: Pre bežcov a turistov, ktorí chcú malú, ale veľmi silnú čelovku s bodovým aj širokým svetlom.

Plusy

  • 1 200 lm, dosvit 175 m a 105 g aj s batériou a popruhom
  • Bodové, široké aj červené svetlo, krytie IP68
  • 13 hodnotení s priemerom 5, bežci chvália, že pri behu dobre drží

Mínusy

  • Na plný výkon svieti podľa parametrov asi 2 hodiny
  • Menší akumulátor 18350 a jednému zákazníkovi pripadá trochu ťažšia
Fenix HM62-T (čierna)
8. Na trailový beh

Fenix HM62-T (čierna)

4,9 z 5 (18 hodnotení)

Pre koho: Pre trailových bežcov a turistov, ktorí chcú silnú a odolnú nabíjateľnú čelovku aj s píšťalkou na popruhu.

Plusy

  • 1 200 lm, dosvit 150 m a krytie IP68
  • Kovové telo, červené svetlo a núdzová píšťalka
  • 18 hodnotení s priemerom 4,9, zákazníci chvália výdrž na jedno nabitie a pohodlné uťahovanie

Mínusy

  • Na nabíjanie treba akumulátor vybrať z čelovky, zákazníci to spomínajú opakovane
  • So 125 g nepatrí medzi najľahšie, jeden zákazník to uvádza

Čelovky na turistiku a do hôr

Petzl Actik (modrá)
9. Hybrid na túry

Petzl Actik (modrá)

4,8 z 5 (49 hodnotení)

Pre koho: Pre turistov, ktorí chcú ľahkú čelovku s červeným svetlom a možnosťou svietiť na AAA batérie aj na nabíjateľný akumulátor.

Plusy

  • 450 lm a dosvit 100 m, široký alebo kombinovaný lúč
  • Červené svetlo, blikanie a tri AAA batérie v balení
  • Funguje aj s akumulátorom Petzl CORE, zákazníci chvália jednoduché ovládanie

Mínusy

  • Akumulátor CORE nie je v balení a podľa jedného hodnotenia nebol hneď k dispozícii
  • Krytie IPX4 zvládne dážď, ponorenie do vody nie
Fenix HL16 (čierna)
10. Odolná na AAA

Fenix HL16 (čierna)

4,9 z 5 (37 hodnotení)

Pre koho: Pre turistov a chatárov, ktorí chcú čelovku na bežné AAA batérie, ktoré kúpiš všade, a s lepšou odolnosťou voči vode a prachu.

Plusy

  • 450 lm a dosvit 104 m na tri AAA batérie
  • Krytie IP66 a červené svetlo s režimom SOS
  • 37 hodnotení s priemerom 4,9, zákazníci chvália, že pevne sedí a nikde netlačí

Mínusy

  • Nie je nabíjateľná, batérie musíš meniť
  • Jeden zákazník si nezvykol na poistku proti náhodnému zapnutiu
Fenix HM65R
11. Dva lúče

Fenix HM65R

4,8 z 5 (102 hodnotení)

Pre koho: Pre turistov, chatárov a ľudí, ktorí s čelovkou aj pracujú. Bodové a široké svetlo má samostatné tlačidlá a na nízky výkon vydrží veľmi dlho.

Plusy

  • 1 400 lm a dosvit 163 m, bodové aj široké svetlo
  • Krytie IP68, horčíkové telo a podľa výrobcu ide namiesto akumulátora vložiť aj dve lítiové batérie CR123A
  • 102 hodnotení s priemerom 4,8, zákazníci chvália výkon a odolnosť

Mínusy

  • Nemá červené svetlo
  • Podľa jedného hodnotenia je výdrž na plný a stredný výkon krátka
Ledlenser MH7 (čierno-sivá)
12. So zaostrením

Ledlenser MH7 (čierno-sivá)

4,9 z 5 (11 hodnotení)

Pre koho: Pre turistov a rybárov, ktorí chcú jedným pohybom prepnúť medzi širokým svetlom okolo seba a úzkym lúčom do diaľky.

Plusy

  • Zaostrovanie lúča a dosvit 200 m
  • Červené svetlo, krytie IP54 a 139 g
  • Zákazníci chvália výdrž aj v silnom mraze a možnosť vložiť namiesto akumulátora tužkové batérie

Mínusy

  • Ovládanie je podľa viacerých zákazníkov zložitejšie
  • Krytie IP54 je slabšie než pri čelovkách s IP67 a IP68

Výkonné čelovky s dlhým dosvitom

Campgo T9
13. Najviac svetla

Campgo T9

4,8 z 5 (398 hodnotení)

Pre koho: Pre toho, kto chce čo najviac svetla za málo peňazí, napríklad na chalupu, do lesa, na ryby alebo k autu pri poruche.

Plusy

  • 2 000 lm a dosvit 185 m
  • Veľký vymeniteľný akumulátor 21700 s kapacitou 4 000 mAh a nabíjanie cez USB-C
  • 398 hodnotení s priemerom 4,8, zákazníci chvália výdrž a kovové telo

Mínusy

  • Váži 211 g a viacerí zákazníci píšu, že je ťažšia
  • Plný výkon podľa zákazníka vydrží asi 40 sekúnd, potom sa stlmí
Ledlenser H7R Core
14. Ďaleký dosvit

Ledlenser H7R Core

5,0 z 5 (12 hodnotení)

Pre koho: Pre toho, kto potrebuje vidieť ďaleko, napríklad pri práci vonku, v lese alebo pri hľadaní cesty. Akumulátor nosíš vzadu na hlave.

Plusy

  • 1 000 lm v režime Boost a dosvit 250 m
  • Zaostrovanie lúča, krytie IP67 a akumulátor 21700 s kapacitou 4 800 mAh
  • 12 hodnotení s priemerom 5, zákazníci chvália svietivosť a výdrž

Mínusy

  • Váži 259 g, zákazník píše, že je na hlave ťažšia
  • Nemá červené svetlo a zákazník spomína špeciálny nabíjací kábel
Fenix HP12R-T (čierna)
15. Batéria vzadu

Fenix HP12R-T (čierna)

5,0 z 5 (9 hodnotení)

Pre koho: Pre trailových bežcov a turistov, ktorí chcú veľa svetla, ale nie ťažké telo na čele. Akumulátor je v puzdre vzadu na hlave.

Plusy

  • 1 300 lm a dosvit 200 m, studené aj neutrálne biele svetlo
  • Krytie IP66, píšťalka a červené svetlo na puzdre batérie
  • Zákazníci chvália, že dobre drží a je dobre vyvážená

Mínusy

  • Váži 199 g aj s batériou, zákazníci to spomínajú
  • Hodnotení je zatiaľ len deväť

Ako sme vyberali

Čelovky sme fyzicky neskúšali. Výber stojí na parametroch od výrobcov, na hodnoteniach a recenziách overených zákazníkov a na tom, čo sa teraz najviac hľadá a kupuje.

Svetelný tok, dosvit a krytie preberáme od výrobcu. Maximum svieti často len krátko, preto pri modeloch píšeme aj to, ako dlho ho výrobca alebo zákazníci uvádzajú. Opakované výhrady zákazníkov dávame rovno do mínusov.

Ceny a dostupnosť kontrolujeme pravidelne. Keď sa niektorá čelovka prestane predávať, nahradíme ju podobnou v rovnakej sekcii.

Koľko lúmenov potrebuješ

Lúmeny hovoria, koľko svetla čelovka vydá celkovo. Viac lúmenov ale neznamená automaticky lepšiu čelovku. Pri čítaní v stane ťa silné svetlo oslní a pri behu po lese ti slabá čelovka nestačí. Preto vyber podľa toho, na čo ju budeš používať najčastejšie.

PoužitieOrientačne stačíNa čo sa pozrieť
čítanie, stan, hľadanie vecí v autedo 100 lmširoký lúč, slabý režim
prechádzka so psom, chata, záhrada100 až 300 lmjednoduché ovládanie
turistika, rýchla chôdza po chodníku300 až 600 lmvýdrž, červené svetlo
beh a bežky po tme400 až 1 000 lmhmotnosť, pevné uchytenie
hľadanie v teréne, práca vonku, ryby1 000 lm a viacdosvit, zaostrovanie

Výkonná čelovka s 1 000 lúmenmi a viac sa oplatí hlavne tam, kde potrebuješ vidieť ďaleko. Ber tabuľku ako orientáciu, nie presné pravidlo. Väčšinu času budeš aj tak svietiť na strednom stupni, ktorý má zlomok maximálneho výkonu. Zato vydrží oveľa dlhšie.

Dosvit alebo široký lúč

Dosvit je vzdialenosť, kam čelovka ešte dosvieti. Je to užitočné číslo, ale samo o sebe nestačí. Dôležitý je aj tvar lúča.

  • Široký lúč osvetlí priestor okolo teba a pred nohami. Hodí sa na chatu, do stanu, k autu aj na pomalú chôdzu.
  • Bodový lúč svieti úzko a ďaleko. Oplatí sa pri hľadaní cesty, v teréne alebo pri rýchlom pohybe.
  • Kombinovaný lúč spája oboje. Majú ho hlavne lepšie čelovky na beh a turistiku.

Niektoré čelovky majú zaostrovanie. Otočením alebo posunutím hlavy svetla prepneš zo širokého svetla na úzky lúč. Iné majú dve samostatné LED, jednu na blízko a druhú do diaľky.

Výdrž a režimy: ako čítať čísla na krabici

Petzl a mnohé ďalšie značky uvádzajú výkon podľa normy ANSI/PLATO FL1. Petzl vysvetľuje, čo jednotlivé čísla znamenajú:

  • Svetelný tok sa meria 30 až 120 sekúnd po zapnutí s novými batériami.
  • Dosvit je vzdialenosť, kde osvetlenie klesne na 0,25 luxu. To je zhruba ako svetlo mesiaca v splne.
  • Výdrž sa počíta od 30 sekúnd po zapnutí, kým svetlo neklesne na 10 % pôvodného výkonu.

Z toho vyplýva dôležitá vec. Ak je pri čelovke napísané 100 hodín, platí to pre najslabší režim a na konci už svieti len slabo. Na maximálny výkon vydržia čelovky v rebríčku zväčša hodinu až štyri hodiny a najsilnejšie režimy len pár sekúnd. Petzl napríklad pri Swift RL uvádza, že plných 1 200 lúmenov drží v režime Boost len 6 sekúnd. Podobne sa správajú aj lacnejšie modely, len to menej zdôrazňujú.

Pri výbere sa preto pozri aj na stredný režim. Ten budeš používať najviac a jeho výdrž povie o čelovke viac než maximum.

Nabíjateľná čelovka alebo AAA batérie

Toto je asi najčastejšia otázka. Obe riešenia majú zmysel.

Nabíjateľná čelovka má lítiový akumulátor, ktorý nabiješ cez USB-C. Je lacnejšia na prevádzku a väčšinou silnejšia. Pri lepších modeloch je akumulátor vymeniteľný, takže si môžeš vziať náhradný. Na viacdňovej túre ju dobiješ z powerbanky.

Čelovka na AAA batérie sa hodí tam, kde nechceš riešiť nabíjanie. Batérie kúpiš na každej pumpe. Petzl má navyše systém HYBRID CONCEPT, vďaka ktorému do modelov Tikkina, Tikka a Actik vložíš buď tri AAA batérie, alebo nabíjateľný akumulátor CORE.

Čo robí so svetlom zima

Chlad uberá výkon všetkým batériám. Energizer v technickej príručke uvádza, že alkalické batérie fungujú aj pri mínus 20 °C, ale s výrazne nižším výkonom. Ani lítium-iónové akumulátory nemajú extrémny mráz rady. Lítiové jednorazové batérie znášajú zimu lepšie, Petzl ich pri svojich AAA čelovkách výslovne podporuje.

Ak ideš do mrazu, nos čelovku alebo náhradnú batériu v teplom vnútornom vrecku. Zamrznutý akumulátor nenabíjaj, nechaj ho najprv zohriať.

Červené svetlo

Červené svetlo vyzerá ako drobnosť, ale v praxi sa oplatí. Neoslňuje ľudí okolo teba, takže si v stane, na chate alebo pri ohni nesvietite navzájom do očí. Zároveň si oči nemusia znova zvykať na tmu, keď svetlo vypneš.

Mnohé čelovky majú aj červené blikanie. Pri behu po ceste ťa vďaka nemu lepšie vidia a v núdzi ním môžeš privolať pomoc.

Odolnosť voči vode: čo znamená IPX4 a IP68

Krytie IP hovorí, koľko vody a prachu čelovka znesie. Prvé číslo je prach, druhé voda. Písmeno X znamená, že odolnosť voči prachu výrobca neuvádza.

KrytieČo znesie
IPX4, IP44, IP54dážď a striekajúcu vodu
IP66silný prúd vody a prach
IP67krátke ponorenie, zhruba do 1 m
IP68dlhšie ponorenie, podmienky určuje výrobca

Na prechádzky, do auta a na bežnú turistiku stačí IPX4. Ak chodíš za každého počasia, na vodu alebo na skialp, oplatí sa IP66 a vyššie.

Čelovka na beh: hmotnosť a pohodlie

Pri behu rozhoduje hlavne to, či čelovka pevne sedí a neposkakuje. Ľahké čelovky okolo 100 gramov sa pri behu takmer necítia. Ťažšie modely majú batériu často vzadu na hlave, takže váha je lepšie rozložená.

  • Vyber si model so širokým, pružným popruhom. Úzky popruh pri dlhom behu tlačí.
  • Ak beháš po neosvetlených cestách, hodí sa kombinovaný lúč a aspoň 400 až 500 lúmenov.
  • Pri trailovom behu oceníš vyššie krytie, pretože čelovku zmáča pot aj dážď.
  • Nabíjateľná čelovka na beh ušetrí kopu batérií, ak beháš viackrát týždenne.

Čelovka do auta pre prípad poruchy

V zime sa stmieva skoro. Defekt, výmena žiarovky či nasadzovanie snehových reťazí po tme bez svetla sú trápenie. Čelovka v priečinku spolujazdca nič nestojí a ruky máš voľné.

Do auta sa hodí lacná čelovka so širokým lúčom. Nabíjateľnú však treba občas dobiť, inak ťa po pol roku v priečinku prekvapí vybitá. Čelovka na AAA batérie je jednoduchšia, ideálne s lítiovými batériami, ktoré lepšie znesú mráz. Ak máš čelovku s červeným blikaním, ostatní ťa pri aute stojacom na krajnici lepšie uvidia.

Čelovka Petzl, Ledlenser alebo Fenix?

  • Čelovka Petzl je francúzska klasika. Modely Tikkina, Tikka a Actik sú jednoduché a dajú sa používať na AAA aj na akumulátor CORE. Pri behu a skialpe sa oplatia výkonnejšie nabíjateľné modely.
  • Fenix robí veľmi výkonné nabíjateľné čelovky, často s kovovým telom a krytím IP68. Mnohé majú vymeniteľný akumulátor.
  • Čelovka Ledlenser je nemecká značka známa zaostrovaním lúča. Silné modely série H majú batériu vzadu na hlave.
  • Campgo ponúka veľa svetla za málo peňazí. Najsilnejšie modely sú však ťažšie, čo pri dlhom nosení cítiť.

Čelovka ako darček

Čelovka je praktický a nie drahý darček. Poteší bežca, turistu, rybára aj človeka, ktorý robí na chalupe. Hodí sa ako darček pre otca aj pod stromček pre celú rodinu. Deti ju využijú pri večernom sánkovaní. Tipy na boby a sánky nájdeš v samostatnom rebríčku.

Ďalšie tipy nájdeš v článku ako vybrať darček pre muža a v návode ako vybrať vianočný darček. Čelovky bývajú v akcii počas Black Friday. Všetky porovnania nájdeš medzi rebríčkami.

Časté otázky

Ktorá je najlepšia čelovka?

Závisí od použitia. Do auta a domu stačí jednoduchá čelovka na AAA batérie alebo lacná nabíjateľná. Na beh vyber ľahkú nabíjateľnú čelovku, ktorá pevne sedí. Na turistiku sa oplatí odolnosť, červené svetlo a dlhá výdrž.

Koľko lúmenov má mať čelovka?

Na prechádzky a chatu stačí 100 až 300 lúmenov. Na turistiku a beh 300 až 1 000 lúmenov. Viac sa oplatí len vtedy, ak potrebuješ svietiť naozaj ďaleko.

Je lepšia nabíjateľná čelovka, alebo na batérie?

Nabíjateľná čelovka je lacnejšia na prevádzku a zvyčajne silnejšia. Čelovka na AAA batérie je praktickejšia tam, kde nemáš kde nabíjať, a batérie kúpiš všade. Hybridné čelovky zvládnu oboje.

Ako dlho vydrží čelovka na jedno nabitie?

Na najslabší režim aj desiatky hodín, na maximum zväčša hodinu až štyri hodiny a najsilnejšie režimy len pár sekúnd. Výdrž sa podľa normy ANSI/PLATO FL1 počíta, kým svetlo neklesne na 10 % pôvodného výkonu.

Aká čelovka na beh?

Ľahká, nabíjateľná, s pružným popruhom a kombinovaným lúčom. Na neosvetlené cesty a lesné chodníky sa hodí aspoň 400 až 500 lúmenov.

Na čo je červené svetlo na čelovke?

Neoslňuje ľudí okolo teba a oči si nemusia znova zvykať na tmu. Červené blikanie zase pomáha, aby ťa bolo vidieť.

Je toto test, alebo porovnanie?

Ide o porovnanie, nie o vlastný test. Čelovky sme fyzicky neskúšali. Vychádzame z parametrov od výrobcov, z hodnotení a recenzií overených zákazníkov a z toho, čo sa teraz najviac hľadá a kupuje.